Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co muze za kolapsy PC?

Ahoj, nekolik tydnu se potykam s problemem stolniho PC, kdy mi necekane rozsviti modrou obrazovku s textem "neco se pokazilo" a restartuje se. (velmi nepravidelne. nekdy jednou, casteji vsak i 5x za den)

Komponenty bych mel mit jeste v zaruce, ale potreboval bych prijit na to, ktery to zpusobuje.
- zpetne jsem mel pocit, ze to zacalo po vymene graficke karty, ale kdyz jsem tam dal zpet puvodni, problem pokracoval.
- vyzkousel jsem take RAM a postupne zkousel PC vzdy na jednom 8GB modulu ze dvou.
- preinstaloval jsem Win10. Chystal jsem se na to uz delsi dobu a doufal, ze problem zmizi. ... nezmizel.
- nejde o zatez, restartuje se nekdy i kdyz se na PC nic nedeje = necham ho pusteny pres noc a rano vstanu k prihlasovaci obrazovce po restartu.
- graficka karta jede na 60´ = kancelarska s pasivnim chladicem). Chladic na CPU (RYZEN 5 3500X) se toci zlehka a fouka velmi vlazne = urcite se neprehriva.
- muze to delat HDD? pred nejakou dobou jsem doplnil do PC dva nove, mechanicke. (jejich odpojeni jsem zatim nezkouset)

Neuklada se nekam informace, proc ke kolapsu doslo?
Pokud je to HW chyba, tak asi deska nebo CPU. Je nejaka cesta jak to otestovat pomoci diagnostiky? Nemam moznost otestovat to s jinymi dily.
... co byste pripadne doporucili?

Můžeš mrknout na minidump v adresáři Windows. Disk nebo i kabel to dělat může, zkus nechat zapojený jen systémový disk. Další možností je zdroj, co je to za značku? Ale výměnu bych zkusil až podle toho, jestli se to po odpojení těch dvou dalších disků bude chovat stejně.

"- graficka karta jede na 60´ = kancelarska s pasivnim chladicem). Chladic na CPU (RYZEN 5 3500X) se toci zlehka a fouka velmi vlazne = urcite se neprehriva."
A si si na 100% týmto istý?
60°C pri kancelárskej práci - no, akurát na hrane, pretože nie je tak zaťažená.
CPU - fúka vlažný vzduch - to môže, pokiaľ teplo z CPU ten pasívny chladič nemá poriadny kontakt s púzdrom CPU a teda ani to teplo z neho neodvádza.
(Mám síce NB, ale pozerám stream TV, zároveň píšem sem - teda skoro žiadna záťaž - GPU 39°C - CPU 45°C - a to NB nemajú nejaké sofistikované chladenie v tak malom priestore).
Takže - radšej si prever tie teploty, pretože skôr sa prikláňam k tomu, že ti to robia práve teploty GPU a CPU.

Pěkná slohovka, ale moc informací nenabídla...

1. Předně - teplota CPU/GPU se nezkoumá pocitem z vyfukovaného vzduchu větrákem, existují na to programy. Může být např. špatně nasazený chladič - CPU samotné se přehřívá, ale protože chladič odvede jen malé množství tepla, vzduch z ventilátoru je vlažný.

2. Pro analýzu příčin pádů použij BlueScreenView od Nirsoftu - zajímá tě sloupec s kódem chyby (jestli je pořád stejná či pokaždé jiná) a dále sloupec "Caused by driver", což je možný pachatel. Pokud v tomto sloupci najdeš něco z jádra Windows (např. ntoskrnl), jde většinou o HW problém.

3. U HW problémů je nejčastější příčinou zdroj - nepíšeš, jaký máš (ne, watáž nestačí, musíš napsat i značku - zjistíš ze štítku na zdroji). Zdroj lze otestovat jedině jeho výměnou za jiný.

4. Paměti RAM otestuj pomocí MemTest86+ - stáhni ISO -> přenes na USB flash -> nabootuj -> nech běžet více průchodů, ideálně přes noc. Nesmí se objevit ani jedna chyba.

5. Disky můžeš taky otestovat, každý výrobce má na svém webu testovací program. Pro rychlou orientaci postačí CrystalDiskInfo, status S.M.A.R.T.

6. Po instalaci Windows proběhla instalace správných ovladačů (z webů výrobců HW) ve správném pořadí (jako první ovladač čipsetu -> reset -> ostatní ovladače)? Pokud ne, proveď.

Za tipy dekuju vsem.
Prikladam pscr z Bluescreen (chyby nejsou stejne - mezi druhym a tretim zaznamem probehlas cista preinstalace Win10)
a HW monitoru - CP a je asi v poradku, ale nevim co jsou tmpin a auxtin - tam jsou nektere hodnoty vyssi
Zdroj je Corsair V650
CrystalDisk info moc nechapu. To je jen monitor, nebo tam mam hledat nejaky test?
Memtest tedy zkusim pres noc.

kdyby proběhla čistá přeinstalace windows, tak staré záznamy bsod neexistují. tato byla dost špinavá.
takže o kvalitě instalace nějakých ovladačů v nějakém pořadí si myslím totéž, co u 95% domácích instalatérů - nestojí za nic. to může být příčina těch bsod: 2.,4. chyba mohou být problémy ovladačů, 3. obvykle souvisí s ram, 1. může být čistě hw pád.
těžko říct co je hlavní příčina, chce to ověřit memtest a pořádnou čistou instalaci (na zformátovaný disk), se správnou instalací ovladačů.
memtest stačí nechat 1x cyklus / hodinu, nějaká chyba ram by se projevila.
crystaldiskinfo nejspíš ukazuje u všech disků dobrý výsledek (modrá barva), i když je důležitější si zobrazit systémový disk c: a taky si okno rozrolovat, ať je vidět celý výpis.

... mezi druhym a tretim zaznamem probehlas cista preinstalace Win10 ...

Neproběhla - viz Brtník.

Ještě k tomu přehazování grafik - korektně se dělá tak, že se nejprve odinstalují ovladače staré grafiky, vypne se PC, přehodí se karta a po naběhnutí Windows se instalují ovladače k nové grafice. Jiný způsob může vést k nepředvídatelnému chování systému, jak právě sleduješ...
CrystalDiskInfo je monitor zdraví disku (status a hodnoty S.M.A.R.T.), neobsahuje žádný test.
Co se týče teplot, některá čidla nemusí být na desce osazena, proto mohou v různém SW ukazovat "za roh". Optimální je podívat se do BIOSu, nebo použít utilitu od výrobce základní desky (pokud ji nabízí).

Možno slabý zdroj. Po pridaní dvoch HDD to nemusí stíhať na niektorej napájacej vetve a pri poklese napätia z nejakého dôvodu môže systém spadnúť. Disky sa môžu pri nečinnosti vypínať a ich štart by to teoreticky mohol spôsobovať.

HW môže, ale aj nemusí byť v 100% stave.

Najprv si v Rufus, v rozšírenom nastavení, vyrob z ISO W10 na fleške bútoavcie médium pre zavádzač MBR.

V Bios vypni SecureBoot, prepni sa z Uefi na Legacy. Zapni v Bios S3, aby si mohol budiť PC z RAM cestou periférii, myš, klávesnica.

Použi ako prvé nástroj po nabútovaní mašiny Diskpart.exe - Clean - Active - format systémový oddiel NTFS tabuľkou. Inštaluj s čistým štítom na pevný disk na MBR. (Inštalátor sa o delenie systémového disku v prípade x64 bit OS postará automaticky).

Návod pre príkazový riadok diskpart.exe - clean
https://www.sevenforums.com/tutorials/52129-disk-clean-clean-all-diskpart-command.html

Ak budú trvať pády, testuj HW, spoje, isopropyl_etanolom (96%liehom) očisti kontakty šaltrov pred zasunutím. Pracuj v izolačných rukaviciach, "štatistický" VN "korona výboj" je sviňa vytvorený z chemického oblečenia, hlavne pri dotykoch pinov RAM holou rukou.

Zrejme blbne zdroj v prípade, ak nemáš v sieti 230V/50Hz nejaký zádrheľ, výpadky, prepätie mocným hromom, slabším bleskom, či poklesy napätia.

Event logy by mohli niečo nekalé zaznamenať pri troche šťastia. Okukni výpisy Zobrazovača udalostí, prípadne; Ovládací panel - zabezpečenie a údržba - Zobraziť históriu spoľahlivosti - technický rozpis udalostí v lineárnom grafe.

Následne reklamuj HW.