Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Program nebo příkaz pro kompletní zálohu PC do zvoleného adresáře externího disku?

Rozhodl jsem se, že zazálohuji veškeré své PC, NB, tablety, mobily a foťáky na jeden externí disk a hledám vhodný program, který to dokáže. Výběr vhodného HW řeším na http://pc.poradna.net/q/view/1529330-tip-na-vhodny -externi-disk-1tb a http://pc.poradna.net/q/view/1534907-vyhody-a-nevy hody-2-5-a-3-5-hdd-v-externim-ramecku, teď bych zase potřeboval poradit, jak to provést softwarově.

Chtěl bych tam mít úplně všechno - komplet disk z fakturačního (80GB) i domácího PC (320GB), 3 NB (32GB+80GB+120GB), 3 tablety, 3 mobily, 2 digitální foťáky. U foťáku to není problém, tam překopírují jenom fotky, ale tablety, mobily a PC/NB bych nejraději zazálohoval komplet, jelikož sám nevím, co kde je na disku rozházeno a co z toho mohu v budoucnu potřebovat. Většinou se člověk po tom začne pídit až když se něco stane a nerad bych pak zjistil, že třeba složku kde je pošta, historie chatů a podobné věci zazálohované nemám.

Vím, že normální kopírování ve Windows to nesvede a neustále vypisuje co všechno zkopírovat nemůže. U různých kopírovacích a klonovacích programů typu Acronics zase nevím, jestli dokáži zkopírovat celou strukturu HDD do zvoleného adresáře externího disku.

Rozhodl jsem se, že zazálohuji veškeré své PC, NB, tablety, mobily a foťáky na jeden externí disk

hooodne blby napad. ak ma mat zaloha nejaky efekt, nikdy sa nedava na jedno zariadenie ci pamatove medium.

a hledám vhodný program, který to dokáže.

cobian backup je dost premakany sw na zalohy. skus.

tablety, mobily a PC/NB bych nejraději zazálohoval komplet, jelikož sám nevím, co kde je na disku rozházeno a co z toho mohu v budoucnu potřebovat. Většinou se člověk po tom začne pídit až když se něco stane a nerad bych pak zjistil, že třeba složku kde je pošta, historie chatů a podobné věci zazálohované nemám.

Obnovovat to v pripade potreby budes ako? pretoze tam sa tiez budes musiet s tym kadejako natahovat, zistovat, kde ma skype ulozene chaty, kde to ma icq, kde ma tvoj mailovy klient maily a podobne a riesit import tychto dat.

Vím, že normální kopírování ve Windows to nesvede a neustále vypisuje co všechno zkopírovat nemůže. U různých kopírovacích a klonovacích programů typu Acronics zase nevím, jestli dokáži zkopírovat celou strukturu HDD do zvoleného adresáře externího disku.

acronis ti spravia komplet image celeho disku k urcitemu datumu aj so systemom a vsetkymi programami. netusim nakolko dokazu potom tieto image subory aj prehladavat, no tu narazas tak ci tak na problem s obnovou a importom dat ako som pisal vyssie.
Obnova celeho OS do stavu napr. spred roka, ked by si potreboval obnovu zo zalohy je nezmysel.

Proč blbý nápad? Stále je to lepší než nemít žádnou zálohu, ne? Nechci speciální zálohovací program s vlastním formátem, to možná budu řešit příště, až bude čas na nějaké elegantnější řešení, teď potřebuji hrubou kopii všech dat, co na PC/NB/tabletech/mobilech mám. Znamená data na externím disku v původním a přímo použitelném formátu. Je to i praktické, když budu náhodou potřebovat nějaký soubor z pracovního PC doma, tak jenom připojím externí HDD a najdu si jej, popřípadě jej zkopíruji do domácího PC.

Nebo existuje nějaké elegantnější řešení bez toho, že bych svěřoval svá data někomu na Internetu nebo strávil týdny zálohováním a kopírováním? Potřeboval bych to udělat rychle a kompletně než některý přístroj odejde.

Edit: Obnovení emailů a chatů preferují řešit až po vzniku případného problému, než to řešit nyní, zbytečně ztrácet čas a stejně riskovat, že jsem na něco zapomněl. Už jsem pár takových "záchran" prováděl, nebyl to zas takový problém, ale určitě by to bylo mnohem jednodušší, kdybych měl přitom data i na externím nosiči.

preco blby napad?
zaloha, ak ma splnat svoj ucel, sa nikdy nedrzi na jednom pamatovom mediu.
Kopirovanie systemovych adresarov ti myslis ze naco bude? Jednak tam bude vzdy problem, lebo prist. prava systemu a po druhe, programy bezne nedrzia nejake svoje data, ktore si v nich vytvoril vo svojom adresari v program files. Samozrejme zalezi od programu, ale je to dost nepravdepodobne.

Zalohovat programy je taktiez zbytocne, zalohuju sa data v nich vytvorene, pretoze programy je vacsinou nutne reinstalovat.
Co si kde ukladas mas vediet predovstkym ty sam ako uzivatel, nikto po tebe nebude riesit tvoj bordel. Mas v tom mat poriadok a system organizacie.
Co si kde ktory program uklada sa tiez da v pohode nastavit alebo zistit a obzvlast u beznych programov ako outlook a podobne.

Zalohujou se data, ne system. A na to je treba uz zmineny celkem slusny cobian backup. Sam pouzivam na vsech PC, moment...jo i na tomhle notebooku. Zalohuju profil a adresare ktere maji pro mne smysl. Nastavit toho jde fakt hodne, je to i cesky (byt si nejsem jist jestli je to zrovna plus ja tyhle veci radej eng.) a vseobecne je to nastaveni rozumne a pochopitelne.

Systém nepotřebuji, ale kdo má poznat, co který program kam nainstaloval? Až když se něco podělá, tak často zjišťuji, že potřebné soubory jsou rozházené všude možně - Users, Program Files, Windows a pod. Proto je chci mít raději všechny, abych je v případě potřeby mohl dohledat kdekoliv.

Cobian dělá zálohu dat 1:1, bez vlastního formátu a bez nutnosti obnovovat data, dostupné přímo v zálohovaném stavu?

Bitova kopie ve Windows. Zalohu uvnitr (VHD soubor) si muzes primo namapovat jako dalsi disk a obnovit, co potrebujes, pokud nechces obnovovat.
Prikaz pro zalohu z prikazoveho radku se dela pres

WBAdmin start backup[parametry]

Podrobné parametry se dozvis po:

WBAdmin start backup ?

Nevím, jestli je to zrovna to, co potřebuji. Bude se dát přistupovat k jednotlivým souborům normálně jako u původních dat? Chtěl bych něco rozumného a komfortního s podporou inkrementálního kopírování a synchronizace, ale stále jako klasická data 1:1, žádný vlastní formát s nutností obnovování.

žádný vlastní formát s nutností obnovování.

běžící systém nějakým jednoduchým kopírováním zálohovat nejde - ani jako "administrátor" nemáš všude přístup, některé soubory jsou kvůli používání systémem uzamčené, zkopírovaný systém není bootovací = taková "záloha" systému je k ničemu.
proto se používají nástroje, které to umí.

tvé reakce z obou dotazů svědčí, že ani u disků, ani u rozvržení systémů s daty nebo u používání záloh nevíš o čem píšeš a odpovědi chápat nechceš.

Nejde mi o zálohu systému, ale dat. V případě nějaké havárie klidně nainstaluji systém znovu, stejně již někde běží 5-10 let bez přeinstalace, ale potřebuji mít kompletní data na externím disku včetně různých lokálních souborů, které si každý program ukládá někde jinde, viz. Skype, Viber, Telegram, pošta, Pohoda a pod.

Jo, tohle vypadá dobře, něco takového jsem si představoval, akorát těch klíčů je tam celkem dost a není mi přesně jasné, co který z nich děla: http://www.cyberforum.ru/cmd-bat/thread792016.html . Nějaké GUI na způsob Zip/WinZip, RAR/WinRAR by bodlo - pro běžné použití GUI, pro speciální záležitosti příkazová řádka. Prý nějaké GUI existuje, zkusím jej dohledat. Robocopy také neřeší zálohování dat z Windows XP a Windows 8.0/8.1/10.

Minimálně pro Windows Vista je to však přesně to, co hledám, akorát to chce ještě dořešit a vyzkoušet GUI, ovšem pokud někdo poradí něco univerzálního pro XP, Vista, W8.0/W8.1, W10 a s GUI, budu jenom rád.

Baťák? Od MS Dos 3.3 jsem s ním nedělal, přece jenom jsou dnes uživatelská rozhraní někde jinde. Zvládne to zkopírovat kompletní disk včetně systému (bez nároku na možnost spuštění) do určitého adresáře? Nějaké rozdílové kopírování to asi ale nezvládá, co?

zkus vytáhnout hlavu z vlastního zadku a přečti si dokumentaci Robocopy (nebo klidně helpscreen programu, je hodně ukecaný). BTW, trochu si uvědom, že budoucnost je příkazová řádka - i ve Windows. GUI pro takovou úlohu použije jen blbec.

P.S.: pokusy kopírovat moderní OS s nadbytkem hardlinků a junction pointů není zrovna optimální.

Jo, pamatovat si hromadu klíčů u programu, který člověk potřebuje 1x za kvartál je určitě jednodušší než odkliknout pár opcí na obrazovce ... Vy kluci si asi fakt neuvědomujete, že dospělí musí také něco dělat aby se uživili, a ne jenom sedět u PC. Za mlada jsem také uměl nazpaměť většinu příkazů MS DOS včetně klíčů a ovládání her se zkoušelo způsobem pokus - omyl, ale dnes již dávám přednost co největší jednoduchosti a časové nenáročnosti.

My dospělí si naopak vážíme vlastního času, takže investujeme 5 minut k přečtení dokumentace a jednorázovému nastavení úlohy, o kterou se pak už nemusíme starat a zejména klikat jak cvičená vopička pokaždé, když ji chceme spustit.

Až dospěješ, pochopíš. Je to totiž stále stejné - skripty jsem psal už kdysi dávno pro CP/M. Je to totiž to nejrychlejší a nejjednodušší co existuje.

dos 3.3 - to pamatujeme asi stejné časy - takže se přestaň ohánět svým kluci, já ti taky neříkám lamo.

ty se jen dokola ptáš a nic nechceš pochopit.
1) doteď sis neurčil: kde leží tvoje data, kolik jich je a jaká ze záloh (funkční systém zvlášť / data zvlášť / vše na jednom hnoji) a jak často by se mělo zálohovat.

2) když řešíš kam, začneš vymýšlet "argumenty" o raid a druhých discích v noteboocích v domácí síti - to je nonsens.

3) když neumíš na pc oddělit data od systému a nazýváš to "přece jenom jsou dnes uživatelská rozhraní někde jinde", tak holt použiješ některý z klonovacích programů, mají zabudovaný mounter. pak budeš pár pracovních dat na domácím pc pokaždé zálohovat včetně filmů naplácaných na c: a včetně systému.
nebo úplně ignoruješ možnost zálohy/obnovy systému a spokojíš se s variantou xcopy/robocopy.
nebo konečně začneš řešit 1)

Potřebuji co nejrychleji zazálohovat datový "hnůj", který se mi za posledních cca 10 let nasbíral na IT a DT - PC/NB/tablety/mobily/digitální foťáky, ale není čas a ani chuť to teď třídit, jednodušší je naházet všechno na jeden disk s tím, že jednotlivá zařízení se pak budou řešit individuálně a snad méně prasácky. Je to takhle dostatečně srozumitelné?

tak ale kam ukladas data. Normalne su data ulozene vyhradne v zlozkach v users\meno (tam je aj plocha aj vsetko co pouziva BFU), alebo tam kam si ich dal normalne na disk do rootu, snad vies ci vytvaras svoje zlozky rovno v roote C. Alebo na datovom disku D tam ti ale Win nebude pisat ze to nevie zalohovat to si vies odzalohovat normalne.
Image je samozrejme tiez riesenie, ale neni normalne zalohovat nejakych 20GB Win hnoja ak chces zalohovat len data.

Každý program si dělá co chce a ukládá data kam chce. Hromada programů na nějaké konvekce kašle a natvrdo ukládá data, kam to autor programu pokládal na nejvhodnější. Jiné se sice zeptají, co kam nainstalovat, ale pokud ten program instalují poprvé, je lepší neměnit výchozí nastavení, protože jinak se často stane, že nainstalovaný program nefunguje u dalších uživatelů, viz. třeba Pohoda.

Samozřejmě chápu, že nejlepší je si udělat nějaký systém a ten potom udržovat v pořádku, ale pokud má člověk z určitých osobních důvodů v datech bordel a navíc jsou rozházená po několika zařízeních, přijde mi jako nejlepší udělat nejdříve hrubou zálohu všeho datového "hnoje" a pak teprve začít ten "hnůj" uklízet.

Kdybys měl data (tedy soubory, které jsi vytvořil či získal - doc, xls, jpg, mp3, avi...) v samostatných adresářích, na samostatném disku (D:\data např.), je to jednoduché, prostě zkopíruješ komplet tento adresář včetně podadresářů. Pak stačí třeba v Total Commanderu zadat F5, přepsat pouze starší a je hotovo.

Pokud dovoluješ datum rozlézat se kamkoliv po disku, bude to horší. Asi by mělo stačit před větším "pátráním" zkopírovat kompletní adresář C:\Users (Win7). Pokud ale nějaká aplikace ukládá data i jinam, máš smůlu. Pak (nechceš-li mirror disku: bitová kopie Windows, Acronis, Ghost atd.) snad zkopírovat obsah celého disku a to, co nejde přečíst (protože zamknuté), přeskakovat.

Základem je mít v datech pořádek a systém. Mně by na kompletní zálohu dat na PC (kromě savů a nastavení her) stačily dva jednoduché příkazy, kopie "velkoadresáře" D:\Data a kopie souboru s XP-mode (přičemž užitečná data z něj automaticky ukládám i do D:\Data, takže je to jen další záloha s kompletním systémem). Nikde jinde nic důležitého nemám.