Server vs Workstation
Klientske a serverove edicie Windows( Windows NT) zdielaju sadu spolocnych systemovych suborov zahrnajucich kernel a ine systemove subory.
V pripade Windows 2000 su tieto subory identicke. V pripade Windows XP tieto subory identicke nie su ale rozdiely nie su vyznamne.
Je to zapricinene tym, ze klient (Windows XP) tejto rady Windows NT vysiel skor ako server (Windows 2003).Uloha v ktorej bude system vystupovat, je urcovana pocas bootovania systemu, pomocou hodnot z registra:HKLM\ SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ProductOptions key\ProductType
HKLM\ SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ProductOptions key\ProductSuiteHodnota ProductType rozlisuje medzi klientskou a serverovou ediciou Windows:WinNT - klient
ServerNT - serverHodnota ProductSuite urcuje konkretnu ediciu Windows.Tieto hodnoty nie je mozne menit za behu systemu a su konrolovane pri bootovani systemu oproti hodnote:HKLM\ SYSTEM\Setup\SystemPrefixV pripade zistenie zmeny ide system do BSOD SYSTEM_LICENSE_VIOLATION, takze aj v pripade offline editacie registrov sa system rozbehnut nepodari.Pre zaujimavost, ukazka Windows XP 32 bit v ulohe Server Datacenter Edition 6GB RAM:
Znamená to, polopaticky řečeno, že jsem schopen si z XP udělat server, pokud v pravou chvíli oedituju v registrech ty dva klíče?
ano
musel bys editovat tři klíče, ne?
samozrejme
Jasně tři, i tak to není špatná investice
Je to spíš taková blbinka (a porušení EULA .-)) nezískají se tím žádné serverové služby které jsou jen na instalačním CD serverové verze. Dá se tak jen obejít limit sdílení služby Server a sestavovat softwarový RAID, jinak je to pořád to samé jako přes switchnutím.
BTW zatímco switchnuté Win 2000 z Workstation na Server běží OK, XP jsou nejméně vhodný OS na switchnutí. Windows 2003 je jiná verze NT. "Whistler Server" byla serverová verze XP která nebyla nikdy vydána.
nie je to uplne pravda, podla hodnoty ProductSuite sa nastavia aj niektore vlastnosti, ktore zalezia na edicii Windows ako napr. mnozstvo podporovanej fyzickej pamate alebo pocet podporovanych procesorov
to je jasne, mne islo o princip
Není to s těma 6GB použitelné RAMky v 32-bitových XP nějaké divné? Jsou opravdu využitelné? Nebo je to jen čísýlko, ale skutečnost je díky 32 bitům jinde, někde +/- (hlavně podle paměti GK) 3,5GB?
nie, bezi to v mode DataCenter server, ktory podporuje 64 GB fyzickej pamate
asi som to neformuloval prilis stastne, samozrejme cela pamat je vyuzitelna so vsetkymi dosledkami ktore vyplyvaju pre ovladace zo 64 bit adresovana pamate v rezime PAE
To jsem nevěděl že to ovlivňuje i tohle. Zajímavé. Nicméně z hlediska licence je to pro MS to samé, jako bych si Datacenter Server stáhl z torentu a ukradl...
to je jasne, licenciu neriesim, zaujima ma to ciste z technickeho hladiska - tymto som chcel len ukazat, ze serverove a klientske verzie OS Windows nie su samostatne vyvojove vetvy, ako sa mnoho ludi domnieva t.j. vzdy ide o jednu liniu , pricom nie vzdy musia byt vypustene sucasne ako to bolo v pripade Windows 2000
v podstate som len trochu rozsiril informacie ktore poskytuje kniha Microsoft Windows Internals, Fourth Edition
Díky. Publikum by možná zajímalo, že Mark Russinovich tuhle skutečnost demonstroval už na Windows NT 4.0 (a zpětně ověřil na NT 3.51).
Rozumím tomu tedy tak (nekamenujte mne ani se mi nesmějte...), že z nainstalovaných Win NT4.0 Server lze zásahem do registru "udělat" verzi Workstation?
ano, malo by to fungovat
Díky; tedy se vším všudy, tj. že "zmizí" Administrative Tools, které ve WS myslím nejsou? Nebo bude jen napsáno při startu a verzi Win že jde o WS?
ak chces vediet take podrobnosti, tak jedine vyskusat
Dobrá. Tedy, vlezu do registru a změním ve zmíněném klíči ono ServerNT na ClientNT a tak dále?
Takhle bych to bych nezkoušel.
Jinak žádné nainstalované programy ani nezmizí, ani se neobjeví. V roletce start budeš mít napsáno "Windows NT Workstation".
Jojo, taky jsem si všiml... A jak jinak na registr když ne ze systému? Nějakým liveCD?
Máš SZ.