Ubuntu 10.04 - hibernácia a uspatie
Ešte skúsim tu, keďže na fóre Ubuntu sa to nehýbe.
Viete mi niekto pomôcť rozbehať tieto dva "stavy"? Hybernácia, resp. uspatie prebehne bez problémov, lenže počítač sa po načítaní hybernačných dát už nezobudí a zo spánku sa nezobudí tiež. Navonok to vyzerá tak, že sa neuskutoční posledný krok (spustenie zhybernovaného kódu odtiaľ, kde sa skončilo, resp. pokračovanie vo vykonávaní tam, kde sa vykonávalo pred uspatím. Už som bezradný. Je to takmer posledný krok pred mojím prechodom na Ubuntu z Windows. Lenže hybernáciu používam denne a bez toho Ubuntu používať nezačnem. Takmer každému to funguje a mne to nejde ani na notebooku ani na počítači. Skúšal som spustiť aj akýsi quirk script, ale ten odpapuľoval, že nepodporuje nVidia grafiku a vykašlal sa na to. Tiež mi bolo poradené, že mám vyhádzať moduly z jadra, lenže ja neviem ani ako sa tie moduly volajú, ani ako zistím ich názvy, ani ako ich vyhodím. Už som bezradný a mám toho plné zuby. Behám po celom Internete ako debil a nachádzam len návody na Mandrivu s nefunkčnými linkami na quirk script, prípadne na akési wiki návody, kde polovica linkov nefunguje. Proste už neviem čo mám robiť a mrzelo by ma, ak by som za blbú hybernáciu a režim spánku musel Ubuntu pustiť z hlavy. Neriešili ste niekto takýto problém? V jednom návode sa odporúča odoslať info cez akýsi Launchpad, že v budúcej verzii to možno bude opravené. Lenže ja nemám záujem vyčkávať na nové verzie Ubuntu, tiež nie je zaručené, že budem mať ten istý počítač, keď vyjde nová verzia. Radšej by som sa naučil tento problém riešiť sám. Ubuntu je ďaleko schopnejšie ako Windows a je škoda nevyužiť jeho potenciál.
Zmena predmetu, pôvodne: Ubuntu 10.04 - hybernácia a uspatie (los)
Jaky mas HW?
ACPI mas dufam povolene (to je standardne povolene snad uz na vsetkych PC od ca. 2003)
P.S. problem nemusi byt v Ubuntu ale (dokonca pravdepodobne) je problem v tvojom BIOSe od dementnov cinskych. Mozes skusit pozret ci neni upgrade BIOSu pre tvoju dosku.
V notebooku v BIOSe dokopy nemám čo nastaviť, ACPI tam ani nie je. Upgrade môžem overiť, ale podľa mňa sa na veci nič nezmení.
Na počítači neviem, idem pozrieť.
Ked ti to robi na dvoch roznych HW presne to same, tak BIOS updatovat nemusis ale skor by som skusil nanovo stiahnut (este raz) a nanovo vypalit a nainstalovat to ubuntu :)
Ptz v dvoch roznych HW by bola stejna chyba v BIOSe zas znacne nepravdepodobna.
Keby som to len raz robil. Tento problém pretrváva od Ubuntu 9.10. Vtedy som sa v Ubuntu začal vŕtať.
Napis HW konfiguracie toho PC a notebooku. Nieco tam musi byt spolocne. Alebo veci v USB apod. USB je dost nachylne na problemy v tomto.
Mackat klavesu skusit preto lebo niekedy to proste len nezapne monitor lebo si OS mysli ze tam user neni a prebudilo sa to len tak z nicoho nic
Na počítači tiež žiadne ACPI.
Este problem mozu robit ovladace, neviem do akej miery to Ubuntu co mas potrebuje ovladace na tvoj HW co mas.
A skusaj to prebudzat zapinacim tlacitkom PC (nie klavesnicou apod), ked sa to prebudi skus mackat klavesu. A skus poodpajat vsetko z USB.
Inak ako zapínacím tlačítkom ani prebúdzať nemôžem (či už notebook alebo počítač). To s USB vyskúšať môžem.
Teraz som si uvedomil, že na notebooku mám ešte 9.10, takže skúsim upgrade na 10.04 a dám vedieť.
Notebook:
MSI EX720X
- 4 GB RAM
- SATA 320 GB
- nVidia GeForce 9300GS 256 MB
- USB klávesnica
- USB myš
Notebook sa správa rovnako aj po odpojení USB zariadení a pri vypnutých všetkých doplnkoch (bluetooth, kamera, wifi). Rozpoznané sú v Ubuntu všetky zariadenia bez problémov.
Počítač:
- doska MSI PM8PM-V
- 1 GB RAM
- interný radič s disketovou jednotkou
- interný IDE radič s DVD napaľovačkou
- interný SATA radič v ATA móde s dvoma diskami
- externý SATA RAID radič SiI 3512 s jedným diskom
- nVidia GeForce FX5200 128 MB
- PS2 klávesnica
- PS2 myš
- USB bluetooth
- USB čítačka kariet
Pripojené USB zariadenia Ubuntu rozpozná bez problémov, netestoval som hybernáciu pri ich odpojení.
ok v oboch je grafika NVidia. Skusil si nejake ovladace z www.nvidia.com? Su tam aj nejake pre linux. Ale netusim jak funguju, a uz vobec netusim ako funguju na Ubuntu, linux nepouzivam ako hlavny OS takze take veci som neriesil.
Priznám sa, že som netušil, že nVidia robí ovládače aj pre Linux, keďže som ešte nikde ovládače pre Linux nevidel, tak toto ma milo prekvapilo. Vyskúšam to v Linuxe a potom dám vedieť. Linux si síce ovládače nejaké našiel, ale skúsim mu nanútiť tieto.
Notebook: Určitě bych flashnul Bios (2010-05-07) to samé platí pro kameru. Chipset to má od Intelu + procesor, ten bude bez problémů. Takže USB, PS2, řadič SATA - to bude pod ubuntu 10.04 fungovat. Zvukovka, síťovka taky. Bezdrát (Intel - Atheros) v pohodě. Bluetooth - nevím co tam je. Smartcard - nejsou ovladače. Čtečka karet v pohodě. Výstup na HDMI + zvuk taky v pohodě. Na grafiku to nutně potřebuje ovladač ze stránek nvidia (
195.36.31) v ubuntu v depozitáři mají předposlední verzi (i ta by stačila). Stolní PC to samé.
Možná bude potřeba doladit parametry modulů - zvuk, wifi, aby po připojení/uspání fungovaly správně.
Notebook funguje bez problémov. Stačilo dať Ubuntu 10.04 (mal som tam 9.10, čo som si neuvedomil pri písaní otázky).
Takže po nainštalovaní Ubuntu 10.04 bez USB zariadení začala fungovať hybernácia. Hurá. Režim spánku naďalej nefunguje. Po pripojení USB zariadení sa nič nezmenilo. Hybernácia funguje, spánok nie. Idem aktivovať ovládač nVidia v Linuxe, uvidím, či sa niečo zmení.
Edit:
Po nainštalovaní ovládača grafiky ponúknutého Linuxom funguje aj spánok. Takže, čo sa týka notebooku, problém vyriešený inštaláciou Ubuntu 10.04 + nVidia ovládač. Ostáva už len počítač. Zajtra sa skúsim pohrať s nastavením ovládača a hádam to rozbehám, dám vedieť.
Skus aj nejake ovladace chipsetu si najst na webe vyrobcu chipsetu, a prip. skusit flashnut BIOS na tom PC ktore nefunguje (ale nech je to BIOS presne na tu dosku z webu vyrobcu).
Hybernácia po updatovaní BIOSu konečne funguje. Inštalujem Linux nanovo, keďže som si medzičasom rozbil ovládače grafiky a po správnom nainštalovaní grafiky skúsim rozbehať ešte spánok. Momentálne mi spánok zmizol z ponuky.
Takže hybernácia beží len ak nie je aktivovaný ovládač nVidia v Linuxe.
Předevčírem vyšly nové ovladače pro linux na nVidii (bylo provedeno mnoho oprav).
Ďakujem, skúsim.
Pre nVidia FX5200 je najnovší ovládač z 11.2.2010. Ten som už skúšal.