Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lazarus - problen s while

Zdravím.
Nedavno jsem tu řešil programek na vyčitaní dat z vahy přes ser.port, který funguje, ale snažim se o další level.
Odešlu LazSerial1.WriteData(#$52#$0d#$0a);
A vrati se mi ST,GS,1450,kg
To první ST je že je vaha stabilní. Pokud není vrati NS, jako nestabilní. A tady je problem.
Normalně seděl na židli čipek, a když se na vaze zobrazilo ST, tak klik na tlačitko a data uložil a vytisknul.
Čipek už není.
https://i.postimg.cc/NG1h8qvN/v.png
https://postimg.cc/c6x4Wdwm

Po kliknutí na tlačitko by se v cyklu While mělo odesilat do váhy tak dlouho, dokud se mi nevratí stavvazeni = 'ST',
a pak vypsat bo Memo1.

Je to však opačně.
Nenapada někoho, de dělam chybu?
Děkují.

Tak na první pohled tam vidím dva problémy:
1) Ten cyklus se prodávádí, dokud stavvazeni JE roven 'ST'. Ale ty ho chceš provádět dokud NENÍ, ne? Možná bych zvážil repeat..until místo while.
2) Ten cyklus je řízený proměnnou stavvazeni, která se v tom ale cyklu nemění. Takže jakmile se tam program jednou dostane, už tam i navždy zůstane.

Nechapu. Mužeš trochu vic info?
Jako to volat v LazSerial1RxData?

Jsem zkusil tam dat timer a přes něj odesilat co vteřinu žadost a toto je ok.

procedure TForm1.LazSerial1RxData(Sender: TObject);
var
    sl: TStringList;
begin
data := '';
sleep(50);
data := lazserial1.ReadData;
sl := TStringList.Create;
sl.Delimiter := ',';
sl.DelimitedText := data;
if Trim (sl[0]) = 'ST' then
                    begin
                       stavvazeni := Trim (sl[0]);
                       vaha := Trim (sl[2]);
                    end;
sl.Free;
end;

Dát jako On timer čtení váhy, je taky docela dobrý nápad. Po zmáčknutí tlačítka by se pak vzalo to, co už bylo načteno (osobně bych bral aspoň poslední 3 hodnoty, pokud jsou označené jako stabilní a neliší víc než málo, nebo bych čekal v cyklu while, dokud by tento stav nenastal (v tom while by se muselo volat application.processmessages), ještě mě napadá, že by button mohl nastavit nějaký příznak (čekání na platnou hodnotu) a podle toho by potom fungovala obsluha timeru, nebo by byl druhý timer, který by to zajišťoval). Osobně bych se bránil tomu zaseknout program čekáním na něco, co třeba ani nastat nemusí.

Lazarus zdědil po pascalu cyklus reperat, ten je podle mě na to vhodnější (kód se musí provst minimálně jsdnou)
Na že by céčko něco takového nemělo (do while), ale moc se to nepoužívá, ani nevim proč, jestli kvůli těm třem klikům navíc.

Osobně bych to viděl na:

zvaženo:=false;
repeat
  přečíst z váhy
  když má na začátku ST (a podařilo se správně přečíst i zbytek atd.), nastav zváženo:=true
until zvazeno

To musí fungovat. Ještě by bylo dobré dát tam nějaký timeout, aby program neuváznul v té smyčce navěky. Pokud to načtení netrvá moc dlouho, tak bych to před dalším zpracováním načetl třeba třikrát a porovnal výsledky, aby se eliminovala možnost chyby přenosu. Protože jestli ten textovej řetězec neobsahuje žádnou konktrolu (jako třeba GPS, kde je xor kontrola), klidně chyba jednoho bitu udělá ze 1450 kilo třeba 3450 (samozřejmě v lepším případě udělá údaj nesmyslným, ale když jsem koukal na záznamy z GPS, hlavně na ty věty, které neprošly kontrolou, tak tam byly právě i takové, kde by se chyba jinak nepoznala, i když většina byla chybná na první pohled (třeba useknutá nebo s nesmyslnými znaky nebo nějak jinak poškozená)).

Tak to čtení mám tak jak poradil Wikan a bych řek, že je to dobrý napad.

procedure TForm1.LazSerial1RxData(Sender: TObject);
var
    sl: TStringList;
begin
data := '';
stavvazeni := '';
vaha := '';
sleep(50);
data := lazserial1.ReadData;
sl := TStringList.Create;
sl.Delimiter := ',';
sl.DelimitedText := data;

if Trim (sl[0]) = 'ST' then
                    begin
                        stavvazeni := Trim (sl[0]);
                        vaha := Trim (sl[2]);
                        Label1.Caption:= Trim (sl[0]);
                        Label2.Caption:= Trim (sl[1]);
                        Label3.Caption:= Trim (sl[2]);
                        Label4.Caption:= Trim (sl[3]);
                    end
                    else LazSerial1.WriteData('hups');
sl.Free;
end;

Ale to "ještě by bylo dobré dát tam nějaký timeout, aby program neuváznul v té smyčce navěky" mi nedalo spat.
Takže asi klasika s repeat.

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var i:Integer;
begin
i:=0;
LazSerial1.WriteData('hups');

repeat
    inc(i);
    Application.ProcessMessages;
    if stavvazeni = 'ST' then  continue;
    sleep(50);
until i=100;

Memo1.Lines.AddText('stav vazeni ' + stavvazeni);
Label5.Caption:= stavvazeni;
Label6.Caption:= vaha;
end;

Nějake připominky? :-D

Ona to je vaha na nakladní auta do 65 tun.
Když někdo na ní vjede slušně, pomalu tak se ustali mnohem rychlejí než když na ní vjede nějake prase. a prasat je hodně.

Neopakuje se važení.
Při kliknuti se odešle jen jednou WriteData
V LazSerial1RxData se to opakuje dokud vaha je stabilní a pak ukonči
A přes repeat jen hlidam, až se ustali a načtu vahu.

Kluci, jsem se zadrhl na tom posledním.
Chci to uložit, ale aby v nazvu bylo datum a čas a soubor musí být bez připony.
Když použiju formatdatetime('ddddd h:nn', now), mám 17.01.2023 15:46
Počitač bere tečku mezí 01.2023 a tedy mám soubor 17.01 s připonou 2023 15:46
Potřebují změnít ty . třeba za -.
Projet postupně znak po znaku a nahradít bych zvlad.
Je jednodušší zpusob?

Dik.

Tak jak kde, že ano ... u mě to například není žádný problém:

[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ ls -al aa*
ls: cannot access 'aa*': No such file or directory
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ echo -e "test\n druhý řádek" > aa:bb
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ ls -al aa*
-rw-r--r-- 1 gilhad users 21 2023-01-17 20:02 aa:bb
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ cat aa:bb
test
 druhý řádek
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ rm aa:bb
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $ ls -al aa*
ls: cannot access 'aa*': No such file or directory
[gilhad@cobra-mk3(0) ~] $