
Jak na nabíjení notebooku v autě
Dobrý den,
hodně pracuji s notebookem v autě. Doteď jsem to měl vyřešené tak, že jsem tam měl měnič napětí, do kterého byla zapojená normální vidlice od trafa od notebooku na 230V. Teď mi asi po třech letech měnič shořel, a mě by zajímalo, pokud si koupím nabíječku na notebook do auta (samozřejmě odpovídajích parametrů), tak jestli nebude dodávat do počítače nějaký "špatný" proud. Vím, že to zní divně, ale pokud používám například originální a neoriginální nabíječku na mobil, výsledky nabíjení (tedy to, jak dlouho pak mobil vydrží) se diametrálně liší.
Předpokládám také, že pokud použiju už adaptér do auta, a nikoliv měnič + standardní adaptér na 230, bude to celé šetrnější k autobaterii. Je tento předpoklad správný?
Předem děkuji za rady
Používám univerzální adaptéry Kensington, které mají v sadě možnost připojení jak do autozapalovače tak i do zásuvky 230V. Pozor ale na větší notebooky, např. moji 17" Toshibu se 120W zdrojem to neutáhne.
Podle mne ty měniče napětí se ani k vykořisťování autobaterie nedostanou, fungují jen za jízdy prostřednictvím alternátoru, či jak se ten bazmek jmenuje.
Pokud je menic pripojeny do klasicke 12V zasuvky v aute, tak zdima pri vypnutem motoru baterku
Jak kde, nekde zasuvka je spinana spolu s ostatnimi spotrebici az po otoceni klickem ( treba u nas v autech ). Je to individualni. Jinak bych samozrejme doporucoval originalni zdroj do auta od vyrobce notebooku.
Precizuj. Ještě jsem se s takto zapojenou zásuvkou nesetkal.
Zavisi od auta samozrejme, a mozno aj od toho ktora je to zasuvka. Napr. u renault laguna II sa zadna zasuvka po vytiahnuti "kluca"(karty) vypina. Zasuvku v kufri a zapalovac som netestoval, pouzivam zasuvku ktora je na zadnej strane stredovej konzoly (pre autochladnicku).
Nie je predsa ziaden problem si to na svojom aute vyskusat...
Tak ten můj se vypíná současně s motorem.
No ten můj to, parchant, dělal taky, ale to byla první věc, co jsem v autě nechal na zakázku přestavět
Koukám, že Tvůj vztah k autobaterii je srovnatelný s citem, který choval markýz Gero k Lužickým Srbům...
No ona mi to vrací měrou vrchovatou. Když večer parkuju, zkušeným okem zkoumám, zdali jsem na vrcholu dostatečně dlouhého a prudkého kopce
Jestli máš ropáka a pouštíš to z kopce může se brzo stát že okusíš slasti potkaného motoru...
Hlavní slast spočívá v tom když to pak v servisu platíš...
To jsou pověry ... Každej se toho bojí, ale ještě se mi to nestalo, a to to dělám (vzhledem k tomu, že se dost často začtu a probudí mě až pískot měniče z kufru při poklesu napětí
) celkem dosti běžně. Auta od Omegy 95 až po Octavii II 07. Ale musí se to umět 
Prostata problému bude asi někde jinde.. Dynamo (senioři si pamatují) produkuje proud ihned při roztočení a proto není problém auto roztáhnout. U alternátoru musí být budící napětí,(stačí když se rozsvítí kontrolky) a rabotajet. Bez baterie lze probudit leda stopařku a ta alternátor nevybudí i kdyby byla plná energie.
Aj alternator prudukuje napatie aj bez baterky.
) - u startovacich kabelov pozor nezapojovat obe kabely na baterku ale u cudzieho auta kostrovy kabel niekde na kostru aby bol trochu vacsi prechodovy odpor a neexplodovala baterka v prijmajucom aute.
Nove auta sa nemaju roztahovat tusim kvoli katalyzatoru (ked sa do neho dostane nespaleny benzin tak sa nici). Roztiahnut sa ale daju ked ma clovek zrovna nevyuzitych 1000eur na novy katalyzator
Lepsie je ale pouzit startovacie kabely a zneuzit cudzie auto (samozrejme so zvolenim jeho majitela
Ano, přesně tak jsem to mnohokrát četl. Jenom mi zatím nikdo nevysvětlil v čem spočívá rozdíl mezi tím když motorem otáčí startér a nebo spojka-převodovka...atd.
Ked otaca starter tak sucasne aj zapaluju sviecky. Ked otaca spojka tak sa moze stat ze este elektronika nema dostatok stavy a nezapaluje.
Inac k alternatoru (ze potrebuje baterku), myslim ze tam zvykne byt male startovacie dynamo s magnetom, alebo staci zbytkovy magnetizmus aby to zacalo vyrabat stavu aj bez baterky, ale nemal som este chut to ani testovat ani rozoberat moderny alternator takze nie je to na 100% iste, je to len moj sukromny nazor ze by ten alternator nabehol aj bez baterky
P.S. pisem samozrejme o benzinaku. Ako je to u dieslov netusim, nemam ich moc v laske, moc smrdia
No je možné že je to takové preventivní opatření kvůli tomu aby to auto někdo neroztahával druhým autem třeba 500metrů jak my kdysi škodovku při mínus 15
Některý auta (renault?) se prý nemají roztáčet kvůli tomu že mají místo řemene rozvodový řetaz.
Naopak - nemají se roztahovat (nejen) nafťáky s rozvodovým řemenem. Startér motor neroztočí rázem, jako když se u jedoucího auta třeba nešětrně pustí spojka. To může (a občas i má) mít za následek to, že ozubený řemen přeskočí (stačí tři čtyři zuby) a je to - píst se potká s ventilem a je po srandě. Oprava bývá drahá, protože to mnohdy odnese i hlava, nejen ventil.
Škodovce je to jedno, ta má rozvody hnané řetězem a i když ten rupne (velmi zřídka) tak se to stejně nepotká.
No staré škodovky 105-120 měly rozvod OHV takže řetěz ani řemen neměly, favority měly OHC s řetězem ale nové koncernové škodovky jsou OHC s řemenem. A ten když rupne...zvlášť u dieselů, tam je to hned, pokud se zanedbá výměna rozvodů.
Rozvod OHV má řetěz, stejně jako ho může mít i OHC nebo DOHC. Řetěz je obecně spolehlivější, ale po delší době je hlučnější; co ale neznamená že řetěz nemůže rupnout. Řemen spíš než rupne tak přeskočí a to stačí málo; další častou závadou je že se přidře kladka a o ní se řemen prošoupe. Takže u vozu s řemenem (lhostejno zda benzín či diesel) se nevyplatí zanedbat rozvody; zejména koupíme-li ojetinu. To by mělo být to první co se vymění...
Favority neměly OHC, konstrukce motoru je stejná jako u Š 105/120 (v podstatě je ten motor stejný od embéčka); býval i ve Feliciích.
To jste meli spatnou skodovku. My pri -15 tahali s pouzitim 120L sousedova o 13 let mladsiho Citrona ci Renaulta docela pravidelne...![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)


Po prechodu na "novejsi model" 125 s "uspornym benzinovym cerpadlem pri rozbehu" (vyznacujicim se 10-15s tocenim starterem nebo potrebou 50m kopce) vsak jiz soused dospel k nazoru, ze auta by se nemela roztahovat... Skoda ze k tomuto nedospel drive
Reseni je jednoduche: druha baterka s kabely, k nabijeni trafo z CB TV Tesla, mala zarovka a vykonova dioda problem vybitych baterek resi
Renaulty (19,Laguna, Mégane) mají řemen, vím to z vlastní trpké zkušenosti-když prasknul tak mě to stálo slušnej balík, motor na odpis. Zlatej starej žigulík, ten měl řetěz. Řemen nemusí při roztahování hned prasknout, stačí když o zub-dva přeskočí.
Dynamo produkuje stejnosměrné napětí a proud. Výkon dynama je nedostatečný a málo dobíjel i ve voze Škoda 1000 který jsem kdysi měl. Podle konstrukce začalo lézt z dynama něco jako napětí k dobíjení až od 1500-2000ot a jestli se nepletu údaj na štítku byl 12A.
Alternátor dává střídavé napětí a proud . K jeho rozfungování stačí zbytkový magnetismus a není potřeba žádné baterie. Je schopný dodávat mnohem vyšší proudy (50-100ampér), má usměrňovací blok a regulátor. Dává tvrdé napětí už od 700-1000otáček.
Kam jste se to dostali? Od nabíječky přes notebook ke starým šunkám. Ještě jste zapomněli na Tráboše a šlapací autíčka. Ale to jen taková legrace. Karel
Dá se očekávat že originální adaptér do auta bude mít vyšší účinnost čili bude šetrnější k baterii. Zřejmě to bude v principu obyčejný zdvojovač napětí s usměrňovačem a stabilizátorem.Šetrnost neboli účinnost bych viděl tak na 75procent.
Nevýhodou je ale cena a nemožnost použít k jinému ntb a podobně.
Ten měnič bude mít účinnost tak 70procent ale je univerzálnější.300W koupíš do 1000kč. Za ním ale zapojuješ klasický ntb spínaný trafo které má taky svoji účinnostm řekněme 85procent. Výsledek je 0.7*0.85=0.59.
Kdyby ntb žral konstatních (což nebude) řekněme 50W (dá se změřit) tak v prvním případě zatěžuješ baterii 50/0.75 odběrem 66W. V druhém případě pak bude odběr 85W.
Když má baterie napětí 12V a kapacitu řekněme 44Ah tak v prvním případě to vydrží krmit 8hodin a v druhým cca 6hodin.
Abych to shrnul - buď to podle příkladu baterku ždíme jako jedno rozsvícené světlo přední světlo nebo jako rozsvícené dálkové. Tu baterku stejně budeš muset za 4roky vyměnit tak z tohoto pohledu je to jedno.
Jednoduchý, logický, díky
Jenom tam bude ještě nějaký činitel, který ty časy bude redukovat, protože můj notebook při odběru kolem 60 W vydrží nová baterka 74 Ah (no jo, ropák
) krmit max 3 h.
Je rozdíl mezi "kvalitou proudu", který leze z DC nabíječky (univerzální, přepnutou na požadovanou hodnotu napětí), a tím, který leze z kombinace AC/DC měnič + AC nabíječka (originální). Jinými slovy, co se bude víc líbit notebooku.
Notebooku je to prakticky jedno - ten si těch 19v vnitřním spínaným zdrojem rozseká na potřebné napětí (3,5) a ty si sám stabilizuje a filtruje případné nepravosti.
Nevím co myslíš tou univerzální DC dobíječkou- důležité aby byla dělaná na příslušný proud který chce ntb - a ten bývá pro každé nastavené napětí jiný-jinými slovy čím větší napětí nastavíš tím menší proud stíhá nabíječka dát. V manuálu to bývá popsaný, na obalu bývá napsaná nejvyšší hodnota (často při 12v).
S tou výdrží je to divné ale většina těch měničů kontroluje napětí baterky aby ji moc nevycuclo a odpojení při poklesu napětí baterie a možná ten tvůj kus byl blbě nastavený a odpojoval moc brzo. Mohla by to dělat i slabá kabeláž ke konektoru autozapalovače-zkusil bych to připojit přímo na baterii.
Nebo jestli jsi měl zapojený klíček tak žralo ještě něco jiného.
Jinak můžu se ještě zeptat, kde je ke koupi 300W měnič za talíř?
zítra ti napíšu značku v práci to prodáváme z hlavy nevím