Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlouhodobé uložení dat

V posledním Chipu je docela zajímavý článek u životnosti médií pro uložení dat. Uvádí se tam reálná životnost uložených dat na různých typech médií. Kupodivu, kdo by to čekal, reálná životnost vychází podstatně kratší než životnost uváděná výrobci.

Co mě ale zaujalo je to, že jako nejvhodnější pro uložení dat se zde doporučuje mg. páska a DVD-RAM. Pásce rozumím (cena je ale jinde než je vhodné použití doma), nerozumím ale tomuto:
"Pokud chcete archivovat svoje data na DVD, nejlepší volbou je použít přepisovatelná média DVD-RAM. Ta mají sofistikovaný "management" defektů: identifikují se poškozené sektory a ty se pak nepoužívají. Pravděpodobnost chybovosti při zápisu se pak značně snižuje."

Nerozumím tomu, jak tento sofistikovaný přístup pomůže oproti klasickým DVD v případě, že data (v mém případě např. fotky nebo homevideo) jednou zapíšu a až je nepřepisuju. Přitom stejně jak u nich také není moždé doma zaručit skladování ve stabilní teplotě a vlhkosti, což se jinde v článku uvádí jako nedostatek DVD.

Přitom DVD mechanik pro počítače, které by uměly pálit a číst boxované DVD-RAM asi moc není.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ten sofistikovany pristup ti (podla mojho nazoru) pomoze len v pripade ak z casu na cas tie data na…
DURI 06.08.2007 13:52
DURI
Toto si myslím taky, ale nevím, jestli si to myslím správně.
yorg 06.08.2007 13:57
yorg
Tak si to uz myslime minimalne dvaja, takze by to spravne malo byt ;-) Nepredpokladam totiz, ze DVD… nový
DURI 06.08.2007 14:06
DURI
Dělám zálohy fotek ve dvou kopiích na 2 různá CD-R media (jedno klasika Verbatim pro rutinní používá… nový
Jack 06.08.2007 14:21
Jack
ja pouzivam vyhradne DVD+R (nemam ako hlasovat :-O ), pretože, citujem: There are a number of signi… nový
pravy-exolon 06.08.2007 16:45
pravy-exolon
Na DVD+R dělám měsíční zálohy dat ze serverů. Někde jsem o jejich vyšší odolnosti čet, ale nenašel j… poslední
Jack 06.08.2007 21:19
Jack

Ten sofistikovany pristup ti (podla mojho nazoru) pomoze len v pripade ak z casu na cas tie data na mediu prepisujes. Ak ale ich chces data len raz napalit a drzat ich takto pre nejaky pripad ze by ti originalne data odisli, tak v tom pripade je sofistikovany pristup asi malo platny...

ja pouzivam vyhradne DVD+R (nemam ako hlasovat :-O ), pretože, citujem:

There are a number of significant technical differences between the "minus" (actually strictly incorrect - it was a hyphen prior to the introduction of the DVD+RW format) and the "plus" format, though most consumers would not notice the difference. One example is the ADIP (ADdress In Pregroove) system of tracking and speed control being less susceptible to interference and error than the LPP (Land Pre Pit) system used by DVD-R, which makes the ADIP system more accurate at higher speeds. In addition, DVD+R(W) has a more robust error management system than DVD-R(W), allowing for more accurate burning to media independent of the quality of the media. Additional session linking methods are more accurate with DVD+R(W) versus DVD-R(W), resulting in fewer damaged or unusable discs due to buffer under-run and multi-session disks with fewer PI/PO errors.

pekny clanok na tuto temu je aj tu: http://adterrasperaspera.com/blog/2006/10/30/how-to -choose-cddvd-archival-media/

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru