První spuštění nového NB
Momentálně řeším první spuštění nového NB, který určitě bude chtít nastavit hromadu věcí, které pak již nepůjdou nebo půjdou špatně změnit, např. názvy a typy uživatelských účtů. Co bych si měl připravit a jak jej nejlépe nastavit?
Má představa je nějaký snadno zapamatovatelný admin účet, ovšem bez admin názvu, se kterým počítají různé viry a pod. a pak uživatelský účet pro každého člena rodiny, jednoduše zapamatovatelný, ale bez osobních údajů, jelikož občas je nutno někam dát veřejně screenshot nebo výpis nějakého programu. Máte na to nějaký logický systém?
Logicky system na ozivenie win10 na nb? To je ako keby si sa pytal, ci mame nejaky system na jedenie priborom.
Chytim do ruky a jem.
Dost dobre nechapem co vlastne riesis.
Tak hlavně, jestli je to tahle správně, že 1 účet bude administrátorský a další budou uživatelské, i když ransomware to asi moc neřeší, co? Pokud budu mít přístup k souborům já, bude je mít i ransomware, když nebude mít ransomware, nebudu ho mít ani já. A přepínat se mezi různými účty není při práce moc praktické.
Další věci je, jak nazvat účty, aby to mělo nějakou logickou strukturu a přitom to bylo anonymní? T.j. aby každý člen rodiny věděl hned, který účet mu patří a přitom aby nebylo moc osobní, takže žádný Uživatel 1 a Uživatel 2, ale ani Franta Vomáčka a Jana Vomáčková. Vím, že se názvy účtů pak mohou změnit, ale pokud se z dob Windows XP nic nezměnilo, tak je to změna jenom virtuální a složky na disku a další věci mají pořád původní název. Kdysi jsem se s tím dost natrápil, dokud jsem změnil různé proměnné, názvy složek a pod. podle nového názvu, a přesto někde zůstával starý název.
Tak pouzivaj admin ucet len v nevyhnutnych pripadoch...kto alebo co ti brani chodit na net a pracovat pod user uctom?
Ake osobne udaje a aku anonymitu pozadujes? Nazov ucut je podla teba osobny udaj, ak tam bude meno? Mas pocit, ze meno nieco prezradza?
Určitě. František Vomáčka je František Vomáčka a někdy i Franta nebo třeba jege je dost vypovídající. Třeba když tady budu potřebovat dát nějaký výpis nebo screenshot, tak nechci, aby každý věděl, že se jmenuji Franta Vomáčka nebo i jen třeba Franta. A zase, když to samé budu potřebovat někde, kde mě znají pod pravým jménem, tak nechci, aby si to spojili s mým nickem tady. Člověk by se občas divil, co se o něm dá zjistit podle nicku, jména nebo emailu.
To,že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou!
Tak ten název účtu jednoduše začerníš - třeba v malování. A když máš účet nazvaný "Franta", vůbec nic to neznamená, třeba se tak jmenuje Tvůj papoušek a ty se jmenuješ Tomáš.
Samozřejmě. Ale od toho přece jsou zálohy. Samozřejmě ne připojené online, ale hezky uschované, minimálně 2x.
Jak říká můj táta: "Tvoje starosti a Rotschildovy peníze - to by se mi žilo!"
Riešiš zbytočnosti.
Administrátorsky účet (hlavný) bude skrytý. Tvoj (môže byť s právami administrátora) si pomenuj podľa seba a zahesluj (okrem toho - user account s administrátorskými právami nie je zhodný a Administrator account - má isté obmedzenia - Administrator Account ma NEOBMEDZENÝ prístup k systému), pre ostatných založíš User Account s obmedzenými právami (pomenuješ ich tak, aby každý vedel, že je jeho) a máš to vyriešené. A nemusíš dávať mená, stačia prezývky, nicky a pod.
Nechápem pojem
- meno je meno, nick je nick - nič osobné v tom nie je, žiadne ďalšie údaje.
Kua, to je fakt debilní systém ...
Namísto mého již promyšleného systému účtu mě to vede podle emailu a pro přidání členů rodiny to chce další emaily! Nechci zadávat X emailu pro každého člena rodiny, včetně dětí, chci X účtů bez emailů ... Dá se to na Windows 10 nebo nedá?
Samozřejmě, že dá. Prostě zadáte, že chcete používat Offline účet.
Je to take male nepadne vlavo dole...pre istotu to skryli, aby si to uzivatelia nevsimli.
Vlevo dole? Nějak se nechytám a při pokusu o přidání členů rodiny mi to žádné lokální možnosti nenabízí...
Ano, vlevo dole. Jmenuje se to Účet offline.
Jenže vy to nečtete, klikáte a pak se divíte. Teď už jste zalezl kdovíkam, čili si to nastavte, jak umíte - když umíte klikat, umíte to i nastavit.
To jsem samozřejmě viděl, ale chápu to tak, že s jenom lokálním účtem nebudu mít přístup k online službám, např. MS Store, takže hlavní účet chci mít s online, bude sloužit na administrátorské věci včetně instalace programů a her z MS Store, ale bežná práce by měla probíhat přes lokální účty nebo aspoň bez vlastních emailových účtů.
Tak je tam prostě přidejte v Nastavení: https://www.cistepc.cz/jak-pridat-dalsi-uzivatele-do-windows-10/
Dík, už jsem to také našel, ale je mi záhadou, proč tato volba není i v sekci Rodina.
To by bylo, abyste to nenašel, když jsem vám poskytl obrázkový návod.
Nastavujete uživatelské účty, proto je to tam.
Našel jsem to ještě předtím, ale říkal jsem si, že přece rodinu nebudu přidávat jako cizí lidi, když je tam na rodinu speciální položka. Ale chápu to tak, že MS tím myslí rodinu jako skupinu emailových účtů spravovaných centrálně, takže bez emailu to jaksi nemá smysl.
Tak jsem nějak udělal 2 lokální účty, ale zase se mi někde ztratil původní MS účet. Kdo vi, jak se přepnout z lokálního na síťový účet?
Skryli.
Debilní systém? A nemůže být chyba na straně uživatele? Tak Windows nepoužívej, když je debilní.
Samozřejmě může, ale ještě se mi nestalo, že bych neuměl jakž-takž fungovat s novým systémem hned po zapnutí. A to s PC dělám od dob MS DOS.
Třeba už hodinu studuji, jak mít hlavní učet propojený s MS účtem, ale další účty mít lokální ...
Co je na tom těžkého ??? Klidně to založ jako lokální a pak převeď na MS. Nebo obráceně … Nebo dokonce rovnou, jak chceš.
W10 holt nejsou MS DOS.
Takže pokud jsem u MS účtu zvolil, že chci dělat lokálně, tak jsem vlastně převedl MS účet na lokální a proto MS teď nemám dostupný? Já myslel, že se mezi nimi mohu přepínat.
Jaké "přepínání" ??? Buď je to lokální nebo MS … Ale lze přejít z lokálního na MS a obráceně. Nebo mít 1 lokální a 1 MS. Nebo 1 MS a 5 lokálních ...
Měl jsem 1 MS a chtěl jsem k tomu 2 lokální, ale zjistil jsem, že na lokální se dá přepnout z MS i pod jiným názvem, takže jsem logicky předpokládal, že to k MS přidá další lokální, ale se stejným emailem. Asi jsem tím ale přepnul a přejmenoval MS na lokál.
PS: k některým službám netřeba mít to přihlašování do W. přes MS účet, stačí lokální a jen v případě potřeby se prostě "externě" přihlásit (třeba k MS Store, Outlook, OneDrive). Ten MS účet může být založený nezávisle na přihlašování na nějakém PC.
Už jsem z těch MS účtů a celkové koncepce systému zmatený ... Bordel jak v tanku a na každou blbost účet u daného provozovatele - MS, Google, Apple, Dropbox ... A nejlépe krát počet členů rodiny, kteří si ale nic nepamatují a ať to tam nabouchá a administruje rodinný admin. Zas to nějak nabouchám a po X letech zjistím, že to chtělo udělat jinak, ale bohužel to už bude v takovém stádiu, že to nepůjde jednoduše předělat.
Teď jsem dokonce zjistil, že mám na Live účet s přihlašovacím jménem XYZ@XYZ.CZ, ale když se němu chci přihlásit, tak mi hlásí, že se mám přihlásit k MS účtu a přihlašovací jméno XYZ@XYZ.CZ neexistuje ... Netuším, co to má znamenat a jak to vlastně funguje.
Nejdříve mě upozorní, že účet XYZ@XYZ.CZ již asi existuje, dokonce na adresu XYZ@XYZ.CZ pošle ověřovací kód, kterým ho úspěšně ověří a pak to chce zase zadat login, ale XYZ@XYZ.CZ již nevezme a píše, že účet s takovým jménem neexistuje. Dokáže někdo vysvětlit, co to vlastně znamená a jak to funguje?
a) účty Google, Apple, Dropbox, atd. nijak nesouvisí s Windows, v zásadě ani MS účet.
b) ten starý Live účet je asi nějak nutné "ztotožnit" s dnešním MS účtem či to nějak převést.
c) s přihlašováním do W. a uživatelskými účty to ale nijak nesouvisí.
d) kdo nechce služby používat, nepotřebuje ty účty z bodu a).
e) ke službám se lze přihlašovat "nezávisle", jen v případě potřeby.
f) celé je to zamotané majlama (adresama), které v tom figurují