Neoriginální baterie v UPS
Mám UPS APC Cyberfort 700 a chtěl bych tam dát silnější baterii. původní je bez popisů ale podle rozměrů a vlastností bych řekl že to je klasická 12V 7Ah. chtěl bych tam dát 24Ah ale nejsem si jistý jestli to zkousne. Nemá někdo zkušenost nebo nějaký typ? (silnější baterie si nejspíš vezme větší proud ale UPS by měla mít nějaký omezovač) Dííík moc
Vejde se tam fyzicky?
Sice se neptám já ale odpovim- ano fyzicky se tam vejde
To Pytlík: pokud to dobře chápu tak nabíjecí prod máš podle kapacity...o to asi pujde
A odkial ma nabijacka vediet aku kapacitu si tam dal? (ak to nie je baterka s >4kontaktami = Smartbattery)... Nabijaci prud zavisi od toho aky tam nabijacka prud nacpe.
V kazdom pripade (IMHO) mala by aspon suhlasit technologia akumulatora (LiIon ak tam bol LiIon apod) nech mu to neexploduje ak tam drbne nejaku NiCd (joke :)
ono do (domácích) UPSek se nic jiného než olověné gelovky nedává...
juuj, to su UPSky take staromodne? (ja neviem ja sa v tom nevrtam ) Ale asi ptz je to s olovenymi lacne...
no hlavně na olovo nic nemá. Teda až na tu váhu.
Olověné akumulátory mají až na váhu oproti ostatním spoustu výhod.
Proč si myslíš, že máš v autě olověný AKU a ne nějaký LiOn?
IMHO hlavne kvoli cene. Ale uz som videl cosi v nejakom tv automagazine nieco o onovych autobateriach, ale nepytaj sa ma co a preco to bolo, uz sa nepamatam
Jsou nove typy, kde se pridavaji prisady stribra, ale porad jako zaklad byly (pokud se nepletu) olovene akumulatory.
Nejen cena, ale i vydrz (zadny vyrazny starnuti) a hlavne velky proudy. Podle toho, co jsem kdysi cetl, tak Lionky samy od sebe hnijou, NiMh nezvlada velky proudy, NiCd ma mizerny kapacity...
Nabijeci proud je podle nabijecky, ne podle kapacity akumulatoru.
Pokud tam das akumulator s vetsi kapacitou, bude se to dele nabíjet.
A proč by si měla silnější baterie vzít větší proud?
baterie se fyzicky do ups nevejde ale může stát vedle a povedou do ní dráty. Baterie bude stejný typ jako tam je - olověná. Nevim jestli si vezme vic ale predpokladam ze kdyz nabijeni baterie ma prubeh (1-exp(-t/T)) tak cim vetsi kapacita tim vetsi proud. Je jasny ze si nevezme vic nez ji da nabijecka ale jde o to jestli nabijecka proud omezi nejakym obvodem nebo se pretizi coz by ji asi moc nepotesilo...
Tak tak. V rachote uz mam polovinu upeesek s pupecni snurou k baterkam s vetsi kapacitou (origose jsem nesehnal). V kanclu by to asi vadilo, ale u prumyslovych reseni je to IMHOj sumafuk.
Nabíječky u UPS bývají docela inteligentní - řízený nabíjecí proud apod.
U tsarších typů bez uživatelsky vyměnitelného AKU se musela po výměně AKU elektronika zkalibrovat na článek.
Sihi, od tebe bych si sekundární články (t.j. akumulátory) dost nerad nechal vysvětlovat. Docela dost si pleteš akumulátor a kondenzátor. Ona kapacita akumulátoru není totéž co kapacita kondenzátoru a i když obojí vypovídá o schopnosti pojmout náboj, jedná se o fyzikílně zcela odlišné procesy. V každém případě tvoje bezmyšlenkovitá aplikace vzorečku pro nabíjení kondenzátoru na nabíjecí proud akumulátoru je při nejmenším úsměvná.
Nabíjecí proud akumulátoru se VŽDY omezuje jinak, než samotným akumulátorem (i když u jednodušších nabíječek v tom hraje roli napětí akumulátoru, ale to teď nebudeme rozebírat). Uvědom si, že vnitřní odpor olověného akumulátoru je zlomky Ohmu a na nějaké omezení proudu na reálnou, pro nabíjení akumulátoru přijatelnou, hodnotu to nestačí.
Nemáš rád rychlonabíječky olověných akumulátorů?
Zapnu nabíječku a v nejbližším bloku pohasnou na pár sekund světla, dokud se aku nenabije...
Pleteš jablka s hruškami. Jakkoliv si supersqělý programátor, tak v analogu vykliď pole nám, mužům starého vydání. Opravdu nelze házet kondenzátory (a superkondenzátory) do jednoho pytle s akumulátory. Když pro nic jiného, tak si snad stačí uvědomit, že při nabíjení kondenzátoru jde o polarizaci dielektrika, kdežto nabíjení akumulátoru je chemický proces, mění se jedna chemická látka v jinou a přesouvá se hmota. Průběh napětí na akumulátoru v závislosti na dodaném náboji je zcela odlišný oproti průběhu napětí na kondenzátoru, s tím snad budeš se mnou souhlasit. Nelze mezi ně klást rovnítko.
A ohledně toho svitu diod rychlonabíječky, zcela určitě v hrubých rysech indikující nabíjecí proud: Rychlonabíječka je řízena tak, aby zpočátku, kdy tak nehrozí přehřátí akumulátoru (což je alfou omegou problémů s nabíjením), dodávala poměrně značný proud, který postupně se stupněm nabití klesá.
Pokud by se někdo obtěžoval pohlédnout na nabíjecí křivku akumulátoru, tak by viděl, že zpočátku napětí poměrně rychle vzrůstá ke jmenovité hodnotě, potom dost dlouho setrvává na tomto napětí a k závěru nabíjení opět poněkud stoupá, aby u některých druhů akumulátorů (NiCd, Lion) se nárůst zastavil a dokonce se objevil i pokles. Těchto specifických nárůstů, setrvání a případných poklesů využívají tzv. inteligentní nabíječky, které průběžně vyhodnocují průběh napětí a od rozpoznání těchto specifických průběhů odvozují ukončení nabíjení.
Ale ať je to jak chce, průběhy napětí na kondenzátoru a na akumulátoru mají naprosto odlišné tvary a nelze je popsat ani trochu podobnými rovnicemi.
Já jsem to myslel ze srandy - viz smajlík. Možná jsi to jen nepochopil...
A nejsem ani autorem příspěvku, který zavedl debatu na rozdíl mezi akumulátorem a kondenzátorem.
Taky nevím za jak staré vydání se ve srovnání se mnou považuješ...
Určitě víš, co by se stalo, kdybys olověnému aku dal tolik nabíjecího proudu, kolik by si vzal vzhledem k jeho velmi nízkému internímu odporu.
Jak se zdá, nic jsem nepochopil ( ), nicméně vím, že nejsi autorem ... atd. Jenom jsem měl pocit, že zastáváš názor autora, co zavedl ... však víš co.
Co by se stalo proudově nasycenému akumulátoru (to jsem vymyslel výraz, co?), tak o tom mám hrubou představu a po podrobnostech se nebudu pídit, nemám rád pokusy s příliš dramatickým průběhem.
Debatu o věku necháme na indá (i když: pro pivo by jsi asi chodil ty... )
Nabíječka v levných APC UPS je velice jednoduchá žádní řízení nabíjecího proudu tam není pouze usměrňovač a monolitický stabilizátor, nehledě na nabíjecí trafko které bývá hodně podimenzované, už jsem viděl hodně APC které měly vyhořená nabíjecí trafa kvůli připojeným aku s větší kapacitou a náhrada je prakticky nemožná kvůli velikosti místa na trafko. Takže u levných ups pozor na výměnu aku s větší kapacitou!
Regulacia prudu makkym trafom je bezna vec u cinskych lacnych srotov, ale opakujem prud ani v tomto pripade nezavisi od kapacity akumulatora, ale zavisi len od toho trafa. To trafo vyhorelo preto ze v takom zapojeni si nic ine nezasluzilo a tomu cinanovi co to navrhol by mali dat aspon 3 po hube. Je mozne ze pri akku s vyssou kapacitou sa trafo prehrialo kedze sa to nabijalo dlhsie..
sihi, pises nezmysel. Ale uz ti to vysvetlil Pytlik, tak snad ti to od neho staci. Nabijaci prud zavisi od nabijacky, nie od kapacity baterie.
s nabijenim nemam zkusenosti a proto se ptam. je jasny ze si baterie vezme kolik muze a zalezi to na elektronice ale ja nevim jakym zpusobem je tou elektronikou dobijena )treba jestli nabijeci proud nereguluje podle kapacity - cim vetsi kapacita, tim vetsi proud. Pak by se tam neco mohlo podelat. Kondenzator a baterie jsou uplne jine. ani mi neslo o ten vzorec jako spis o to, ze cim vic vybita, tim vic proudu tam muze elektronika rvat. kdyz reknete ze to mam zkusit tak to zkusim. mif napsal ze mu neco takoveho slape tak do toho asi pujdu taky. A co si myslite o tom pripojit tam vice baterek?
Sihi, chraň tě ruka páně spojovat akumulátory paralelně! Nerozumíš tomu, tak se vystříhej experimentů!
Baterii s větší kapacitou tam klidně připojit můžeš, to se nic nestane, jenom se nabije pomaleji, než by její vlastnosti umožňovaly (ale také vydrží déle napájet).
A, prosím tě, zanech svých teorií o možnostech regulace proudu. Opravdu tomu nehovíš, tak se k tomu raději nevyslovuj.
Vid pytlikov prispevok co je hrubym pismom.
Len doplnim k tomu
ak by to bolo riesene dementne-cinsky, ako uz niekto pisal vyssie (regulacia makkym trafom) tak v tom pripade ano - laicky povedane "cim viac vybita tym viac prudu", ale co to ma prosimta spolocne s kapacitou? Vybity akumulator je proste vybity, je jedno ci je na nom napisane 10Ah alebo 500Ah, napatie a vlastnosti "vybiteho" akumulatora zavisia od technologie akumlatora nie od kapacity.
tak regulace proudu.... nejaky omezeni tam byt musi jinak by se z trafa tahalo co by slo (podle predchozich prispevku) a to nejni idealni, nebo jo? a regulace proudu... mno nevim ale asi blbej napad to nejni ikdyz se to treba nepouziva. baterky bych samozrejme pripojil prez nejaky rele co by nabilo nejdriv 1 a pak druhou. Ale to se spis jen ptam, zatim to nemam v umyslu. btw jakou baterii (kapacitu) mi doporucite?
CyberFort není úplně "blbá" UPS, navíc má uživatelsky měnitelné aku. Takže pokud zachováš stejný typ (technologii) akumulátoru, nebál bych se tam připojit větší akumulátor.
Navíc se tam používají klasické články (žádné inteligentní s měřením) - připojení 2 dráty.
A jen dodám, akumulátory připoj dosatečně silnými dráty - podívej se, jak jsou třeba připojeny uvnitř UPS. Ne, abys to připojil klasickou dvojlinkou.
Jéžišmarjá, Sihi, nechej už toho! Proboha, pochop:
a) KAŽDÁ nabíječka se snaží nějakým způsobem, více či méně dokonalým, regulovat proud a ten nezávisí na kapacitě akumulátoru, ale jak je nastavena. Přitom se proud nastavuje podle akumulátoru, o kterém se předpokládá, že tam bude připojen. Když se tam připojí akumulátor jiné kapacity, tak tam teče stejný proud, jako když se připojí akumulátor jmenovité kapacity.
b) Některé nabíječky sledují čas nabíjení a po uplynutí tohoto času ukončují nabíjení. Taková nabíječka nenabije úplně akumulátor s vyšší kapacitou (a naopak - akumulátor s nižší kapacitou by přebíjela).
c) Problém s paralelním spojením akumulátorů není při nabíjení, problém je v samotném paralelním spojení, ať to spojíš kdy chceš. Akumulátory nejsou nikdy úplně přesně stejné a a tak by se jeden vybíjel do druhého (a to hrubými proudy).
d) přestaň už vymýšlet ptákoviny
Akumulátor si připoj jaký chceš (a jaký máš), třebas, pro mě za mě, automobilovou baterii. Když si odmyslíš výpary s baterie, tak to bude fungovat stejně jako kterýkoliv jiný olověný akumulátor.
a) je mi jasný že každá nabíječka reguluje proud, otázka je jak
b) na co by mi byla baterka s vysokou kapacitou která by se nabila stejně jako ta originální
c) právě proto by tam bylo nějaký relé kerý by přeplo kdyby byla 1. baterka vybitá
d) vim že vymýšlím nesmysly. v nabíjení baterek se moc nevyznám proto se ptám jak to funguje a co všechno si můžu dovolit udělat. Když teda řikáš že tam můžu připojit cokoli(přemýšlel sem i o tý autobeterce) tak já tam dám 24ku. připadáš mi že baterkám rozumíš. Ale kdyby něco tak napíšu pěkně kořeněnej příspěvek na tvou adresu.
P.S. dík za radu
Kořeň své příspěvky, kořeň - moc mě tím potěšíš .
Ale zpět k těm bateriím. Jako hlavní zdůrazním, že tam musíš dát baterku se stejným jmenovitým napětím, jako měla ta původní.
A k tomu nabití: Záleží na tom, od čeho je odvozeno ukončení nabití. Pokud je nabíječka řešena jako zdroj (víceméně) konstatního proudu a ukončení je odvozeno od doby nabíjení, tak by se skutečně ta větší baterka nabila prakticky stejně, jako ta menší. Ale tohle bych u nabíječky záložního zdroje neočekával, protože se neví, z jakého stupně vybití se začína nabíjet. Proto bych očekával spíše sledování napětí a v tom případě by se i ta větší baterka nabila na plnou kapacitu. Sice by to trvalo déle, ale většinou je času na nabití dost (a menší nabíjecí proud se příznivě projeví na životnosti baterie). Pro úplnost musím dodat, že nemohu úplně vyloučit sledování doby nabíjení jakožto pojistku proti přebíjení při nějaké poruše (třeba při poklesu napětí vlivem zkratu jednoho článku baterie - i to se stává). Ale v tom případě bych zase očekával nějaké chybové hlášení.
Takže, když máš tak extrémní požadavky na výdrž baterie, tak tam dej tu 12V autobaterii, připoj to náležitě masivními vodiči a hlavně počítej s možností vývinu vodíku ke konci nabíjení, tedy ať ta baterka je umístěna někde, kde se větrá a kde nic nejiskří. Sice jsem ještě neslyšel, že by to někdo bouchlo, ale co kdyby...
asi tě trochu zklamu, nerad používám moc ostrý slova.
autobaterie je zbytečně moc velká a je s ní moc práce. Dám tam ten samý typ jen s vyšší kapacitou. nejde mi zas o tak velkou výdrž ale 10 minut je přecijen občas málo...
Škoda, mám docela rád dobře míněné přestřelky, jejichž účelem je pobavit a ne zesměšnit.
Já tu autobaterku uvedl jako příklad a ty jsi psal, že o ní uvažuješ.