Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem M-pol (uživatel)

Dobrý den, již několik let mě pan M-Pol fascinuje se svými sestavami. Sám od něj jednu vlastním a budu pořizovat druhou. Chtěl bych se ho touto cestou zeptat, zda by bylo možné se s ním setkat naživo a něco se přiučit. Popřípadě popovídat na TS, Skype :-)

Děkuji.

P.S. Studuji I.T. 4. ročníkem, ale, ač to bude znít možná směšně, nikdy jsem se opravdu hloubkově do problematiky sestav HW nedostal, i když mě to nesmírně zajímá. Ano, je zde spousta tutoriálů na internetu, ale já přeci jen preferuji konverzaci :-)

Těší mě tvůj zájem o HW návrhů, ale je to jen otázka základních znalostí, novinkách a zkušenostech.
Jinak zásadně si chráním své soukromí a určitou anonymitu, pokud se zaregistruješ, tak je zde na poradně vnitřní pošta a tímto způsobem se dá do určité hranice pokecat.
(Skype nepoužívám)

Studuji I.T. 4. ročníkem, ale, ač to bude znít možná směšně, nikdy jsem se opravdu hloubkově do problematiky sestav HW nedostal, i když mě to nesmírně zajímá. Ano, je zde spousta tutoriálů na internetu, ale já přeci jen preferuji konverzaci

Spis smutny nez smesny, zvlast protoze takovychhle jedincu v posledni dobe znacne pribyva. Ty si navic problem uvedomujes, ale stejne s tim asi nic hodlat nedelas ze.

To není problém IT škol, ale školství obecně.
Místo toho, aby se odborné školy zaměřily na praxi, tak se budou všichni starat o standardní maturitu - hlavně matika. Já proti matematice nic nemám, ale když jsem viděl rozsah, tak odpovídá matematickému gymplu, případně prvnímu roku výšky na technických oborech. Nechápu, proč se to mají učit na školách, kde nic takového nepotřebují a nikdy potřebovat nebudou. Místo toho, aby matematiku zaměřili na praxi.

A pokud se chcete pobavid, doporučuji poslední díl Ano šéfe - typický příklad našeho školství. Kuchaři v posledním ročníku a učitelé je nepustí ani ke krájení masa.

no ja chodím na technickú odbor Mechanik Počítačových sietí,... a či veríte či nie, nenaučily ma tam vôbec nič (jumprovať IDE HDD ktoré sa už nevýrábajú, to nepočítam, totiž už snad každý disk jede na SATA), ešte o dosť viac som sa naučil i tu na poradni (asi 5-10%), takých 20% z videí, filmov, alebo iných médií, a 75-80% len tým že som sa furt štúral v niečom, (takto som si odgradloval už asi zo 3 PC, 2 routre, 4 mobily, a aj pár dalších vecí), no naučil som sa, síce neviem všetko, ale čím dalej tým viac sa učím.

To je problém politiků a EU a jejich "programu" tzv. "vzdělanostní společnosti", která se údajně pozná podle zastoupení jedinců s akademickou hodností v populaci. A podle toho to také vypadá, feministická studia a podobné obskurnosti jsou na výsluní a ve skutečnosti znalosti obecně klesají.
"Novinka", že škola nedá do života znalosti a člověk se musí neustále učit, byla vtloukána žáčkům už dávno. A ani to není možné.
Ten díl nebyl nic veselého, tohle by se za "reálného socialismu", co tak Pohlreich dehonestuje, ač byl jako sporťák na tom lépe než většina obyvatelstva, nemohlo stát. Doporučuji 11. díl druhé řady, učni měli kde se něco na praxi naučit.
Je zajímavé, že s každou politickou změnou došlo k poklesu kvality vzdělávacího systému. Ovšem to po roce 1989 je naprostá katastrofa.
S matematikou nesouhlasím je to základ a bez ní nic není.

Já jsem nepsal, že jsem proti tomu, aby se matematika učila, ale ne v tom rozsahu, v jakém si to představují ti nahoře u stolu a ještě aby z ní byla povinná státní maturita i na oborech, které s matematikou nemají nic společného.

V příloze je příklad, co budou absolvovat žáci maturitního oboru ve čtvrťáku. Nevím, ale myslíš, že něco z toho v praxi využijí? Protože z nich mají být vedoucí provozů, měli by mít zaměření spíš na ekonomickou matematiku.

Ony byly snahy matematiku a fyziku okleštit co nejvíce, jako "zbytečné" a škodlivé.
My jsme "končili" řadami, limitami a základy diferenciálního a integrálního počtu a jejich propojením s fyzikou. "Úlevu" měly umělecké školy. Mám za to, že maturitní zkouška by měla mít stejnou obtížnost bez ohledu na typ školy, tak jak to také dříve bylo.

Takže jsi pro to, aby hotelovky a podobné školy ve čtvrťáku počítaly derivace, integrály, limity a podobná zvěrstva, která nikdy v životě potřebovat nebudou?
V tom případě ale ty děcka maturitu prostě neudělají, protože Tohle nejsou školy, na které chodíš, abys pak pokračoval na výšce. Pro ně je mnohem důležitější třeba znát jazyky, takže pokud by byla maturita ze 2 cizích jazyků, bylo by to pro ně mnohem prospěšnější.

ANO!
Pokud je součástí maturitní zkoušky matematika, pak není jakákoliv omluva! Tak to prostě dříve bylo. Já místo "tuctu" cizích jazyků již od ZDŠ, jak jsou nápady jistých profesionálních aktivistů, dal přednost jednomu, ale na patřičné úrovni. Nic nebrání školám vyučovat ještě druhý jazyk.
Maturita přeci není od toho, aby ten papír dostal každý, kdo si vzpomene, jak to dnes bohužel je a podle toho vypadá každý stupeň vzdělávacího systému.
Pozn.: A bylo to v pripadě čtyřletých učebních oborů dokonce tak, že pokud někdo včas nepřestoupil na obyčejný s jen výučním listem a maturitu neudělal, pak neměl ani ten výuční list.

Ale Vážení,

čo by ste chceli ? Pedagóga s 20 praxou v IT ? Spamätajte sa. Kedy by to stihol. Taký neexistuje. Ak majú šťastie, tak je to zároveň fanda do PC a stará sa o ne aspoň na danej škole, takže zhruba vie o čom prednáša.
Pochybujem, že sa dnes nájde nejaká počítačová firma, ktorá zoberie len tak niekoho na prax.
Ak šťastie nemajú, je to len najschopnejší z dostupných učiteľov, ktorý bol na nejakom školení.

Ne. Chtěli bychom pedagoga, který nezakrní se znalostmi doby, kdy vyšel školu a bude obsah výuky upravovat podle toho, jak jde vývoj dopředu.

U odborných škol bych předpokládal učebny, kde si mohou studenti něco osahat i prakticky. I když to bude 6 let starý vyřazený počítač, bude to pořád lepší než nic. Takových funkčních počítačů se najde spousta - státní správa postupně obměňuje, takže při troše snahy není zase tak velký problém je sehnat (zdarma). A pokud to dostanou studenti v sáčku a budou z toho mít za úkol poskládat funkční počítač, dovedu si představit radost na konci, když se jim ze stavebnice podaří poskládat fungující věc. Když pak následně nainstalují operační systém, udělají a nakonfigurují z toho počítačovou síť, tak by to mohla být zajímavá forma výuky.

Vzpomínám si, na odborný výcvik - železniční zabezpečovací zařízení, jehož model byl v dílnách. Mistr vytvořil poruchu, dostal jsi měřák, schéma a musel jsi to najít. Pokud jsi byl šikovný, měl jsi to za chvíli a mohl jsi dělat nějakou pro nás tenkrát zajímavou práci, třeba něco soustružit (nějaké melouchy pro mistra). Lidi, kteří vyšli ze školy byli schopni nastoupit do práce a samostatně (ze začátku pod dohledem) pracovat.

JaFi vies, ze sa okolo skol trosku motam a mozem ti povedat, ze vsetci schopni ucitelia IT casom presli do sukromnej sfery. Bohuzial na kazdej skole zostal len IT odpad, takze to, co tam vyucuju mi pride tragikomicke.
Ono aj tak vacsinou casom rezignuju a dovolia sa ziakom hrat, ked vidia, ze polovica triedy ma vacsie znalosti ako oni.
Samozrejme specializovane IT stredne skoly nepoznam bohuzial, ale pochybujem, ze to tam bude ine a to smutnejsie mi to potom pride.

To bude nějaká zvláštní úroveň. Můj synovec se o HW aktivně zajímá sám a pomalu dává dohromady svůj první počítač (rozuměj vlastnoručně seskládaný, za svý prachy). Stačí prostě číst články a diskuze na internetu. Občas se na něco zeptá, pokud sám neví, ale prostě si to nastuduje.
Synovec má 13 let.

Nerozumím tomu, co tím chcete říct. Jestli, že se o to aktivně zajímá, tak to Vám gratuluji, do života mu to jistě bude přínosem. Já v tomto takový přehled nemám. Zato mám přehled jinde a tímto se snažím získat pro mě příjemnější cestou nějaké tipy. Hodnocení úrovně mé školy bych přenechal lidem, co s ní přišli do styku :-)

Když máš konkrétní dotaz, tak je v pořádku se zeptat, ostatně tak učinit můžeš i zde na poradně. Ale ty vyloženě žádáš o výuku (však si přečti znovu, co jsi nahoře napsal). Tyto znalosti jsou výsledkem mnoha let zkušeností a čtení článků na internetu, takže je přinejmenším trochu drzost si o něco takovýho někomu říct.
Neber si to osobně, jen je to pohled někoho, kdo sám takovýto zkušenosti sbírá už skoro 20 let (já jsem ve tvým věku vymoženosti internetu neměl, hardware stál nehorázný prachy vůči dnešku). Takže se prostě do toho pusť sám a až ti nebude něco jasný, přijď sem a zeptej se.
Ono bude stačit pravidelně navštěvovat tuto poradnu, dozvíš se spoustu věcí díky problémům jiných. Často tu v diskuzích padají odkazy na různý testy hardwaru, takže zjistíš, jak si co stojí a budeš vědět co a jak. A na rovinu - pokud nemáš v hlavě nasráno, zjistíš, že to není až taková věda, jak to na první pohled vypadá.

Děkuji za názor a zároveň užitečnou radu :-) V tomhle "odvětví" tak zaběhlý zatím nejsem. Znám sice mikroprocesory a paměti opravdu víceméně dopodrobna, ale s celkovou návazností na ostatní komponenty zkušenosti opravdu moc nemám. Je asi pravda, že v tom možná hledám až moc vědu. Zkusím tedy pročíst diskuze a tutoriály, abych tady neobtěžoval místní rádce, v tom máte asi pravdu. Každopádně jsem rád, že jste mi takhle "lidsky" promluvil do duše. Přeji příjemný den :-)

PS. A hlavně Vám přeji, aby to synovci vydrželo. Ve 13 letech sledovat svět HW a umět si postavit PC opravdu neumí jen tak někdo. :-)

Jde spíše o to, že jsme doteď brali v hardwarovém předmětu dopodrobna historii počítačů, poté celý třetí ročník mikroprocesory a paměti, momentálně jsme u grafických karet. Jako celek jsme je ještě nebrali (chápejte jako vzájemnou kompatibilitu a podobně). Mám zaměření zabezpečení sítí. Takže se věnuji spíše tomuto odvětví. Dale se věnuji raspberry projektům programování webových stránek včetně HTML, JS, PHP, MySQL, operačním systémům linux a jeho distribucím, MacOSX a samozřejmě windows, grafice v podání Adobe Illustrator, PhotoShop, AutoCAD. Do toho jsem o víkendech od rána do večera v práci. Věnuji se přípravě na vysokou školu. Kdybych neměl zájem s tím něco dělat, neptám se pana M-Pola na kontakt, kvůli "doučení" těchto znalostí. Neberte to zle, jen se snažím obhájit, protože mi křivdíte :-)

vzájemnou kompatibilitu a podobně

tohle se ovšem v podstatě nedá ve škole učit, protože se to neustále mění a vyvíjí. Co se třeba jenom sběrnice grafických karet týká, tak jsem začínal s ISA slotem, přes VL-BUS, PCI, AGP až k dnešním PCI-E. To prostě musíš sledovat, internet je toho plný.

Ve škole nepotřebuješ sledovat novinky denně, ale je třeba v oborech, kde jde vývoj dopředu průběžně přizpůsobovat obsah výuky (myšleno aspoň každý školní rok). Nemá smyls učit o starých technologiích a nevěnovat se přitom aktuálním. Navíc žáci se dostanou ven za 4 roky, takže vývoj bude zase o kousek dál.
V předmětu o výpočetní technice učitel nesmí zůstat na úrovni, kdy skončil školu a nachystal si materiály pro výuku. To není český jazyk, kde se jednou za 10 let změní vyjmenovaná slova.

To, co ty čekáš od školy, se musíš naučit sám. Skládání PC se rozhodně ve škole nenaučíš, IT obor má tak rychlý vývoj, že bez neustálýho samostudia velmi rychle skončíš. Asi jako učební osnovy, který jsou v hardwarové oblasti prakticky počítačovým dějepisem.

když jsem lezl ze střední školy, pamatoval jsem si z hlavy všech 40 přednastavených konfigurací, co byly dostupné v BIOSech 286 a 386 - tedy ne že by nás to v té škole učili, to bylo samozřejmě samostudium. Dnes si to už samozřejmě nepamatuju a samozřejmě jsou tyhle informace úplně k ničemu, stejně jako kapacitní bariéry jednotlivých verzí BIOSu/IDE, o kterých se hodně psalo a diskutovalo v polovině 90. let a začátkem tohoto tisíciletí. Dnes jsme zase o kus dál, a to už do školy nechodím asi 20 let. Čekáš, že tě to bude někdo učit? Prd, IT je z 90% samostudium, 8% dělají školení a 2% metody pokus-omyl. (BTW, před rokem 1989 to bylo 30% samostudium z obskurních zdrojů a zbytek byla dřina pokus-omyl.. - tím chci jen říct, že dnes je to o světelné roky lepší a pohodlnější)

A taky blbuvzdornější - skládání PC je dnes takový, že pokud to do sebe pasuje, tak to tam patří. A když to tam pasuje, tak se to samo nakonfiguruje (Plug&Play). Ty tam jsou doby, kdy šel strčit procesor do patice naopak (486), napájení naopak (AT), nastavování napětí, násobiče a FSB jumpery na desce. Dneska stačí usadit procesor a hotovo, všechno jednoduchý, bez rizika spálení. To samý špatně nasazenej chladič, dřív procesor shořel a tradá, pár tisíc v prdeli.
A ještě juperování IDE HDD/CD-ROM, to taky byla občas černá magie.
No a dneska jsou tyto znalosti vcelku k hovnu, akorát tak na počítačovou archeologii.

Dřív procesory ani chlazení neměly, a byly schopné fungovat i bez pasivního chladiče (za cenu snížení životnosti).
Dnes si stavebnici, jménem PC seskládají i žáci základní školy.
To jenom někteří lidi se nad tím dělají důležití (tím ovšem nepopírám, že není možné "hloupě" postavit nevyváženou sestavu).

Ostatně už v minulosti prosákly poněkud znepokojivé zprávy, o tom, jak některé firmy používaly k hromadnému sestavování počítačů nekvalifikované brigádníky za drobné.