Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem operační systém pro slabší netbook

Dobrý den,
Chci se zeptat, jaký operační systém byste mi doporučili pro můj starší netbook Toshiba NB100
Intel atom N270, 1x1,6GHz + HT
1GB DDR2 RAM
integrovaný grafický čip
60GB kingston SSD
Je mi jedno zda to bude windows nebo linux nebo cokoli jiného.
Zkoušel jsem nainstalovat Xubuntu, ale připojení na jakoukoli internetovou stránku trvá strašně dlouho jak přes Wifi tak přes Ethernet.

cože?

pokut někdo má v ntb svistem

tazatel má nevýkonný hw s nedostatečnou ram, ten krám nestíhá dnešní aplikace.
když vynechám neschopnost toho dyslektika napsat dvě slova po sobě bez pravopisné chyby, tak píše samé nesmysly, které neřeší problém.

a ty mě chceš poučovat, že product key se dá vyčíst? vypadám snad, že sedím u pc první rok? jak to souvisí s výkonem hw, pro který tu tazatel hledá použitelný systém?
to jsme mezi lamami na živě nebo z "jak na počítač", aby se tu objevovaly takové hovadiny - jen proto že ten mentál má prázdniny?

Ak by si to vlákno čítal, tak pôvodne tam bol XP. Kľúč k nemu nemá a potom bol prepísaný w7, ktorý nechce. To by si musel robiť v CSI:Miami, aby si kľúč pre XP odtiaľ ešte vytiahol.

Tazateľ:
Kľúče k XP sa povaľujú všade možne. Stačí prejsť ráno sídlisko vo väčšom meste, určite dáky nájdeš. Alebo v zbernom dvore. Stačí ceruzka a papier. Opíš si ich viac, keby náhodou nefungoval. Radšej odfoť :-)

Intel atom N270, 1x1,6GHz + HT
1GB DDR2 RAM

to je málo výkonné i pro xp, dnešní webové stránky už dávno nemají 50-100kb.
aby to mělo trochu smysl, chce to zvednout ramku na 2gb a vyhodit brzdící antivir z pc.
mám to v práci jako servisní nezavazející notebuk pro síť, jinak je to k ničemu.

na slabých sestavách kdysi fungoval ie8, jenže ten už má zastaralé certifikáty a na přibývající https stránky se nepřipojí.

prý na tom jede xandros.

ber určitě Salix Xfce 14.2, jiné prostředí než Xfce (Fluxbox, Mate...) se dají nainstalovat dodatečně pomocí správce balíčků Slapt-get.
64 bit verze má význam jen pokud máš k dispozici víc než 4GB paměti, což pro starší slabší stroje nehrozí. Tedy ber 32 bit.

Tváři se to jako Slax, všude to vypisuje název Slax, programy mají být dostupné z Slax Software Center, ale nejsou a pořád píšou "Here will be interface to browse all modules. Soon. Stay tuned!" jako u Slaxu, tak v čem je tedy rozdíl? Kvůli chybějícím nebo zastaralým modulům jsem kdysi zavrhl Slax a teď jsem nepochopil, v čem by měl být SalixOS lepší. Vysvětlíš mi to?

Live verze je jen tak na rozkouknutí, je vytvořena pomocí stejných skriptů jako Slax, proto je podobná. Dá se z ní nainstalovat plný SalixOS, ten je docela moderní a udržovaný - já tuhle verzi (14.2) neznám a nepoužívám, plných instalací jsem dělala několik - např. jádro mám verze 4.4.19, Firefox ESR 45.7.0 ...
SW repozitáře nejsou tak obsáhlé jako u Debianu nebo Ubuntu, ale základní věci jsou všechny udržované, třeba i Skype a Teamviewer z těch proprietárních.
Navíc se dají použít SW balíčky Slackware nebo Slackbuild.

Potřeboval bych spíše něco live a přenosného, aby se to dalo používat na různých PC a pomalu si jej vyzkoušet než hned natvrdo nainstalovat na netbook a pak zjistit, že to není ono a složitě tam dostávat zpět Windows XP. Rovněž tak instalace potřebných programů musí být jednoduchá, na nějaké konverze z jiných linuxových systémů nemám ani čas a ani potřebné znalosti. Na Linuxu mě dost lákají ty hromady volného SW přístupné přímo z OS, které v Slaxu dosud nefungují a SalixOS se tváří stejně. Pokud tomu tak není a třeba lze SalixOS nainstalovat z jednoho USB disku na jiný USB disk nebo SD kartu a pak jej plnohodnotně používat včetně jednoduchého přístupu k celé knihovně modulů/programů, pak mě vyveď z omylu. Podmínkou je, že instalace SalixuOS nenaruší Windows XP na původním HDD (Asus S101).

určitě to jde, protože SalixOS je vlastně Slackware doplněný o balíčkovací systém řešící závislosti a pár "klikátek" pro pohodlnější administraci. Taky se mu přezdívá "Slackware pro pohodlné". Tedy lze pro něj použít postupy pro Slackware - ovšem chce to trochu "ruční práce" - je to přece jen nestandardní instalace. Tady je např. takové mini-howto, jak to udělat. Sice je to pro Slackware 13.37, ale Slackware a Salix mají velice podobný (a pro verzi 13.37 a 14.2 shodný) instalátor.
Na SD kartu jsem Slackware instalvala na Raspberry Pi, proti instalaci na HDD mi nepřipadal žádný podstatný rozdíl (tedy až na boot, který je na malině úplně jiný - nemá bios).
Jinak pokud chceš jen live distro, koukni na Porteus. Vznikl ze Slaxu a na rozdíl od Slaxu žije.

Tak teď už jsem z toho úplný jelen ... Má teda SalixOS online knihovny programů nebo se musí programy shánět různě po Internetu jak u Slaxu? Je to Slackware pro pohodlné nebo je tam ruční práce? Na rozdíl od Slaxu jsem na SalixOS nenašel žádný slušný český zdroj informací, stejně jako u Porteusu, který jsem právě kvůli tomu ani nezkoušel.

Ufff...

Online knihovny programů (= repozitáře) samozřejmě jsou.
"Ruční práce" je nutná, když chceš udělat něco nestandardního, pokud ti vyhovuje normální instalace, v pohodě se proklikáš.
Přečti si Salix Start-Up Guide, v češtině toho moc není, holt slackers nemají tak mohutné PR jako všechny ty -buntu.
Česky je třeba tento seriál na Rootu z r. 2014.
Ani u Slaxu se moduly nemusely shánět po internetu, na modules.php je dost slušný výběr, akorát už je to dost zastaralé - autor Slaxu nemá čas.

Ufff ...

Tohle se mi nezdá moc user friendly instalace ....

Salix = Linux pro „líné slackery“
Toto konstatování určitě platí, ale každopádně bych se to neodvážil tvrdit o procesu instalace.
Pro většinu běžných uživatelů si ale myslím, že je a bude nad jejich síly, a to z několika důvodů:
- vše je komplet v angličtině
- některé kroky jsou pro BFU naprosto neznámé a neřešitelné – dělení disků, nastavení repozitáře a další
- pro většinu by asi byl posledním i první krok, kdy se objeví jakási černá obrazovka s popisem něčeho, o čem nemají ani ponětí

Pravdu říct, popis instalace je dost složitý a celkem bych měl strach, že namísto SD kartu jej nainstaluji na interní HDD nebo poškodím zaváděč, což je neakceptovatelné. Kromě toho, instalace bude funkční jenom na jednom konkrétním PC a nebude fungovat na jiném, takže live verze by mi opravdu vyhovovala víc.

Kdysi jsem zkoušel Slax a live verze mi celkem vyhovovala, ale všechno ztroskotalo na nedostatku vhodných programů. Na modules.php jsem kdysi potřebné programy hledal, ale všechno byly staré verze ze Slaxu 1 a na Slax 2 nepasovali, nemluvě o tom, že přímo z OS nebyly přístupné, musely se ručně stáhnout a nainstalovat. Sice to šlo nějak konvertovat na novbější verzi, ale nějak jsem nepochopil jak. Pokud jsem to správně pochopil, většina Linuxů má programy v repozitářích, které jsou hned online přístupné nebo se maximálně musí "nalinkovat" aby byly online přístupné.

Lze tedy mít SalixOS jako přenosný OS na vhodném médiu typu USB flash nebo SD Card a současně mít k dispozici nějaký online repozitář s aktuálními verzemi důležitých programů (Libre Office, pošta, prohlížeče, komunikátory a pod.)?

Lze. Ale uvědom si, že instalátory jsou dělané tak, že přednostně nabídnou instalaci na HDD (nejobvyklejší případ). Pokud chceš udělat instalaci na USB, musíš být schopen instalátoru říct, KAM chceš instalovat.
Prakticky to znamená:
- při bootu instalačky musí být zapojený i flashdisk nebo karta, na kterou chceš instalovat, aby ji instalátor viděl.
Musíš být schopen určit, co je co - v linuxové terminologii (sda, sdb,sdc).
Flashdisk nebo karta musí být rozdělená na 2 partition pro root (vlastní linux) a swap. Jde to udělat i předem nebo před začátkem instalace.
Chce to umět linuxový cfdisk nebo lépe fdisk.

Zní to složitě .... :-(

Jak to, že instalace na USB flash disku bude fungovat na různých PC? Jaký je potom rozdíl mezi live a nainstalovanou verzí a proč všichni tvrdí, že nainstalovaná bude rychlejší než live, když tam není žádná HW determinace?

Jak rozeznat, který disk je který? Jak mám z nic neříkajícího označení sda/b/c poznat, o které zařízení se vlastně jedná?

Instalátor neumí automaticky rozvrhnout a naformátovat disk a pak na něj nainstalovat daný Linux? U live Linuxu USB instaláry umí vyhradit část disku pro uživatelské údaje a myslím, že i live Slax při bootování tohle nabízí.

Kde najít a připojit k live Slaxu nějaký repozitář programů?

Pokusím se odpovědět ...

1) Ovladače běžného HW jsou součástí jádra a to je stejné pro live i instalovaný linux (pro tutéž distribuci ovšem). Extra ovladače jsou třeba pro podporu náročnějších režimů grafické karty, podpora skenerů, někdy tiskáren ap. Čili pro vážnější práci.
Nainstalovaný linux je rychlejší než live: většinou to tak je. Je to asi jako když na Windows srovnáš portable verzi programu s nainstalovanou. Live Linux má typicky aplikace zkomprimované a teprve po spuštění se rozbalí - většinou do paměti (ramdisku). To nějakou dobu trvá a taky to zabere víc systémové paměti než nainstalovaná verze.

2)
Který disk je který - já to poznám použitím příkazu fdisk -l. To vypíše všechny disky které jsou v systému, rozlišit se dají většinou podle velikosti, pokud si nejsem jistá, disk namontuju a kouknu se na něj. Fdisk je součástí snad každé instalačky a dá se spustit ještě před začátkem instalace. Taky se používá pro rozdělení disku, určení typu partition ap. Víc najdeš v dokumentaci. Chce si to aspoň něco o linuxu a správě disků přečíst.

3)
Instalátor UMÍ automaticky rozdělit a naformátovat disk, pokud je to jediný disk v systému a pokud je disk celý vyhrazený pro Linux. Pokud je disků víc nebo pokud máš na disku ještě Windows a chceš je zachovat, musíš to instalátoru říct - to žádná automatika nezvládne.

4)
Slax bohužel žádný udržovaný repozitář programů nemá. Je to škoda, taky jsou ho moc ráda používala, ale to distro je bohužel už pár let neudržované a prakticky mrtvé. Nějaký repozitář má Porteus, je přístupný z live verze, ale sama s ním zkušenosti nemám.

Jak to, že ještě nemáš rádce? Taková kombinace znalostí a hlavně trpělivostí se tak často nevidí ....:-)

1. S tou komprimací a rozbalením aplikací to zní celkem logicky a hodně to vysvětluje.
2. Snad by fakt šlo poznat před instalací, minimálně podle té velikosti, jak píšeš. Zaváděč interního HDD to nezmrší?
3. Lze automatice ukázat cílový disk a ona ho rozdělí, naformátuje a nainstaluje Linux nebo pokud je disků více, musí se rozdělení a naformátování dělat jenom ručně?
4. Nainstalovaný SalixOS repozitář má?

PS: SalixOs Live = Slax?
PSS: Kde proboha je nějaký distributív Portea: index.php?

má jednojádrový atom bez ramky. pro kancelářské využití + dnešní webové stránky to nestačí ani na xp.
to je pro jediný spuštěný program, který má bezvýznamnou spotřebu paměti a nepožaduje nic po cpu (to není případ webových prohlížečů)

na druhou stranu pro jogínského mnicha je to výzva - jestli neusne dřív, než ten krám nastartuje. u w7 myslím že prohraje.