Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Delphi - TQuery - viac otázok

1. Ako nastaviť iný adresár pre databázy v programe? Query mi to hľadá len v adresári programu.

2. Ako nastaviť pri SELECT iný názov stĺpca? Mám povedzme Obch_Meno a chcem, aby sa DBGride zobrazilo Obchodné meno.

3. Ako dosiahnuť, aby sa zobrazili všetky stĺpce okrem jedného (ID)? Niečo ako SELECT *, -ID FROM data.

Nie nepletiem. Ide o to, že jeden stĺpec je unikátny ako ID a je to číslo typ AutoInc. Ide o to, že aby sa nezobrazil a aby som nemusel vypisovať do SELECT všetky stĺpce. Pokiaľ sa to nedá, nevadí, pretože to potrebujem len dočasne a potom to budem vypisovať aj tak celé.

Aha, tak to jsem tě špatně pochopil, za což se omlouvám.

Takže ti jde o něco takového:

... WHERE jmeno_tabulky = 'TABULKA' AND jmeno_sloupce NOT IN ('ID')

případně

SELECT jmeno_tabulky.*, NULL AS nechteny_sloupec

Ale záleží, jakou používáš databázi, každá mi jinou syntaxi. Ještě existuje jedno řešení - sestavit SELECT dynamicky.

Nejde o to, že to je v Delphi, ale k jaké databázi se program připojuje (sql syntax).

Dynamické sestavení Selectu, něco jako:

FOREACH sloupec_tabulky DO
  IF (jmeno_sloupce<>"ID") Promenna=Promenna+jmeno_sloupce;
SELECT Promenna FROM tabulka

Samozřejmě to je velmi zjednodušeno a jen schematicky znázorněno. Ale snad to je z toho jasné.

1. Nastav si adresár vo vlastnosti DatabaseName:
napr: Query1.DatabaseName := 'c:\delphi\demos\database'

2. Napr. Pravý klik na komponentu Query - Fields Editor... - pravý klik - Add All Fields...
vyberieš si stĺpec a v object inspectore si nastav DisplayLabel

3. To nejde musíš urobiť select stlpec1, stlpec2... from ...

1. Jasné, kedysi sme sa tu o tom na poradni bavili, len mi to vyfučalo. Ďakujem. Vyriešené.

V jednom Query budem len prepínať pomocou vlastnosti SQL rôzne databázy, takže by som radšej prijal niečo čo je možné napísať priamo do Select. Myslím, že je taká možnosť, len si ju nepamätám. Ale teraz nie som si istý, či to náhodou nie je len na zmenu názvu stĺpca, ale bez diakritiky.