
Operace Haswell - aneb dodělej si sám.
http://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti /27901-operace-haswell-ma-smysl-vymenit-pastu-uvni tr?start=9
Je krásné, že Intel poskytuje tuto možnost domácím kutilům a ladičům.
Zdroj: pctuning
Procesor je jedna z nejtrvanlivejsich casti pocitace, klidne funguje i po 20 a vice letech. V dobe, kdy vice vykonu uz na mnohe operace neni treba, naopak je treba s touto "podivuhodnosti" skoncovat, Intel to vi a dela pro to co muze. Pasta je mozna jen zacatek, priste bude vicko z plastu.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
ale prd, k heatspreadu se pajely jen CPU u kterych to melo smysl, kde ta tepelna ztrata byla hodne vysoka. U obycejnych byla a je pasta,i u AMD - viz zrovna dnes clanek na diit:
http://diit.cz/clanek/amd-llano-s-coollaboratory-p od-heatspreaderem
- u dnesnich procesoru staci bohate i ta pasta, spotreba je nizsi a nizsi - staci se podivat na boxovane chladice, jake jsou dnes - a jake se balili k C2D, o "netburst" P4 ani nemluve. V normalnim provozu i s obycejnym boxovanym chladicem to proste staci az nekam - stejne bude teplota jadra nekde kolem 30-35°C v klidu / 50-55°C v maximalni zatezi, ted i za X(y) let. Overclock magori nikoho nezajimaji.
Potom je výrobce taky OC magor, procesory s K,BE dále jedna řada CPU s frekvevcí 3, 3.2, 3.4 ......... GHz a čím výše tím dražší.
Navíc si ten test moc nestudoval, rozdíl na základních frekvencích/referenčních a rozdíl v použití pasty = až 6°C.
(ono pořád doufám platí, že teplota je největší "zabiják" s ohledem nejen na životnost, ale i na stabilitu a to pro všechny komponenty u kterých je odpadní teplo)
o 6°C pri 50 nebo 56°C je uplne, ale uplne jedno, dnesni CPU houby hreji. Pamatuju si CPU co jely na 90-95°C a byly v rockstable sestavach. Nekdy udelam hromadne foto boxovanych Intel chladicu a zvazim je - ty posledni uz ani nemaji medene jadro a jsou zase o neco nizsi, i s mensi plochou zeber. Proste neni co chladit - v srovnani s minulymi generacemi. Proc by si to vyrobce komplikoval s pajenim chipu na heat spreader kdyz a.) je to technologicky narocnejsi a drazsi b.) urcite i zhorsuje vyteznost vyroby.
No a to je ten pravý důvod = nenažranost!
Nikoliv. Ekonomika. A koneckonců čím méně odpadu, tím menší zátěž na životní prostředí. Takže i ekologie.
Ale jen pro Intel, nějak sem si nevšiml, že by levnější o proti SB,IB.
(je to jen dojení kupujících z pozice monopolu)
Jistěže z pozice Intelu. Z čí jiné?
Nikdo nenutí zákazníky kupovat procesory Intel. Existují alternativy. Když za to někdo ty peníze dá, tak proč by to za ty peníze Intel neprodával, že.
Presne tak, ty svine kapitalisticke nam odmitaji prodavat CPU za cenu nekolika mesicnich vyplat, ale kapitalisticky a nenazrane se nam snazi prodat ty svoje procesory za zlomek teto ceny!!!
mylis se, kazdej stupen navic ma vliv na zivotnost.
Dovolim si tvrdit ze nema - ne u samotneho CPU v rozsahu definovanem vyrobcem. V danych mezich je to uplne fuk. Kolik vadnych procesoru jsi videl na vlastni oci? Ja za tech ... 25 let vsehovsudy tak do 5-6 kusu, a proslo mi toho rukami nespocitatelne. Z toho tusim 2 z ery Slot1 Pentii II - odchazely L2 cache ktere byly mimo CPU chip. Pak vadne AMD kdyz nemeli ochranu proti prehrati - upadly chladic = škvarek (takze ano - TAHLE teplota vliv ma ;) V nekolika vterinach v radu stovek °C ) a AMD olamane debilem co neumel nasadil chladic (neb nemeli head spreadery - shora trcel primo kus kremiku, pamatujete?) Aby odesel procesor kvuli provozni teplote - nepamatuji, nevim o jedinem. A to mi prosly rukama i neskutecne pekla a zrudnosti, deskop PC zabordelene tak ze nebylo videt soucastky na zakladni desce atd. atd.
- nebo teda - pokud by to vliv melo mit, tak mozna nekde v rovine XY desetileti/staleti nonstop provozu. (bavim se porad o funkcnosti samotneho CPU)
vsak ano, dyt to rikam, protoze maji CPU vysokou zivotnost, Intel na to zacal hresit, prvni pasta mozna prijde i plastove vicko. Jestli +6 stupnu udela ze tricetilete zivotnosti dvacetiletou, stale je moralni zivotnost 10 let, takze vysoce presahuje, az bude plastovy vicko a teplota se zvedne o +20, pak se Intel konecne dostane na vysnenou zivotnost 5 let.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
le prd, technologie se vyviji, spotreba klesa a neni potreba dal resit odvod takoveho objemu tepla jako v minulosti, tot cele. V minulosti topili procesory mnohem vic - a o kolika "spalenych" P4 vis? Nebo AMD "Bartonech"? Jeden 2500+ /@ 3200+ mi doma jel 3 roky, pri 90-95°C. Dnes nejake "22 mikronove" intely jedou na 50-55°C v 100% zatezi = nuuudaaa, ziiiv. Bohate staci ta pasta, a - zopakuji to potreti - dela to i AMD.
- tak se taky houby stane. Vis jak se vyrabely procesory kdysi? Kde byl chip u prvnich pentii nebo u 486 a jak se z nich odvadelo teplo?
A pořád dokolečka, zajisté máš svoje zkušenosti a vyhovuje tito.
Ovšem mě procesor za 8 000,- v tomto stavu jaksi ne a nevyhovuje, je to nedoladěný půlzmetek, který je horší jak starší SB a asi i proto bude příští rok nová řada.
(jo k těm tvým průměrným teplotám s "boxem" rád si poslechnu ten kravál v plném vytížení pří teplotě tak okolo 70°C)
Toto je reál - při doporučeném maximum temperature 72.72°C!