
Comtrend VR-3026e jako router?
Hoj!
Přecházím k jinému poskytovateli inetu než je O2 u kterých jsem byl doteď. S tím se pojí zasíťování bytu, takže v jedné místnosti mám novou zásuvku se signálem, připojen modem a stolní počítače a pracovna je ve vedlejší místnosti přes chodbu. Rád bych využil ten Comtrend jako router, pokud by to šlo. Nevíte náhodou jestli to funguje, případně jak na to, ať neprošlapávám slepé cesty a nevymýšlím vymyšlené? Zatím jen sbírám info, čeká mě nákup kabeláže a lištování...
Jako router jej nevyužiješ (i když se jedná o DSL router), protože WAN port má DSL modem a samotný firmware neumí udělat WAN port z některého LAN portu.
Můžeš jej použít v případě, že jsi od ISP dostal router (modem nestačí, protože modem pouze "překlápí" nějaký komunikační standard na ethernet). Pak jej lze využít jako AP, jak psal Antibalda.
Ok, já se asi vyjádřil nepřesně. Stačí mi, když to bdue fungovat jako switch. Routovat mi bude modem od nového poskytovatele internetu, protože to je modem s routovací wifi částí.
Takže defakto jen přivedu z nového modemu ethernet do LAN1, na mdmu od O2 vypnu DHCP a pak by to mělo fungovat? Snad to chápu správně a již se vyjadřuju líp:)
ještě si zkontroluj, že máš vypnutý tripleplay (rozdělení LAN portů mezi PC a IPTV).
Pánové, ještě mi prosím poraďte, kde vypnout to DHCP. Našel jsem jen tohle v záložce LAN - viz příloha.
Jinak dík za tip na 4x ethernet, s tím bych se natrápil.
EDIT: problém je ten, že při vypnutí DHCP tady net nefunguje. Přivedl jsem z fčního modemu ethernet do LAN 1. Zapnul inet na všech čtyřech portech a tay dal DHCP disable. Ale stejně, když mám zapojený PC z switche z portu LAN 2, tak net nechodí. Co mi prosím uniká?
"lan: disable dhcp server" - máš dobře.
pokud máš na pc získání adresy z dhcp, vypnutím na comtrendu ji nemáš kde brát.
můžeš si ji kvůli nastavení comtrendu změnit na statickou, respektive duální.
změnil jsi aspoň lan ip comtrendu do rozsahu upc routeru, ať na comtrend ze sítě vidíš? podle ip 10.0.0.138 ne.
a neměl by adresu přidělit modem od upc, ne?
samozřejmě, že ip bude přidělovat router od upc.
ale kdyby to tak bylo, nemohl bys vidět na comtrend s adresou 10.0.0.138, když ten cisco má síť někde v 192.168.x.x
buď to máš divně zapojené, nebo zatím nemáš přepnuto na 4x lan a trefil ses do špatné zásuvky.
po vypnutí dhcp na comtrendu musíš jeho lan spojit s ciscem (nebo mít nastavenou dual static ip).
čili aby ti zůstal do administrace dsl přístup, musíš mu nejdřív změnit lan ip, teprve pak vypnout dhcp.
Tak já jsem administroval ten comtrend od O2 tak, že jsem přinesl ntb k němu a připíchl se přímo na něj. Nedělal jsem to z té "sítě". Přepnuto na 4x lan mám.
rád věřím.
to znamená, že teď dostáváš ip od cisca (viz ipconfig -all) a vidíš zároveň do administrace comtrendu.
Porty na 4x lan jsem nastavil podle tohodle návodu, takže předpokládám, že to mám snad správně.
http://www.o2.cz/osobni/modemy-a-data/comtrend-vr- 3026e.html?tab=settings&article=309354
Ipconfig zkusím odpo, až budu doma.
návod na vlastní router snad mají o2 dobře, odkaz nepotřebuju.
ale předpokládám, že máš jasno v tom, žes změnil ip comtrendu a že teď vidíš na oba routery.
kontrola výpisu ipconfig (že dává smysl) je už jen bonbónek navíc - i když při nefunkčnosti sítě měl být prvním krokem.
též jdu roztočit kola, tož brum.
IP comtrendu jsem neměnil.
tak už jsem to rozchodil. Změnil jsem ip adresu switche (comtrendu na 10.0.0.139) modem restartoval a chodí to. Nechápu.
a jakou IP má tvůj reálný router? Nemá náhodou 10.0.0.138? Pak bych chápal, že port s comtrendem odpojil, protože měl v konfliktu IP adresy.
přistupuju k administraci na IP 192.168.0.1
Konflikt by tam být neměl.
Pánové, jelikož jste tu řešili podobný problém, který mám, zapojil bych se do diskuse. V současnosti mám zapojení následující: Ubiquit Nano Bridge jakou router (192.168.1.1, DHCP 192.168.1.50-100), za ním TP-Link nastaven jako switch + Wi-Fi (192.168.1.2), z něj mi to jde do Apple Time Capsule (192.168.1.3), který se chová také jako switch a rozšiřuje wi-fi signál. Vše mám nastavené správně a funguje. Teď jsem si od našich donesl Comtrend od O2 (stejný, jako tady řešíte), nastavil jsem ho jako Switch, ale na wi-fi se nepřipojím. Jelikož vím, jak kdejaký router nastavit jako switch a jak nastavit Wi-Fi, aby to bylo správně, tak nevím, proč ten Comtrend mi nejde.
IP adresu jsem nastavil jako 192.168.1.4, masku podsítě stejnou - 255.255.255.0, DHCP vypnuto a wi-fi stejně jako na ostatních - stejné SSID, stejné zabezpečení, stejné heslo (zkoušel jsem i jiné SSID, abych to odzkoušel a stejně se nepřipojí).
Pokud chodím po baráku/zahradě s iPadem a zaplou aplikací Net Analyzer, tak vidím, jak se iPad přepojuje mezi TP-Link a Apple Time Capsule a vše běží ok, ale jak se přepojí n aComtrend, tak ztratí spojení a je konec.
Ale z počítače (připojeného přes LAN) se do administrace toho Comtrandu dostanu. Musí být tedy nějaký problém mezi LAN a WLAN v tom Comtrandu, ale nemůžu přijít na to, jaký.
Neměl byste někdo nějaký nápad?
Dík,
Jakub
Ahoj,
využiju situace a zeptám se přítomných rádců, příp. majitelů Comtrendu VR-3026e, zda se jim při zálohování uloží do souboru *.conf nastavení tabulky NATu. Mně ne a když jsem volal na technickou podporu O2, tak mi řekli, že to není závada, nýbrž vlastnost tohoto zařízení.
Protože neoplývám zvláštní důvěrou v pracovníky zmíněného ISP, chtěl bych se zeptat, jak je to s tím zálohováním ve skutečnosti.
Díky
Comtrend mám doma, a je to boží dopuštění, naštěstí jej používám jen jako modem (PPP spojení a routing dělá další krabice).
S ohledem na to, že čas od času "zapomene" konfiguraci, tak se ničemu nedivím. Je dost možné, že konfigurace neukládá všechna nastavení.
To máš naprostou pravdu. Já jsem vypozoroval, že se mi ta nastavení vymažou zejména v případě, když dojde k výpadku elektřiny (i když to není pravidlem). Přitom tam vždy v NATu zůstane nastavení portu RDP, který je přesměrován na PC. Ostatní porty k jiným zařízením jsou bezohledně vymazány.
Ještě jsem koukal na ten konfigurační soubor backupsettings.conf, který má strukturu asi jako soubor typu *.xml a nevypadá proto, že by šel nějak smysluplně editovat.
Jako emeritní Tazatel_1 bych si dovolil ten problém dořešit:
Nejprve jsem zkusil zavolat na linku providera (O2), dodavšího modem a tam jsem skončil podle očekávání: S takovým problémem se nikdy nesetkali, ale poradí se s techniky a zavolají. Nezavolali.
Následně jsem metodou zkoušek a omylů včetně využití metodologie J.D.C. dospěl k následujícímu postupu:
1) vymazat veškerá nastavení LAN a NAT a uložit to,
2) resetovat modem,
3) znova nastavit hodnoty zmíněného nastavení a uložit je,
4) nastavení zazálohovat,
5) jakýmkoli prohlížečem textů zkontrolovat, zda vytvořený backupsettings.conf obsahuje nově zadané hodnoty,
6) v případě potřeby obnovení zazálohovaného stavu opět vymazat stávající nastavení LAN a NAT, uložit a resetovat modem,
7) provést klasický Restore Settings z již citované zálohy souboru backupsettings.conf.
viz vejš:
to vypadá na mnohem spolehlivější řešení.
Vypadá, ale já mám doma šíleně zbastlenou síť s několika routery, switchy, VOIP adaptéry, analogovou telefonní ústřednou, bezdrátovými USB a HDMI přenašeči a dneska už nejsem schopen si vybavit, proč vlastně ten Comtrend nemůže být ustaven pouze jako modem.
A předělávat se mi to nechce podle staré zásady, že když něco funguje, tak se do toho nemá vrtat.
Mám v počítači na pevno nastavenou IP adresu, masku podsítě, výchozí bránu a DNS servery. Nyní bych chtěl před počítač postavit tento modem Comtrend, který by jednak šířil internet přes WiFi a rovněž by byl spojený trvale kabelem s počítačem.
Můžete mi poradit co mám kde nastavit, aby to fungovalo?
Díky
stačí přepnout síťové připojení na dhcp.
dns taky, nebo pokud chceš zkušebně přepínat tam a zpátky, můžeš nastavit některý "open dns". nejznámější je google: 8.8.8.8 + 8.8.4.4
Díky, můžu poprosit o trochu více polopatický návod?
"stačí přepnout síťové připojení na dhcp" - tím je myšleno automatické získání ip na své síťovce.
dns taky, nebo: http://web.virtualwiki.cz/sites/default/files/obra zky/2013/dns/Win7.jpg
OK, asi jsme se úplně nepochopili. Přepnutí na dhcp jsem udělal ještě před tím, než jsem se tu ptal, ale to nestačilo.
Mám přímo od providera určenou IP adresu, masku podsítě a výchozí bránu, kterou musím mít v PC nastavenou (viz ten linkovaný obrázek), jinak se k internetu prostě nedostanu. Takže laickým pohledem čekám, že prostě ty adresy vezmu a nastavím je na nějakém místě v tom modemu (jde mi o to kde, těch možností je tam hodně a co jsem zkoušel, tak nefungovalo), čímž se to navenek bude stále tvářit jako doteď nastavené PC a z modemu už půjde internet do všech připojených zařízení (kabelem a přes WiFi), aniž by na nich bylo nadále cokoliv nastavovat (myšleno v Síťovém nastavení jako IP adresa...)
předpokládám, pokud máš takovýho providera, hlídá si MAC adresu tvý síťovky v PC, buď musíš udělat clon, a nebo se prostě domluvit s providerem. Druhý mi přijde lepší
tazatel to asi půl roku neřeší.
a domluva s providerem o víkendu nebývá jednoduchá.
prostě nastaví wan stranu routeru, případně naklonuje mac adresu - tu ale adsl poskytovatelé nepoužívají.