
Přenos SATA disku z jednoho PC na druhý včetně obsažených dat
Dobrý den.
Prosím, měl bych stručný dotaz.
Jeden počítač budu "likvidovat", respektive jej nechám jen pro mamku a chci si z toho jednoho PC do druhého přetáhnout jeden SATA disk, který má však v sobě data.
Klasicky se SATA disk přenáší z jedné bedny PC do druhé tak, že se jednoduše připojí pomocí kabelů s konektory SATA k základní desce a disk se poté nakonfiguruje ve správci disků. Ovšem vždy dojde TUŠÍM (?) k naformátování, a tím pádem vymazání disku.
Potřeboval bych tento SATA disk jednoduše z PC odpojit i s obsaženými daty a jednoduše jej připojit k novému PC tak, aby data na něm byla zachována. Je to možné? Pokud ano, jak postupovat?
Díky moc
pěkný den
Připojením disku a přidělením písmenka (pokud se nepřidělí automaticky) ve správci disků k žádnému formítování nedojde.
Pokud bys ve správci disků odstranil oddíl, vytvořil nový a naformátoval, pak by byl disk prázdný.
Aha, to jsem netušil.
Takže stačí disk z jednoho PC odpojit (samozřejmě při vypnutém PC) a u druhého PC jej jednoduše zapojit a poté ve správci disků "přidělit" písmenko? Takže jde přidělit písmenko i bez vymezení prostoru oddílům a tedy formátování? Raději si data samozřejmě zazálohuji, ovšem několik stovek GB dat bude trvat samozřejmě dlouho a i při případném zálohování je zase budu muset přenést zpět na disk již v druhém PC, což bude dalších několik hodin. Proto se tomuto procesu přenosu dat chci vyhnout tím, že disk jednoduše přenesu z jednoho PC na druhý ;)
ne, nemusíš nic zálohovat, stačí přepojit do druhého pc.
počítej s tím, že soubory/adresáře na starém disku byly vytvořeny s právy starého uživatele.
v novém pc (jiná instalace) nemusíš mít všude práva. kdyby se ti takové oznámení objevilo, je tu článek na změnu/převzetí práv.
Změnu práv jsem většinou už někdy dělal u některých souborů či složek. Jak se to dělá u celého disku, to však netuším ;)
ve vlastnostech toho d: či co to bude.
https://pc.poradna.net/articles/1526421-windows-opravneni-a-vlastnictvi-objektu
pokud měl ten disk nastavená práva pro everyone, pod novým systémem to může stačit a nebude tě plašit zbytečnými hláškami.
Zbytočné rozjímanie, špekulovanie nad interným hdd, ak je naformátovaný pod alokačnou tabuľkou format NTFS.
Ak nebol fyzický disk s dátami šifrovaný, mohol mať odobraté veškeré permissions v pôvodnom systéme, po vložení tohto sekundárneho hdd do správneho portu s pripojením na napájanie pri vypnutom PC, mu Windows na novom HW automaticky pridelí vlastné prístupové práva s voľným veľkým písmenom v poradí abecedy. (písmená logických oddielov, fyzických diskov, externých zariadení, sú pamlsomk výhradne u Windows).
Tu niet čo riešiť nad prípadným nezdarom. Jedine ak sekundárny disk obsahoval v sektoroch chyby, bol pošahaný zavádzač, mohol by sa objaviť v Správe diskov po RAW.
Prípadné skrížené sektory po zapojení sekundárneho hdd po spustení Windows, automaticky, ešte pred načítaním do gr.prostredia OS opraví na pozadí (chkdsk).
Ak sa na ten disk v druhom. pC nebudeš snažiť nainštalovať iný systém, tak ho iba prípojis a budeš tam mať všetko, čo si tam nahral v predchádzajúcom PC. O žiadne dáta nijakým spôsobom neprídeš a keby aj kmtomu nejakým nedopatrením malo dôjsť, tak ta PC isto bude o tom vopred informovať a opytansa ta, či to chces naisto sformatovat a prísť tak o data.