Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jaký notebook zakoupit?

Zdravím , potřeboval bych poradit jaký notebook zakoupit, potřebuji jen na net- žádné hraní her atd..chci něco levného ,ale aby to byl držák ...:-) :-) vyrábí se nějaký s životností třeba 10 let? může být i starší,ale nevím po jakém procesoru pokukovat....díky za rady

starší ntb: na dnešní net bych doporučoval 4jádro, cca intel i5 6.generace. ty mezi repasy skoro nenajdeš, vykoupili to homeofisníci.
respektive to má cenu, která se blíží novým kancelářským ntb s 2letou zárukou.
nové amd r5 jsou šestijádra, tam není co řešit. z nových intelů jsem poněkud rozpačit, ale některé mají thunderbolt, někdo to chce.

životnost 10 let ti asi nikdo nezaručí, ale dá se čekat, že budeš jednou chtít přejít na w11.
repasované ntb jsou většinou profi/business řady z fabrik, ale zvlášť ty starší nemusí podporovat tpm2.0

co se týká konstrukce, fasuju co nám dají (většinou elitebooky). nevím které řady používají hořčíky, hliníky nebo jestli do budoucna bude všechno nové plast, je mi to fuk a v tom se nevyznám.
na přenášení by to mělo být spíš menší a lehčí, 15" je opruz.

při nákupu dát bacha ať je volný slot ram, pokud to nemá rovnou 16gb.
ssd u repasovaného ntb ať má 250gb, u nového už by mohl mít 500gb.

Tak samozřejmě, že tam nemám billův bloatware, ale něco příčetného :-D (konkrátně gentoo linux - a ano, je to distribuce, která se kompiluje ze zdrojáků, nikoli binární obraz - a ano, i na tomhle se zkompiluje bez problémů - že je pro pokročilejší považuju za výhodu, protože pokročilé možnosti využiju)
RAM je tam 4GB, ale systém jen 32bit, takže používá jen 3GB.
Na normální práci s internetem stačí, samozřejmě že jsou stránky, které dokážou vytížit skoro cokoli, protože místo obsahu mají tunu splácaných skriptových megaframeworků a knihoven a tam to pak drhne. Ale normální infověci (samořejmě s adblockem) jako google, stackoverflow, poradna, youtube (v příčetném rozlišení) a tak se normálně používat dají.
Stejně tak kancelář pro moje účely víc než dostačující, pro lokální testování klidně i databazový a webový server, git server, vývoj aplikací i kernelu, ... nějaké starší hry tam taky občas hrávám, videa se přehrávají, .... samozřejmě to není žádný trhač asfaltu, ale slouží spolehlivě.
Čili hostovy "nesmysly" to vyvrací a takový notebook existuje, mám ho tady na stole a běřně používám.
Že to není herní notebook je jasné, ale jak tu padlo mnohokrát herní notebook je omoxyron a tazatel taky žádný takový nesmysl nepožadoval.

Je zřejmé, že tu jsou nelibě vnímány levné plasťáky. Taky si o nich myslím své a nedoporučil bych to nikomu. Jenže to automaticky nemusí znamenat, že to pro někoho nebude použitelné jako rychlý psací stroj a pro přístup k internetu. Většinou si takové PC koupí člověk z neznalosti, nebo z důvodu omezených finančních možností. Zde ja patrné, že dva lidé (fallon a gilhad) mají jisté zkušenosti a pro mě jsou ti dva šancí na to se něco dozvědět a naučit se od nich. Prostě mě zajímá, co a jak udělat, aby 10 let starý plasťák tenkrát pořízený za 7ooo Kč byl použitelným rychlým psacím strojem s přístupem na internet. Prostě mne to zajímá, tak je řeci nebudu odrazovat... takže pánové, sem s tím, zajímá mne jak to děláte... beru i Linux jako alternativu k Windows. Díky.

To znám. Tazatel nejdřív tvrdí, že mu stačí levný notebook jen na net a za měsíc tu bude brečet, že to je pomalé a nejdou mu na tom hry (nebo jiné zbytečnosti). Je rok 2022 a tomu by měla odpovídat nějaká minimální konfigurace. Nikdy jsem netvrdil, že to musí být nejnovější model za 50 tisíc...

Uvedu příklad z vlastní praxe. Nějaký dobrák doporučil jisté slečně, aby si koupila plasťák s 32 GB diskem. Disk byl zcela zahlcený aktualizacemi. Přitom pro její účely by to stačilo. Pro mne to byl v rámci servisu jen opruz tomu vdechnout další život. Vytrápil jsem se s tím. Tohle fakt nemá nikdo zapotřebí. Na druhou stranu připouštím, že pokud to někdo dostane jako staré odložené PC, tak proč tomu nedat šanci. Určitě bych pro ten plastový bazmek nikoho neposílal do elektry Na růžku. Tak to obvykle bývá. Víme jak je to v těch jejich podvodě slevových akčních letácích... Nicméně chci nechat prostor znalejším a naučit se od nich... leží mi tu cca 10 let starý netbook Asus, tak bych ho rád přivedl k životu, nejlépe skrz Linux.

Já to kupoval po zralé úvaze, protože výkon byl dostačující a měl dost potřebných konektorů (RJ45,VGA,HDMI,3xUSB!, různé SD a pod karty, sluchátka, mikrofon - kde to dnes najdeš?), vešel se do kapsy (doslovně) a navíc nestál nesmysl.
Nepřekvapivě to má pořád stejný výkon, jako když to bylo nové, jen je to trochu (dost) ošoupané, i když na to dávám docela pozor.
Jinak samozřejmě Linux (Windows prostě doma nepoužívám a jinde jen není-li zbytí), konkrétně Gentoo (protože si tam můžu nastavit sám, co si tam chci dát a co naopak ne), X+fluxbox (minimalistický správce oken, se snadnou a rozsáhlou konfigurací, 12 virtuálních ploch, přidání/ubrání dalších na 3 kliknutí myši), hlavní textový editor VIM (protože lepší jsem dosud nepotkal), řada skriptů na cokoli pouźílvám častěji (takže ovládání jednoduché, pohodlné a rychlé), nainstalováno jen co používám, spuštěno jen co aktuálně potřebuju.
(A jako důsledek mi to nezamořujou anezpomalujou věci, které si vysloveně nepřeju.)
Těch 12 virtuálních ploch umožňuje míst snadno oddělená pracovní prostředí podle funkce a řešené úlohy (zavolá zákazník, že něco, přepnu na další volnou plochu/y, pootvírám si okna pro připojení na jeho stroje, dohled, zdrojáky a nemotá se mi to s právě rozdělanou prací) - navíc výhoda mít většinu programů celoobrazovkových a ty, kde se to hodí naopak rozmíštěné na monitoru podle logiky.
Uspávání místo vypnutí mám na disk, takže to udrží obsah oken bez refreshe po libovolnou dobu (týdny, měsíce), zavření víka samozřejmě naskriptované, že nedělá nic - takže se vesele počítá i když někam zrovna cestuju, pokud je to třeba.
Nastavené priority u příslušných programů, takže i když třeba kompiluju systém, tak můžu vesele pracovat, kompilace využije jen idle čas a GUI/TUI běží bez zpomalení.
Faktury například vystavuju tak, že zadám jen potřebné položky (nebo jména sad položek) a skript na pozadí sám vytvoří ze šablon vstup pro LaTeX, který to převede na PDFka, následně rozkopíruje do příslušných adresářů, zařadí do fronty k odeslaní mailem a obstará ostatní administrativu (jako přiložení dosud nezaplacených faktur pro daného zákazníka k tomu emailu a podobně). Pro opakující se faktury mám prostě skript v cronu, který je sám vytvoří a nechá zpracovat.
Protože cestování a výdrž, tak se jak pevná linka, tak i pořadované wifiny připojují jen na jasný příkaz a jiným příkazem se odpojí a šetři se energie. (beztak se "na cestách" vyskytuju až příliš často v oblastech se zoufalou kvalitou pokrytí, nebo prostě bez - a zda se má či nemá něco posílat či načítat si určuju raději sám)
Obecně filozofie, že se nic neděje samo, pokud tomu neřeknu, šetří dost zdrojů i výkonu i nervů. (Aktualizace Windows na pokec? Známí na ně nadávají pravidelně, já aktualizuju přesně když chci a jen co chci ... :-D )
(Co se sazby týče, tak *-TeX je prostě špička nesrovnatelná s word-like molochy - a rozhodně nemusí běřet, když se zrovna nic nesází, jen třeba píšu text)
(Stejně tak třeba CAD si spustím jen když zrovna v něm chci dělat, stejně tak databáze, webový server, ... )
Co se internetu týče, tak několik různých prohlížečů, některé pod jinými uživateli, s různou kombinací nastavení doplňků a filtrů - pro informace používám jeden silně očesaný prohlížeč, co má v defaultu zakázané kde co a i obrázky načítá až na výslovný pokyn, takže web běží překvapivě rychle, ačkoli ochuzený o všecny blikací a hýbací reklamy. Naopak pro (webové) gamesky mám pár různě nastavených prohlížečů, jeden i s podporou flashe (swf) - ale ty zase nepoužívám na normální věci a běží pod jinými uživateli, takže mají dost omezený přístup k disku, jejich historie je značně jednotvárná (jen příslušné gamesky) stejně jako paleta hesel v nich použitých. (a zase většninou běží jen jeden z nich, protože mám jen jedný ruce a oči. Takže celý ten zvěřinec jen sežere nějaké místo na disku, ale paměť a výkon žere jen prohlížeč zrovna používaný)
Zálohování dělám podle potřeby a příležitosti, ale moc často to není, protože to není tolik potřeba - skoro cokoli dělám je v nějakém gitovém repozitáři a díky "release early, release often" commituju často (i desítky commitů denně na jediném projektu) a pokud je připojení k síti, tak mám skript, který na povel fetchne všechny (nebo jen vybrané) repozitáře, a jiný, podobný na pushování (a samozřejmě třetí, který mi přehledně zobrazí, jak na tom jsem s aktuálností a jak s rozpdělanou prací - takže snadno vidím, co jsem zapoměl, co ještě není dotažené/odeslané a tak) - čili takřka aktuální informace jsou vždy na několika strojích, fyzicky vzdálených, ze kterých naráz běží jen část.
Spoustu informací si píšu na soukromé webové stránky - kde používám statické generátory (výsledné stránky jsou jen jednoduché HTML+CSS, poskládané do šablon s příslušných adresářových struktur) (převážně pelican a nikola, ale teď mám v plánu vlastní generátor) - takže si je snadno můžu prohlížet i offline (a samozřejmě jsou verzované v gitu) - vzhled mám jednoduchý (protože jde o informace) a výsledné soubory jsou malé a chodí skoro v čemkoli - to důležité i v textových prohlížečích a i samotný kód je čitelný a bloky okomentované.
Když jsme u toho, tak domovskou stránku mám na lokálním disku jako soubor, obsahuje pár vnořených tabulek, ve kterých jsou přehledně seřazené stovky odkazů (a jejich ikonky opšt na lokálu) - takže se to načte okamžitě i na jakékoli "plečce", bez připojení k netu a shrnuje to dost dokumentace (i lokální), diskuzáků, oblíbených stránek a tak. Čili když někam chci, třeba na poradnu, nebo stackoverflow ... tak jednou kliknu a už se to natahuje v dalším tabu, místo abych v prohlížeči vyklepával do okýnka seznamu Google.com a tam se pak zkoušel trefit. (Vedlejší efekt, že zajímavé odkazy z googlu na něm prokliknu jen jedenkrát a pak už chodím napřímo, aniž bych se ho ptal hodnotím jako pozitivní)
A ano - pořád mluvím o té nepoužitelné desetileté plečce za 7.000 (čili dvojnásobném nesmyslu), ačkoli podobně to mám zorganizováno i všude jinde.

No jo, překlep.
https://www.czc.cz/asus-k50ij-sx078_2/67274/produkt byl dražší (11k), ale výkonnější, ten jede už 13. rokem, i když se postupně překvalifikoval z přenosného počítače na něco jako server (na nošení v kapse velký, tak sedí doma a dělá serverovou práci všecho druhu, i když by se furt nosit taky dal - jen by potřeboval novou baterku)
Taky údajně nesmysl, až na to, že v pohodě funguje dodnes.

nepocuvaj ich. osobne mam nieco taketo https://www.refurbished.sk/lenovo-thinkpad-l560-core-i3-6100u-23ghz8gb-ram256gb-ssd-newbattery-vd-224009 - kupil som ho z druhej ruky pred cca 8? 9? rokmi, asi. funguje denne 8 hodin uplne bez problemov, nemal som s nim jediny problem. samozrejme, baterka nefunkcna, iba zo siete. ked ti tu "radcovia" hovoria, ze notebook pri beznom pouzivani nevydrzi 10 rokov tak proste klamu.

intel 2.generace je krám starý 10 let se spotřebou 35w,
díky tomu nejspíš nízké / na kancl nepoužitelné rozlišení displeje 1366x768, usb2, asi omezená velikost ram ddr3 nízký takt (vygoogli si kolik umí), vyhodit disk a dát ssd, baterka nejspíš po smrti, těžké to bude jak kráva, tj. nepřenosný notebook.
za brtníky: ani zadarmo.

za dolní použitelný krám při co nejmenší ceně jde považovat: Lenovo ThinkPad L460 (jen 2jádrový cpu)

intel pentium 2020m je beznadejna mrtvola. to je hw pro duchodce, co maji cely den cas.
da se to urychlit ssd diskem (mx500, 250gb za 999, 500gb za 1444) a vetsi ram.

odkaz na normalni repas pro dnesni internety za 7t jsem daval.
pro stariky je lepsi minipc, neco jako dell 7020 micro + 24" monitor, samozrejme taky repas za asi 2.5t.

si vyber.

mikropc ke schování za velký monitor, kvůli malé bedně bych preferoval cpu s příkonem 35w.
lepší než nesmyslný notebuk, pokud se to nepřenáší. některé jsou "b" kategorie, systém w7 nebo w10:

i3-4360T 2jádrový cpu 35w, starý krám, nejlevnější
4t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1311776-hp-prodesk-600-g1-dm.html

i5 4570T 2jádrový cpu 35w
5-6t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1306165-lenovo-thinkcentre-m73-10ax-tiny.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1280407-lenovo-thinkcentre-m73-10ax-tiny.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1284884-hp-prodesk-400-g1-dm.html

i5 4590T 4jádrový cpu 35w, první rozumný procesor
6t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1280436-lenovo-thinkcentre-m73-10ax-tiny.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1308661-dell-optiplex-9020-micro.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1289425-dell-optiplex-9020-micro.html

i7 4785T 4jádrový cpu 35w, zbytečné ht
16gb ram 7t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1314196-lenovo-thinkcentre-m93p-10aa-tiny.html

i5 6500T 4jádrový cpu 35w
7t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1170167-dell-optiplex-3040-micro.html
512gb ssd, 8t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1311749-hp-elitedesk-800-g2-dm.html

obdobný i5-6500 je 4jádrový cpu s o něco větším výkonem, ale příkon 65w je do pidi bedny naprosto nevhodný.

zobrazovadla:
hodně kompromisní je 20" monitor se středním rozlišením 1600x900 px, má zabudovaný pc s i5 6500T
20" 8t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1281794-hp-proone-400-g2-aio.html

za dobrý pracovní monitor považuju 24" 16:10. vybírám z kategorie "a", ať je obraz bez chyby ("b" stojí od 2.5,-)
3t,- https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1144272-24-lcd-fujitsu-b24w-7-led-white.html
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1200831-24-lcd-asus-be24a-white.html
černé monitory mají kolem 4t,-

Je to pofidérní firma ve které pracují pofidérní lidé s pofidérním přístupem. Jak je možné, že klidně opakovaně prodali zařízení, které byly nefunkčními (repasy)? Opakovaná osobní zkušenost. Pokud by dělali to co tvrdí (marketingové žvásty), tak bych tam v minulosti nemusel nic vracet. Netuším, který chudák ty HW trosky nafasoval po mě. Možná to byl někdo odsud, když už tu jsou protěžováni.
Firem řešících repasy je přeci více. Pochopeno?
-----------------------------------------------------------
Franto, podrž to, já to vofouknu vzduchem z kompresoru... takové bylo závěrečné vyhodnocení jejich činnosti. Jinak tomu pracovně nedali ani prostý základ. To je systém levně koupit - ofouktnout - co nejdráž prodat. Nedostatečná kontrola, na kvalitě jim nezáleží. Jsou to marketéři ženoucí se za penězi.

nakupoval jsem tam vickrat, bez problemu. takze jsou mi tve "zkusenosti" ukradene.
vsimam si, ze tu opakovane zminujes sve x-hodinove spory s prodavaci, jejich sefy, se sluzbami ...
nekdo je setrilek kazde koruny a pritom vzdy konfliktni typ, dost otravna kombinace - tvuj boj.