Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování HDD na SSD

Dobrý večer
Chci si koupit do NTB SSD disk který bude nejen pro systém ale i pro data která jsou pravidelně zálohována.
Chci se zeptat zda můžu klonovat když SSD disk zpočátku zapojím k pc jen přes USB redukci a naklonuji přes Macrium Reflect(klonovací program). Slyšel jsem že při použití této redukce se to nemusí naklonovat zrovna nejlíp. Jak to je? Pak jsem slyšel že když je HDD větší než nový SSD že to klonování může odmítnout i když je na tom HDD i málo dat nepřesahující kapacitu toho SSD. Jak to je.
Děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
používám klonovací programy na systémové disky i přes usb redukci z ebay, funguje to. pokud to dělám…
lední brtník 30.09.2019 22:33
lední brtník
Jen bych se zeptal odborníka, jak se s tím vyrovnají tady tyto toustovače? https://www.alza.cz/axago…
skrob 01.10.2019 21:24
skrob
Mám obdobnou dokovací stanici a v návodu se píše : TARGET HDD ‘s capacity MUST be larger than SOURCE…
pita1 01.10.2019 22:06
pita1
Tieto dokovacky funguju len obcas, staci naozaj, ked je disk mensi kusok ako cielovy, co casto byva… poslední
fleg 02.10.2019 10:22
fleg
žádné toustadlo nepoužívám, vždy klonuju disky jak potřebuju já, ne co si myslí tupý stroj, který um…
lední brtník 02.10.2019 00:46
lední brtník
Doporučuju ti čistou instalaci, zbavíš se tak veškerého balastu.
joka 01.10.2019 07:33
joka
... a bude mít zaručeno, že SSD bude mít správně zarovnané bloky.
host 01.10.2019 07:39
host
https://www.disk-partition.com/windows-10/ssd-alignment-windows-10-3889.html
Nuda 01.10.2019 12:28
Nuda
Čistou instalací se zbavíš také stovek detailních nastavení, o kterých už ani nevíš a která budeš ná…
Kyncl 01.10.2019 07:40
Kyncl
[22_51d94ca6480cd.jpg]
Moas 01.10.2019 14:32
Moas
Moja múúdra rada znie: Vlastné dáta, Doklady, Maily, Zálohy, zálohy systémového oddielu patria výhr…
Nuda 01.10.2019 12:37
Nuda
Já jsem několikrát použil Easeusdiskcopy https://www.slunecnice.cz/sw/easeus-disk-copy/ přičemž jsem…
ml1 01.10.2019 13:41
ml1

používám klonovací programy na systémové disky i přes usb redukci z ebay, funguje to.
pokud to dělám z boot média, přepínám v biosu uefi režim na legacy, ať vidí všechna média a disky.

velikost disku:
obyčejné zálohovací programy se s tím nemusí vypořádat, ale klonovací programy počítají s tím, že disky nejsou stejné. a pokud se zabrané místo vejde na menší disk, pak klonování proběhne úspěšně.
používají i trochu inteligence: oddíly boot/recovery nemění, jejich velikost je směšně malá, u nich by možné zmenšení neušetřilo ani promile místa.

klonovací programy navíc přenáší i podstatný záznam, aby nový bootloader vůbec nabootoval, id disku.
klonují ho automaticky zvolením režimu clone nebo při zálohování systémového disku, acronis true image (boot cd) to má při obnově volitelné.

konkrétně tvůj případ:
klonování systému na ssd by mohly zvládnout i free partition managery. free bývají aplikace do běžících windows. na správu disků často používám minitool partition wizard, ale při klonování si nejsem jistý těmi poměry při zmenšení. zarovnání na ssd bloky umí.

tvůj klonovací macrium by neměl mít žádný problém.

Mám obdobnou dokovací stanici a v návodu se píše :
TARGET HDD ‘s capacity MUST be larger than SOURCE
HDD, otherwise the CLONE cannot be completed. (Same
capacity is also not acceptable)

Tedy cílový disk musí být větší než zdrojový.

Tieto dokovacky funguju len obcas, staci naozaj, ked je disk mensi kusok ako cielovy, co casto byva u novych diskov a klonovanie neprejde. U mna funguje tak kazdy druhy pokus pri pokuse 1:1, tipujem teda, ze cielovy je o par B vacsi ako zdrojovy.
Inak pouzivam klonovacie programy od Acronisu...kazdy vyrobca diskov (min Seagate a WD) maju tieto na strankach a je mozne ich pouzit ak aspon jeden z diskov je prislusnej znacky. Vyhoda tychto nastrojov je v tom, ze ti dokonca umoznuju vyhodit obsah diskov, ktory nechces klonovat.
Ak by si nesplnal tuto podmienku mozes pouziu EasyUS backup alebo AOMEI backuper.
Ja klonujem zive system bezne, nerobi to ziaden problem a nevsimol som si ziadne rozdiely medzi naklonovanym OS a OS instalovanym nebadam.

žádné toustadlo nepoužívám, vždy klonuju disky jak potřebuju já, ne co si myslí tupý stroj, který umí kopírovat jen 1:1.
mám 1-diskový stojánek, taky má nějaké asi klonovací tlačítko, nezajímá mě.

například: obvykle nepoužívám disky s jediným uživatelským oddílem, ale mívám systémovou část c: a datovou d: - čili si chci rozhodnout co všechno se přenese, případně jak se změní rozdělení disku.
nedělám ve výrobě jako mačkací nemyslící obsluha a nemám potřebu se tak omezovat ani doma.
ale i při přenesení celého disku může být s normálními klonovacími programy cílový disk menší, pokud je dost volného místa na jednotlivých oddílech a jde to rozumně zmenšit. třeba u ssd se doporučuje nechávat si rezervu, nezaplňovat úplně.

Moja múúdra rada znie:

Vlastné dáta, Doklady, Maily, Zálohy, zálohy systémového oddielu patria výhradne na ložiskový hdd, ako sekundárky pevný disk napevno osadný v jednej mašine (ak je táto možnosť daná ZK, portami).

Na logicky rozdelené oddiely SSD sa toho moc nezmestí, navyše SSD môže bez oznámenia skapať.

Pri klone nesmie byť úložisko so sektormi na primárnom disku väčšieho obsahu (kapacity) dát vo viditeľných zložkách a súboroch explorerom, než má kapacitu nový SSD. Samozrejme je nutné počítať s rezervou priestoru pre "neviditeľné" metadáta a Unalocate partition https://lnk.sk/akBH .

Kvalitný backupper vynechá sektory na ktorých sú dáta, ale je zmazaná iba hlavička.

Najprv si hdd okreš.

1./Vlastné dáta z hdd okopči niekam bokom.

2./Systémový oddiel s OS Windows si najprv vyčisti od balastu (Dism++ /geniálne vymakaný číňan hlavne nastavený v Expert mode).

Prípadne si stiahni nadstavbu pre Windows Cleanmgr+ https://www.mirinsoft.com/cleanmgrplus, ktorou dočisti systém po Dism++, nájde ešte nejakých zabudnutých 100MiB zašité v IE browseroch.

Potom klonuj.

Já jsem několikrát použil Easeusdiskcopy https://www.slunecnice.cz/sw/easeus-disk-copy/ přičemž jsem neinstaloval přibalený malware, ale rovnou jsem soubor s příponou ISO z něj vypálil na CD, ze kterého jsem nabootoval. Tento program jak je na Sluněčnici je zadarmo, ale má omezení na 2TB (zcela v souladu s tehdejší běžnou technikou), novější verze tento limit sice prolomily, ale už jsou placené.
Redukce USB nebo přímé připojení do SATA nebo NVME nemá na funkci vliv, pro program to bude vždy blokové zařízení, případně mu ho tak může zpřístupnit bios (legacy USB apod.), pokud to sám neumí, ale vzhledem k tomu, že to je běží v linuxu, nečekal bych problémy. Teda pokud neni problematická sama redukce, také jsem takové měl, že třeba po 20 minutách přestaly komunikovat bez zjevné příčiny.
Větší na menší jsem nikdy nekopíroval, vím, že to uměl Norton Ghost (samozřejmě musel zasáhnout do souborového systému, dalo se nastavit zmenšení až na veliost dat; nevím jestli ten program ještě existuje, poslední verze, co jsem měl končila někde u 8 GB nebo tak nějak), Easeus myslím kopíruje partitiony tak jak na disku jsou a zbylé místo se pak dá použít na další oddíl, obráceně jsem to nikdy nezkoušel. Naposledy to bylo mezi stejně velkými disky, když jsem HDD v notebooku nahrazoval SSD (tam kde v době jeho nákupu končily HDD (250 GB), tam začínaly končit rozumně dostupné ale už dražší SSD).
Jinak samozřejmě normální kopírování 1:1 se dá udělat v linuxu ve správci disků. Ale to musejí být disky stejné, možná cílový může být větší, ale určitě ne menší (přemýšlím, proč jsem to neudělal, asi protože to neni úplně user friendly, myslím že tehdy nějak nešlo ignorovat chybné (nečitelné) sektory což easeus umí - právě chybné sektory a jejich narůstající množství a zkracující se doba mezi objevováním se nových byla důvodem výměny disku v tom letitém notebooku).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru