Jak dlouho vydrží data na nosičích?
Zdravím, chci nějak uložit své videa, které jsem stáhnul z VHS na DVD a hledám na co bych je uložil. Hledal jsem tedy info na čem data vydrží co nejdéle. Rozumnou odpověď jsem nenašel. Řeknu to tak - DVD (vypálené) zhruba 10let , lisované 15. To víme, ale kolik vydrží na externím HDD? Kolik na SSD? Narazil jsem na info o M-Disku měl by vydržet hodně dlouho, ale hodně drahé. Budoucnost bude nějaký zápis na skleněný nosič (nesmrtelný?). Další věc, uložím na externím ssd, ale nemohu to hodit do skříně a podívat se za deset let. Prý se s tím musí občas "pracovat", jinak to zmizne. Jsem laik a tak bych chtěl poradit na čem uchovat aspoň 30 let. Dík za rady.
Ano, ve vývoji jsou krystalové nosiče, na jejich rozšíření si budeš muset ale minimálně ještě tak 10 let počkat, vypadá to slibně. Na trhu už jsou prototypy ale je to hodně drahé a prý to ani nefunguje, jak by mělo.
Technicky vzato, když data uložíš na nový HDD a zabezpečíš HDD proti pádům, prachu a výkyvům teplot, nevidím důvod, proč by to data nemohla 30 let přežít. Otázka pak je spíše, jestli za 30 let ještě bude existovat dosavadní SATA technologie, aby si to měl kam píchnout Vzhledem k tomu, že už dnes SSD brutálně zlevňují a M.2 sloty jsou čím dál tím oblíbenější zůstává otázka, jestli HDD budou za 30 let mít vůbec nějakou budoucnost.
Udělal bych spíše to, že bych data zálohoval někam na disk a po 10 letech je prostě přepsal na jiné úložiště podle doby. To je doba ve které ti HDD 100% neodejde samo od sebe a zároveň se budeš držet tak nějak v trendu technologie.
Nejjednodušším řešením je pak cloud některé velké firmy jako Google nebo Microsoft. Mají několik záloh na každého uživatele a ty to nebudeš muset řešit. A zrovna Google Drive se asi v nejbližší době jen tak nevypne, to samé OneDrive
Na více médiích, čas od času budeš muset zálohu prověřit, případně zapsat jinam. Doporučoval bych DVD-RAM (malé objemy), pevné disky.
Snad všechny diskety co mám, jsou i dnes, po 20-25 letech, čitelné (na starém PC, v nových už disketovou mechaniku nemám).
HDD, které občas použiješ, pravděpodobně vydrží 30 let. M-Disk zase tolik nestojí, když ti jde o 30 let. Nebo placený Cloud, ať si s tím poradí.
já mám to podstatné, co chci uchovat, uloženo na disku v PC, na disku v NASu (který zapínám jen pro účely zálohování) a na OneDrive.
Jsou to důležitá data, otázka života a smrti. Totiž rodinné fotografie - kdyby zmizly, žena mě zabije.
Zrovna nedávno jsem připojil 10let staré harddisky. Tehdy 2x WD 640 black, 500GB WD Blue. "Data"-filmy,hry,bordel- mám uložena s kontrolními součty takže vím, že jsou OK.
Nic lepšího při nějaké velikosti záloh řekněme nad 100-200giga nenajdeš.
Pochopitelně to nechce nahrát na jeden disk ale raději na tři.
Rozumné je jednou za rok zkontrolovat jak jdou data přečíst.
SSD bych na tohle nepoužíval.
Pokud máš jen dvacet filmů na jeden na každé dvd můžeš je 2x vypálit na různá média a přibalit k nim rovnou náhradní vypalovačku. Tu si myslím za 10let těžko seženeš.
Vytesať do šutra.
Mám na 25 ročnom Plextore vypálené rýchlosťou 1x 700MB CD, dnes ho nová LG vypalovačka prečíta.
Daj dáta na externý hdd, ulož hdd do hermeticky utesnenej krabice z mosazi, kvôli odtieneniu elektromagnetického poľa. Máš to na veky-vekúce uchované.
Len si tiež ulož do sekretára vedľa jeleňa komplet súčasne použitý HW, aby boli o 30 rokov uložené dáta na "čom-tom" retroaktívne prečítateľné. (Ako by povedaľi náš vzdeľaný, inteľigentný, sľušný kapitáň tom-tom, rigorózo plagiátor, JUDr.Danko).
(Tesat do sutru je sice celkem trvanlive, ale dosti pracne reseni a stehovat vetsi archiv pak prace pro vraha, nebo armadu otroku )
No, ono i ten ulozeny HW muze casem odejit (a ten disk taky), kvuli takovym hloupostem jako vysychajici kondenzatory, korodujici/oxidujici/jinak reagujici cokoli, samovolny rozpad a asi milion jinych obskurnich duvodu - sance je mala, lec nenulova a casem roste.
Pokud zarizeni vyhovuje soucasnemu ROHS (skoro jiste ano), tak je pajene bezolovnatou pajkou, ktera ma tu uzasnou vlastnost, ze dokaza sama od sebe casem rekrystalizovat a vytvorit nekolikamilimetrove vodive ostny na vsechny strany - co to propoji a jak e to bude po zapnuti chovat je pak ve hvezdach, ale dost sslusna sance je, ze e tam neco nekde vyzkratuje. Taky proto maji dulezita zarizeni (vesmir, armada, nemocnice, ...) vyjimky, ze muzou pouzivat tu starou, s olovem, ktera tuto uzasnou vlastnost postrada (a obsahuje fuj-fuj olovo, budliky-budliky).
Bezna spotrebni elektronika (jako PC) vyjimku samozrejme nema, k tomu jevu dochazi pomalu, tenke jehlicky se pri doteku spali driv nez obvody za nima (vetsinou) a behem zarucni doby problem moc nehrozi. A ze po par letech zacne "moralne" zastarale zarizeni obcas nahodne haprovat a casem se to bude zhorsovat, to nikoho nezajima, kup si nove, stejne uz je to vykopavka a obchod se musi tocit.
--
Jako celkem rozumna, prijatelne draha a nenarocna cesta mi prijde mit ta kriticka data aspon na dvou ruznych discich, od ruznych vyrobcu, s kontrolnimi soucty a pravidelne je (kazdy disk zvlast) kontrolovat (kazdych par mesicu to nechat projet skriptem), jinak je nepouzivat. Jakmile ten skript najde prvni chybu, vykopirovat bezchybna data (z druheho disku, nebo to nakombinovat, pokud i tam budou nejake chyby - sance, ze budou naraz v tom samem souboru je mala) na novy disk a ten/ty s chybou/chybama preformatovat a pouzit na nekriticke veci.
Takhle budes prote porad mit aspon dve zalohy (a aspon jednu spravnou), pri soucasnych kapacitach a cenach to nebude drahe a testy/kopirovani budou snadne. Zaroven pokud technologie oddriftuje jinam, tak poznas, ze uz snejsou nove pocitace s PATA, tak to na starem prekopirujes na SATA, az zmizi nove pocitace se SATA, tak to na (v te dobe starem aktualnim pocitaci) snadno prekopirujes treba na M2, az zmizi M2 ... proste to bude zit skutecne nafurt, dokud se o to budes ty, ci tvi dedici starat. (BTW obdobne pokud prestane byt podporovany format dat, treba .RM, nebo .AVI, nebo .MKV ... tak to prekonvertujes do nejakeho novejsiho a spoctes nove soucty - pri zmene technologie se to dela snadno, protoze starou najde po bazarech, pokud nebude mit doma, zatimco po letech od zmeny uz to muze byt stejny problem, jako ted precist jednostrannou 5 1/4" disketu - o 8" ani nemluve)
Co se týče stínění čehokoliv před magnetickým polem, nejsem si jistý že mosaz je to pravé. Uvádí se použít feromagnetické materiály jako ocel, nejlépe tzv. MuMetal, materiál s násobně vyšší permeabilitou i než ocel. Na vyšší frekvence zase Finemet, CobalTex,... Nejede o odstínění jako takové ale o odklonění. Pro dokonalé odklonění u silného zdroje může být dokonce potřeba vetší tloušťka nebo kombinace materiálů...
Na tohle vysvětlení jsme 4 roky čekali.
A ještě probudí Nudu!
Dlhú životnosť médií by som nebral úplne vážne, nie preto, že by boli zlé, ale keď prišlo CD, hovorilo sa, že to vydrží 100 rokov a v podstate má biednu životnosť vzhľadom na predpovede. Ak chceš, aby niečo vydržalo, presúvaj to stále na nové médiá. Logiku to má z ďalšieho dôvodu. Dnes je problém použiť disketu. To isté bude o pár rokov pri DVD a podobne. Jednoducho na to už nebudú mechaniky, pokrok ide ďalej a stále bude niečo nové.
Levnější alternativa pro M-DISC je toto:
https://www.alza.cz/data-tresor-disc-dvd-r-50ks-cakebox-d2285729.htm
To sice ano, ale IMHO na dnešní dobu už nedostatečná kapacita. Nevím, jaký objem dat chce tazatel zálohovat, ale ty videa nebudou mít pár mega.
Ked tu niekto spomenul Tesat do sutru . . . mozes skusit vytlacit aj hexdump kazdeho suboru, zviazat a ulozt (do statneho archivu) . . .