Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dual Boot - win10 + win11

Nainštaloval som si nový operačný systém win11 na ssd a win10 na hdd. Normálne by mala vyskočiť tabuľka na vyber operačného sytému, ale vždy sa načítal len win11. Keď ale skočím do biosu a dám bootovať z hdd normálne sa nabootuje Win10 ale po reštarte sa znova nabootuje len win11. Dá sa to nejako opraviť?

Pokud to je skutečně nainstalováno na 2 samostatných discích, tak se volí z "BOOT ORDER". Po zapnutí se stiskne/kliká na F11 či jinou (je to obvykle napsané vpravo dole pár sekund po zapnutí).

Taky je možné 2. systém přidat do "volby zavaděče", ale to není triviální (třeba placený EasyBoot či jak se to jmenuje).

1) jestli chceš trvale používat jeden systém a druhý jen občas, zvol si v biosu -> boot jeho disk.
přesněji: protože jsi použil gpt disk a uefi instalačku -> volíš v biosu správný windows manager. některé v biosu ukazují jeho popis na kterém je disku, někde na to máš funkční klávesu.

2) která verze windows je na kterém disku si buď pamatuješ, nebo vidíš ve správě disků (diskmgmt.msc), kde je c:
nebo ty disky postupně odpojíš, ať vidíš co startuje.

3) zpět k 1): v biosu budeš jen občas ručně přepínat ten druhý méně používaný systém.
tím pádem bys nepotřeboval easybcd a jeho boot menu.

jenže se obávám, jak jsi v prostředí 2 disků ve zmateném pořadí (pro bios i pro tebe) instaloval 2. systém, že ten klidně může mít bootloader na 1.disku cizího systému.
to jinak než střídavým odpojením disků neověříš.

4) taky je možné nechat v easybcd jen krátkou prodlevu na volbu systémů. ať pak pokračuje sám na tvůj používanější.
se ssd disky to netrvá tak dlouho, pokud sis nekoupil odpad kingston a400.

1, Mám zvolený win10 ale inštalacia win11 to zvesela ignoruje. Nastavené je bootovanie z disku HDD.

2, win 11 je na ssd Kingston a win10 je na hdd Western Digital. V minulosti som nemal problém z duálnym bootovaním, Win10 nemal problém ani z win7 ani z Linuxom. Keď je spustený win11 SSD sa tvári ako jednotka c a HDD ako jednotka g.

3, Po reštarte sa načíta win10 ale po opätovnom reštarte sa znova načíta win11. bootloader som už overoval win 10 si vytvoril na disku 50 MB a 512 MB, tie sú na hdd. A na SSD sú win11 si vytvoril 100 MB a 626 MB. Že nepatria druhému viem tak, že ak mám načítaný iný súbor, win bootloaderom druhého systému priradí písmeno. Keď mám zapnutí win 11 objaví sa mi disk H 50 MB a disk I 512 MB. Keď mám zapnutí win10 tieto písmená patria diskom 100 a 626 MB.

v pořádku. a "mechanickým" přepínáním disků v biosu jde volit start z těch disků, čili w10 nebo w11.
1) ale musel by se deaktivovat easybcd.
2) protože to jsou gpt disky, nevolí se v biosu název disku jako u mbr, to je neplatná volba, ale windows manager.
a protože ty disky jsou dva se 2 instalacemi, má bios vidět 2 windows managery.

přepínání přes bios je velmi otravné a ještě víc zdržující než než easybcd. ale pokud se využije jen v 5% případů a většinou se poleze do jediného nastaveného systému, nebude to tak vadit.

ještě proč po volbě z menu nejspíš následuje restart:
- bios má předvolený boot na jeden disk a pod jeho systémem byl nainstalován easybcd, který se přidal do jeho bootloaderu v tom 100mb oddílu.
- ale preferuješ druhý systém, takže on musí restartovat, aby se dostal přes druhý bootloader do druhého systému.
je to můj odhad, nemám ani v plánu to zkoušet.

Netuším. Normálne ak nainštalujem win7 na jeden disk a win10 na druhý disk vyskočí mi tabuľka na výber operačného systému. Lebo mám kolonku dual boot nastavenú na Auto. Dalšími možnosťami sú enabled a disabled. A žiadne reštarty sa nerobia. Ale pri inštalácií win11 na jeden disk a win10 na druhý disk, tabuľka nevyskočí a všetko si pre seba uzurpuje len win11. V svojom biose môžem meniť prevolené botovanie aj tak, že uchopím ikonku HDD pretiahnem ju na začiatok, pred SSD. Tým skočí 1 HDD a 2 SSD. Ale aj tak bez vášho programu, easybcd by som mi druhý systém nenačítal. Respektíve načítal ale len pri manuálnom bootovaní v Biose. Rozmýšľam či problém nemôže byť v inštalačke win11, robil som podľa tohto návodu. Skúšal som aj nainštalovať najprv windows 11 a potom windows 10. Vysledok je rovnaký, win 11 ignoruje primárny boot systém nastavený v biose.

Jediná voľba čo funguje je F2, nikde nemám F11 či inú klávesu a dostanem sa do Biosu. Oba disky som prekonverktoval z MBR na GPT. A vytvoril som aj GPT inštalačne USB na win10 a win11. To samé win11 má vrch a neponúkne mi to možnosť dual boot, tá je mimochodom deflautne nastavená na Auto. S easybcd to tak nejak v funguje, ale po reštartoch, nie ideálne. A celkovo sú oba systémy akoby v konflikte, ani win11 ani win10 nie sú tak stabilné a výkonné ako pri singel inštalácií. Inak budúci rok končí aj win10 20H2 aj win11 20H2, win11 20H2 je posledný ktorý berie TPM 1.2.

Když už to celé instaluješ znova, můžeš to nainstalovat sice na 2 disky, ale EFI oddíl nechat jen 1. Nejdřív W10, potom přidat W11 (se zachováním W10). Bude se to chovat analogicky, jako W7 + W10.

Zcela určitě máš po zapnutí kromě F2 pro vstup ještě F11 (nebo jinou) pro Boot Order. Musíš mít vypnuté Fast Boot a PC se musí skutečně vypnout (nejen restartovat). Vypnuté Rychlé Spouštění v Windows je snad samozřejmé. V UEFI nech boot UEFI Only, CSM/Legacy vypnuté.