REINKARNACE: DOSovská aplikace pod XP žere výkon CPU, které následně "řve"...
Používám dvě staré DOSovské aplikace i v XPčách. Ať na celé obrazovce nebo v okně, žerou podstanou část výkonu CPU (P4/3GHz/HT). Což o to - to by mi až tak nevadilo, protože při účtování toho moc víc na PC dělat nemůžu , ale docela mi vadí ten kravál ventilátoru na CPU, který musí chladit o 106...
Aplikace typu "CPU killer" není řešením, protože pracuje tak, že zahltí CPU dalšími "úkoly", že ten navenek pracuje pomaleji (jeho zatížení a tím i tvorba tepla ale ve skutečnosti roste).
S aplikacemi se nemíním rozloučit, nic rozumnějšího pro mou potřebu jsem ve Windowsech zatím neobjevil - a pokud jo, nechce se mi platit (deseti)tisíce ročně za update programu pro další rok, když v těch "svých" si jednoduše upravím vše vlastními silami a zadarmo...
Vidíte nějaké sw řešení? Nebo je jedinou možností jít na to hardwarově (kvalitní nízkootáčkové ventry, vodník, zvukotěsná skříň, pecko v jiné místnosti či tak nějak podobně...)? Počítám, že se stále výkonnějšími procáky to bude stále horší... Mít pro účely těchto dvou programů nějaké staré šunky ale mít nechci.
Jo, a ty programy: "dBASE IV" (1990) a "KHK-PC Kaufmann" (1992).
Reinkarnoval jsem to kvůli dodatku, viz: http://pc.poradna.net/q/view/1041-dosovska-aplikac e-pod-xp-zere-vykon-cpu-ktere-nasledne-rve#r173183 2
Zkoušel jsi použít emulátor DosBOX ??
dosbox.sourceforge.net
To mě nenapadlo, když ty aplikace v XP normálně jdou i tisknou...
Zkusím, díky za tip!
Též se přikláním k tomu, že by to mohlo vyřešit problém. DOSBox už je aplikace moderního typu, takže by si měl systémové prostředky uzmout jen dle potřeby. Ale je třeba to vyzkoušet.
V DOSBoxe sa nastvuje, ako rychly CPU bude emulovat a podla toho bude aj vyuzivat ten skutocny CPU.
Otazka je kolko vykonu zozere DOSbox (je to emulator, takze dost) a hlavne nakolko v nom budu dane programy fungovat.
trosku odveci rada mozno ale co tak zmenit pc resp procesor;o)?
prednedavnom som na beznej doske a nie moc vetranej skrini videl pracovat semprona na 32 stupnov. pri hrani cod2 stupol na 44 (boxovany vetrak siel stale potichu (resp pocul som akurat vetrak zdroja)
Nechápu proč DBASE IV zatěžuje tak výkonný počítač jak máš ty. Vždyt mně to fungovalo na 386DX40 a jelo to super.
Pravděpodobně tam bude někde zádrhel v emulaci MS-DOSu v XP.
Co jsem já testoval, tak u mě prakticky každá DOS aplikace puštěná pod XP SP2 zatěžuje CPU na 100% takže to spíš bude chyba Windows než té dané aplikace.
Je mi jasné, že chyba oněch aplikací to není... akorát si neumí vzít pouze část výkonu CPU (v době jejich vzniku to nebylo žádoucí).
Mně to jelo normálně i na 386SX s dvěma mega ramky a nebylo nic slyšet...
Jo a určitě bych si přišel poslechnout ten tvůj počítač jak řve. Jestli řve víc než moje sousedka když jí ochcávám plot po cestě z hospody.
Zadhrel je v DOSe samotnom, v nom vzdy bezal len jeden proces a tak nemusel uvolnovat CPU, ked na nieco cakal.
DOSovske programy vzdy zozeru cely vykon CPU.
co se tyka programu v dBase a FoxPro, je treba upravit zastupce:
XMS pamet 4096
EMS zadna
DMPI 4096
tohle tem DOS programum bohate staci, jinak si sezerou hrozne moc pameti, pomalu startuji, atd.
Co se tyka zateze PC, s tim nic moc neudelas, protoze DOS program se systemem nekomunikuje. Nerekne mu, ze ted zrovna nema nic na praci. Proto procesor stale a stale prideluje takovemu programu cas.
Mel by se uklidnit, pokud program zminimalizujes.
Se startem, paměti a "hbitostí" problém nemám. Po zhození do lišty se uklidní, akorát pak v něm nemůžu účtovat
Ještě mě napadlo, neexistuje nějaká možnost "dočasného under-clockingu" procesoru? Přežil bych snad i případný restart, ale raději bez něj...
jedone, co muzes udelat tak ve spravci procesu pridelit nizsi prioritu. Jak se to projevi musis zkusit...
...bez účinku...
"under-clocking" většinou jen v řádu několika málo procent (př. SpeedFan, pokud je podpora), takže tudy cesta nevede. Snížení priority je též k ničemu, to celkové zatížení PC nezmění.
Jak kdy. Snizeni priority znamena, ze proces nebude dostavat systemovy cas tak casto.
V porovnání s ostatními aplikacemi, ne k hrubému výkonu jako takovému.
Existuju specialne utility ktore vedia pod Win znizit napr. FSB, ak poznaju dany chipset alebo dosku, na nazov si teraz ale nespomeniem (pouzivaju sa skor na pretaktovanie takze hladal by som nieco ako overclocking utility windows).
Doplnok: Napr. Gigabyte dodavala k svojim doskam utilitu EasyTune, ale aj ked mam doma gigabyte nikdy som ju nepouzil takze neviem, ale myslim ze by mala vediet znizit FSB z Windowsov, cim sa samozrejme znizi vykon aj teplota aj CPU, aj ked je zatazeny na 100% Znizenie vykonu tomu DOS programu urcite vadit nebude Len take utilitky su dost nemotorne, neda sa to prepinat jednym klikom, radsej by som pouzil speedstep alebo powernow ak to vie CPU
So zatazou nic neurobis, v DOS programoch vacsinou bezalo stale nieco v slucke, test na klavesu apod., vychadza to z toho ako bol DOS navrhnuty (nebolo to riadenie udalostami).
Jedine co ma napada je kupit si nejake PC ktore zvlada intel speedstep alebo AMD power now!, a pouzit napr. program speedswitchXP alebo nejaku utilitu od vyrobcu dosky prip. od intelu na manualne prepnutie rychlosti CPU na minimalnu (t.j. volbu "max. battery", aj ked si na desktope )
Doplnok: speedstep zvlada myslim aj P4, ale neviem ktore presne modely. Ak to vie doska a tvoj CPU tak hura na to
Za problém v žádném případě nemůžou ty programy. Může za to intel a jeho řešení - boxovanej ventilátor se roztáčí podle teploty procesoru až na neskutečně vysoké otáčky čímž většinu uživatelů vytáčí taky. Předpokládám že program v dosu se chová jako zatížení procesoru 100procent a s tím nic udělat nejde.
Můžeš
1) zpomalit ventilátor speedfanem pokud to tvoje deska umožňuje
2) koupit nebo nechat namontovat ventilátor který tento problém vyřeší -cca 800kč. Dobré mám skušenosti s Freezerem v provední pro intel a příslušný slot. Podívej se na czechu.
Přesný název ti teď neřeknu jsem podobně jako Fuente marod a nejsu v práci. Doporučuji variantu 2.
1) a upeče se
2) nic nevyřeší, ani tichý ventilátor není stejně tichý při malém a plném vytížení
1) může se upéct, nemusí
2)jenže tichý ventilátor je řádově lepší při plném vytížení než ten zvuk turbovrtulového letadla co dělá box.chladič intelu
100% ne, správce úloh při zaplém HT ukazuje využití CPU kolem 50-55%. Zpočátku žádná změna, ale až se CPU pořádně prohřeje, je to hukot jako při nějaké náročné 3D hře...
Boxovaný ventr jsem dávno vyměnil; hluk poklesl, ale furt to není podle mých představ.
Pokud nejde nějak vyřešit příčina, holt budu muset řešit její důsledky...
Co ten DOSBox?
Zatím jsem se k tomu nedostal... Pak dám vědět.
Určitě to zkuste. Já mám nějakou informační databázi knížek cca 400 MB (Lanius SKAT) založenou na Foxpro, která mi taky vyžrala celou paměť, přičemž pod DOSboxem 0.63 si ji vezme neznatelně a navíc mi to ani nevyhazuje hlášku, že nemám správně nastavenu hodnotu FILES v config.sys.
Určitě zkusím, snad tam rozchodím tiskárnu (HP LJ1300 "full", ne GDI, na LPT portu)...
CO se tyka vyzrani pameti programem ve FoxPro, vizz muj prispevek vyse o nastaveni zastupce
Co se tyka Files, tak ty se na WinXP nastavuji v souboru .\Windows\System32\Config.NT
a skříň je dobře větraná ? větřák vzadu navíc nebo "windtunel" by určitě pomohl. nejde o vytížení cpu ale o jeho teplotu. totéž ti to udělá když najedeš do biosu a necháš to tam chvíli stát.
Větraná je jakž-takž, ale nic extra to není... Již delší dobu uvažuji o nějaké slušnější skříni než ty noname zázraky. Miditower, 2 HDD na fest, jeden do šuplíku, vypalovačka, GK a ZK s molexovým napájením - chce to pro tichý chod asi něco slušnějšího... snad Thermaltake.
Přídavný větrák vzadu mám. Udělaj jsem i tunel k CPU (pasivní, bez ventru na skříni). Teplota šla sice o pár stupňů dolů, ale ventr na CPU byl tou "dírou" zase více slyšet.
ukazuje 50% asi preto ze mas HT a teda akoze 2CPU, jasne ze DOS program vytazi len jeden (DOS programy zvycajne s viac CPU neratali) ale u HT CPU znamena vytazenie jedneho CPU (t.j. 50%) vpodstate vytazenie fyzicky celeho CPU takmer na 100%
stáhni a před aplikačku dej patch pro běh pod ntvdm (omezuje polling klávesnice apod.- prostě ty věci, co vytěžují CPU při běhu v emulaci DOSu): jmenuje se dpakbd, ke stažení třeba zde: Downloads.htm
Na tohle je DOSbox IMHO zbytečně velké kladivo...
Odzkoušeno (dBASE), ale bez změny...
zajímavé, mně to vždycky pomohlo, stačilo si udělat baťák a napřed narvat dpakbd a za něj pak DOSový program. Rozhodně to fungovalo na Btrieve.
Zkoušel sis pohrát s přepínači?
Dal jsem /T20 /I a k poklesu došlo. Ale využití CPU se nedrží (i při nicnedělání dole), ale pulzuje mezi 0-40% (amplituda trvá tak 5 vteřin). Zkoušel jsem parametry měnit, ale změny byly spíše k horšímu.
Příklad parametrů DPAKBD, bat, další info:
20060109.htm
Bobo
PS. Taky si zkusím novou poradnu
Říká se do roka a do dne a něco na tom bude! :) Musím ti srdečně poděkovat za tento tip, vytrhl mi trn z paty. Účetní program dosovského typu, běžící pod XP, mi odmítal uspokojivě chodit na 1GHz procesoru (VIA C7) z výše uvedených důvodů. Jeden řádek do batíku a je po starostech!
Paráda
Tak dBASE jsem pod DOSBoxem rozchodil, zatím se špatným kódováním a bez tisku (ale to je teď jedno...) a využití CPU je na 3% !!! Zbývá poštelovat spouštěcí baťáky (dBASE spouštím rovnou s "klientem", nastavením kódování Latin-2 a s posláním driveru do tiskárny).
U KHK-PC Kaufmanna to bude imho obdobné...
Všem díky moc za pomoc!!!
Tak, kódování češtiny v obou aplikacích mám již v pořádku. S tiskárnou se zabývat nebudu - účtování trvá řadu hodin a tisk můžu klidně spustit normálně z XPéček - tiskárna v kraválu s přehledem nad PC vítězí...
3% je rozhodně lepší než cca 50%
Akorát se mi nedaří nijak nastavit v D-Fendu (GUI nádstavba DOSBoxu), aby (vlastně textové) aplikace běžely v okně větším než 640*480...
Používám též DOS prg's pod XP.
K mé plné spokojenosti používám řešení:
www.tamedos.com
A je tam nějaký významný rozdíl oproti shora zmiňovanému DOSBoxu ?
Mrknul jsem se na 30-denní trialku a je to velice pohodlná aplikace. Stačí po instalaci spustit monitorování DOS aplikací a po jejich spuštění funguje vše zcela automaticky. Vytížení CPU na pár procentech. S tiskem není žádný problém.
20$ není zas tak moc... pouvažuju o tom.
Po dlouhem laborování s DOSBoxem a D-Fendem se mi stále nedaří zvětšit okno DOSovské aplikace nad 640*480...
Tak to taky otestuju..
L-Core a Anarchist, to jsem rád, že to vyzkoušíte Vy (já sobec si nerad zašvihávám registry zkušebními verzemi a jejich obnově ze zálohy nedůvěřuji).
Když tak vyzkoušejte prosím, zda nebudou problémy s těmi různými TSR češtinami; je pravdou, že právě s tímto problémem jsem v DOSBoxu dost zápasil, kdy mně šla česky klávesnice a ne obrazovka a naopak.
Jelikož mě čeká 5-ti minutová reinstalace XPéček z ghostího image (v souvislosti s výměnou GK a revitalizací registru), nějakého zahnojení windoze se neobávám.
Zkoušel jsem verze 4.4 i 5.0 TameDOS a bezproblémově umí, co je potřeba (snížení vytížení CPU na minimum).
Velkou výhodou je, že po instalaci aplikace se nic nemusí nastavovat - stačí spustit "zachytávání" DOSích aplikací.
Pro obě DOS aplikace (o které mi jde) používám "kev" temporary ovladač pro češtinu (...s přepínači...)
dBASE IV cz
Jak v okně, tak na celé ploše bez problémů s češtinou (Latin-2). Tisk opět správně česky.
KHK-PC Kaufmann
Kódování češtiny Kamenických. Na celé ploše bez problémů, v okně je diakritika zmršená (...řešení problému spočívá v nainstalování fontů Lucida Console Kamenickych, což by mi mohlo nabourat použití konzolového fontu jinde - takže to nepoužívám). Tisk opět bez problémů. Diakritika se ale dá vypnout, takže je to vlastně (skoro) jedno.
(...řešení problému spočívá v nainstalování fontů Lucida Console Kamenickych, což by mi mohlo nabourat použití konzolového fontu jinde - takže to nepoužívám
No, já to vyřešil tím, že jsem tenhle font přidal jako další "konzolový", a tudíž se mi nabízí extra. Takto pak vypadá .reg soubor:
...sem ti to hodil do "code" (L-Core) (touchwood)
do "code" to fakt nemuselo být ..
Tak, tvůj tip mi pomohl a Kameníci v okně jsou už pěkně s diakritikou. Zapisuju zlatým písmem do své "databáze získaných rad". Díky moc!!!!!
rádo se stalo. Když už jsem si dal tu práci se šťouráním se v registrech, tak ať to pomůže více lidem.
OŽIVENO !!
Tak jsem teď zápasil s Kameníky pro DOS aplikace v okně ve virt. XP (Virtualbox) a tenhle tvůj *reg prostě ne a ne a nezabral. V nastavení písma u zástupce na ploše se výběr Lucida Console Kameničtí neobjeví.
Pomohl až jiný *reg, uvádím jej pro případné další hledače.
Pak je vše v pořádku, na výběr mám Lucidu v Latin 2 i v Kamenících.
Dodatek: je potřeba si samozřejmě sehnat příslušný font, lucon_k6.ttf
Já mám speciálně upravený font Lucida console, který je upraen v kamenických pouze v jedné velikosti fontu. Takže když se zvolí např. velikost fontu pro okno na 18 tak je v kamenických, ostatní velikosti jsou beze změny. Považuju to za vynikající řešení.
...pokračování...
Velikost oken obou aplikací se dá libovolně měnit, přitom se "přepočítá ten vnitřek".
Kdybych měl jak koupit (nemám kreditku s možností nakupovat v zahraničí), už bych byl o 20 USD chudší... Takto budu muset v pondělí někoho zaúkolovat
DOSBox splní vlastně totéž, rozchodil jsem češtinu, klávesnici i tisk stejně jako v TameDOSu, ale byl to docela opruz a velikost okna se mi ani za sfiňu nepodařilo zvětšit nad 640*480px. Ono na 1280*1024 17" LCD se v tak malém okně účtuje strašně blbě a měnit kvůli tomu pořád hore-důle rozliško na 800*600 se mi taky nechce...
Máš pravdu, ten KEV je fakt dobrý. Řeší obrazovku i klávesnici naprosto bez problémů.
Takže jestli jsem to pochopil, tak ten Tamedos oproti DOSBoxu umí pouze zvětšit obrazovku, což asi pro mě na těch pár okamžiků, kdy dělám v DOSu, není až tak významné, abych zvyšoval USA HDP.
Jo, to zvětšení okna se mi nedaří.
TameDOS má ještě tu výhodu, že se nemusí pro jednotlivé DOS aplikace vůbec nic nastavovat - jen spustit "hlídání". Právě dBASE spouštím (baťáky) s různými parametry (sólo adresáře pro jednotlivé klienty a roky), takže při každé změně či přidání "dalšího" roku nebo klienta je nutno nakonfigurovat další D-Fend profily.
Dokonce ani hlídání se spouštět nemusí, TameDOS stačí jen nainstalovat.
Do souboru WINDOWS\SYSTEM32\AUTOEXEC.NT, který je proveden vždy při spouštení DOSových aplikací, si Tame přidá řádek
C:\Tame\tame-mon.com
čímž si zajistí spuštění při každém startu jakékoli DOSové aplikace.
To "monitorování DOS aplikací" je tam jen jako bonbónek navíc, kdyby nějaká aplikace
potřebovala doladit parametry
(Vše co Tame dělá lze konfigurovat, lze nastavit za jakých podmínek bude DOSové
aplikaci odebrán výkon CPU).
Řádek v AUTOEXEC.NT lze nahradit za C:\Tame\tame-res.com, čímž budeme
ochuzeni o možnosti ladění, na druhou stranu ale Tame zabere v paměti jen 10 kB
Windows NT (2000, XP) měly nakládat s DOS programy tak jako po instalaci Tame, takhle
se zase musíme spoléhat na starou dobrou 3rd party...
Omlouvám se, že jsem nepřinesl nějaké vlastní postřehy (výše jsem psal, že to taky otestuju). Nějak jsem se k tomu ještě nedokopal.
A proc to nepoustis teda na fullscreen?
Já jsem k naprosté spokojenosti používal prográmek FOXFREE. Pak to taky řeší tuším zmiňovaný TAMEDOS, myslím že snad ještě DOSIDLE ... Ale jak říkám, odkudsi jsem si stáhl maličký FOXFREE a bylo po problémech.
Ted jsem zkousel a muzu potvrdit, ze resi problem s dosovskou FoxPro a Win2k a WinXP
Ke stazeni na adrese: foxfree.com (325 B)
Je treba jej v davce spustit pred spustenim FoxPro nebo runtime