Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem linux instalace - problem

ahoj,

rad bych pozadal o pomoc s instalaci linuxu. vyskakuje mi hlaska a at na netu hledam jak hledam, nepohnul jsem s tim.

instaluju (resp. chci vyzkouset live DVD a pak nainstalovat) na thinkpad T540p sabayon + fluxbox. at to zkousim z flashky a nebo DVD vzdy to zkonci stejne. dostanu se k nabidce co udelat (vyzkouset live DVD, instalovat, atd) a at vyberu cokoli, chvilku to pracuje a pak vyskoci hlaska "error parsing pcc subspaces from pcct" dal to pracuje a pak zustane jen nijak nereagujici kurzor vlevo nahore. neni videt zadny text nic, jen ten kurzor. tu hlasku jsem odchytil na nekolikrat abych se vubec dozvedel, co tam bylo, jen hodne rychle probliknuty. a pak se neda delat nic jinyho, nez natvrdo notebook vypnout.

mam tam win 10. rad bych je tam nejaky cas mel spolu s linuxem a pak se uvidi, ale momentalne se zda, ze tam linux ani nedostanu.

vite nekdo, co muze byt problem? nekde na netu jsem nasel ze je to problem noveho jadra ale ze to ve vetsine pripadu jen probehlo a vse se dokoncilo. ja s tim ne a ne hnout.

diky moc

A PCCT je tabulka v ACPI, bud je nahovno BIOS, alebo ten kernel v tom distre. porovnaj si kernel verzie apod. toho co ide a toho co nejde.
Linux sa da spustit aj bez ACPI interpretera (kernel switchom) ale potom ti nepojde powermanagement (speedstep, sleep) ani nic podobne, preto to nerob.

jestli to dobre chapu, tak zatim nejde nic, ale zatim taky zkusil jen dve verze kernelu/instalacniho DVD (novou a o mesic starsi), protoze saybyon na strankach vic neukazuje.
A IMHO PCCT neni sam o sobe problem, tahle hlaska je jen ladici vypis, ktery se uzivatelum nemel zobrazovat, ale problem je v necem jinem, co se mu naopak nezobrazi (nebo ne dost pochopitelne)

Rozhodne neni od veci zkusit to bez ACPI, protoze pro pokus to staci a ACPI se da pozdeji snadno zase zapnout, nemluve o tom, ze se to IMHO tyka bootu z instalacniho DVD, takze powermanagement behem instalace snadno ozeli a pak pujde o to, co se mu doopravdy nainstaluje a jak

Pri parsovani ACPI tabuliek ale nema nastavat ziaden error. Tabulky su presne definovane v specifikacii. Ked sa errorom mysli aj to ze tam trebars ziadna PCCT tabulka neni (co je legalne), tak potom mal ten trulo co tu hlasku programoval ju formulovat inac. (mne sa samozrejme nechce teraz lustit zdrojaky po nejakom trulkovi :)
P.S. a samozrejme ten dotazovatelov problem nemusi mat s PCCT tabulkou ani nic spolocne.

Jeste me napada, jak koukam na jejich stranky, ze jsi asi instaloval "minimal" (tedy fluxbox), zkusil bych teda jeste SpinBase (tedy jeste minimalistictejsi - bez grafickeho prostredi), pokud se to povede, tak zcela jiste existuje cesta, jak uz nainstalovanou verzi upgradovat na jinou zvolenou (neb to je 100% gentoo kompatibilni a v gentoo to jde snadno), pokud se nepovede, je sance, ze vybehne vic hlasek a pujdou precist

IMHO ta tvoje hlaska s problemem nesouvisi, jen ma tu smulu, ze zustala jako posledni citelna na obrazovce.

navic, jestli to dobre chapu, tak zacnes bootovat z dvd, skoro okamzite tam skoci ten vyber a teprve az neco zvolis, tak to zacne dyl chroustat, ze to jako neco fakt dela - v takovem pripade tam ten vyber dava zavadec, ktery teprve dle volby zavede prislusny kernel a prostredi a tudiz by tam mohla byt (u spousty districi byla) nejaka volba (casto F2, F3..) na pokrocilejsi moznosti, kde se daji pridavat parametry jako acpi=off, dopcmci, noapic, slowusb a mnohe jine podobne obskurne znejici

u gentoo to treba bylo takto:

Gentoo Linux Installation LiveCD www.gentoo.org
Enter to boot; F1 for kernels F2 for options.
Press any key in the next 15 seconds or we'll try to boot from disk.

Available kernels:
gentoo
gentoo-nofb
memtest86

- rozhodne bych zkusil z voleb dat minimalne -nofb a/nebo debug (pak by to melo vypsat az prilis moc veci, ale je sance, ze zjistis, co posledniho proslo - mimochodem neni od veci si to natocit treba na mobil, film snadno zastavis a vratis o par kroku zpet, kde prectes skutecne posledni zobrazenou vec, ale i veci pred ni, protoze tam muze bezet vic veci naraz, a ackoli k te fatalni chybe uz doslo a byla nahlasena, tak jine ulohy porad jeste muzou vypisovat svoje vlastni hlasky - hezky priklad byl, kdyz byla polovypadla ksanda z disku a ackoli to system zdetekoval a oznamil, tak jeste nasledoval proud hlasek o tem, ze ale grafika funguje, sitovka taky ...)

chlapi, diky za pomoc, doufam, ze se mnou vytrvate.

udelam fotky obrazovky, co se tam objevuje a dam to sem. vcera vecer, kdyz jsem zkousel ruzna nastaeni, uzuz jsem byl nalomenej dat tam ubuntu a smazat vsechno co pujde. je uzivatelsky privetive, komunita velka, ale neni to to co chci. a navic, kdyz uz jsem v minulosti zkousel nekolikrat linux, vzdy to bylo kubuntu, jen jednou suse. chci tim rict, ze jsem "jen" uzivatel a poustim se do veci, se kteryma sam nehnu a zamestnavam vas tady. nicmene jsem rad, za vasi pomoc a vytrvam.

cili, jdu to zkusit nafotit a postnu to sem. dam tam i moznosti, ktere jsou na vyber - co si pamatuju z hlavi, tak tam je acpi=off.

uvidime. kazdopadne jeste pak zkusim sabayoun s kde, jestli to vubec bude fungovat jinak!

ps: i ta jina verze s fluxboxem by mohla byt volba. uvidime dal.
ps: ano, mam tam win 10, rad bych z kraje dual boot a casem prejit, ale pokud rikate ze dual boot je s win 10 problem. mimochodem, co to ubuntu? to by si s dual bootem poradilo? jeste me napada dat tam ubuntu, pokud by to slo, dat tam ubuntu, tim by z neho byl pripraven disk a oddily a pak do toho davat jine distro. je to nesmysl nebo by to mohlo byt pouzitelne?

pridavam fotky, snad to projde.

1) volba F5 (moznosti) s temahle startuju (kdyz jsem zkousel jina nastaveni, probihallo mnohem vice hlasek, system do fluxboxu jsem ale nedostal.
2) start
3) hlaska, se kterou jsem sem prisel (v domeni, ze je to nejaka zasadni chyba - vidil jsem error)
4) dalsi screen
5) dalsi screen
6) touto obrazovkou vsechno konci. zastavi se dvd a ikdyby to tam bylo hodinu, nic nepokracuje
7) na vasi radu zde jsem dal Ctrl + Alt + F1 (F2..) - zustava tam vzdy neco podobneho. jak ale pokracovat, nevim. kazdopadne fluxbox nenabehl, vnimam to tak, ze spusteni se nezdarilo. asi byste vy dokazali z prikazove radky vse vyresit, ja jsem laicky zadal fluxbox > vyskoci hlaska ze neni xserver. ale to byl jen priklad nejakeho meho pokusu.

ps: ne vsechno je videt perfektne, ale snad to bude na fotkach k precteni

Tiez si myslim. Ako prve by som skusil v biose povolit CSM - Video OPROM na legacy a skusil to znova. A legacy boot ne uefi.
(p.s. ak nic take v biose nema tak aspon skusit aj legacy boot aj uefi boot uz som to pisal, ked nic tak sa srat s tym ze co za driver grafiky to distro chce pouzit a preco a co v nom nefunguje. Notebook ale moze byt problematicky ptz nestandardny HW)

Neviem co tam chce linkovat, to je nejake distro co samo seba kompiluje? :) To su tie debilne linux "ovladace". To je najvacsia nevyhoda linuxu (ktora ho robi prakticky nepouzitelnym - chces ovladac? rekompiluj si kernel. USer friendly jak swina :D)

Nemas distribuciu bez toho nvidia ovladaca? Ze by to slo na nejaky vseobecny framebuffer ovladac. Tvoj problem je na 90% nieco s ovladacom grafiky. Ak mas switchable graphics tak to. Skus vacsie distro, a ne minimalne.

Ja tam vidim, ze jsi uspesne nabootoval do textoveho rezimu (4,5,7), takze jsme mnohem dal, nez jsem podle puvodniho popisu myslel :)

ten je otazka, proc neni xserver a odpoved muze byt v /var/log/Xorg.0.log
1) prikazem
date
se podivej, jaky mas aktualni cas na tom pocitaci (muze to byt blbe, ale to nam nevadi)
2) prikazem
ls -al /var/log/Xorg.0.log
se podivej, kdy byul naposled zmenen ten soubor, pokud to asi tak sedi, tak fajn, xserver se zkusil spustit automaticky a neuspel , pokud soubor neni, nebo byl moc davno, tak se to ani nepokouselo ten xserver spustit a budeme to muset udelat rucne prikazem Xorg
3) koneckoncu to muzeme udelat stejne, proste dame prikaz Xorg
3.a) bud se nam to vrati hned, ze prikaz neznam, chybi knihovna ci jiny fatal,

3.b) to rozjede nejake kecy jako

X.Org X Server 1.12.2
Release Date: 2012-05-29
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux 3.0.6-gentoo i686 Gentoo
Current Operating System: Linux cyberdeck2 3.5.7-gentoo #8 SMP Wed Apr 30 22:00:15 CEST 2014 i686
Kernel command line: root=/dev/sda3 hdc=noprobe vga=791
Build Date: 01 November 2012 03:22:27AM

Current version of pixman: 0.26.0
Before reporting problems, check wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Sat Aug 22 22:45:00 2015
(==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"
(==) Using config directory: "/etc/X11/xorg.conf.d"
(==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"

(a milion dalsich radku)

a pak to skonci nejakyma chybama (EE) Something went wrong nebo tak neco

3.c) a nebo uspejeme a zustaneme na skutecne prazdne cerne obrazovce (nebo na ni budou viset asi tri okynka)

-- v pripadech 3.b a 3.c pak v tom /var/log/Xorg.0.log uvidime totez a mnoho dalsiho, takze se to da procitat po libosti

ted je ucelem se dostat do 3.c) a pak pokracovat dal.

Lepší by bylo log vykopírovat na flashku a pak ho sem můžeš dát jako přílohu nebo si ho pohodlně číst ve Windows. Vlož flashku, zjisti co to je za zařízení (viz Guide) a pak
(předpokládám tady že flashka je /dev/sdb a je formátovaná normálně na FAT32):
mnt -t vfat /dev/sdb1 /mnt/usb
cp /var/log/Xorg.0.log /mnt/usb
flashku odpoj: umount /dev/usb a log máš na flashce

ten log můžeš klidně přihodit na tu flashku s live DVD, nebude to ničemu vadit - akorát musíš zjistit jak je namontovaná.
Co máš za disky v systému zjistíš:
mount -l
resp. mount -l -t vfat by měl říct cestu k flashce
a pak příkazem cp zdroj(log s celou cestou) cíl - klidně na kořen flashky.

nevim proc, ale neslo to. nejak mi nic nedela te vfat. a to flashka je formatovana na FAT32.

mimo jine mi prikaz mount -l vypise:

/dev/loop0 on /mnt/livecd type squashfs (ro,relatime)
/dev/sdb on /mnt/cdrom (SabayonKDE)

neco z toho je tedy flashka, protoze z ni to poustim, ale kopirovani mi nejde. a to bych se veru rad naucil:-)

flashka je imho /dev/sdb ale je namountovaná jako cdrom. Takže druhou flashku. Nebo zkusit:
umount /dev/sdb (odmontuješ flashku)
mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/usb (namontuješ ji znovu jako zapisovatelné zařízení).
Teď by mělo jít kopírovat, ale nebude zas přístup k flashce coby k cdrom.

Ještě tedy abychom si rozuměli: zatím nemáš nainstalovaného nic, jen se pokoušíš spustit LiveDVD v grafickém režimu? Jestli jo, tak to se bude těžko opravovat, protože linux ti běží z virtuálního filesystému, který se rozbalí při spuštění. Všechny úpravy se budou muset zabudovat do liveDVD - to nevím jestli to vůbec půjde.

Pokud ma to liveDVD na flashce, tak by to treba i slo, ale je to docela opruz a rozhodne se mu to nevyplati delat ted, kdyz tomu jeste nerozumi.

To uz je jednodussi si to nainstalovat na nejakou partisnu na tom disku a hrabat se az v tom nainstalovanem.

Ono dokonce muze vzit druhou, prazdnou, flashku, ta se mu pripoji jako dalsi disk, z te liveDVD to nainstalovat na ni, misto na pevny disk (disk jako disk, ze :-)) a pak to spustit z ni, jako to spoustel z te liveDVD, ale takhle bude v systemu, do ktereho muze uz vesele hrabat jak chce - taky takhle mam jednu flashku udelanou - jen to hol pojede dost pomalu, protoze flasky rychlosti nevynikaji a i velikosti za pevnymi disky zaostavaji :-)

kdyz das prikaz

$ ps axf
....
 3580 tty7     Ss+    0:05                      \_ /usr/bin/X -nolisten tcp :0 -auth /home/gilhad/.serverauth.3563
.....
$

tak by se ti tam pri bezicim Xserveru tento mel nekde ukazat (jako /usr/bin/X nebo tak), jinak ti tam ten /tmp/.X0-lock soubor proste zustal po nejakem padu nebo tak a zaslouzi si smazat

rozhodne muzes zkusit jeste

# killall -9 /usr/bin/X
# rm /tmp/.X0-lock
# Xorg

(Mimochodem, pokud toto zabere, tak se zpatky dostanes asi nejsnaz prez Ctrl-Alt-F1 a Ctrl-C to ciste shodis, pak bych pokracoval zkouskou, co udela

startx

)

neni mi jasne, proc se v tom logu objevuje (EE) systemd-login, myslel jsem, ze gentoo a tudiz ani sabayon na systemd v defaultu jeste nepresly (ja teda na nej nehodlam prejit pokud to jen trochu pujde a mozna i dele, ale to je moje volba) - je ale mozne, ze je to jen nejaka chyba konfigurace (a nebo je naopak problem s tim loginem)

Ale jine (EE) tam nevidim, mozna by bylo prehlednejsi pouzit

# grep EE /var/log/Xorg.0.log

na ps axf tam v tech radcich objevim neco podobneho, jak jsi psal /usr/bin/X

ja tam mam:

2302 tty7 Ss+ 0:01 /usr/bin/X -br -novtswitch -quiet :0 vt7 -nolisten tcp -auth /var/run/xauth/A:0-YpZk4a

kdyz jsem pak dal killall -9 /usr/bin/X

tak to cele zamrzlo a byl nutny tvrdy restart.

na fotce pridam co se napise po # startx a # grep EE /var/log/Xorg.0.log

Takze nam Xka celou dobu bezela a asi neco cekalo na jejich ukonceni
Zkus sem dat vypis i toho okolo, treba neco uvidime

takze mozna, kdybys stisknul Alt a pak porad mackal sipku vlevo (nebo vpravo, opacny smer), tak po pruchodu nekolika textovych konzoli (asi tak sedmi, ale muze byt pocet libovolny, videl jsem i 2 i 12) se nevratis kruhem tam, kde jsi zacal, ale uvaznes v konzoli graficke (pokud jsou pred ni nejake textove, ale prazdne, tak se to na pohled treba nepozna, i kdyz pokud ti funguje mys, tak v textovych modech vypada jako obdelnicek a v grafickem jinak) cili kdyz tu sipku zmacknes treba dvacetkrat a porad jeste nejsi zpatky, tak asi jsi na te graficke, jen tam neni nic videt.

Mezi prvnimi 12 textovymi konzolemi taky prechazis ALT+Fx, z graficke na textovou prejdes Ctrl+Alt+Fx (kde x=1..12)

Muzes zkusit poklikat ruznymi mysitky, jestli nenastane aspon nejaka odezva, ale pokud bezi jen Xka a zadny okenni manazer, nebo jiny program nad nimi tak zadna viditelna odezva byt nemusi

Takze bych zkusil Ctrl+Alt+F1 navrat na prvni textovou (nebo F2, F3 ... tam, kde mas prompt) zkusit jeste jednou spustit ten fluxbox, ale tentokrat takto:

DISPLAY=:0.0 fluxbox

cimz ho spustime nikoli nad soucasnym grafickym terminalem (ve kterem nejsme, takze to samozrejme selze), ale nad grafickym terminalem :0 , kde nam ta Xka skutecne bezi
(Ono totiz i tech grafickych terminalu muzes mit spusteno vic naraz (:0, :1, :2, ...) a v kazdem z nich jineho spravce oken s jinym nastavenim atd. atd.)

pokud se takto fluxbox spusti a nehodi nas to hned do promptu s chybou, tak to vypada, ze mame zamrzlou obrazovku, ale Alt+Fx funguji, Alt+sipky taky a s trochou stesti takto najdeme tu grafickou konzoli (Alt+F7 je muj kandidat), kde nam bezi Xka s fluxboxem, coz porad jeste nemusi byt na prvni pohled patrne, ale pohyb mysi ukaze kurzor a prave mysitko pod sebou skryva menu (a mozna je dole na obrazovce, nebo taky pod ni, pokud je nevhodne rozliseni) maly prouzek s casm na konci - hura, jsme ve fluxboxu, dal uz nas cekajen pocit sucha a bezpeci a same socialni jistoty. (Kecam, cena nas jeste spousta nastavovani, ja si to upravuju jeste po vice nez deseti letech :-D, ale v principu jsme vyhrali a pro jednoduchy provoz nepotrebujeme o moc vic)

(Mozna to vubec nezamrzlo, jen po padu Xek se tato automaticky spustila zas a jsi v v graficke konzoli, bez login dialogu (ten chciply systemd-login) a bez spravce oken, kde se neda delat nic moc zajimaveho, nez jezdit mysi sem a tam, nebo se prepnout zpet na nejakou konzoli textovou Ctrl+Alt+Fx a nebo (ale to nemusi byt povoleno) to shodit Ctrl+Alt+Backspace)
(A nebo to zamrzlo, protoze live session skoncila, kdyz jsi opustil Xka a tak se pocitac vypnul, jen se mu nepodaril posledni krok s odpojenim napajeni, ale cely system uz je uspany, programy zavrene, demony pozabijene atd. atd.)

Nicmene ted bych (po tom restartu) spis sel vyse zminenou cestou prez DISPLAY=:0.0 fluxbox a nalezeni, kde bezi

S najväčšou pravdepodobnosťou je problém v ovládači grafickej karty. Ale to sa dočítaš v tých logoch Xorgu alebo v dmesg. Buď budeš musieť použiť inú verziu alebo iný ovládač (napr. nuoveau). Distribúciu Sabayon (ani Gentoo) nepoznám, takže konkrétne neporadím.

Toto sa mi pravidelne stávalo na Ubuntu, že grafické prostredie po aktualizácii nenabehlo a zostal tam len blikať kurzor. Takže som musel často aktualizovať ovládač priamo zo stránok výrobcu. NVIDIA má tak blbo spravený web, že v textovom prehliadači bez podpory JavaScriptu sa k ovládaču ani nepreklikáš. Ovládač nuoveau mi fungoval vždy, ale nepodporoval niektoré fičúre, ktoré som chcel využívať.

Ja bezne instaluju Gentoo z live{CD,DVD,USB} v textovem rezimu a do toho jsi se uz dostal a spoustu veci tam udelal. Postup je celkem "jednoduchy" - "proste to nainstalujes" podle navodu v textovem rezimu nejak minimalisticky, nabootujes do te instalace na disku a tam uz (na rozdil od CD,DVD, ci libovolneho .iso image) muzes vesele zapisovat na disk a instalovat ovladace k cemu si zamanes.

Klasicka instalace Gentoo zacina tim, ze na cilovy disk (po rozpartisnovani a naformatovani) rozbalis uplny minizaklad, porad jeste z instalacniho media se do nej prepnes zaziva (chroot) a uz jeho vlastnimi prostredky ho dovedes do stavu, kdy je sam schopny nabootovat a bezet z toho disku. A pak uz mas zivy, funkcni system, jen v textovem rezimu zatim, ktery neumi o mnoho vic, nez komplet prekompilovat sam sebe (ale to neni v tu chvili nezbytne, nicmene takhle daleko jsem to pod Windows jeste nevidel nikoho dotahnout :-D) a instalovat dalsi programy dle libosti. Napriklad graficke rozhrani :-)

Skutecne doporucuju si procist ten Gentoo Handbook od zacatku do konce klidne s tim, ze spouste z toho neporozumis a urcite si vsechno nezapamatujes, natoz abys to byl schopen z hlavy zopakovat, ale uvidis, kudy se to ubira, co je pod kapotou a proc to asi tak muze fungovat tak, jak to funguje :)

urcite mas pravdu, ale jak sam vidis, jsem novacek a tady je prvni zadrhel a ja s nim nehnu.

urcite se jeste jedno na gentoo podivam, ale tady mam seznam toho, co potrebuju a nevi (zatim) jak resit:

1. ze zacatku urcite chci, abych mel dualboot a neprisel o win 10. uz to nevim jak udelat
2. jak jsem si zbezne cetl handbook, tak kompilace neni az takovy problem, resp. to tak vypada. ale nemam s tim zadne zkusenosti. mozna proto si nechci rozvrtat svuj pracovni nastroj.
3. az rozebehnu gentoo v textovem modu, potrebuju si tam dat a rozchodit nekolik pracovnich programu (vim, ze jsem to dokazal v kubuntu, ale dokazu to v gentoo? zrejme ano, v nem jde "vsechno", ale ja nejsem programator ani z leknuti:-)) ty programy co potreuju nejsou v zadnych repozitarich, jsou to velmi malo rozsirene programy a mam je primo od tvurce jako dalsich par 1000 uzivatelu. takze premyslim, jak je tam vubec budu pridavat. jeden program bezi pod javou a druhy je v balicku tar.gz
4. a jak jsem cetl o gentoo, nejsem si jisty, ze chci vsechno sam kompilovat - protoze v tuhle chvili o tom nic nevim.

to jsou samozrejme minusy. jako plus vidim to, ze jakmile vsechno rozchodim, nesahnu na to. pokud je to schudne, rad se do toho pustim. takze pokud zacnu od zacatku, dokazu dat vedle sebe gentoo a win 10 a pokud ano, jak?

jdu stahnout gentoo live DVD a odpoledne ho vyzkousim. ps: na to, ze je toho v gentoo tak malo mi prijde, ze live DVD je celkem dost velky. 3G pro 64bit? to je docela velka porce dat:-)

Neboj, o Win10 nepřijdeš, pokud si je nesmažeš. Pokud by se ti napoprvé dualboot nepovedl, vždycky můžeš opravit zavaděč windows z windowsí instalačky.
Pro začátek bys měl udělat pro linux místo - zmenšit partition s Win, abys měl na disku 20 - 30GB nealokovaného místa. To pro začátek stačí. Pro jistotu si můžeš udělat bitovou kopii Win partition.
Měl bys vědět, jestli máš Win10 se secureboot nebo ne.
na gentoo wiki máš podrobný tutorial, jak nainstalovat gentoo do dualbootu (že je to s Gnome, tě nemusí trápit, dáš si místo něj Fluxbox).
Prostuduj si https://wiki.gentoo.org/wiki/Sakaki's_EFI_Install_ Guide

ja totiz delal vzdycky jen kubuntu spolu s win xp a tam si kubuntu se vsim poradilo dobre.

kouknu na ten tutorial. nevim, jestli mam win 10 se secure boot nebo ne, ale kazdopadne v BIOSu/UEFI mam secure boot vypnuty. trochu me odrazovalo, ze jsem nekde cetl, ze jakmile sahnu na bootovaci tabulku, ze jsem prisel o win 10. udelal jsem si zalohu celeho notebooku do iso a i opravny disk, tak snad bych to pripadne rozchodil. tak nejak jsem prave doufal, ze to deleni disku si udelam z live DVD jako v kubuntu.

Win oddiel si zmensi vo Win, nech mas miesto pre linux oddiel. instalator linuxu nic nebude zmensovat.
Malo by ti byt jasne jak funguje boot (legacy aj uefi), aby si bol schopny rozhodnut kam drbnut grub a jak. Moznosti je mnoho, volba zavisi od toho co clovek uz ma a co jak chce dosiahnut. Najjednoduchsie je linux uplne oddelit vcetne grubu (t.j. vsetko na linux oddiel) a pouzit bootmenu z Win, ale je to aj najdementnejsie (kym nabehne W10 bootmenu tak predpokladam prejde 20sekund :)

Pouzi distribuciu ktora funguje na tvojom HW. Distribucii je trilion, nechapem preco volis zrovna tu co nefunguje. Ja som kedysi pouzival porteus, vyhoda je ze ho nemusis instalovat (je live z USB flahs apod) ale aj napriek tomu si vie ulozit zmeny t.j. sprava sa to jak nelive.
P.S. ked to chces normalne instalit tak je lepsie pouzit nejake "plne" distro a ne nejake osekane. Dovod vidis sam.

Rozhodne :)

Linuxu je navic tak nejak celkem jedno, na kterych partitions se rozklada (ted pisu z linuxu, co je komplet cely na 8. logicke partisne), windows s tim mely docela problemy a mit je na prvni fyzicke situaci dost usnadnovalo.

Pro manipulaci s win partisnama je lepsi pouzivat win, zvlaste pokud jde o zmensovani, ale i jinak, i formatovani a tak.
Pro linuxi partisny davam prednost linuxim nastrojum.

Jako bootloader mam oblibeny grub, ale tady trochu pozor, pokud bys linux zrusil, tak tam budes muset nejak zase dat ten windowsi, protoze grub ma cast nainstalovanou ve filesystemu (nejsem si jisty, jak je to v UEFI, ale v BIOSu/legacy to bylo na linuxove partisne, co obsahovala /boot/grub)

Postup u win/lin byl nejdriv instalovat windows (protoze ty jsou hodne nesnasenlive) a pak linux, obracene to da vetsinou vic prace dostat do pohodlneho dualbootu

Ten Handbook jsem myslel nikoli, aby sis to skutecne instaloval, ale aby sis to precetl treba cestou do prace/skoly/k lekari, nebo v libovolnou jinou vhodnou dobu, protoze ackoli je to navod k instalaci, tak je tam receno proc se to dela a jak to sedi dohromady a jak se tomu rika a tak podobne - proste je to docela dobre pro "vseobecny rozhled" a kdyz kdekoli resis nejaky problem s linuxem, tak si casto vzpomenes, ze tam o tom neco psali a ze by ses mohl zkusit podivat po tomhle tamhle to, jestli to vubec neco znamena, nebo ne. A ze rucni editace konfiguraku neni temna magie, vetsinou jen nekde prepises Yes na No, nebo za hostname= napises, jake chces jmeno pro pocitac. A ze konfigurace je v /etc. A ze ... ze vlastne s navodem se dela spousta slozitych veci snadno

Ale to je jedno, proste si to nekdy rychle precti a tim to mej prozatim za splnene, ono se to samo ozve, az to budes potrebovat a treba si to ani neuvedomis.

Sayboyan je pry 100% kompatibilni s Gentoo, takze postupy s gentoo ti v nem nejspis budou fungovat taky, pokud se je rozhodnes pouzit, takze i tady ti ten handbook trochu poda pomocnou ruku.

---
1. potebujes mit volne misto na disku (ne na C:, ale na HDD/SSD o tom, co to je, pokud to jeste nevis, tak https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:X86/Installa tion/Disks), aby krome partisny s windows tam bylo misto i pro partisny s Linuxem https://wiki.gentoo.org/wiki/UEFI_Dual_boot_with_W indows_7/8

2. kompilace je celkem jednoducha, hlavne se o ni az tak moc nestaras (dobre u kernelu ano a jsou to asi 4 prikazy co potrebujes), protoze to za tebe dela system (pokud to nechces delat sam, vetsinou nechces, je to zbytecna prace)
Napriklad muj oblibeny textovy editor Vim (mocny, ale z pocatku temny, pozdeji silne navykovy) se, vcetne vsech knihoven a dalsich zavislosti stahne, prelozi a nainstaluje takto:

emerge app-editors/vim

(samozrejme pokud do toho chces zasahovat, da se to udelat i mnohem sloziteji, ale bezne to neni treba)

3. Rekl bych, ze stejne jako v kubuntu, podle instrukci autora (obsah balicku rozbalime do nejakeho adresare a zavolame

java --nejake --parametry jmeno.programu.java

... nebo tak nejak.
ten balicek.tar.gz se bude nejspis instalovat naprosto stejne jako u kubuntu)
mozna ti to pri prvnich pokusech rekne, ze chybi nejake knihovny, takze je doinstalujes a zkusis to znova

emerge crypto++ expat libcss liblibiconv

, pokud si to stezovalo na chybejici crypto++, expat, libcss a liblibiconv napriklad (nebo proste jednu po druhe)
nebo na to ma sayboyan mozna i nejaky klikaci nastroj, ale o moc slozitejsi to jiste nebude

4. jak je videt, tak v gentoo / Saybayonu veskerou praci s kompilaci za tebe odre system, ty jen reknes, co chces aby bylo a on zajisti zbytek (akorat mu to trva, protoze to zkompilavat je delsi, nez jen rozbalit nejaky balik, ale trva mu to jen pri instalaci, normalni provoz je pak stejny ci trochu rychlejsi, protoze optimalizace pro tvuj stroj)

---

v gentoo je toho hodne, akorat mu staci malo pro to, aby se postavilo na vlastni nohy a bylo schopne si doinstalovat z toho zbytku cokoli si reknes a neinstalovat to, co nepotrebujes.

Tady mas krabici Lega, je v ni 15.788 kosticek (pocet programu v repozitari, kam jsem sahnul) - vezmi nejdriv velkou zelenou desku, postav na ni kostku 2x4, na ni kostku 2x2, pred ne dej na sebe dve kostky 4x4. Gratulujeme - prave sis postavil vlastni stul a zidli (minimalni system), dale si muzes hrat sam, zde je nekolik dalsich rad a napadu: ...
Nebo je zde ukazkova sestava z vylohy - stredoveka vesnice s hradem, s hlaskou a padacim mostem (celkem 1.150 dilku ve 141 celcich), doma si to muzes treba i rozlozit a poskladat po svem (liveDVD s instalaci officu, her, zakladnich nastroju, grafickeho rozhrani, gadgetu ... (mam na NB nainstalovano 141 programu jmenovite, se vsemi jejich zavislostmi a knihovnami je to asi tech 1.150 )

To pak ta velikost naroste (liveDVD je neco jako windows + office + dalsi doplnky - nacpes tohle na 3GB?)

install-x86-minimal-20150825.iso 203M - minimalni instalacni medium - ja si s tim CD legraci nedelal :)

tak jsem vyzkousel gentoo live DVD a nabehlo krasne az do KDE. kdyby to bylo takhle jednoduche, hned ho tam takhle nechat, tak o sabayonu ani nepremyslim. byla to jen volba z nouze cnost, ze uz je to hotovy build s fluxboxem a nebudu ho muset vytvaret:-)

takze gentoo stale ve hre:-) navic mi to prislo lehce rychlejsi nez kubuntu. na rychlost z flashky bylo ale jednoznacne nejrychlejsi ubuntu.

neni nahodou nejaka rychla cesta nechat tam nabehnute gentoo, aby se dalo samo hned vedle win 10:-)?

Po pravdě řečeno nevím, před mnoha a mnoha lety, kdy Mrtvé moře mělo ještě jen takovou rýmičku, tak jsem měl s používáním liveCD Gentoo a jeho grafickou instalací nějaké problémy a než jsem je vyřešil, tak už jsem to Gentoo měl nainstalované a rozběhané a pak jsem to ještě párkrát dělal ručně a pak už jsem to vůbec ani nezkoušel, protože to pro mě už nemělo žádné výhody, naopak na tehdejších strojích (tohle byla tuším ještě 486) byl každý kousek výkonu a paměti znát, takže vlastní instalace byla výrazně lepší, protože jsem tam neměl (skoro) nic nepotřebného. Teď už ten tlak na výkon zdaleka není takový, ale zvyk je zvyk.

A při ruční cestě mám naprosto pod kontrolou, co se kam pokusí zapsat, aby to modifikovalo zavádění a co z toho pro mě plyne a že si tím nic nepřepíšu omylem. A většinou stejně používám lehce nestandartní settingy, takže je to pro mě výhodnější mít pod plnou kontrolou.

Svého času měly ty instalátory možnost říct "takhle mi to teď dej na pevný disk", teď už se to asi bude trochu lišit, hlavně kvůli UEFI a taky kvůli těm emulacím disku v paměti, které CD/DVD potřebuje a normální instalace naopak ne.

Takže pokud máš ty Win10 zálohované (a v nejhorším smažeš celý disk a dáš to tam ze zálohy), tak to klidně zkus, ono to nejspíš vyjde dobře. Ale já touhle cestou už nešel přez 10 let a vlastně o ní nic nevím.

Mimochodem není až tak velký problém nainstalovaný sytém ručně ořezat až na kost a pak si ho zase sestavit jinak, takže pokud ti to tam instalátor dá včetně těch KDE a časem se jich zatoužíš zbavit a dát tam jen fluxbox, tak to samozřejmě taky jde. A taky jde mít jak KDE, tak fluxbox a přepínat si, na co máš dnes náladu.

no, nanestesti gentoo neumoznuje instalaci z livecd, takze pokud se rozhodnu, tak bude muset byt rucne. mozna ze si to vyskousim na jinem notebooku a nebo si vsechno pripravim a odskousim tak, aby gentoo byl jediny system na mem notebooku. a jak doufam, vse co budu potrebovat mi gentoo umozni. ted kdyz ho zkousim z livecd, tak mi vadi malickosti, ktere snad resit pujdou. treba klavesa win. jsem zvykly ji pouzivat pro start menu jako zmacknuti jedne klavesy. v kde gentoo jsem neprisel na to, jak tohle nastavit. jsou to drobnosti, ale potesi. nastaveni je tam fura tak velka, ze ani nevim, co to vsechno znamena.. nicmene, kde je pro zacatek urcite prijatelne. umim si predtsavit tu cestu s kde s prechodem na fluxbox, az se zapracuju. ted jen rozchodit system jako takovy.

tak jsem se rozhodl nasledovne. nainstaluju gentoo jako jediny system na svuj notebook. procitam handbook a internet, presto bych si chtel ujasnit jednu zakladni vec. v gentoo handbook se pise:

Jestliže instalujete Gentoo se záměrem používat rozhraní UEFI namísto BIOS, doporučuje se zavádět přímo pomocí UEFI. Jestliže se tak nestane, bude před dokončením instalace Gentoo Linuxu nejspíše nutné vytvořit bootovatelný UEFI USB flash disk (nebo jiné médium).

mam thinkpad T540p, ktere ma UEFI. muzete me trochu zasvetit. tohle je muj prvni pocitac s UEFI. vzdy mi notebook vydryi velmi velmi dlouho /mam a porad pracuju hodne s thinkpad R61/ a moc toho o UEFI nevim.znam jen klasickz BIOS. muzete mi rici, co bzch mel o tom vedet nez zacnu? na[adaji me otazky co je UEFI, proc bych ho mel/nemel chtit pouzivat a proc se na to vubec ptaji.

diky moc /i za trpelivost