Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno FAT 16 (formát)

Mám 149GB HDD. Potřebuju ho naformátovat na FAT16. Na Windows 10 ho můžu naformátovat na NTFS a exFAT.
Potřebuju nějaký SW nebo ňejakou radu jak ho naformátovat na FAT 16

(prosím neblokovat)
(a ještě děkuju, že někdo vymyslel tak skvělou věc jako je poradna.net)

Řešení:

Zkus třeba Partition Wizard od firmy Minitool. Na jeho stránkách nalezneš verzi Home, která je zdarma. Ovládání je jednoduché a intuitivní, jenom nesmíš zapomenout po navolení všeho, co chceš udělat (přičemž se ukazuje výsledek zvolené operace) stisknou tlačítko Apply, po kterém se teprve navolené operace provedou.

ten pacient stejně nepochopí, že pro dos (fat16) musí vyrobit oddíl max 2gb. funkční mechaniku ani diskety nejspíš nesežene, potřebuje stáhnout .iso s vysněným dosem.
co s ním bude ten chudák dělat, co nerozezná stáří svého hw o desítky let, to bych chtěl vidět.
hw limity měly všechny dětské windows (w9x), msdos snad nikdo nezkoušel testovat.

Dá se přinutit přepnutím do zastaralého režimu (v takovém tom okně kde se nastavuje virtuální paměť a několik dalších systémových věcí), aby namísto svého ovládání disku používal služby biosu (tedy vektor přerušení int13h). A počítač, jehož bios neumí 127GB, to by asi musela být leda nějaká 486. Provozoval jsem tak jeden čas minimálně jednu 486 se 250 nebo 320 gigovým diskem. Varování, že to zpomaluje systém jsou lichá, volání biosu zase tolik času nezaberou. Nevím jestli to ale nebylo ve spojení s programem výrobce, který při bootování vektory biosu nahradil svými, možná si to pletu s jinou 486 kde byl jen 120GB disk. Přecejenom těch starožitností jsem provozoval několik, ale je to už mnoho let. Zjištění že po dosažení hranice 127GB adresuje w9x sektory modulo 127GB mě tehdy stálo docela dost práce, data to snad přežila, zásadu (minimálně) dvou exemplářů uplatňuju už velmi dlouho, ale nutnost reinstalu a nové kopie to zabere čas. Jinak bylo bez problémů připojení větších disků přes usb, tam se asi chyba w9x neprojevovala a adrsování probíhalo normálně (myslím, že jsem u těch starožitností skončil na 500GB).

V bývalé práci jsme taky měli několik historických strojů, který běžely na 486. Dokonce chodily maily od inženýrů z výroby, zda má doma někdo nějaký historický relikty, jako právě základní desky, nebo harddisky, co by pomohly ty starý krámy ve výrobě udržet při životě. Protože jinak by to znamenalo kompletní nákup novýho stroje za několik mega, nebo rovnou ukončení výroby onoho produktu, což by se zákazníkům nemuselo líbit.

Taky jsme ve výrobě něco podobného provozovali, ale je s podivem, že by na ten stroj byly ještě k sehnání náhradní díly a že by zvládal zpracovat požadavky dnešní doby. Za ty roky by přece musel být dávno zaplacený a moderní náhrada by měla pravděpodobně vyšší výkon a nižší náklady na provoz. Ale těžko soudit, když nevíme, o co jde.

Jinak taky existují řešení typu DOSBox, než udržovat při životě nějakou 386. ::)

Tak jestli by mašina ke komunikaci fakt používala ISA sloty, to je na zápis do Guinnessovy knihy rekordů! :-)

"Moje" mašina se spokojila jen se sériovým portem pro komunikaci a LPT portem pro hardlock. Původně se ovládala skrz 286 (MS+DOS) + 13" černobílý CRT monitor, pak proběhl upgrade na PII (Win 98) +17" CRT a nakonec Core2Duo (Win XP) + 19" LCD. To vše v časovém rozpětí 25 let.

starý krám se starými průmyslovými kartami, co je na tom divného? zrovna minulý měsíc jsem takový pc křísil.
samozřejmě už ve firmě nedělají tehdejší pamětníci, tak si přeješ co nejméně změn.
kdyby se to nepovedlo, museli bychom jít do přímotopné p4 (tyto průmyslové desky všechny odejdou), co jde osadit pci kartami a doufat v kompatibilitu ovladačů.

zjistil jsem, že pro provoz dosu je nutných 512mb ram, ať můžu bootovat hirenscd pro zálohování nebo diagnostiku.

Je to přesně tak, jak už někteří napsali. Důvod jsou drahé nebo dokonce nenahraditelné karty do ISA slotu. Kromě toho na jednom stroji neběží nic jiného, než komunikace po RS232, na to taky Windows nepotřebuju. Ale to není ještě rekord. Rekord jsou stále používané mašiny Apple IIe, s 5.25" disketama. Důvod je stejný, ineterfejsové karty, které nelze nahradit.
Jo a to SSD je tam prostě proto, že původní 40MB disky postupně zdechly.

Ono to kupodivu není vůbec problém udržovat. Jsou to vesměs držáky. V těch Applech zatím odešly jenom kondíky ve zdroji (ve všech čtyřech případech 1uF/50V do báze spínacího tranzistoru, takže u druhého už jsem šel najisto). A ještě pár let se to udržovat musí (náhrada potom bude a bude stát miliardy).
Máš PM.