Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalace Linuxu končí v Rescue mode

Ahoj,
prodávám prehistorický notebook hp hx6325 (dvoujádro AMD, 3GB RAM, 120GB SSD).
Před prodejem na něj chci hodit nějaký Linux - licence používaných Win7 je moje.

Zkusil jsem instalovat různá distra založená na Ubuntu i Debianu: Zorin, Slax, Lmde, Bodhi, Xubuntu.

Boot z USB proběhne v pohodě, samotná instalace také (vždy volím položku "vymaž celý disk a nainstaluj jen tuhle distribuci"). Po restartu ale vždy skončím v textovém režimu a s touhle hláškou:

error: attempt to read or write outside of disk 'hd0'.
Entering rescue mode...
grub rescue>

Moc se nechytám, co je za problém. Google samozřejmě nachází řešení, která věřím že kovaný Linuxák pochopí z otočky, já to ale nějak nedávám.

Existuje nějaké distro, které při instalaci projeví špetku inteligence a nastaví si všechno tak, aby to fungovalo? Už jsem instaloval různé verze Linuxu mockrát a vždycky to prošlo hladce, takže problém je jistě u mě, ale očekával bych, že installer by měl pokrývat i nestandardní situace.

Pokusně jsem na ten disk zkusil hodit Win7 a Win8 - nemají problém, nainstalovaly se hladce.

Kupující ti za Linux asi moc nepoděkuje. Prostě prodáš notebook bez OS a ať si jeho výběr, obstarání a instalaci zajistí nový majitel, ne?

Pokud bys to chtěl kvůli předvedení funkčnosti, stačí nainstalovat jakýkoliv Windows - neaktivovaný. To ať si opět pořeší kupující.

Blbě rozdělený disk pro bootování, Grub se snaží číst jádro a je mimo oddíl. Obvykle pomáhá neinstalovat rovnou, ale nechat nabootovat live Linux a pak spustit instalaci. Jestli má noťas volbu boot UEFI nebo Legaci, zvolit Legaci. Při instalaci v žádném případě nedělat "vymazat disk a instalovat", nýbrž rozdělit disk ručně. Na začátku disku vytvoř oddíl 1 GB (1024 MB) ext4 připojený do "/ boot" - musí být jako první!!!. Vytvoř požadovaný prostor v ext4 připojeném do "/". Dál SWAP (cca 3Gb) a /Home zbytek. Vybrat spouštěcí disk /boot. Mělo by to pak fungovat.

To se zpravidla ukazuje, když je instalován UEFi na Legacy BIOS který s Firmware neumí pracovat.
Tak jako v případě, když jsou na HDD ještě jiné zavadeče či jejich zbytky, nebo špatně zaveden tak jak jeho cesta, jako tvém případě nejde nalézt modul v boot/grub/i386-pc, tak te hodí do secure Grub aby jsi to upresnil/nastavil.
Máš obrázkový BIOS ? Secure BOOT ? Ne ? tak :

V tom grub rescue> napis k vypsani oddilu :

ls

Jaké ti vypsal oddily ? Jestli vidis zavadeci oddil, tak ho nastav jako vychozi :
stale v "grub rescue>" :

set root=(hd*,msdos1)
set prefix=(hd*,msdos1)/boot/grub

(hd* nahraď číslem oddílu, zpravidla je jako první 0,1, tedy set root=(hd0,msdos1) etc )
A pak už jen spustit jako normal mode :

insmod normal
reboot

Ty oddili jsou tak jak je nastavila instalacka nebo ty rucne ?
Mohl by jses podivat jestli tam opravdu je, ci ne ? Staci jen v tom Grub ten *.mod vyhledat :

search.file /i386-pc/normal.mod

(jestli ho najde, tak ti vypise kde presne je)

Nebo zobrazit, vypsat obsah (jestli tam je, tak ti vrati : 'normal.mod') :

ls (hd0,msdos1)/boot/grub/i386-pc/normal.mod

Tak jak nahlednou ze je opravdu nastaven dle prvniho prikazu, ktery by ti mel vratit (hd0,msdos1)/boot/*/atd:

echo $prefix

Jestli je na spravném miste, tak by jsi pri zadany problém mit nemel :
grub> insmod normal
grub> normal

Ani pod hd1,msdos1 ?

Pardón : hd0,msdos5 (Máš pripojeno jen jedno HDD ne ?)
Jestli nic, tak ten zaváděcí soubor tam není, čili nemůže nabootovat, zavést OS.

Mám zkusit to všechno smazat a nechat to znovu na installeru?

Nechal bych to na instalatéru, ale nerad bych ti poradil špatně a ztracel ti zbytečně čas . Ta instalačka USB je formátu Fat32 ? Mám podezření, že jsi všechny instalačky vytvářel stejně a proto bez ohledu na distribuci OS tě potkává stale stejný osud :)
Začal bych vytvořením BOOT zařízení pro Legacy a pak až provedl novou instalaci znovu (měl by jsi u přidělení místa na disku tam mít možnost instalace vedle OS a "vše smazat a použít cely disk", dej vše odstranit). Eng : Ersase disk and :

[ubuntu-installation-type.png]

MBR / FS : NTFS. Ilust. Obrazek :

[Rufus_app_windows_legacy_mode_1.png]

PS: Jestli ho chceš tě HDD nejdříve naformátovat, tak bych ti doporučil spustit Live verzi toho OS a použít Gparted. Ono by bylo možné vytvořit a zavést, aktualizovat ten Grub na ten HDD z té live verze, ale bez určitosti odkud problém pochází je to jen ..

Tak tohle zafungovalo!
1. Použít Debian Linux Mint
2. Nabootovat do Live
3. Přes Gparted smazat všechny partitions, nastavit msdos partitioning scheme
4. Nainstalovat Mint a nechat ho udělat si rozdělení disku podle sebe

Všechno funguje kromě toho, že WiFi síťovka nemá drivery, pokouším se to nainstalovat přes

sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source
sudo apt-get install linux-firmware-nonfree
sudo modprobe -rv wl
sudo modprobe -v b43

Moc to nefunguje ale nějak se s tím ještě poperu. Děkuji vřele za trpělivou pomoc, vedla k úspěchu!

Nechceš zkusit Fedoru? S tou jsem se ještě nesetkal s problémem a instaluji to i na velmi historické stroje, s *buntu nemám takové zkušenosti. Patrně je instalák nějak zblbnut a nacpe to kam nemá a Grub to nenajde. Je disk, na který to instaluješ v pořádku, dělám na mne dojem vadného. U Fedory instalák Anakonda nikdy neměl problémy, instaluju Fedoru už dlouhá léta a ještě jsem problém neměl. Můžeš si vybrat spin s Plasma, MATE (doporučuji na slabší stroje), nebo Gnome (mi nesedí ale pro jiného může být dobrý). Samozřejmě, lze libovolná prostředí doinstalovat i dodatečně.

Zkusil jsem Fedora Mate a lepší, než jsem čekal... nainstalovala se v pohodě (nechal jsem ji, ať si rozdělí disk podle sebe). Po instalaci hned všechno funguje včetně wifi, kterou jsem pod Ubuntími deriváty nezvládnul zprovoznit (nepochybuju, že je to rukama).
Takže mi zbývá už jen najít něco na správu a pohodlnou klikací instalaci sw balíčků (tuším se tomu říká yum ne? :) - je možné, že by to v Mate nebylo?