Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reverzní inženýrství - váš názor (etika)?

Ahoj,

ve škole máme předmět Etika. Jako téma referátu jsem si vybral Reverzní inženýrství (virtuální sex/nevěra je sice hezké téma,ale jako referát bych si to netroufl). Ještě pořád toho nemám "dost" na to, aby z toho byl referát (5+ stran), takže pokud máte na reverzní inžnýrství nějaký názor z hlediska etiky, budu velmi rád, když se o něj podělíte.

Děkuji ;-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Podľa mňa to etické je. Ale neetické je kradnúť. Takže ak niekto niečo študuje s úmyslom využiť to v… nový
msx. 05.03.2007 23:18
msx.
Reverzuj jen viry. To se dá ukecat na nutnou sebeobranu. nový
Remca 06.03.2007 00:14
Remca
Ještě za dávných dob jsme používali systém OS EC, očividně komplet zkopírovaný z IBM 360. Pak jsme p… nový
Václav Semerád 24.03.2007 17:42
Václav Semerád
tohle je přesně ono. Chtěl jsem napsat něco podobného o krádeži vynálezu kola (protože oheň, kolo a… nový
touchwood 24.03.2007 19:36
touchwood
Krádež auta je trestný čin :o) u RI jde spíš jen o to ješli je to milé ;-). poslední věta je hustá :… nový
AZOR 24.03.2007 23:41
AZOR
Děkuji za vyčerpávací přspěvek a hlavně za ten uhel pohledu. Hlavně se mi líbí, ta zmínka o antiviru… nový
AZOR 24.03.2007 23:38
AZOR
pořád jsem si "vzal" z původního díla ten "čas" - zde bych právě poukázal na onen vynález kola... Z… nový
touchwood 25.03.2007 09:54
touchwood
Reverzní inženýrství: - je "metodika" -Není ani etická ani neetická -Ostatní plyne z kontextu -Platí… nový
Flash_Gordon 24.03.2007 21:40
Flash_Gordon
:-p a nejen pro programy, typcikým reverzním inženýrstvím je pitva :-D nový
AZOR 24.03.2007 23:41
AZOR
Díky reverznímu inženýrství a dokonce vysoce neetickému (ale tenkrát se to tak nebralo), vznikla u n… nový
Rce 24.03.2007 23:59
Rce
Reverzní inženýrství není etické ani legální. Ale porušují to jak jedinci, tak velké podniky. Co to… poslední
lamalam 25.03.2007 18:09
lamalam

Podľa mňa to etické je. Ale neetické je kradnúť. Takže ak niekto niečo študuje s úmyslom využiť to vo svoj prospech, tak to za etické nepovažujem. Niekedy je dobré vedieť, prečo sa program správa tak, ako sa správa. Veď to by bolo neetické nazrieť aj do ovladača klávesnice, čo sľuboval MM.

Ještě za dávných dob jsme používali systém OS EC, očividně komplet zkopírovaný z IBM 360. Pak jsme potřebovali drobnou úpravu. Výrobce OS EC firma Robotron (NDR) nám s politováním, ale bez důvodu napsala, že to modifikovat nebude. Takže jsem sedl, disassembloval větší část IO-supervisoru a pustil se do úprav, až jsem požadovaný problém vyřešil. Je celkem jedno, oč šlo, ale mělo to nezanedbatelný přínos a nepovažoval jsem vůbec za neetické udělat to, když se s tím výrobce odmítl zabývat. Asi jako když si na auto bez zpětného zrcátka přidáte vlastní, i když tím do originálu musíte (ó hrůza!) vyvrtat dvě díry. Pak jsem totéž udělal pro OS IBM, neboť se tím samým problémem přesně stejně odmítla zabývat i firma IBM. Dodnes nepovažuji za neetické ani rozšiřování toho nápadu do ostatních počítačů. Bez zpětného inženýrství by neexistoval jediný antivirový program a jak znáte protivirovou odolnost holých Windowsů bez přídavného antiviru (případně firewallu), je vám asi jasné, kde bychom dnes byli. Ani s kradením nápadů to nebude jednoduché. Firma Microsoft, ten neohrožený bojovník proti pirátům, byla právoplatně odsouzena za krádež softwaru DOUBLESPACE, ale neustálým odvoláváním dosáhla odkladu, během kterého podle toho vyvinula svůj DRVSPACE a ten už prohlásila za své dítko. Takže pokud řeknete, že Microsoft je zloděj softwaru (případně nápadů), je to naprosto v pořádku (u právoplatně odsouzených už presumpce neviny neplatí). Není sice známo, kolik procent software ve Windowsech je kradených, ale že ho tam je dost, to se ví (včetně nápadů převzatých (ukradených) z OpenSource nebo Macintoshů). Microsoft by si ale nejraději sám nechal patentovat i algoritmy jako Buble Sort, známý už ve starém Řecku. Kde tady vidíte jakou etiku? Dokud nebudu prodávat takto upravený software jako vlastní, ale budu šířit (a třeba i prodávat) jen tu úpravu (byť vzniklou disassemblováním), nepovažuji to ani za neetické, ani za zavrženíhodné.

tohle je přesně ono. Chtěl jsem napsat něco podobného o krádeži vynálezu kola (protože oheň, kolo a vůbec "základy" jako nakloněná rovina, kladka atd. byly všechny podobně hodnotné) a o tom, že být v té době už Copyright a aut. práva, tak si dodnes rozbíjíme hlavy šutrama.

Já osobně bych řekl, že dobrý nápad má mít jistou (relativně krátkou) dobu možnost mít "dobu hájení", nicméně to, co dnes předvádějí SW společnosti a hlavně hudebníci a zejména nahrávací společnosti, to je vrchol dolování peněz. A abych se vrátil zpět k reverznímu inženýrství (ono to totiž souvisí s výše uvedeným a právem zasahovat do tzv. autorského díla) - to, že se podívám, jak cokoliv funguje, ještě není to, že to 1) zkopíruju, 2) ukradnu. I samotný akt RI je třeba brát tak, že je třeba mít znalosti na provedení RI, jakož i pochopit algoritmus, což implikuje značné úsilí pro pochopení byť i malého programu. Rozhodně to nelze srovnávat např. s krádeží auta.

A konečně: RI provádějí všichni do jednoho. A kdo říká že ne, tak ten krade nejvíc. ;-)

Děkuji za vyčerpávací přspěvek a hlavně za ten uhel pohledu. Hlavně se mi líbí, ta zmínka o antiviru, protože tam je to jednoznačné (a hlavně jsem to do té práce nenapsal a to by jí mohlo alespon trošku prodloužit :-p), že je to etické. Ad etika/konc příspěvku/: tak otázkou také je proč jsem diassembleroval, pokud jsem obešel spoustu ochran a diky RI jsem udělal sice jiný program, ale mnohem rychleji (právě diky získaným informacím), tak to je imho na hranici etiky - protože i když je to celé znova napsané, tak pořád jsem si "vzal" z původního díla ten "čas". Ale jsou případy, kdy (imho ovladače) to jinak než RI nejde (bez specifikace HW) a pak by se to dalo považovat za etické .

Díky reverznímu inženýrství a dokonce vysoce neetickému (ale tenkrát se to tak nebralo), vznikla u nás fabrika Škoda auto v Mladé Boleslavi. Pan Klement jel do Francie, kde koupil první motorku. Přivezli jí do Mladé Boleslavi, rozebrali na prvočinitele - neboli do tvaru v jakém rostla v lese, čili namaděru. Podle toho vyrobili svojí, lepší, se kterou vyhrávali závody. Zdroj: Adolf Branald, Dědeček automobil.

Reverzní inženýrství není etické ani legální.
Ale porušují to jak jedinci, tak velké podniky.
Co to v praxi znamená?
Že z toho má prospěch ty i já.
Znáte nějaký podnik, který je ůspěšný a zároveň dodržuje "etiku"?
Kde by lidstvo dneska bylo, kdyby se drželo etiky nebo legálnosti?
Odpověď: v pr....!

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru