Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nárok na obednajsiu prestavku

Dobrý deň,

mám nárok na obedňajšiu prestávku, ak pracujem v obchode, ktorý je otvorený nepretržite 9:00 - 18:00 h ak nie je kolega v práci (PN, dovolenka, prípadne 1-2 mesiace bez kolegu, lebo práve firma hľadá nového) ?

ak firma hladala kolegu a bol som sam,hodiny mam zaplatene od 9-18:00
zavriet predajnu a ist sa najest nemozem,
ak kolega je na pn alebo dovolenke mam zaplatene len 8,5 hodiny a obed si zhrievam v mikrovlnke. zavriet predajnu a ist sa najest nemozem tak isto

nemal by som mat narok na 30 min odpocinku a ci sa najem alebo nie je moja vec a stale ci uz je na pn dovolenke alebo nie je vobec kolega?

Aký je Váš názor?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
no aj u nás to v reale znamená že o 3 poobede by som mal mat 30 minut odpocinku, len zamestnávatel m… nový
trnka 20.05.2008 08:34
trnka
Ta přestávka může být i dříve, než po 6 hodinách. Pokud je ta přestávka neplacená, je to čistě tvoje… nový
nononot 20.05.2008 08:58
nononot
V Čechách je to takhle: V době přestávky na jídlo a oddech zaměstnanec nepracuje, proto se mu doba p… nový
nononot 20.05.2008 08:40
nononot
Takhle to není v Čechách, ale v Zákoníku práce. nový
karel 20.05.2008 08:42
karel
OK, máš pravdu :-) . Tak to je v ZP, v praxi to může být někde problém prosadit . Co se týká délky p… nový
nononot 20.05.2008 08:50
nononot
Tyhle problémy nemám, my máme přestávky placené :-D Ale všiml jsem si, že u nás spousta lidí raději… poslední
BinTrix 22.05.2008 06:46
BinTrix

no aj u nás to v reale znamená že o 3 poobede by som mal mat 30 minut odpocinku, len zamestnávatel moze kontrovat tým že stále nemám ludí a najest sa najem len ked mi pride zakaznik musim odbehnut od jedla a zohrievat si jedlo na 3 x a dojedat ho neni nic moc

Ta přestávka může být i dříve, než po 6 hodinách. Pokud je ta přestávka neplacená, je to čistě tvoje věc, jak ji strávíš ( není povinností jíst) . Můžeš se na příklad jít na půl hodiny projít- je to tvůj volný čas, zaměstnavatel tě v tu dobu neplatí a tak ti nemůže přikázat, kde máš v době neplacené přestávky být.

V Čechách je to takhle:
V době přestávky na jídlo a oddech zaměstnanec nepracuje, proto se mu doba přestávky nezapočítává do pracovní doby a není placená. Pracovní směna se o dobu přestávky prodlužuje. Přestože se přestávka do odpracovaných hodin nezahrnuje, zaměstnanci ji musí čerpat.

„Přestávky nesmějí být zařazeny na začátek nebo konec pracovní doby,“ říká právník Libor Hůla. „Zaměstnanci se proto nemohou o své vůli rozhodnout, že přestávku mít nebudou, a odejít z práce třeba o půl hodiny dříve.“ Existují však i takové činnosti, které nelze z provozních důvodů přerušit - například chod oddělení zajišťuje jedna sestra nebo jeden lékař, chod velína kontroluje jeden pracovník. Tady zaměstnanec nemá možnost nerušeně čerpat přestávku a musí jíst přímo na pracovišti. V tomto případě se konzumace jídla počítá do odpracované doby, za kterou má zaměstnanec nárok na plat.

Ty děláš denně 9 hodin? Pak by ses měl taky zajímat o maximální týdenní pracovní dobu...

OK, máš pravdu :-) . Tak to je v ZP, v praxi to může být někde problém prosadit .
Co se týká délky pracovní doby:
Najvyšší rozsah týždenného pracovného času je podľa Zákonníka práce 40 hodín. Tento čas neobsahuje prestávky v práci. Najvyšší prípustný týždenný pracovný čas vrátane práce nadčas je 48 hodín.

Tyhle otázky je ale lepší klást na specializovaných fórech, najít si odpověď přes Google, nebo si přečíst Zákoník práce- je dostupný i na internetu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru