sdileni dat ve VPN siti
Mame dve pobocky, obe jsou pripojene na internet pres stejneho operatora, ten nam ted udelal mezi temito dvema pobockami VPN tunel. Na jedne pobocce je interni rozsah 10.0.0.x na druhe je 10.0.1.x . VPN funguje - z jedne pobocky pingam na druhou pobocku. Nevidim ale v okolnich pocitacich pocitac z druhe pobocky (maji stejnou skupinu) ani kdyz dam najit pres ip adresu tak mi ten na druhe pobocce nenajde, i kdyz na nej pingam. Nemuzu tedy nasdilet potrebny adresar. Nevite co se kde jeste musi nastavit nebo je v tom tunelu nejaka chybka ? diky
chyba je v SMB/NetBIOS -- tento protokol (přesněji jeho broadcasty, kterými se na Peer-to-peer sítích bez doménového kontroléru šíří oznámení a elections) neprojde přes routery.
Řešením (lepším, ale drahým) je vytvoření domény a ideálně dvou serverů v každé podsíti a jejich korektní nakonfigurování. Druhé řešení je nějaký netbios repeater (např. winbind ze Samby, pokud mě paměť neklame), který posadíš na VPN servery.
aha, tak jako nejrychleji resitelne mi pripada to posledni, coz by mel udelat ten provider ne, kteremu za VPN platime. diky
no, z tvého pohledu to sice je nejjednodušší, nicméně to NENÍ standardní funkce VPN.
kazdopadne nam neudelali to co jsme pozadovali, sdileni dat mezi pobockami ...
kdybych koupil dva Zyxely co umi VPN a postavil je proti sobe, dostal bych se do stejnyho problemu ?
zásadní otázka: na čem ti to jede?
na strane kancelare kde je peer to peer sit nam predradili pocitac s Linuxem a na strane serverovny to routuji nekde u nich primo, jen mi pritahli kabel do druhe sitovky kde je ten interni rozsah.
Máš v tom případě masku (na obou koncích) 255.255.0.0?
takto to ale fungovat nebude... pokud zvolí 16b masku, nebude mu to routovat ani ostatní IP provoz...
edit: to by fungovalo jen případě, že by VPNka byla bridgována (což by bylo asi úplně nejvíce košer řešení, za předpokladu, že šířka pásma na VPN tunelu je dostatečná)
Předpokládal jsem, že mu bridgování udělali...
hm.. přiznám se, že k bridgování mám do jisté míry odpor. Většinou se totiž propojuje LANka s WANkou ne zrovna velké šířky a tam je bridge spíš kontraproduktivní.
To máš samozřejmě pravdu. Já jen hádal z položeného dotazu .
//Edit: I když pro nějakého místního providera je to asi jediné řešení, které dovede .
na jedne strane je VPN naroutovana primo do podsite 10.0.0.x (kde je cca 10 peer to peer komplu) a na druhe je jen jedna masina ktera ma dve sitovky (terminal server). Jedna sitovka ma verejnou IP adresu a druha sitovka ma tu 10.0.1.x.
tak znova: na čem ti to jede? Win vs. Lin, OpenVPN? (jen hádám)
na strane kancelari nam predradili linux pocitac - veskery provoz jde tedy pres nej, na strane serverovny pritahli druhy kabel do serveru do druhe sitovky.
no jestli to máš jako řešení "na klíč", tak požaduj to přebridgování, mělo by to tvé problémy vyřešit.
pokud je tam OpenVPN, neměl by to být problém, viz. bridge.html
ok, dik. Jeste se zeptam kdybych to delal sam tak ze bych koupil treba dva Zyxely ktere umi VPN a postavil je proti sobe, budou tam taky nejake takove problemy ?
Jestli jsi ty (nebo firma) někomu zaplatili aby to udělal, tak trvej ať to ráčí uvést do pochodu.
jj.
zitra na ne dupnu, hlavne ze diky Vam vim ze blbci jsou oni (dial telecom)
otázka je, jak máš postavenou tu síť. Obecně by to ale měl zvládnout i ten linux a Windows.
no sit je tak ze mame kancelare kde je peer to peer sit pripojena pres dial telecom mikrovlnou na net, pak cca 20 pobocek po CR pripojenych pres ADSL O2, a serverovna pripojena primo na pater taky pres dial telecom. No a ted nam delali tu VPN mezi kancelari a serverovnou. Na pobocky VPN neni, nemame zadne domenove servery .... Ted mi dela navrh na sifrovane propojeni firma Orbit ktera pomoci Citrixu resi sifrovanou komunikaci mezi pobockami - pristupuji nyni nezabezpecene na terminal server do nasi serverovny.
tak ze by to nejak sami vyresili to ne, napsali mi tohle :
Pokud chce, aby mu fungovala M$ sit pres routovany rozsah, ma dve
> moznosti. Jednak na vsech pocitacich vyplnovat soubor lmhosts
> (c:\winnt\system32\drivers\etc\lmhosts) a v nem zadat IP-cka stroju a k
> nim prislusna jmena. Druha varianta je, ze si na nekterem ze serveru (!
> musi to byt server!) rozjede sluzbu WINS (windows name services). Potom
> staci na vsech pocitacich (pripadne pres DHCP) nastavit informaci o tom,
> ze pocitace maji pouzivat WINS server na tom urcitem IP-cku. Pocitac se
> pri zapnuti zaregistruje do databaze wins serveru a pouziva jeho sluzby
> pro hledani okolnich pocitacu.
Ano, po precteni celeho vlakna jsem se divil, ze Touchwood tuto moznost nezminil. Staci ti pouze jeden wins server. winbind ze samby jiz byl zminen
OK, data potrebuji sdilet jen mezi dvema terminal servery, jeden v kancelari, druhy v serverovne. Jedou na nich jen sluzby terminal server a sdileni, zadne domeny. Takze na tom jednom si najdu sluzbu wins, spustim a nakonfiguruji, pak nastavim ip wins na tom druhem a melo by to byt ok.
zmínil.
Ale osobně mám k WINS velmi negativní vztah, nikdy mi nefungovaly moc dobře (historicky jsem je používal na WANkách v dobách NT4 serveru). Ostatně ani MS nedoporučuje dnes nasazovat WINS... (i když tam to je kvůli AD+DNS)
kde se na serveru aktivuje sluzba wins. Nemohu to nikde najit, diky.
odvolavam, uz to mam :)
ne je 3x255, tak jak mi zadali ze mam nastavit ...