Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik má člověk FPS ?

Na internetu se píše že má člověk 60 FPS a včela 200 FPS. Proč se teda prodávají monitory s obnovovací frekvencí 120 ? To je pak jedno jestli mám 120cítku monitor když má člověk FPS 60 ne?

človek nemá FPS ale vníma istý počet obrazov za sekundu (frekvencia) 50Hz a 50FPS nieje zcela to isté, to že dokáže vnímať 50Hz neznamená že zrakové vnímanie by nerozoznal plynulosť medzi 60FPS a 144FPS, alebo 60Hz monitoom a 144Hz monitorom. Ale už nevie rozoznať a spracovať samostatné snímky, vníma v úvodzovkách každý ruhý "aj ked ludské oko spracuváva obraz hodne komplikovane a ešte komplikovanejšie mozog" takže to vysvetlovať je fakt nadlho, stejnak 144Hz monitor skutočne môže byť pre človeka lepším aj ked skôr bych ja hladel na aj jiné parametre a o dosť dôležitejšie.

Clovek nevnima ani isty pocet obrazov za sekundu. Clovek je analog, neni tam ziadna frekvencia ani pocet obrazkov. Ide hlavne o cas "doznenia" aktivacie nejakeho toho ocneho nervu. Ale kedze hry casto nemaju blur, ale poskakujuce ostre obrazky, tak nie su aktivovane vsetky tie nervy ako by boli u objektu v realite, preto ten rozdiel u PC/hier moze byt viditelny aj pri vyssich FPS. Clovek NEvnima ziadne kazdy druhy obrazok, clovek vzdy vnima vsetko, ptz kazdy obrazok aktivuje dalsie nervy, a aj tie maju potom svoj cas doznenia.
P.S. keby hry neboli poskakujuce nerealne ostre obrazky ale realne rozmazane (blur) 60Hz, tak potom by clovek rozdiel uz nevnimal ptz by boli aktivovane vsetky ocne nervy ako v realite pre posuvajucom sa objekte. A kedze hry su nahovno tak sa to vyrobci/ludia snazia dohnat XYZ Hz monitormi.

pod pojmom vnímania každý druhý obrázok som myslel práve že sa snímky ktoré oko príjme "prekrívajú" takže teda v "vníma" o blur som nechcel taky psat, kdybych mal presne popsať jak funguje oko a mozog a zrakové vnímanie to bych tu mohol napsať rovno 600 stranovú encyklopédiu len o oku. Tak som sa to snažil laicky.

Zvlastni, ja zase cetl, ze FPS hranice pro cloveka pri hrani je nekde kolem 200. Krom obnovovani obrazu se "refreshuje" i input, coz ma taky docela vliv na celkove vnimani plynulosti.
A jestli si myslis, ze clovek nejak aktivne vnima jednotlive framy, tak hadej kolik FPS ma obycejny film...

živý človek nemá počet obrázkov za sekundu,človek má svoj stály tvar a objem a pohybuje sa v časopriestore bez toho,aby sa musel deliť na na čiastočky a znovu sa spájať pri vykonaní akéhokolvek pohybu,počet obrázkov za sekundu je pojem,ktorý vznikol kvôli plochým zobrazovacím jednotkám aby sa na nich dal vykreslovať obraz tak,aby ho človek svojim zrakom vedel vnímať ako súvislý pohyb,človek vníma frekvenciu 24 a viac obrázkov za sekundu ako súvislý pohyb a čím viac obrázkov za sekundu vie zariadenie zobraziť,tým je lepší vizuálny efekt a ostrosť obrazu s pohyblivými scénami a tým viac sa darí maskovať rôzne defekty,ktoré vznikajú pri technickom riešení samotnej obrazovky ako chvenie obrazu,blikanie a spol,ktoré vzniká rozsvecovaní a zhasínaní jednotlivých bodov obrazovky,alebo kmitaní pri vykreslovaní riadkov,zmene intenzity svetla,zmeny farieb etc....keď si natočíš kamerou obraz starej analogovej obrazovky alebo crt monitora,tak uvidíš prebiehajúce pásy po obrazovke,keď takto natočíš nejaký starší lcd monitor,tak uvidíš na zázname,že bliká,nový moderný 100Hz led už bude blikať menej,kamera to zachytí-zasa elektronický umelý plošný snímač tie fps vidí,ludské oko už nie,preňho už tie obrázky idú dosť rýchlo pri frekvenciách,ktoré už nevie rozlišovať,vidí len stabilnejší a ostrejšie vykreslený pohyblivý obraz...