Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aktualizace Windows 10, z 21H2 na 22H2

Prováděl jsem to teď na dvou počítačích, s SSD a 16 GB RAM, místa na C: dost a dost. Jeden typický kancelářský stroj, druhý relativně výkonný i na hry ve full HD. Překvapilo mě, jak dlouho to celé trvalo.

Mám nastavené odložení aktualizací 365/30 a protože automaticky by se tedy tato aktualizace měla spustit někdy v říjnu, kdy máme blázinec, rozhodl jsem se to udělat ručně a teď. Začínám kompletním acroniťáckým mirrorem C: s ověřením zálohy, data jsou na jiném disku.

Ve Winupdate ani po zrušení toho 365/30 omezení v gpedit.msc a restartu se žádné aktualizace nenašly(??), použil jsem tedy MS Pomocníka pro aktualizaci, Windows10Upgrade9252.exe.

A u toho silnějšího PC jsem si dělal časový log:

8:22 - spuštění Pomocníka, začala se stahovat data (koukal jsem, rychlostí kolem 30MB/s)
8:41 - začala instalace, vytváření adresáře $WINDOWS.~BT
8:45 - 73%
..a pak se to výrazně zpomalilo..
9:02 - 84%
9:20 - 88%
9:48 - 91%
..ani to nedoběhlo do 100%..
10:10 - restart PC + procenta aktualizace jako při "běžných" měsíčních opravách, několik restartů
10:16 - přihlašovací obrazovka "Vítejte"
10:18 - plocha

Skoro dvě hodiny. Na tom slabším PC to trvalo o cca 10 minut déle. Asi to bylo tím, že jsem to celé vyvolal ručně; kdybych neměl to 365/30 nastavení, asi by se to celé stahovalo a připravovalo na pozadí.

Někdy to trvá dlouho, asi ví jen Microsoft.

Je na C dost místa? Je v PC přítomno HDD a nemohly se dočasné instalační soubory stahovat tam? -pokud by HDD bylo hodně fragmentované, tak by mohlo tu operaci hodně zpomalit.

Ale jak říkám, je to jak kdy, hlavně že to doběhlo a je to ok.

Sám jsem tento postup používal několikrát, když se Windows rozhodly, že novější verzi nedají a také hlásily, že žádná aktualizace není. Proč ví zase jen MS, ale odhad je, že vyhodnotí nějakou nekompatibilitu. Vždycky, když to nechtělo aktualizovat, tak to bylo na starším PC (Skylake a starší).

Jinak nastavení gpedit.msc mám 90/30, stačí to, zatím jsem na problém nenarazil. Ale teď je to jedno, když už nejspíš žádné upgrady (to první číslo) nebudou.

Ano, na C: bylo místa dost, z 256 GB minimálně polovina. V počítačích jsou i HDD, tam se to myslím nestahovalo (nakonec stahování šlo celkem rychle). A ten instalační $WINDOWS.~BT adresář se tvořil na céčku.

Myslím, že je to tím, že pokud to nevyvoláš ručně, děje se to skrytě na pozadí, vše se stáhne, vytvoří ten adresář… a ty o tom vlastně ani nemusíš vědět. Pak najednou vyskočí info, že je třeba kvůli aktualizaci restartovat PC, od toho okamžiku to netrvalo ani deset minut.

Dával jsem to sem jen tak, bez nějakého dotazu (pokec), kdyby to i někoho dalšího, kdo si aktualizaci vyvolává sám, překvapilo, jak moc dlouho to trvá.

22H2 je konečná, těch "365" je tedy už asi zbytečných. Aktuálních bude jen těch "30" za lomítkem, ale to si netroufnu snížit. MS už tolikrát své aktualizace pos*al a následně opravoval, že opravdu nemíním být neplacený tester a rozhodit si produkční stroje.

Ponocník ;-) je v podstatě plná přeinstalace OS se zachováním aplikací a dat, proto to trvalo tak dlouho a stahoval se celý WIM soubor Desítek. Pokud jsi chtěl udělat jen běžný upgrade, tak to jsi měl udělat přes KBčka:

https://support.microsoft.com/en-au/topic/kb5015684-featured-update-to-windows-10-version-22h2-by-using-an-enablement-package-09d43632-f438-47b5-985e-d6fd704eee61

tj. poslední servicing stack (alias poslední verzi Windows update) + posledního kumula pro starou verzi OS kterou máš (21H2) a následně Win Update by už měl nabídnout upgrade sám.

Nevyznáš se v tom.
Poslední hlavní aktualizace ve smyslu nového souborového buildu byla verze 2004 (build 19041).
Následující 20H2 (19042), 21H1 (19043), 21H2 (19044) a 22H2 (19045) jsou vedlejší, souborově stále build 19041, povolují se pomocí EP (enablement package) - klidně ti od jednotlivých verzí dám odkaz na EP pokud nevěříš.
Vždy je vhodné mít stáhlé aktuální iso (já mám k dispozici vždy každý měsíc aktuální originální z MVS, vycházejí tuším každé třetí úterý v měsíci) na instalaci nebo upgrade na vyšší souborový build. Tu se ale řeší upgrade stejného souborového buildu a na to je zbytečné mít stáhlé celé iso, na to úplně stačí pár kB velká EP.

to je ovšem chyba mrchosoftu, že se v tom uživatel nevyzná. m$ tvrdil, že vydá ročně servicepack / půlroční a velký update / moment / nebo další název, který je co dva roky napadne.
jak má uživatel tušit, že to všechno je podle tebe lež a správný postup je mít historické iso z r.2020, k tomu větší množství security kb nebo nějaký rollupdate a k tomu nakonec ještě malý vyrovnávací kb? vždyť je to tak křišťálově jednoduché.
no a když je 22h2 poslední vydaná verze, já považuju za příčetnější mít stažené právě toto .iso (ostatně mi nic jiného ms ke stažení nenabízí) než starou instalačku z r.2020 + celý ten absurní balast navíc.

vím že trpíš poruchou mít všude poslední slovo, proto jsi v kolektivu tak oblíbený. nechám tě se realizovat.

Tak on se tím docela zabývá, takže když to říká, já mu věřím. Je to ale jedno, protože stejně se stává poměrně pravidelně, že si Windows ten upgrade nestáhnou a musí člověk stáhnout pomocníka při upgradu a rázem prostě ten velký čistý upgrade dělá. Takže teď sice super, že víme, že kdyby to fungovalo dobře, tak jsme nemuseli, ale stejně to dělali. :-)

Teď jsi mě pobavil. Opravdu to máš zmáknutý, ale myslíš, že průměrný uživatel "jako jsem já" tohle dá? Teď jsi mi řekl, že ta možnost tu je, děkuju. Doteď jsem to netušil a že bych tohle dokázal bez té informace, v Microsoft catalogu dohledat, to fakt ne. :-)

1)
Normální běžný uživatel se v ničem nevrtá, v tom případě se mu za normálních okolností EP na vyšší verzi nainstaluje nejpozději před vypršením podpory verze, na které běží.
Když se uživatel v tom aspoň trošku vyzná, tak je hromada možností jak poznat jestli se jedná o velký nebo malý upgrade, např. podle čísla buildu, podle verze souborů, podle webu MS, podle článků na netu atd.
2)
Co? Jaká lež?
3)
"správný postup je mít historické iso"
Co to meleš za blbosti? Já psal: "Vždy je vhodné mít stáhlé aktuální iso na instalaci nebo upgrade na vyšší souborový build".
4)
EP je křišťálově jednoduché. Jestli to chceš vysvětlit tak pro mimina...
Je velký a malý upgrade.
V případě toho velkého je Windows vytvořen na novém souborovém buildu. Například verze 2004 je build 19041, verze souborů Windows jsou 19041.
Pak se tato verze/build aktualizuje pomocí kumulativních aktualizací. Takže se zvyšuje to číslo za tečkou, např. 19041.329
Pokud se MS rozhodne udělat malou aktualizaci, jako tomu bylo v případě 20H2 (19042), 21H1 (19043), 21H2 (19044) a 22H2 (19045), tak od určité revize se díky kumulativní aktualizaci v tom souborovém buildu 19041 nachází i funkcionalita těch vyšších verzí a pokud na tu vyšší verzi chce přejít, tak ji povolí pomocí EP, která zjednodušeně udělá to, že v registru nastaví virtuálně hodnotu buildu na vyšší číslo a povolí tu funkcionalitu. V případě 22H2 je pro povolení potřeba minimálně revize 1865 a povoluje se to pomocí EP KB5015684.
5)
Já za nejvhodnější považuju mít stažené aktuální iso z MVS, ne nějaké zastaralé iso z veřejného webu MS pro lampičky :-)
6)
"ostatně mi nic jiného ms ke stažení nenabízí" ... Nabízí, na MVS .-) Nabízí tam aktuální iso, jak už jsem psal, aktualizuje je zhruba každé třetí úterý v měsíci.
7)
Reaguju, protože jsi úplně mimo .-)

pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti nemohou vyplodit komentář, aniž by nezaslintali nad svým oblíbeným termitem lamička.
přitom tuto obsesi chápu, já si zas nikdy nemůžu opustit označení mrchosoft. ten miliardě uživatelů nabízí ke stažení jen to co nabízí, i když svým influencerům podstrkuje protekční iso.
má se snad miliarda zákazníků kvůli tomu stát pyšnými nadřazenými influencery (neplacenými alfa/beta-testery), aby se necítili jako uživatelé druhé kategorie?

a na rozdíl od vlhkých snů m$, nikdy neusiluju o "funkcionality vyšších verzí", ale jen o nutné security záplaty jeho starých i nově zavedených chyb. těžko říct, kde a proč jsi z textu vybájil něco jiného ... asi si dosazuješ do textu vlastní výmysly a ty pak "vyvracíš", klasický dezolátní postup.

Mé oblíbené slovo bylo lamička, které jsem v poslední době nahradil slovem lampička. Nepíšu jej ale z důvodu pýchy a ješitné nadřazenosti, ale nejspíš z důvodu, že je provokativní, úderné a taky ze srandy a taky z důvodu budování mého virtuálního obrazu u nepříliš empatických lidí tak jak ho vidíš ty. Jestli máš na to jiný názor, tak já ti ho neberu :-)
Nejedná se o obcesi. Má pozice vyžaduje důkladnou psychologickou a psychiatrickou analýzu, mám tedy už hromadu psycho posudků, o obcesi tam není ani zmíňka :-)
To, kde píšu o funkcionalitě vyšších verzí jsem reagoval na toto:
"jak má uživatel tušit, že to všechno je podle tebe lež a správný postup je mít historické iso z r.2020, k tomu větší množství security kb nebo nějaký rollupdate a k tomu nakonec ještě malý vyrovnávací kb? vždyť je to tak křišťálově jednoduché."
Jo klidně si usiluj o co chceš a klidně si piš dál všelijaké tvé bludy. Mimochodem co se týče Win 10 a klasických edic Home a Pro tak jestli se nepletu všechny verze Win 10 jsou "End of servicing" kromě 22H2:
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/release-health/release-information
Jo a další věc je docela srandovní tvé tvrzení o tom, že ti jde jen o security záplaty a ne o "funkcionality vyšších verzí", takže tvůj vlhký sen je jet na 1507 RTM (build 10240) :-) ... docela naivní vlhký sen :-)
To "protekční iso" byla narážka na co? Jestli na MVS iso, tak MVS iso jsou normální iso (ve druhém úterý v měsíci vychází kumulativní aktualizace, ve třetím úterý v měsíci vychází MVS iso s touto kumulativní aktualizací), dříve známé jako MSDN iso. A jestli na něco jiného tak nechápu proč tu plodíš takové bludy.

Já určitě nabořené Windowsy nemám, kompletní přeinstalaci (protože problém) jsem snad dělal někdy v době Win95/OSR1. Myslím "chtěnou" přeinstalaci.

Jak píšu nahoře, měl jsem v gpedit nastaven odklad, ale nechtěl jsem čekat do doby až ta doba vyprší, v nějaký nevhodný čas, tak jsem to zrušením odložení, restartem a ručním hledáním WU chtěl vyvolat jako naprosto obyčejný user. Jenže nic se nedělo, nic se nenašlo (ač weby MS píšou, že přes WU to běžně funguje), postupoval jsem podle MS doporučení a výsledkem bylo to, co jsem popsal.

Pravděpodobně samoseto by to mělo proběhnou rychleji a ne - jak mi bylo výše řečeno - formou přeinstalace se zachováním programů a dat. Leč, nestalo se. Já se v tomhle moc neorientuji a nakonec mi to ani nevadí, vše proběhlo bez problémů.

Vím, že si dokážeš dupnout a update Windowsů pak proběhne tak, jak ty si přeješ; takových ale moc není. Proto mě trochu zaráží, že u mě to tím rychlým a jednoduchým způsobem neproběhlo - a nemyslím si, že by to bylo nějakou mou vinou, že bych někde něco úmyslně či blbostí zablokoval. Aktualizace mi vždy normálně roky chodily, vč. updatů až na 21H2, byť odložené. A teď jsem jen zrušil ten odklad - a nic :-)

Pokud jsi měl nenabořený Windows 21H2 s revizí 1865+ (s kumulativní aktualizací z 2022-07-26 nebo novější, případně aktuální kumulativní aktualizaci nejdřív nainstalovat ručně) tak jsi to mohl vyřešit pomocí EP (tady co jsou ty linky výše) během pár sekund.
Stačilo si najít nějaký vhodnější návod nebo se tu zeptat :-)