Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Irfanview, uložení do JPG, velikost souboru

Dobrý den,

poradil byste prosím někdo s následujícím "problémem" (pomocí vyhledávání jsem odpověď nenašel, ale uznávám, že jsem jenom nejspíše špatně vyhledával)? Používám freeware Irfanview.

Ve fotce ve formátu jpg provedu nějaké úpravy (např. odstranění efektu červených očí). Následně chci tyto změny uložit tak, aby výsledná fotka byla opět ve formátu jpg. V možnostech se nabízí kompresní poměr, který je přednastaven na 80%, já jsem ho zvýšil na 100% (tj. na maximum). Po uložení je velikost upraveného obrázku (v kB) výrazně menší než velikost původního obrázku (např. 3,5 MB vs. 0,8 MB po úpravě). Rozlišení v pixelech zůstává u upraveného obrázku stejné. Zdá se mně to divné…

Existuje nějaká „bezztrátová“ možnost ukládání změn ve fotkách formátu jpg? (na ořezávání a různé přetáčení fotek jsou v Irfanview k dispozici dva plug-iny, které rád využívám…).

Moc děkuji!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
svým nastavením 100% všechny fotky ničíš. vlastně nechápu smysl dotazu, když sám píšeš že víš čím js…
lední brtník 28.01.2013 16:49
lední brtník
Děkuji moc za reakci i tipy! "Smysl dotazu" byl následující: mám fotky z foťáku ve formátu jpg (tif…
Xixo 29.01.2013 23:28
Xixo
Bezztratove ulozeni JPG funguje jen na otaceni o 90, 180 a 270 stupnu. Pokud budes orezavat nebo ods…
RedMaX 29.01.2013 23:46
RedMaX
I ořezávat se dá bezztrátově... [http://pc.poradna.net/file/view/12592-irfan-png] nový
host 31.01.2013 23:04
host
kdyz uz jsme u toho, tak staci nahlednout do wiki Většina ze široké škály voleb komprese JPEG stand… nový
RedMaX 30.01.2013 11:02
RedMaX
Moc všem děkuji! Zkusím ten xnview a v nejhorším třeba skončím u uložení upravené fotky do tifu... J… nový
Xixo 31.01.2013 22:35
Xixo
v nejhorším třeba skončím u uložení upravené fotky do tifu to je zbytečné, pokud to do toho jpg neu… poslední
lední brtník 01.02.2013 00:12
lední brtník

svým nastavením 100% všechny fotky ničíš. vlastně nechápu smysl dotazu, když sám píšeš že víš čím jsi to způsobil, proč u toho nastavení zůstáváš.

Rozlišení v pixelech zůstává u upraveného obrázku stejné. Zdá se mně to divné.

rozlišení samozřejmě zůstává. opakovanou (dokonce vyšší) kompresí se zvětšuje rozmazanost = ztrácí se detaily, proto je soubor menší. obnovit už zpátky nejde.

čili pro ukládání po editaci nechat původní nastavení komprese, nebo ho dokonce ještě mírně snížit, to by mohlo zachovat původní "rozmazání" a dále nesnižovat kvalitu.

pokud by šlo o fotky pro další opakované úpravy a tisk, nejvyšší kvalitu poskytne bezeztrátová komprese (.tif), ovšem takové soubory budou dost velké.

samotné otáčení fotek dnes umějí programy provádět údajně bezeztrátově - pokud do toho bohužel nezasáhneš nevhodně nastavenou kompresí pro ukládání.

jedna technická: originály fotek se vyplatí po stažení z karty někde silážovat na jiném oddílu disku (nebo na centrálním nas úložišti), a na pc pracovat vždy až s kopií.

Děkuji moc za reakci i tipy!

"Smysl dotazu" byl následující: mám fotky z foťáku ve formátu jpg (tif není k dispozici), které (i) ořezávám, (ii) otáčím, (iii) odstraňuji červené oči. Můj cíl je, aby fotka byla kvalitativně i "kvantitativně" stejná i po provedené úpravě. Otázka je, jak toho mám (jako laik) docílit. Vycházím z toho, že ořezávání a otáčení pomocí pluginů v Irfanview pro bezztrátové operace tento cíl splňují (souhlasíš?), protože - laicky řečeno - fotku po úpravě neukládám (na žádné komprese se mě to tím pádem neptá). Mohu poprosit o radu, jak postupovat (tj. co, kde a jak nastavit), aby cíl byl splněn i po úpravě spočívající v odstranění červených očí? Některé takto upravené fotky následně nechávám vyvolávat a mám obavu, že na větším formátu se to výrazné zmenšení souboru musí projevit... Děkuji moc!

Ten návod v linku, co poslal Karel (zakázání podvzorkování barev), bohužel nefunguje, výsledek (tj. velikost souboru v kB) je stejná, jako při povolení podvzorkování.

Bezztratove ulozeni JPG funguje jen na otaceni o 90, 180 a 270 stupnu. Pokud budes orezavat nebo odstranovat cervene oci, tak uz se pouzije bezne ulozeni s kompresi. Teda mas puvodni obrazek nejake velikosti a budes zkouset nekolikrat ulozit kopii obrazku tak, ze si na te stupnici komprese (kvality) nastavis takove procento, aby vysledny obrazek byl stejne velky, i pak bude obrazek o neco (neviditelne) horsi, nebot probehla dalsi ztratova komprese, ale bude to nejlepsi co z toho muzes dostat.

kdyz uz jsme u toho, tak staci nahlednout do wiki

Většina ze široké škály voleb komprese JPEG standardu se téměř nepoužívá.

On je v tom po teoreticke rovine peknej bordel a jeste vetsi bordel je pri pouziti formatu JPEG2000, nicmene je tam vyborna vychytavka pouziti bezztratove komprese, ktera ale zmensi velmi zajimave velikost souboru, to muze byt zajimave, pokud nam z fotaku leze TIFF nebo RAW. Pokud to leze z fotaku v JPEG, tak postup viz. vyse - pri preulozeni nastavit takovou kompresi, aby byl obrazek co nejmensi, ale pritom tam pri zvetseni nad 100% nebyly viditelne zmeny.

v nejhorším třeba skončím u uložení upravené fotky do tifu

to je zbytečné, pokud to do toho jpg neukládáš 5x po sobě.
stačí nastavit rozumnou = co nejvyšší kvalitu jpg. prostě kompromis mezi rozmazáním a výslednou velikostí souboru.

ošklivým a nesportovním testem* je prinscreen obrazovky prohlížeče - s jednobarevnými plochami a vlasovým písmem - a sledovat při jaké změně kvality se objeví barevné artefakty v ploše a stínované / chlupaté písmo.

*) tento typ obrázků je pro jpg naprosto nevhodný, kromě redakce živě ho nikdo normální na screeny nepoužívá.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru