Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Neustálý problém s připojením k WiFi jediného zařízení (Lenovo)

Zdravím,

již delší dobu mám problémy s připojením jednoho ntb k jedné wifi síti.

Doma jsem zřídil nový router, ke kterému se připojují všechna zařízení bez problémů - až na jeden notebook značky Lenovo.

Problém se projevuje s každým připojením ntb k síti jinak. Nejčastěji internet po připojení funguje asi první minutu, poté je "omezen" (s tím, že síla signálu je stále velká). Někdy na okamžik omezení sítě zmizí a internet je chvíli funkční. Jindy zas po připojení nefunguje ani tu chvíli. Také se již stalo, že se intenzita příjmu signálu rychle a ve velkém rozsahu měnila a pohybovala mezi 2 až 5 čárkami cca každé 2 vteřiny!

Z nefunkčnosti jsem byl již zoufalý, neboť jsem vyzkoušel desítky rad z internetových diskuzí, ale žádná nevedla k řešení.

Nyní jsem však přišel na to, za jakých podmínek se nefunkčnost projevuje. Zjistil jsem, že omezenost sítě se projeví vždy, když je notebook umístěn POD routerem (router je umístěn na půdě). Ve chvíli, kdy notebook odnesu do stejné roviny, jako je půda, internet začne normálně fungovat (a funguje ještě mírně pod touto rovinou). Ovšem internet u všech ostatních zařízení (jiný ntb jiné značky, smartphone) fungují kdykoliv a kdekoliv - tedy i na místě, kde Lenovo má problémy. Přitom se tento problém u tohoto ntb projevuje jen u této jedné sítě, s připojením k ostatním sítím nemá problém.

Z tohoto chování bych řekl, že problém by mohl být v hardwaru notebooku Lenovo, pravděpodobně v anténě - jenže k ostatním sítím s připojením nemá problém, i když se nachází POD routerem této sítě.

Mohl by mi někdo na základě výše popsaného problému poradit, co by mohlo tento problém způsobovat?

Myslíte, že by problém mohl vyřešit externí usb wifi adaptér?

Předem děkuji za jakékoli rady.

NTB Lenovo:
- Model: G50
- OS: Win 8.1 (64-bit)
- WiFi adaptér: Intel Dual Band Wireless-AC 3160

Router Netis:
- Model: WF2411
- Anténa: TP-Link TL-ANT2409CL, všesměrová, 9 dBi, 2,4 GHz

(Vše je aktualizované a aktuální - jak ovladače adaptéru, tak firmware routeru.)

Řešení:

Tak jsem rovnou pořídil externí WiFi od stejné značky Netis model WF-2120 s ovladačem od Realtek a připojení k internetu se značně zlepšilo! Internet již funguje i na místech, kde měl původní integrovaný wifi adaptér problémy. Sice přenos dat není nijak rychlý, ale hlavní je, že internet začal fungovat.

Problém byl tedy zjevně v ovladači wifi problémového notebooku a vyřešen byl pomocí externího wifi adaptéru s jiným ovladačem.

Všem děkuji za pomoc.

Použil jsem tedy InSSIDer a foto je v příloze. Moje síť je ta vrchní tučná. Podle těch špiček to opravdu vypadá, že je signál nekvalitní, ale když na ostatních zařízeních internet jde...

A nie je možné ze by to nemalo nic spolocne s geografickou vyskou ntb ale skôr s náhodou?
Skúste si overiť IP adresu - či nie je v konflikte s iným zariadením..

Asi to byla opravdu náhoda, neboť dnes to nefunguje ani v rovině routeru.. Ale předtím to takto (ne)fungovalo.
Co se týče IP adresy, notebooku jsem zkoušel vyhradit tři různé IP - bez výsledku.

Mizerne fungovanie wifi s castym odpajanim a tuhnutim je dosledok malo kvalitneho signalu, ktory moze byt aj silny. Problem je to, ze prenos dat ma tak velku chybovost, ze opravne mechanizmy uz nestacia. Problem byva najcastejsie na strane pocitaca (ovladaca wifi karty).
9dBi antena nemusi signal urobi silnejsim, ovsem casto obsahuje takto zosileny signal viac chyb. Vyskusaj to s povodnymi antenami.

Asi máte pravdu, že jde opravdu o problém mezi ovladačem adaptéru a sítí. Anténu jsem zkusil vyměnit za originál -rovněž žádná změna.
Jak lze problém tedy řešit? Měl bych zkusit nainstalovat starší verzi ovladače? Nebo by mohl pomoci ten externí usb wifi adaptér?

Ano, zkoušel jsem několik kanálů a zjistil jsem, že internet na ntb je funkční jen na jednom z nich (č. 1). Tento kanál je nastaven napevno. Šířka kanálu 20 MHz v routeru nastavena je. Nemohla by pomoci třeba změna nějakého parametru v konfiguraci wifi adaptéru? V příloze zasílám seznam změnitelných parametrů adaptéru notebooku.

Vraví ti niečo "charakteristika vyžarovaného signálu anténou"?
Takže priamo pod anténou bude skoro nulová, prípadne bude mať tak silu, že to tvoj NB nie je schopný riadne zachytiť (veď si sa presvedčil sám o tom, keď si sa postavil inde).
Nie je známe, aký máš router, ale pokiaľ máš aspoň s dvoma anténami - skús ich nasmerovať rozdielne o 90°. A potom skús, ako bude na tom ten tvoj NB s príjmom.

Řekl bych, že u všesměrové antény je vyzařovací charakteristika všesměrová, nebo ne? V předchozím příspěvku jsem psal, že v intenzitě přijímaného signálu problém není - ten je při nefunkčním internetu stále silný.
Co se týče routeru, model je uveden hned v prvním příspěvku - Netis WF2411I - levnější router s jednou odnímatelnou anténou, ale pro potřebu surfování po internetu dostačující.

Z tych hodnot co si poslal ziadna nevylepsi signal tak, aby sa to neodpajalo. Existuje jedno specificke nastavenie, ktore by pomohlo, akurat 99.99% wifi kariet nema moznost s tou hodnotou pohnut. Bolo by potrebne znizit citlivost. Musel by si si napisat vlastny ovladac aby si to mohol nastavit. Kazdy prijimac ma moznost to nastavit, akurat je to v ovladaci nastavene napevno programatorom. Ako dobre je to nastavene je vecou odladenia ovladaca v roznych podmienkach. Ak sa spravne nastavi tato hodnota, tak je prijimac menej citlivy na rusenia a to zvlast vtedy ak ma silny signal. Je mozne, ze ovladac, ktory pouzivas nema tuto hodnotu optimalizovanu.

Pokud je tedy zřejmě vina na straně ovladače adaptéru, vyzkouším tedy adaptér externí s jiným ovladačem. Jen přemýšlím, zda bude lepší zvolit externí adaptér od stejného výrobce, jako je router (Netis), nebo raději vyzkoušet nějaký značkový, např. TP-LINK. Ještě předtím si zkusím pohrát s nastavením routeru. Pak dám vědět. Zatím díky.

Tak jsem rovnou pořídil externí WiFi od stejné značky Netis model WF-2120 s ovladačem od Realtek a připojení k internetu se značně zlepšilo! Internet již funguje i na místech, kde měl původní integrovaný wifi adaptér problémy. Sice přenos dat není nijak rychlý, ale hlavní je, že internet začal fungovat.

Problém byl tedy zjevně v ovladači wifi problémového notebooku a vyřešen byl pomocí externího wifi adaptéru s jiným ovladačem.

Všem děkuji za pomoc.

Mizerne fungovanie wifi s castym odpajanim a tuhnutim je dosledok malo kvalitneho signalu, ktory moze byt aj silny. Problem je to, ze prenos dat ma tak velku chybovost, ze opravne mechanizmy uz nestacia. Problem byva najcastejsie na strane pocitaca (ovladaca wifi karty).
9dBi antena nemusi signal urobi silnejsim, ovsem casto obsahuje takto zosileny signal viac chyb. Vyskusaj to s povodnymi antenami.

Vraví ti niečo "charakteristika vyžarovaného signálu anténou"?
Takže priamo pod anténou bude skoro nulová, prípadne bude mať tak silu, že to tvoj NB nie je schopný riadne zachytiť (veď si sa presvedčil sám o tom, keď si sa postavil inde).
Nie je známe, aký máš router, ale pokiaľ máš aspoň s dvoma anténami - skús ich nasmerovať rozdielne o 90°. A potom skús, ako bude na tom ten tvoj NB s príjmom.