Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem česky: server nebo servr?

Další z jazyko-krkolomno-dotazů

Je vhodný psát v českým textu "server" nebo "servr"? Jsou data na "serveru" nebo na "servru"?

Pavel

Ano, IMHO se v češtině zatím používá anglický pravopis slova, tj. server, na serveru atd. Výslovnost kolísá mezi server a servr, na serveru i na servru. Převzatá slova bývají po svém rozšíření mezi lidem obecným přejímána i do spisovné češtiny. Na postupu je např. přejímání u slova mejly - maily - e-maily - emaily . V budoucnu budou tato přejatá slova nejspíš v nějakém tvaru kodifikována i v pravidlech českého pravopisu.

Já bych to na jednu stranu s těmi českými překlady nepřeháněl. Dostal se mi do ruky prospekt Nikon. Obsahoval některé celkem zajímavé překlady: skylight filtr - nebeský filtr, soft filtr - měkký filtr. Nejhůře dopadne když odborný text překládá někdo kdo tomu ani za mák nerozumí; onen prospekt toho byl zářným příkladem.

Na nějakém zparchantělém překladu wikipedie (probíralo se to myslím i zde na poradně) byl třeba death metal přeložen jako kov smrti, zakladatelé žánru Death jako Smrt a hlavní protagonista této skupiny Chuck Schuldiner jako Zahodit Schuldiner... Někdy to fakt stojí za to, ale nevím zda je to ještě k smíchu.

IMHO u skeneru / skenování je už ten proces převzetí a počeštění dál. Myslím, že se dnes už dají používat oba tvary. Přikláněla bych se spíš k tomu českému.