Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Brum v reprobednách i při vypn. XP.

Dobrý den Vám přeji. I když tento podobný dotaz tady už zazněl, tak bych se Vás chtěl zeptat na brum v bednách. Je to takový brum zhruba o kmitočtu 100Hz. Zvukovku mám integrovanou na desce Biostar M7VIT 800, VIA KT 600, SA, 6-CH Audio.Zvukovku mám zapojenou do ster. zesilovače a pouštím ho do dvoupásmových beden kolem 45W hud.výkonu. I když vypnu XP a nechám zesil. zapnutý je tam brum stále. Podotýkám, že mi to nedělalo od začátku, ale asi dva měsíce.
Nevíte jak to odstínit? Děkuji.

musel bys elektricky oddělit potenciály zvukovky od věže
- věž má elektrickou zem odvozenou od sekundáru svého trafa, díky svodu nějak plovoucí vůči primáru
- pc má zemní potenciál natvrdo připojený na kostru, a tu přes zemění u domovního rozvaděče spojenou s nulákem
mezi těmito různými zeměmi tečou vyrovnávací proudy - tvůj brum

dá se to oddělit, když si spájíš redukci: přerušíš celou stereošňůru, do cesty každé žíle L, R, GND strčíš nějaký fóliový kond cca 100-220n/250V=

Ako chces kondenzatorom oddelit 100Hz rusenie, ak zvuk samotny obsahuje signal uz od 20Hz? Mozno to trochu pomoze ale za riesenie to moc nepovazujem, skor by som sa zameral na to kde vznika brum - PC prepojene s TV, spolocna antena, atd. Je uplne jedno ci je PC vypnute alebo zapnute, je treba prerusit zemne smycky galvanickym oddelenim, ale nerobil by som to na audiosignale, ale tam kde ta slucka naozaj vznika (ak je zosik s normalnym trafom neuzemneny tak je od zeme galvanicky oddeleny, takze tam zemna slucka nevznika).

Musím souhlasit s tím, že tentokrát se Brtník v otázce brum-brumu poněkud mýlí (s největší pravděpodobností - on teoreticky nelze vyloučit vznik brumu tak, jak jej přítel bručivec popisuje, ale to by byl svod jak prase). A pokus o potlačení brumu v nf. signálové cestě pouhými kondenzátory je, mírně řečeno, naivní (u antény je to něco jiného - tam se jednak potlačuje rušení o velmi, velmi nižším kmitočtu, než je užitečný signál a jednak je dána zatěžovací impedance).
Já bych se pokusil zjistit, kde brum vzniká. Nejprve bych odpojil všechno nepodstatné a hlavně všechny antény, které jsou připojeny. A potom by následovalo odpojení PC od zesilovače a pak bych zkusil zapojit PC a zesilovač do stejné zásuvky. A dal bych odbornému (nebo odpornému?) plénu vědět, jak to probíhalo.

brum brum tam vzniká rozdílem zemních potenciálů, přičemž každý krám má svoji zem natvrdo / či díky trafu kapacitně plovoucí vůči 50hz síti - tyto různé země se nesmí galvanicky spojit - což je přesně to co tazatel udělá když propojí šňůrou pc a hifi věž

řešením je přerušit zemní smyčku: s odpojením ochranného kolíku můžu laborovat , takovou šňůru si označím, pivo jako osoba znalá dle vyhl.50 par.6 otvírám kombinačkama - ale nikomu cizímu ani vlastní rodině bych to nedoporučoval.

(jiným řešením by bylo kdyby pc mívaly uvnitř trafo a zem signálu oddělenou od sítě - ale to bohužel nemají)

proto se: 1) v případě tv galvanicky odděluje anténní přívod, protože ten krám je vždycky někde ukostřený
2) nebo se použije nf šňůra s kondama - každý konec toho kondu zůstává na potenciálu svého přístroje, nestahuje ho natvrdo dolů, netečou bludné brumové svodové vyrovnávací či jaké proudy.
to je celé.

anebo optický výstup ze zvukovky...

pro nechápavé mm: kondenzátory v šňůře nemají nic společného s filtrem - teda kromě toho že filtrují stejnosměrný signál
jsem rád že se už chápem, jdu řešit něco rozumnějšího :beer:

Stale nechapes ze

či díky trafu kapacitně plovoucí vůči 50hz síti - tyto různé země se nesmí galvanicky spojit

nie je pravda, ak je zem plovouci (za trafom), tak je mozne ju spojit s cim chces, prave preto ze je plovouci a pri spojeni s inou zemou nevytvori ziadne rusenie.

Ak by bol aj zosilovac (audiozem) uzemneny zemniacim kolikom (to sa ale u slusnych zosikov nerobi), tak staci zapojit zosik a PC do rovnakej zastrcky a kable tahat pri sebe, a taka zemna slucka ntiez nevytvori rusenie pretoze kable su tahane pri sebe, plocha vnutra slucky sa blizi nule.

Audiozem netreba oddelovat (bolo by to komplikovane, a oddelenie kondikmi nema vyznam, vid co som pisal vyssie), ptz. problem so zemnou sluckou sa da riesit inac (nemam na mysli odpajanie zemnenia), a to tak ze zistis kde je zemna slucka, ak sa prejavuje tak musi byt dost velka, napr. cez antenne zemnenie apod., a ta slucka sa prerusi galvanickym oddelenim (u anteny je to brnkacka).

Ne ze nechapu, jen jsem se uz totiz setkal stim ze uzivatel mel spatnej zdroj ve vezi, respektive kondenzator ztratil svou kapacitu starim, vrkot sel do beden i pri nepripojenem konektoru do output vstupu NF PC, proto jsem toto psal jako dalsi moznost.
Vez nebyla galvanicky spojena s ochrannou nulou PEN!! Ale to jen na okraj :-D

Ja som nereagoval na teba :-) Jasne ze mas pravdu mohol to robit aj zdroj (neodfiltrovane napatie), aj ked bipolarny zosik by mal byt voci nevyhladenemu napajaciemu napatiu relativne odolny, lacnejsie zosiky ale moc odolne nie su.
Ale nakoniec to bol mikrofon a el.mag.indukcia od vertikalneho vychylovania monitora, ako vidno z prispevkov nizsie :-)

milé mm, jediné co stále nechápu je tvoje a virusovo nadšení psát o něčem, o čem vůbec nic nevíte.
už jsem se vyjádřil 2x, podle mě srozumitelně. až pochopíš proč doutnavková zkoušečka svítí, pochopíš co to je svod. až si virus přestane plést elyty z mainboardu se svitkovým kondenzátorem, můžu s ním dát řeč o elektronice. do té doby si odpusť namyšlené výroky že já něco nechápu.
indukci sem netahej, ta s tím nemá nic společného

jinak se problém vyřešil chválabohu bez nás, viz konec komentářů.

Musim se ledniho B zastat, ja po precteni diskuze mam taky pocit, zes to krapet zamichal... Brtnik psal

použije nf šňůra s kondama - každý konec toho kondu zůstává na potenciálu svého přístroje

nacez tys napsal, co by delal elyt ve snure, ze to neznas... ale Brtnik nikde nezminuje nic o elytech, je snad jasny ze na oddeleni stejnosmerne slozky elyt pouzit nemuzes.

Brtnik pise stale o tom svojom kondenzatore na audiosnure, uz som pisal vyssie ze taketo rusenie takto oddelit nejde. Ten rozdiel potencialov je totiz striedavy (preto to brumi), a na oddelenie striedaveho prudu ti kond nepomoze (samozrejme zavisi od frekvencii uzitocneho signalu a frekvencii striedaveho prudu rusenia, a ako som uz pisal 50Hz mas aj v audiosignale), takze mozno by Brtnikov kond to rusenie trochu stlmil ale nie je mozne to tak ako pise odstranit.
Tak ako pise by zrusil jednosmernu rlozku rozdielu tych potencialov, ta ale predsa ziaden brum nevytvarala (brum je nejakych 50Hz od siete, a nie jednosmerna zlozka).
Ale ked sa ani nesnazi citat co tu piseme, tak asi nema vyznam sem nieco pisat, ale necham ho v tom, ze mu kond v audiosnure pomoze na brum, mozno si to raz vyskusa a pochopi...
P.S. Mna by ani nenapadlo take nieco skusat, ale takyto problem riesim normalne, tak ako sa riesit ma, tam, kde je to jednoduche, ucinne, a kde naozaj zemna slucka vysoke prudy cez zemniace vodice vytvara, to jest napr. na antene alebo na inej velkej slucke (napr. galvanickym oddelenim alebo ak je to mozne tak vedenim kablov pri sebe = plocha slucky je 0 = ziadne rusenie, to je zakladna fyzika na to aby mohli vobec fungovat netienene krutene kable ako napr sietovkove kable)...
Dlasia moznost by bola prepojit zeme tych dvoch zariadeni hrubym vodicom = na nom by bol pri prietoku rusivych prudov ubytok napatia omnoho mensi ako na tenkom tieneni audiokabla, a tym sa tiez da utlmit rusenie od zemnej slucky, to s tiez niekedy robi ak uz to inac riesit nejde...