Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stabilizovaný zdroj napětí 1 - 2 V

Zdravim,
potreboval bych sestavit napajeci zdroj krmeny ze site 230V, ktery by na vystupu daval stabilizovane napeti 1V - 2V (to rozpeti muze byt samozrejme vyssi, uvadim pouze to nejnutnejsi). Zvazuju reseni. Libil by se mi nejaky integrovany stabilizator typu LM317 (ten ma bohuzel minimum 1,25V a to je moc)
Pozadovany proudovy odber je do 300mA - tedy nevyhovi ani obvod TPS76201DBVT.
Idealne bych chtel neco jednoducheho. Napada me totiz pouze vytvoreni zaporneho potencialu z dalsiho vinuti transformatorku a "pricteni" k puvodni zemi, ale nechci to takto zbytecne komplikovat.

diky za napady. Vim, ze je tu hodne elektrikarsky nadanych lidi...

Moc jsem nepročítal předchozí diskuzi, ale mně se jako nejsnažží jeví použítí např. zmiňovaného stabilizátoru LM317, jehož výstupní napětí se zníží tak, že se jeho řídící elektroda posadí ne na nulu (či nějaké kladné napětí), ale na malé záporné napětí, které se snadno vytvoří a ustabilizuje, např. pomocí TL431.

Asi to tak bude, kde ale ma clovek vzit zaporne napeti, kdyz nema pristup k vinuti transformatoru, jak je to znazorneno na http://img.hw.cz/n/Napajeci-stabilizovany-regulovat elny-zdroj-s-obvodem-L200/schema-zdroj-L200.png ?
Nevim jestli v tomto pripade pomuze nejake zapojeni, ktere z kladneho napajeciho napeti dela zaporne a vzapeti bych jej pripojil na ridici elektrodu... nedokazu si predstavit vysledek:-|

V tej scheme na ktoru si dal linku to predsa mas jasne nakreslene, zapoj do tvojho zapojenia 2kondy a 2diody presne tak isto ako v tej scheme C3, D5, D6, C4(na nom budes mat zaporne napatie). Proste priamo na vinutie trafa nacpes seriovo spojene C3 s D5 (zaporny pol C3 na diodu, dioda je orientovana smerom od kondiku), a medzi ne napojis diodu D6 (orientovanu smerom k C3,D5).
C4 je len vyhladzovaci (kladny pol kondiku pojde na tvoju terajsiu zem). Samozrejme to nebude stabilizovane.
Princip je taky ze sa vyuziva naboj na C3 (v jednej polvlne sa nabije, v druhej polvlne je na nom zaporne napatie oproti zemi usmernenej diodovym mostikom).
P.S. takto vytvorene zaporne napatie nie je na velku zataz (na celu polvlnu musi stacit naboj z kodiku C3), ale ty ziadnu velku zataz na zaporne napatie nepotrebujes, len pre riadiacu elektrodu LM317. Ale musis si to zaporne napatie tiez stabilizovat, inac ti bude lietat tvoje vystupne napatie.

P.S.2. uz si skusal tranzistor (ako emitorovy sledovac) na vystup stabilizatora? Pouzi nejaky slusnejsi vykonovy tranzistor a zmeraj o kolko kolise vyst.napatie bez zataze, s max zatazou.

Jaj tak, ty to napajas z usmerneneho zdroja. Tak to mas smolu :-) Musel by si si vyrobit oscilator a potom postupovat podobne ako som pisal (2 diody a 2 kondiky).

P.S. alebo na to pouzit nejaky IO ktory robi to co som pisal (hladaj inverting charge pump). Napr. MAX828/829 (pozor je len do 5.5V / 25mA, ak potrebujes viac najdi si iny...)

No, musím jít za dveře a dát si pár facek, neboť jsem uvažoval blbě. Omlouvám se a teď to pořádné a fungující řešení:
Máme stabilizátor s proměnným napětím (např. zmiňovaný LM317), který, protože má ref. napětí 2.5V, není schopen dodávat nižší napětí, než toto referenční napětí. Nicméně vzorek výstupního napětí UV vedeme na řídící elektrodu přes odpor, označme ho R1. Přidáme si další, pevný stabilizátor (třeba zmiňovaný TL431), stabilizující napětí U2, z něhož vedeme přes odpor R2 proud rovněž do řídící elektrody LM317. Přitom musí platit, že proud přitékající na řídící elektrodu LM317 (a která je posazena na napětí UR=2.5V) ze zdroje U2 musí odtéci do výstupního napětí UV, tedy platí:

(U2-UR)/R2=(UR-UV)/R1

Odtud lze snadno, při známém požadovaném výstupním napětí UV a při zvoleném napětí přídavného stabilizátoru U2, vypočítat poměr odporů R1 a R2. Odpory volíme, samozřejmě , natolik malé, aby se dala zanedbat spotřeba řídící elektrody.

napad je to dobry, ale obavam sa ze s LM317 nebude fungovat, ten LM317 funguje tak, ze sa snazi medzi vystupom a riadiacou elektrodou vzdy dosiahnut 1,25V (Uvystup = Uriadiaca + 1.25V). Takze na vystupe je vzdy napatie Uriadiaca + 1,25V, tak ako pises to stabilizator nemoze dosiahnut, takze IMHO predpokladam ze by sa len uplne zavrel...

Jo, máš pravdu a já jdu za dveře dát si pár facek za to, že jsem si dal pár facek. :-[ (asi ta rýma, jsem dnes nějaký takový ... horší než jindy).
Tak tedy platí můj původní nápad posunout trochu "do záporna" ten vývod, co bývá zpravidla spojen s nulou. A jak jsem psal: od záporného vývodu zdroje napětí (usměrňovač s kondenzátorem) vést proud přes paralelní stabilizátor - ona by mohla stačit zenerka na nízké napětí, pokud to výkonově utáhne - odtud na zátěž a směle pokračujme přes zátěž do výstupní elektrody LM317 atd.
Řídící elektrodu LM spojit s výstupem a ten "posunutý" vývod, co bývá spojen se zemí, připojit na běžec potenciometru přemosťujícího onen paralelní stabilizátor, co může být i zenerka. To umožňuje posouvat napětí zmiňovaného vývodu od 0 do napětí paralelního stabilizátoru a o to posunutí se snižuje výstupní napětí.
Samozřejmě zde nediskutuji nutná blokování a předzátěže a tak. Je to pouze hrubý princip.

Ale to nie je standardne zapojeny LM317, cim tam akoze regulujes napatie, si pisal ze to mas regulovatelne od 1.2V :?:

P.S. nabijaci prud sa predsa nastavuje odporom R6 (IMHO nabijaci prud = 1,25V / R6), trickle by mal tiect len cez odpor R5->D1, ak by v stave trickle liezlo nieco aj cez D2, tak je viac moznosti, najjednoduchsie je k D2 pridat este jednu seriovu diodu (chce to potom ale dodstatocne napajacie napatie: aspon napatie baterky plus ca 2V), kolisanie napatia v tomto zapojeni nema vyznam, LM317 je zapojeny ako prudovy zdroj (na ubytku napatia na diode pri nabijani nezalezi a pri trickle by cez nu nemal liezt ziaden prud).
Alebo D3 by sa dala nahradit tranzistorom, cim by na nej bol mensi ubytok (vyhodit sa D3 neda), ale je to zbytocne komplikovane a tym by si az tolko nevyhral.

P.S.2. inac ta LED bude IMHO svietit ked sa nenabija (znamena ze je akku nabity?)

P.S.3. vystupne napatie v stave trickle by malo zavisiet aj od R4 (cimnizsi R4 tym nizsie napatie pri trickle), takze da sa znizit aj R4 (az do 0 ohm, aha sorry to by som nerobil ptz potom pojde cely nabijaci prud cez R6, D3, do MC33340 a to by mozno ten vystup neprezil).
Takze vid len riesenia vyssie v bode "P.S."

tam napeti nereguluju, myslel jsem, ze to dela ten MC33340 a ja jsem mu chtel jen nejak pomoct:-[
Nabijeci proud se nastavuje pres R6 a trickle pres R5, ano. Ovsem zadnym laborovanim s R5 se mi nepovedlo jej snizit az na 5mA. Byl minimalne 40-45mA. To, ze by mohlo neco tect pres R5, me nejak nenapadlo:-(

ad PS2 - ano, LED blika pri nabijeni a trvale sviti , jakmile IO prepne do trickle

ad PS3 - zvazuju, ze nabijeci proud natvrdo nastavim na 100mA coz by se dalo.

Díky moc za komentare:beer:, v elektronice jsem totalni samouk, takze spoustu veci proste "nevidim":-[

A sorry s tym R4 asi moc nezaregulujes, lebo R6 je asi moc maly...

ok tak to vysvetlim komplet:

nabijanie:
vystup MC33340 je na log.1, kedze je to open collenctor tak cez neho v log.1 netecie ziaden prud, a teda ani cez D3 (t.j. mozme si predstavit ze tam D3 vobec nie je).
LM317 sa snazi urobit vystupne napatie take aby na R6+R4 bolo presne 1.25V. Kedze cez R4 netecie takmer ziaden prud (je tam len riadiaca elektroda, D3 akokeby ani nebola), tak na nom nemoze byt takmer ziaden ubytok napatia, takze vpodstate napatie na R6 je ca 1.25V, a teda cez neho potecie prud I = 1.25/R6. Tento prud musi niekam odtiect, jedina cesta je do baterky. LM317 je prudovy zdroj (bude regulovat napatie tak aby do baterky siel vzdy prud I = 1.25V/R6

trickle/off:
jeden z vystupov MC33340 je v log.0, t.j. uzemnuje, cim vytvori na D3 0V, a teda na riadiacej elektrode LM317 je nejakych ca. 0,7V, a teda na vystupe LM317 je 0,7+1,25 = 1,95V. Napatie na diode D2 bude teda zavisiet od pomeru R6 k R4 (je to vpodstate odporovy delic medzi 1.95V a 0.7V). Kedze napatie na D2 by malo byt nizsie ako napatie na baterke + ubytok na D2, nemal by cez D2 tiect ziaden prud. Takze staci pridat k D2 este jednu diodu cim na nich bude ubytok aspon 1,4V, a teda cez ne v stave trickle nepojde ziaden prud uz od napatia na baterke 0,5V
P.S. a potom az pridas tu dalsiu diodu k D2 (t.j. "D2" budu 2diody seriovo spojene), budes regulovat trickle vyhradne pomocou R5. R4 nechaj tak ako je.
... este dokoncim, kedze v tomto pripade tiez na R4+R6 je 1.25V, prud kedze nejde do baterky ide cez R4 a R6 a D3 do MC33340, R4 je dolezity aby obmedzil prud iduci do MC33340, I=1.25/(R4+R6) aby sa neodpalil ten vystup MC33340 (max. 50mA, ale neprekracoval by som radsej 20mA do vystupu MC33340)

Z toho vyplyva: daj namiesto D2 dve diody a nemas co riesit :-) Trickle prud si nastavis pomocou R5 (trickle prud v tej scheme zavisi od napajacieho napatia I=(Ucc-0.7)/R5, co by ale nemalo vadit).
P.S. Este otazka: kolko mas napajacie napatie a ake akumulatory (ake maju napatie) tym chces nabijat?

pytal som sa preto lebo ten LM317 potrebuje rozdiel nejakych aspon 1.5-2V medzi vstupom a vystupom, na dvoch diodach (ak das dve namiesto D2) moze byt ubytok az do 1.8-2V, takze to urobi stratu dohromady do 4V, pre baterku teda ostava max. 2V, t.j. pre jeden 1.2V clanok je OK aj s dvoma diodami namiesto tej D2. Dva clanky (2.4V) uz asi bude s dvoma diodami a 6V napajanim problem nabijat (mozno aj nie, zavisi od nabijacieho prudu a tych diod), s jednou diodou D2 by to bolo OK. Ak tam das tie dve diody namiesto D2 a ak budes chciet nabijat clanky s vyssim napatim, tak potom bude asi lepsie pouzit ten 9V.