Průvodce programem VirtualBox
Chcete vyzkoušet Linux? Nebo snad staré verze Windows? Nechcete kupovat nový počítač kvůli testu nebo formátovat aktuální systém? Chcete to jen vyzkoušet? K tomu je VirtualBox. Na Vašem počítači vytvoří "virtuální počítač" na který můžete cokoliv nainstalovat. Je to nepropustná zeď mezi systémem a virtuálním počítačem!
Instalace
Nejdříve si stáhněte aktuální verzi VirtualBoxu. Já Vás provedu instalací na Windows. Samozřejmě jsou i verze na Linux, Mac či jiné.
Po stáhnutí spusťte instalaci.
1. Potvrďte, že chcete instalaci spustit.
2. Informace. Pokračujte stisknutím na Next.
3. Samozřejmě si přečtete licenční podmínky, musíte souhlasit
4. Teď volba součástí. Doporučuji nechat vše tak, jak je.
USB je instalace driveru USB do VirtualBoxu, aby se dalo pracovat s flashkou. Nefunguje tam vše, ale dokonce to umí bootovat z USB. Network je instalace driveru do VirtualBoxu, aby se dalo pracovat s internetem.
Pokračujte stisknutím Next.
5. V dalším kroku je umístění zástupců. Osobně vše dávám jen na plochu, nebo nikam .
Pokračujte stisknutím Next.
6. Upozornění o restartování připojení. Nebojte se, jen možná na chvíli vypadne internet, ale nic se nepokazí!
Stiskněte Yes.
7. Potvrzení instalace. Po potvrzení tlačítkem Install se aplikace nainstaluje. Ve Windows Vista a Windows 7 se zobrazí tam tabulka bezpečnosti . Samozřejmě povolte.
8. Instalace netrvá dlouho. Ani jsem nestihl zajít na WC .
9. Po skončení instalace můžete program spustit. Klikěte na Finish.
Nainstalování systému do virtuálního počítače
10. Teď to nejlepší. Už máme vše nainstalované, ale po spuštění programu tam nemáme samozřejmě žádný systém . Proto najděte nějaké CD/DVD s vypáleným systémem, nebo si například stáhněte Linux. Pokud něco stáhnete, vypalte to na DVD nebo CD jako bootovací CD. To zvládne skoro každý free vypalovací program.
Takže vložte CD do mechaniky a jdeme nastavit virtuální počítač.
Vytvoření virtuálního počítače
11. Stiskněte v horní části tlačítko Nový. Poté potvrďte tlačítkem Další.
12. Vyberte název a typ systému. Já jsem vybral Linux Ubuntu na test.
Poté pokračujte na další krok.
13. V dalším kroku vyberete velikost paměti RAM, kterou na systém přidělíte. Nebojte, používá se jen když je systém zapnut. Doporučuji dát o trošku více, než doporučenou RAM. Po vybrání pokračujte na další krok.
14. Další krok je vytvoření pevného disku. Doporučuji nechat nastavení tak, jak je. Poté pokračujte na další krok.
15. Informační tabulka o vytvoření nového disku. Nebojte se, nic se neformátuje, jen se vytvoří složka.
16. Nastavení toho disku. Nechte ten dynamicky zvětšující se obraz. Složka se "natahuje" do maximální velikost, kterou určíte v dalším kroku.
17. Vyberte maximální velikost toho disku. Buď nechte doporučené, nebo tam trochu přidejte. Je to na vás.
18. Po přečtení klikněte na dokončit.
19. Závěrečná kontrola virtuálního počítače. Pokud je vše v pořádku, pokračujte. Počítač se vytvoří a je připraven k instalaci.
Používání virtuálního počítače
20. Teď, když je vše hotovo, klikněte na spustit. Ještě předtím vložte do mechaniky CD/DVD. Vše se načte a dál už jen instalujete, tak jako normálně. Po instalaci většinou není třeba instalovat drivery, VirtualBox si vytvoří vlastní virtuální HW, na který je většinou v systému už připravený ovladač.
21. Informace o odchytávání klávesnice. Pokud je okno s virtuálním počítačem aktivní, VirtualBox odchytává stisknuté klávesy a "posílá" je do virtuálního počítače. Pokud to nechcete, stiskněte Host klávesu. Je to většinou napsané v té tabulce, tradičně je to pravý CTRL. To samé napíše, když do virtuálního počítače kliknete myší. To odchytává myš. Také se to dá zrušit tou host klávesou. Pohyb myši není tak plynulý, protože pohyb je odchytáván.
22. Informace při prvním spuštění virtuálního počítače.
23. Instalační médium. Nechte tak.
24. Pokud je to v pořádku, stiskněte dokončit.
25. A můžete instalovat .
Snímky
Snímek ve VirtualBoxu uloží aktuální stav virtuálního počítače, a i když něco nainstalujete a pak snímek spustíte, tak se pokračuje od toho uloženého snímku. Je to dobrá věc.
Uložení snímku
26. Snímek se sejme takto. Z obrázku to jde poznat.
27. Vyberte název a popis snímku pro pozdější nalezení. Poté pokračujte. Trvá to chviličku.
28. Po té chviličce je snímek uložen a virtuální počítač můžete "dodrbat" jak chcete, pak to jen obnovíte.
Obnovení snímku
29. Myslím, že nepotřebuje komentář .
Závěrem...
Samozřejmě si můžete na internetu najít další návody, ale tento je takový stručný obrázkový pro ty, co s virtuálním počítačem ještě nepracovali.
VirtualBox má samozřejmě hodně funkcí, ale teď nemá smysl je všechny rozepisovat. Možná někdy příště.
Také bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jak místo bootování z CD do VirtualBoxu vložit ISO soubor který mám v počítači. Kdyžtak to vložte do komentářů.
Chcem len povedat, ze dane ISO linuxu alebo ineho OS netreba napalovat na cd, staci ulozit na disk a spustit instalaciu z disku.
Dalsia vec, co tam myslim nie je spomenuta, ze virtualny os vie pracovat len s usb zariadeniami (treba "namountovat"), uz nie s internymi zariadeniami a express card, pcmcia atd, ktore vidi len ako virtualne.
Ano, ale většina lidí to má na CD (no, i když ). Je to třeba námět na další článek - pro pokročilejší No uvidíme. Ano, s tím USB jsem psal, že to umí pracovat jen s něčím.
Používám ho v Linuxu na testování různých operačních systémů (Win, Lin, FreeNAS, atd...). Výhodou je, že stačí ISO soubor, který připojím jako DVD/CD mechaniku a frčí to. Sdílené složky s nadřízeným operačním systémem fungují bez problémů, usb zařízení připojená externě také, virtuální disky, zvuk, roztáhnutí obrazovky na fullscreen (viz. doplněk z VirtualBoxu). Síťová karta se dá nastavit individuálně (NAT s nadřízeným OS, samostatně, atd). Snímky instalace - perfektní. Dokonce plná podpora 2D a experimentálně i 3D. Je v češtině, nezáleží na jakém operačním systému to nainstalujete a je free. Je to přímá konkurence MS Virtual PC, ale pro všechny OS. Po převzetí firmou Oracle se produkt od nové verze 3.2.x přejmenuje na Oracle VM VirtualBox.
Vidíš. O tom nahrání ISO a doplněk full screen aj. asi přístě
Povedal by som, ze MS Virual PC nie je priamym konkurentom nakolko ma silne obmedzenia.
Priamym konkukrenom je skor Vmware server a dokonca sa mi zda, ze Virtualbox beha sviznejsie v porovnani s Vmware serverom.
Primym konkurentem neni vmware server (virtualizace na serveru), ale vmware workstation (uzivatelska virtualizace na desktopu).
Tak ja mam v distrach vmwaru pekny hokej uz od zaciatku, dodnes presne neviem aky je rozdiel medzi serverom, workstation a playerom, pre mna bolo podstatne, ze "zdarma" bol len server a ten som si isntaloval na svojich nb doteraz, aj ked v poslednom som presiel uz na virtualbox.
VMWare ma hlavni produkty:Virtualizace na serveru:vSphere infrastrukture (pro stand alone server je i hypervisor ESXi 4 zdarma) - enterprise reseni, "OS" primo pro hardware, tedy ne OS, ale lepe hypervisor, Proste mas server jen k tomu, aby na nem bezely virtualy, na fyzickem zeleze neudelas nic jineho, veskery software musi bezet uvnitr virtualnich serveru. Da se to cluserovat, ve verzi 4 je dokonce mozne (v te nejvyssi licenci) mit virtualni servery s Fault Tolerance, tj. ze i pri havarii hardwaru uzivatel ani nepozna, ze se neco stalo a jede se vesele dal. Da se rozebehnout jen na hardware, ktery je uveden v kompatibility listu (na skladacky zapomente, ale serverovy hardware nebyva problem). Vyhodou je obrovska stabilita (nejsou ovladace tretich stran = mene testovacich variant pri patchich, pouze vlastni ovladace, za ktere lze rucit).Dovolim si citovat dve vety z ruznych prohlaseni microsoftu, ktere kdyz se vezmou dohromady, tak vyznivaji velmi zajimave:
1) HyperV je mozne provozovat na jakemkoli hardware, diky podpore ovladacu tretich stran (jsou to precijen windows).
2) 90% modrych obrazovek (slavna BSOD) je zpusobeno ovladaci tretich stranVMWare server (zdarma) - je hypervisor ve forme softwaru na operacni system. Virtualnimu serveru dava k dispozici hardwarove prostredky hosta, nic vic. Nema zadny graficky vystup, je k nemu treba se pripojit konzoli (byt lokalne), nevyhodou je, ze OS pod nim konzumuje nemale systemove prostredky, zas na druhou stranu diky OS to umi bezet na jakemkoli zeleze a lze s nim jeste paralelne na tomtez systemu provozovat ruzne programyVirtualizace na stanici:VMWare Workstation - krome virtualizace umi i emulovat opravdu hodne hardwaru, hodi se treba pri vyvoji softwaru, kde si muzete naemulovat temer jakoukoli komponentu hardwaru (rodiny procesoru, sitove karty, graficke atd...). Ma lokalni konzoli a naopak nebezi na pozadi.VMWare player (zdarma) - umi poustet virtualni pocitace vytvorene pomoci workstation, existuji i nastroje mimo wmware, kterymi lze pocitac vytvorit a pak pomoci playeru poustet.PS: na virtualizaci na stanici take pouzivam VirtualBox
jak praví JR, jde spíše o VMware Workstation. A v jeho případě je o dost lepší integrace do hostitelského OS (lze "publikovat" virtuální aplikaci), VMwaru hodně prospělo, že jej koupil Citrix (a Citrixu prospěl VMware - je až s podivem, jak se tyhle dva světy dobře doplňují a prolínají).VMware jsem si koupil kvůli vynikající podpoře Snapshotů a oné integraci do hostitele..
VMWare koupil Citrix? Nepletes si to ze s XenApps? (Xen je take nastroj urceny pro virtualizaci). Mam za to, ze VMWare nikdo nekupoval, to bych snad mohl jako partner a certifikovany technik VMWare vedet, ne? Ve workstation muzes taky emulovat ruzny hardware, v podstate si tam muzes naklikat sestavu, na ktere bys rad aby tvuj OS bezel. To s VirtualBoxem nejde.
No, jisté problémy tam jsou, občas to nenajde některé soubory, které tam jsou. Ale to se mi stává v poněkud krkolomnější konfiguraci, se kterou se běžný uživatel nesetká. Mám některé Win oddíly NTFS (z provozních důvodů tak musí zůstat), přimountované (například) /media/Win.C. jako FS NTFS 3g, přes fstab. Toto je nasdíleno s VirtualBoxem. VirtualBox simuluje sdílené adresáře jako síťový disk, tak je otázkou, jestli je problém v síťových discích Win nebo tímto sdílením. Dějí se záhadné problémy, například se zhroutí překlad Delphi na nemožnost zápisu, win databáze nenajde některé indexy atd.To dan55: Výborný článek, gratuluji.
mozem sa spytat, ci je nejaky pozorovatelny vykonnostny prepad pokial mam CPU, ktory nema vitualization technology?
vliv tam je, ale není to nic hrozného, stejně je limitem (opět) HDD, v některých případech pak neoptimalizovaný (VESA) driver obrazu.
dik, o HDD a video driveroch viem, to ma az tak netrapi (OS vo VB som aj tak predtym vyuzival na hranie sa, nejak brutalny vykon som nepotreboval)
dík za popis. ještě jsem se virtuálním pc nezabýval, ale po přečtení mám chuť skoro hned to zkusit.
Děkuji za chválu, však za vyzkoušení to stojí
Odkedy ho mam, skusam softver len na nom, az potom ide do PC - bez problemov
To samé dělám i já
Nezabordelaří se tím reální systém - registry.
jj, dobry soft-tiez ho pouzivam.ten iso soubor pouzijes tak, ze si spustis vitualny pc, tam vyberes: zariadenia-CD/DVD-more...-pridat-tam najdes ten iso obraz-otvorit.kliknes nan a das otvorit. a hotovo. ak chces z toho iso suboru nabootovat, tak prinajhorsom este restartuj ten virtualny stroj.btw naucil som sa nieco nove-ja som nevedel naco su snimky, tak vzdy po nainstalovani som si tu cistu instalaciu nakopiroval do zalohy a v pripade potreby som ju pouzil :)mimochodom ja som uvital siroku moznost prace so sietovymi interfacmi-kto nevie, tak virtualny stroj moze byt za NATom, alebo pripojeny pomocou bridgu, alebo si mozte prepojit niekolko virtualnych strojov medzi sebou.btw mna by zaujimalo, ci a ako je mozne spustit 1 stroj viackrat(aby som nemusel x krat instalovat). teda nemusi to bezat z 1 virtualneho HDD-dajme tomu ze nainstalujem na 1 disk xpcka. tento disk nakopirujem do 2 priecinkov(lebo ked ho premenujem, tak to nejde spustit). pri pridavani disku do virtualboxu mi to ale napise, ze uz taky disk existuje.
zdar pánové..stala se mi divná věc..Měl jsem Ubuntu ve virtual-boxu nainstalované už mnohokrát. Po reinstalu systému jsem se opět rozhodl nainstalovat. Stáhl si poslední 64bitovou verzi Ubuntu a podle zdejšího návodu se pokusil nabootovat..Dlouho mi tam běhalo logo Ubuntu..jeho poslední verze a pořád se nic nedělo. Asi nějakým omylem jsem potom spustil instalaci ve Windows a Ubuntu se nainstalovalo do systému..viděl jsem to poprvé..a vypadá to výhodnější, než klasická instalace jako 2 systém. Neubírá to na disku žádný prostor, kde se to formátuje FAT32 a při reinstalu toto místo zůstává nevyužité. Při spouštění se spustí bez zásahu Windows..což taky neni k zahození. A vypadá to, že se to odinstaluje jako běžný program. To je další výhoda. Také se mi při tomto způsobu zobrazuje v Ubuntu celá obrazovka na rozdíl od virtual-boxu.
Prave si objavil wubi;o).
Ahoj ve spolek, měl bych otázku.
Rozjedu ve VirtualBoxu 64 bitový system, nebo mam smůlu ?
Odpoved znie ano.
ano rozjedeš nebo
ano máš smůlu ??pač jestli to jde rozjet, tak sem někde udělal botu viz obr.
pokouším se to rozjet na NTB ProBook 4510s, procesor Intel Core 2 Duo T5870 2GHz, 4MB ramMůžete mě prosím nakopnout správným směrem....
Díky
Musis mit CPU, ktere podporuje hw virtualizaci (VT-x). Coz tvuj CPU nema.
Mňa by hlavne zaujímalo ako rozbehať USB. Pripojím flash disk a v hosťujúcom Windows mi vyskoší hláška, že našiel nový hardware. Ale aký mu mám dať ovládač, to som ešte nezistil.
Příklad:Mám počítač a na něm linux (ubuntu) spustím pod ním VirtualBox. Pod Virtualboxem mám spuštěné Windows XP.
Ovladače na usb pod linuxem neřeším, chtěl bych to pod těmi Widlemi.
Zastrčím USB klíčenku, scanner, tiskárnu... v menu Virtualboxu pouze povolím (zakřížkuji) jakou USB věc chci povolit do Virtualboxu (tedy do Widlí). Ve Widlích se objeví "Nalezeno nové zařízení" a frčím jako obvykle.
Rychlost je mizivá - platí pro TV Tuner, scanner. (ověřeno, TV nepoužitelné).V případě, že ve Virtualboxu jsou USB "šedivá" je nutné uživatele, pod kterým je spouštěn Virtualbox, přidat do skupiny "vboxusers", pak už jsou USB zařízení v pořádku.
Presne tak.http://news.softpedia.com/news/How-to-Fix-VirtualB ox-USB-Support-111715.shtml
Děkuji za navedení na VirtualBox.
Jsem spokojen s jednou výhradou ( nevím, jestli se jedná o zkušenost nebo mám něco na svém PC nebo síti blbě) :
Pokud ponechám defaultní síťové připojení NAT a potřebné porty přesměrovávám pomocí VBoxManage modifyvm , odezva zvenčí je mizerná, na hranici použitelnosti. Telnet (ten potřebuji) mi i neočekávaně padá.
Pokud adaptér přemostím se všemi důsledky, vše se zlepší.
Host jsou XP, guest jsem zkoušel Vistu i Ubuntu.
Jedná se o normální chování ?
Obávám se, že to bude normální. To samé platí pro rychlost USB 2.0 z hostitelského počítače do virtuálu. Rychlost mizerná.
Zdravim mam dotaz jak je to s viry? a jinou havětí kdyz tam bude vir tak to poskodi jen virtualni pc nebo i hlavni system. najdu nekde podrobne informace o programu v CZ?
Pokud se zaviruje jen virtualni pc, tak to nema vliv na hostitele... pokud nejsou nasdilene nějake slozky na hostiteli... pak muze virus prolézt i na hostitele... neplati to ovšem pokud je hostitel Ubuntu, jako v mém případě.
Mám dotaz, jde do virtualbox nainstalovat win xp 64bit? Mám nějakej pracovní software který běží jen na 64bitových windows, a nechce se mi kvůli tomu přeinstalovávat celej notebook. dík za odpověd
jde
A jak potom odinstaluju VirtualBox a vindows ?
jo
Nemohu do VirtualBoxu nainstalovat rozšíření. Hodí mi to hlášku. Děkuji za vysvětlení.
Jde mi jenom USB 1.