Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux + Windows XP na 2 HDD

Dobry den.

Budem mam 2 HDD (Maxtor 40GB + WesternDigital 80GB oba ATA). Chcem si popri WinXP Prof. naistalovat aj Linux, Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn). Chcem to vyriesit dualbootom.

otazky:
1./ Budem musiet mat oba OS na rovnakom HDD? Maxtor zostane zapojeny ako Master (so sucasnymi WinXP). Alebo by sa daalo Ubuntu instalovat a bootovat z druheho HDD?

2./ V zavislosti na odpovedi na 1. otazku, ako to mam spravit (nakopnite ma spravnym smerom odkazmi, ci vlastnymi skusenostami)

3./ Ako budem riesit datovu vymenu medzi dvoma OS? Ak budu oba OS na jednom HDD, tak rozdelim ten 40GB: 20GB pre WinXP, 20GB pre Ubuntu. a WD80GB bude ulozisko dat. Mam aj tento rozdelit na particie? Nebude vyhodne spravit jednu vymennu particiu s FAT32 napr. 10GB (tento FS ma podporu citania a zapisu v Linuxoch, nie?) a druhu (70GB) s NTFS pre ukladanie dat...alebo Ubuntu (7.04) ma uz zabudovanu podporu citania a zapisu do NTFS alebo sa da bez problemov doinstalovat?

prepacte mi za miestami amaterske otazky ci uvahy.

ak by sa nasiel niekto ochotny, rad by som sa spytal aj na Fedoru (niekto, kto ju uz skusal...)

samozrejme vopred dakujem :-)

Pokud to chápu správně, tak se chceš linux "učit". Na to nepotřebuješ dualboot - ten potřebuješ jenom když chceš využít plný výkon počítače, např. na audio video operace. Jinak postačí virtualizace, nemusíš řešit disky, bootování ani výměnu dat - oba systémy ti poběží současně a můžeš si je sesíťovat.

Předpokládá to dostatečný výkon hostitelského pc, pochopitelně, ale u linuxu můžeš zvolit i něco méně nesmyslně výkonově náročného jako to výše. V KDE se stejně nemůžeš naučit nic jiného než klikat na ikonky, nemá žádnou systémovou funkčnost, a klikat na ikonky už umíš z Windows.

edit: kliknul jsem do ankety aby se stala nesmyslnější ;) Já jsem začínal s Slackware 3.9 a IMHO mi to přijde přehlednější než ty složité distribuce teď. Windows 3.11 jsou pro začítečníka s počítačem taky vhodnější než Windows XP.

neviem co myslite pod pojmom "virtualizace". zeby daco podobne ako virtualny OS na WMware?

ja ten linux chcem vyuzit na internetovanie, stahovanie, pocuvanie hudby, pozeranie videi. a potom klasicke kancelarske operacie - uprava a tlac textu, tvorba prezentacii (trebars OpenOffice) a tak podobne. nechcem sa (prilis) borit v prikazovom riadku, preto tie klikacie verzie linuxu, len sa s nim proste zoznamit. mozno neskor...

edit// preto by som bol rad, keby ste mi poradili s tou instalaciou. :))

Ano to jsem myslel, virtuální PC (ne OS, to nic není) třeba s Vmware. Ušetřil by sis tím i instalaci toho linuxu, protože si můžeš takovou virtual machine stáhnout už předinstalovanou.

Tak pokud chceš používat linux na běžnou domácí činnost, proč ne, bránit ti v tom nebudu, ale to neustálé rebootování do Windows abys mohl něco udělat tě brzo přestane bavit :) Ano udělej si výměnnou partition s FAT32, je to asi nejsnazší cesta jak data vysdílet.

Volba distribuce není podle mne až tak důležitá, je to něco jako "nejlepší antivir".

k tomu vyberu este tolko, ze v skole mame vsade Fedoru (7?) a graficky sa mi velmi pacila. Avsak s Ubuntu uz mam ake-take skusenosti (pouzivam LiveCD). tak preto som sa opytal. aj ked viem, ze nic take, ako "najlepsie" neexistuje. ja som sa skor pytal na optimalne. ale asi zostanem uz pri overenom ubuntu.

s tym rebootovanim to bude asi pravda. ale kvoli skole sa budem musiet vediet trochu orientovat aj Linuxe.

dakujem za snahu ;-)

Moc zkušeností s Linuxem nemám..
1. Je jedno kde bude nainstalováno, může být na jiném disku i partition
2. Já to řešil výběrem systému přes F8 pro jednoduchost (samostatný disk) - naprostá nezávislost obou systémů, dá se použít třeba Xosl
3. Ubuntu (Kubuntu) čte Fat32 i NTFS, na zápis pro NTFS musíš použít program
Podpora_z%C3%A1pisu_pro_NTFS

Kubuntu mě zachránilo když mě odešla deska a na disku C s win byla data, o které jsem nechtěl přijít. Na rozdíl od win jsem se s ním k těmto datům bez problémů dostal (jiný chipset desky).

tip: PCLinuxOS 2007 - je klikatkoidny, podoba sa WIndows (KDE) a dokonca ani nema rad zasahy do niektorych suborov, lebo aj tak to po kliklatkach poprepisuje.

2) je svizny aj na mojej rachotine 1200MHz, ine hotove distra su u mna plazive...

-vyhody:
-rychly boot
-aj na ATI mi bez akejkolvek instalacie ide 3D Beryl a Compiz (OpenSource drivers)
-rychly synaptics (add/remove prgs)

-nevyhody:
-clovek sa malo dostane do cmdline - takze sa nie moc dobre nauci Linux,

-mne sa nepodarilo rozchodit 2 monitory

-nerozchodil som TV kartu, ktora ma vo Fedora Core 6 ide

K PClinuxOS. no fajn, ze je popularny, mne o to asi moc nejde, uz som si "osahal" Ubuntu a nerad by som skusal uz dalej...

ten Linux Reader znie velmi zaujimavo. ma s tym niekto osobne skusenosti? popripade s inymi podobnymi programami? funguju? usetrilo by mi to jednu FAT32 particiu...:-)

DiskInternals Linux Readernáhled na DiskInternals Linux Reader
Užitečný nástroj umožňující z Windows přístup k datům uloženým na pevných discích s linuxovým souborovým systémem. Soubory lze pak vzájemně kopírovat, přesouvat atd. Program podporuje souborvé systémy Ext2 a Ext3.

1., 2. na bootovacom disku budes mat nejaky bootmanager (zdarma je napr. xosl) a OS mozu byt potom kde chces.

vid odpoved nizsie, pri 2 nezavislych HDD a OS nebudem potrebovat bootmanager, alebo?

3. najlepsie (netreba dalsie programy) asi pomocou nejakej FAT32 particie, alebo cez server v LAN.

ta FAT32 particia sa mi zda najschodnejsia...ako je to so zapisom nad 1(?)GB na nu? ci to je mytus a nie je to pravda, ze sa nedaju na nu zapisovat vacsie subory? To serverove riesenie znie krkolomne...pre mna

Jako naprosty zacatecnik a lama linux user jsem se rozhodnul koupit HDD, ten nastavit jako bootovaci, na nej vrazit gentoo (pro zacatecnika vyborne distro ]:) ) a rozjel tam za podpory "diky diky" touchwooda GRUBa. Pri rebootu si proste vyberu v grubu jestli chci linucha nebo XPcka.

Ale samozrejme, jenze tak jako tak pokavad budes mit 1 HDD na linuch a jeden na winuch, tak na ten linuch musis tak jako tak dat loader (grub nebo lilo, spis grub) a pak uz tam neni problem dopsat 4 radky na to aby ti to bootovalo z druheho disku. Co myslis ze je lehci - reboot a vybrani systemu, nebo reboot - skok do biosu - vymena poradi bootovani - reboot ??

na ten linuch musis tak jako tak dat loader (grub nebo lilo, spis grub)

objasnite mi to prosim? preco to musim spravit? ja som si to predstavoval tak, ako instalaciu WinXP, vyberiem particiu na HDD a klikam kym sa to nenainstaluje...

Co myslis ze je lehci - reboot a vybrani systemu, nebo reboot - skok do biosu - vymena poradi bootovani - reboot ??

v biose ziadne poradie bootovania nastavovat nebudem. budem vyberat cez quick boot menu reboot -> F8 -> vyber zvoleneho HDD :-)

 www.gentoo.org/doc/cs/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=10

Samozrejme, jsou distra kde jen klikate klikate dokavad se to nenainstaluje. Ale vubec nevidite co se deje na pozadi.

b) k cemu mackat F8ku kdyz si muzete dat do bootloaderu menu a nastavit tam timeout a vychozi op. system? :)

Mala rada ode mne: zkuste, az budete mit naladu a tak 5 hodin casu :) si projit instalaci gentoo linuxu. Doporucuji mit pri tom odpojeny disk s XPckama :)
Kdyz soucasne s tim budete procitat handbook, tak leccos pochopite. Pak vemte nejake liveCD distribuce kterou jste si zvolil a installnete to z ni. Uz vam bude vic jasne co se na pozadi instalatoru deje.
Stejne se clovek nejvic nauci reinstalacema :)

Tady je hozenej grub.conf .. tak bud budete odchytavat F8ku nebo si to nastavite v loaderu ..

timeout=5
default=2
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz
title Gentoo Linux
	root (hd0,0)
	kernel /kernel-2.6.22-gentoo-rvga root=/dev/sda3
title Gentoo old kernel
	root (hd0,0)
	kernel /kernel-2.6.22-gentoo-r5 root=/dev/sda3
title Windows XP
	map (hd0) (hd1)
	map (hd1) (hd0)
	makeactive
	rootnoverify (hd1,0)
	chainloader +1

Já bych to řekl asi takhle:
Pokud budeš mít oba disky trvale připojené a budeš Linux využívat, použij Xosl, grub nebo lilo, pokud to máš jen na pokusy nebo to připojíš jen občas (můj případ, již odstavený 8 GB disk s Kubuntu není trvale v počítači) klidně bootuj přes F8. Pokud chceš vyzkoušet víc distribucí, asi by byl vhodnější druhý způsob, až se pro nějakou rozhodneš tak první..