síťový adaptér Technicolor TC7200
Zdar,
mám od UPC (Vodafone) modemorouter Technicolor TC7200.
Napájecí napětí: 230 V (AC), maximální příkon: 18 W, průměrný příkon: 8,7 W, adaptér AC/DC: ADAPTÉR 18 W, 12 V, DC/1,5 A. Průměrná spotřeba je 8,7 W.
Tento originální síťový adaptér 12V=1,5A max. je při spuštěném modemu tak rozpálenej, že na něm neudržím ruku.
Můžu porovnat se spoustou jiných routerů, switchů nebo i modemu od Vodafonu Compal CH7465, že tam se nic takového při provozu neděje a ty adaptéry jsou vlažný maximálně trochu hřejou.
Mě to štve, protože mám strach, že to jednou ten adaptér nedá a vznítí se, takže ho furt vytahuju ze zásuvky.
No a teď jsem někde vyštrachal jinej adaptér se stejnou zdířkou, který je 12V=2A max. Tak jsem ty adaptéry prohodil a po několika hodinách je i tento adaptér tak rozpálenej, že se na něm ruka udržet nedá, jak to pálí.
Jestli někdo ten Technicolor máte, tak by mě zajímalo, jestli ten adaptér taky máte tak rozpálený, protože mi přijde, že ten modem si teda nebere těch 18W, jak výrobce tvrdí, ale tak 48W podle toho, jak to je zahřátý, což bych pak chápal, že jestli zařízením, které je konstruováno na 1,5 nebo 2A prochází dvojnásobek, že to potom ten adaptér tak šíleně zahřeje.
Nevim, co s tím, modem měnit nechci, protože Vodafone dává teď standardně ty modemy Compal, což jsou hrozný šitky po stránce stability spojení a s Technicolorem jinak problém není.
No já bych pro jistotu změřil kolik to žere doopravdy
https://www.svetsoucastek.cz/meric-spotreby-elektricke-energie-geti-gpm02-p119138/
Ten zdroj může být klasický - lineární tedy s převodním trafem místo častěji používaného spínaného. Pak by se ohříval víc. Jak to poznat bez rozdělání nevím, leda by to měl na štítku. Lineární by měl být trochu těžší ale u tohoto výkonu to asi nepoznáš.
V první řadě, zdroj ti nikdy nedá zásadně víc, než na kolik je konstruovaný (což je zase napsáno na štítku zdroje). V druhé řadě, pokud by odběr přesahoval zásadně proudové specifikace zdroje, tak by zařízení velmi pravděpodobně přestalo fungovat.
No a protože jsi vyměnil zdroj a zahřívání nepřestalo, tak si osobně myslím, že to není zdrojem, ale zásuvkou, kde není dokonalý kontakt ve vidlici, nebo máš hliníkové dráty a vyhřívá se zásuvka, která následně vytápí i zdroj. Jako první test bych tedy zdroj zapojil do jiné zásuvky (v nejhorším případě přes prodlužku, ale pak je třeba sledovat zahřívání i zástrčky prodlužky), případně nechat prověřit (ideálně všechny) zásuvky v bytě.
edit: pokud by to nepomohlo, tak pak už jen měřit, kolik to zařízení reálně žere.
https://kutilska.poradna.net/questions/3145051-rozvod-elektriny-v-byte
Nenapadlo mě, že by to mohlo v jiném případě být i zásuvkou, takže jsem to nenapsal.
Je ten zdroj (adaptér) zapojený do UPSky, navíc byl hned nad tím rozžhaveným adaptérem ještě adaptér jiný, tak jsem dal tento do zdířky nahoru a pod ním nechal jedno volné místo. Teda zásuvkou to v tomto případě není.
Takže radíte sehnat wattmetr a změřit to?
Asi to bude problém, nemohu teď mít jakékoli výdaje a nemám od koho si wattmetr zdarma půjčit. Zatím to teda budu stále ze zásuvky odendávat, kdykoli půjdu z bytu pryč.
Když nemůžeš mít výdaje, tak ber tuto odpověď jen jako informaci:
Místo jednoúčelového "hloupého" wattmetru bych možná doporučil koupit např. takovou zásuvku (cca 450 Kč):
https://www.tp-link.com/cz/home-networking/smart-plug/tapo-p110/
Sám ji mám (spínání osvětlení podle časového rozvrhu), ale měření spotřeby jsem ještě nezkoušel - nepotřeboval jsem nic měřit.
Místo vytahování zdroje ze zásuvky je pohodlnější zásuvka (cca za 100 Kč):
Nepotřebuješ wattmetr. Stačí multimetr a měřit budeš samozřejmě na straně nízkonapěťové, a samozřejmě ampéry (do série). Buď si udělej produžovací přípravek, nebo tu šňůru rovnou rozstřihni (pak ji zase spojíš - ale poznač si polaritu, ať to neotočíš! Některé kabely mají značení, ale nelze na to spoléhat)
Při takovémto "výkonu" se tohle neuplatní
Nejspíš má prostě nekvalitní zdroje/adaptéry, které poněkud přehání s údajem na štítku. A některé i slušné opravdu hodně hřejí, ale je to těžké "pocitově" porovnávat, spíš je důležitý čichový vjem
Ja by som to videl aj na mozny problem v modemoroutri . . .
Este som nemal spotrebic, co sa tyka modemov, routrov aby u niektoreho siel zdroj na doraz, podla zahrievania.
Nemusi tam byt vyslovene skrat, ale uz nejaka suciastka moze ist mimo svoje hodnoty . . .
Před Technicolorem TC7200 jsem měl od UPC modem Thomson a tam se právě stalo, že trafo shořelo a když mi technik měnil modem, tak říkal, že si nemyslí, že to bylo tím zdrojem, že u těch Thomsonů se právě běžně stává, že tam něco odejde a v důsledku toho se přehřeje trafo.
Ale u toho Technicoloru jsem na podobný problém nenarazil a jak říkám, byl bych nerad, když alternativa je nechat si ho vyměnit za blbý Compal.
trafoadaptery maji zhruba kostkovy tvar a jsou na svuj objem velmi tezke (zelezo + med).
a maji horsi ucinnost, vic topi kvuli trafu.
spinane zdroje byvaji placate, z 3/4 obsahuji vzduch, ty by se ohrivat nemely skoro vubec.
spinane zdroje maji v zatezi cos.fi blizky 1. u nich muzes zmerit st proud a spocitat prikon.
Díky všem za odpovědi.
Tady
https://aukro.cz/modem-technicolor-tc7200-pro-pevny-internet-kabel-7030525282
je vidět original power adaptér toho modemu.
A ten zdroj, který mám já,to je takový ten notebookový typ, šňůra pevně spojená se zdrojem a z druhé strany šňůra na dva konektory a z druhé strany do zásuvky.
Ještě mám zdroj od switche Zyxel, ale má na štítku 12V ~ 1A, což je méně než ty dva, které jsem zkoušel: 12V ~ 1,5A a 12V ~ 2A.
Pak mám ještě takovej jeden zdroj masivnější, těžší, ale je 9V ~ 2,5A, tak nevim, jestli ho zkoušet. Zničit by to ten modem nemělo, když je tam méně tzn. 9V, ale počítám, že se ten modem s tím jen nenastartuje?
Pokud je na modemu 12 V, tak bych to na 9 ani nezkoušel.
Na 2. straně, klidně zkus ten 12 V 1 A, modem bez "příslušenství" klidně může mít do 1 A. Hlídej, osahávej a čuchej
Cisco modem od UPC ma zdroj na 15V, casom tiez odchadzaju a este k tomu aj dost nestandardny rozmer napajacieho monektora. Ale v pohode bezia na 12V.
Tak nevim,
nahodil jsem dneska ten Power adapter ze Zyxelu, který má specifikaci 12V ~ 1A a je to i po několika hodinách používání stále jen mírně zahřáté. Rozhodně to není ani náhodou jako u originál adaptéru 12V ~ 1,5A, na který se pomalu nedalo sáhnout, ani u toho druhého 12V ~ 2A, který byl taky doslova vařící.
Jak je to možné, že i na 12V ~ 1A modem TC7200 standardně funguje bez výpadků a zároveň to zdaleka tak nehřeje, teda mu ta 1A dost možná i méně úplně v pohodě stačí?
To byly teda ty adaptéry 12V ~ 1,5A a 12V ~ 2A naprosté šunty, které měly mít specifikaci tak na 0,5A?
Nejspíš byly ...
Ve specifikaci je 8,7 W což 12 V a 1 A splňuje (ale už nepůjde k modemu nic přidat, max. je uvedeno 18 W).
Ještě je možná poněkud absurdní teorie, že naopak ty adaptéry byly málo zatížené a proto se zahřívaly (což je pravda pro transformátory, ale možná i pro některé spínané zdroje ).
Jasný no, hlavně teda že jsem to vyřešil a nechám tam ten 1A adaptér, který se nehřeje.
Jak tu nědo psal o spínaném zdroji že je těžký proti těm trafíčkům, tak je zřejmé, že se ve všech případech jedná o malá lehká trafíčka, ten Zyxel adaptér rozhodně není větší a těžší než ostatní, naopak je z nich nejmenší.
---
Jsem tu vlnovku použil jako odpovídá, správně by měla být vlnovka a podtím rovnítko, myslím, že je zřejmé, že se bavíme o DC 12V.
pochopils to přesně naopak. Trafo je těžké, spínaný zdroj je lehký.
ok, díky za upřesnění
jsou to tedy všechno jistě malé lehké spínané zdroje.
12V a 2A a 1,5A hřejou jak prase, ruku na tom neudržim, 1A je po dvou hodinách mírně zahřátý.
Nějak se v tom ztrácím. V dotazu píšeš, že je potřeba 12V DC a v textu uvádíš různé adaptéry s výstupem AC.
Nebo co u tebe znamená "~" ?
Obecně platí, že spínané zdroje (podle váhy se snadno rozeznají) musí být při zapnutí bez zátěže studené, zatímco zdroje s transformátorem i bez zátěže hřejí (podle kvality plechů některé víc, jiné méně).