Rozddíl mezi Routerem a Switchem
Ahojky
Mohl by mi lajcky někdo vysvětlit jaký je rozdíl mezi Routerem a Switchem? Jde o to že máme jeden kabelový modem od UPC a nyní 2 počítače tak chci připojit i ten druhý Comp,ale někdo mi radí abych koupil Router někdo zase Switch tak chci mít jasno díky.
Máš-li od tvého poskytovatel připojení přiděleny dvě různé IP adresy, můžeš použít switch, pokud máš pouze jednu, je třeba použít router.
V TCP/IP mám nastaveno získat IP adresu automaticky.
Jaký máš tarif?
UPC Easy
Máš přidělenou pouze jednu IP adresu, tudíž potřebuješ router.
UPC? Router ,rozhodně router.Se switchem to fungovat nebude.Koupil jsem si čínskýho obyčejnýho zmetka za pětikilo a funguje to pod UPC parádně.
Tak díkes.
Uka. Známá chce také routeřit na UPC.
Co to je uka? Není to nějaké nářečí? Nemělo to být "ukaž prosím"? (LaKr) (Kráťa)
Tendle tei6608s.html
------
Můj požadavek byl:
Stabilita (proveden smrtící test na 2PC zároveň-torrent+DC++ +emule,vše se spuštěnou Kademlií a vše na plný kule - vydržel-což nemůžu říct o firewallu co byl na PC ).
Firewall.
A bez zbytečných funkcionalit navíc.
A SOHO cena.
A cena tedy jaká?
Hergot nemůžu najít účtenku,ale když nad tím přemýšlím tak cca 6-7 stovek?Ale to už je hodně dlouho co jsem ho kupoval.
Dík, už ho mám v záložkách. Až pojedu do Holandska, stavím se pro něj. nebo možná řeknu ségře, ona má firmu a nakupuje u bgslevi a strejda něco ukazoval, že ho maj.
Není zač.Ale netvrdím,že zrovna tenhle je ideální - až se síťaři vychrápou,tak sem hodí jistojistotně nějakou zajímavější nabídku.
sitari se samozrejme o takovyhle sr**ky vubec nezajimaji
No je to SOHO , většinou dva kompy,u kterých je potřebné udělat tak 5x port forward a o víc se nestarat.Není větší tragédie pokud to má pokročilé filtrování-to taky home user nemusí dát dohromady.
nejmensi, na co jsem ochoten pristoupit je http://www.juniper.net/products_and_services/firewa ll_slash_ipsec_vpn/ssg_5_slash_ssg_20/
, a stoji to bratru pouhych $900
Samozrejme doma mam svuj vlastni linuxovy router.
Sepiš nějaký článeček o Linuxu. Jak začít, nejčastější příkazy/problémy/atd. Myslím že spoustu lidí by to hodně zajímalo, jelikož by třeba i Linux rádi zkusili, ale je to pro ně neznámo.
Osobní zkušenost - Asi před čtyřmi lety jsem laškoval s Mandrare, co byl na CD PCWorld. nerozchodil jsem však internet (neuměl jsem z kódu ke stažení vyrobit ovladač k USB adaptéru na Wi-Fi), nešla mi nastavit frekvence monitoru a děsně se divil, že když chci vidět svůj obsah HDD, že to musím mountovat či co...
Zkrátka takové "Začínáme s Linuxem".
jó, to by se mi taky líbilo!!! "Začínáme s Linuxem pro Windows XP uživatele"...
Pár knížek pro začátečníky jsem si studoval, ale nikde mi moc nevysvětlili třeba rozdíly v práci s diskem v porovnání s Win. Že neexistuje disk "C", v čem je lepší princip Linuxu oproti principům MS (Program Files atd.).
Ty knižky jsou vždy psané pro počítačové panny a panice. Pokud už byl někdo sezdán s XP, tak ale prostě nefunguje mu říct "zapomeň na XP, teď máš Linux a ten to chce tak a tak". Důležité je říct, co mi to přinese a jaké výhody to má a proč to tak je.
OT:
Já jsem se nedáno rozhoupal, že Linux prubnu.
Vybral jsem si Ubuntu a skončil jsem hned na downloadovací stránce.
"Kdo má RAM < 320MB, nechť tahá nějakou očesanou verzi", či co...
Takže milý Linuxe, za pár let možná znovu nashle.
XPčka mi běžej na 256 MB vcelku hratelně.
(Zkoušet očesanou verzi systému, na kterým si nepustím Mafii, Flankera, MSFS04 - díky, nee)
no joooo live CD . Instalator existuje i ve verzi jako treba XP, ze to proste nainstalujes. LiveCD se ti spusti nejdriv system. No, a protoze nezasahuje do disku, tak si vytvori RAM disk, cimz ovsem ukroji z tvoji jiz dosti mele RAM a pro beh toho moc nezbyva.
EDIT: povim ti ale, ze 6 let stary linux by na tom taky bezel docela v klidu.
EDIT2: rozhodl jsem se hozenou rukavici zdvihnout: http://pc.poradna.net/question/view/185481-vse-co-j ste-chteli-vedet-o-linuxu-a-bali-jste-se-zeptat
Dík za objasnění. Stejně, ale spíš počkám, až velcí producenti začnou dělat
multiplatformní verze programů (i her).
Linux patří na router, ne tam kde předtím byly Windows XP. Je to stejný nesmysl jako cpát na ten router Windows. Ono by to taky routovalo...
Switch si lze představit jako něco co nám umožní propojit několik PC do jedné sítě.
Router je zařízení, které spojuje 2 různé sítě. Občas se v případě routeru hovoří o překladu adres - NATování. Jenže to je chybná defifince, primárním úkolem routeru není natování. Já třeba jsem také za routerem, ale IP mám veřejnou..
Netechnicky řečeno, router spojuje dvě sítě a přenáší mezi nimi data. Router se podstatně liší od switche, který spojuje počítače v místní síti. Rozdílné funkce routerů a switchů si lze představit jako switche coby silnice spojující všechna města ve státě a routery coby hraniční přechody spojující různé země.
switch funguje v jediné síti, pamatuje si jakou ip má na které zásuvce pověšenou a podle toho posílá pakety na správnou zásuvku ať nedochází ke zbytečným kolizím (jako u hubu - to byl jen zesilovač signálu). neumí žádné nové adresy přidělovat, nic nefiltruje, není nijak konfigurovatelný.
po delším čase se může stát že si ten levný krám zaplní malou asi ramku adresami, které si snaží pamatovat, a není možné se přes něj připojit - stačí reset napájení.
router umí spojení dvou sítí spolu, nebo z jedné ip vytvořit další síť pro více pc (to potřebuješ). ta domácí krabička k tomu obsahuje volitelně zapnutý dhcp server, nebo dhcp s pevným přidělováním ip adres podle známých mac adres karet, nebo si volíš adresy staticky. dále ten krám mívá nějaký protokolový filtr/firewall, případně řízení kdy který pc může na net. bývá možnost zřízení ftp serveru pro přístup zvenku z internetu. může obsahovat redukci usb/lan pro připojení domácích tiskáren jako síťové. běžné jsou routery s wifi částí pro připojení kdekoli v domě/na zahradě.
Switch taky může být "managovatelný" může umět blokovat uživatele dle MAC, rozdělovat rychlost připojení a podobně, nastavovat rychlost pro jednotlivé uživatele, nastavit kdo s kým se má "vidět" a podobně.
Přihřeju si polívčičku:
potřebuju připíchnout další zařízení k síti a není volná zásuvka. Doporučujete SOHO switch, nebo hub? Odzkoušel jsem že se switchem to běhá, ale kdosi mě varoval (už nevím před čím). Taky ani netuším, proč by měl switch v tomto řešení vadit, ale třeba se mýlím.
Rozhodně switch. Hub je přežitek.
Tos mě hoste uklidnil. Už jsem myslel že mi v IT něco podstatného uniklo. Díky