
Windows 10 ver 22h2 - Nedá sa nainštalovať na pc
Včera k večeru sa mi stiahla kumulatívna aktualizácie, aktualizácie má síce vypnuté ale ms píše že sa nedajú vypnúť úplne. Inštalácia sa dokončila a ja som šiel spať. Po návrate z práce sa windows už nezapol, hádže iba obnovenie systému. Kliknem skočí obrazovka UEFI z možnosťami obnovenia. Kliknem na odinštalovať poslednú aktualizáciu, odinštalácia zlyhala. Kliknem obnoviť z obrazu, ktoré som ukladal na samostatný disk, disk je zrazu prázdny. Windows bol nainštalovaný na kingston 512 GB, kým obrazy pre obnovenie systému sa ukladali na Toshiba 1GB HDD a ten je zrazu prázdny. Rozhodnem sa preinštalovať windows vložím inštalačný USB z Win10 a vyberie verziu Win 10 Home. Odránim paticiu 0 a znova ju vytvorím, systém nemôže inštalovať na particiu 0, odstránim preto particiu Kingston 128 GB a chcem inštalovať tam, systém nemôže inštalovať na praticiu 1. Vypnem počítač a na notebooku emulujem cez media creation tools nové USB z Windows 10 z najnovšími aktualizáciami. Kliknem na particiu 0 a dám inštalovať inštalácia prebieha, som nadšený ale potom skočí, chyba 0x8007025D. Vypnem počítač. Emulujem ďalšie usb a skúšam znova a znova. Nakoniec jeden chytne a inštalacia prebehne na 100%. Usmejem sa ale potom príde chyba. Červená hláška error. Inštalácia sa zrazu prepne do UEFI Obnovenie systému a zobrazuje červeným hlášku: C:\Recovery\WindowsRE\Winre.win\System32\Lgfiles\srt\srtTrail.txt Poradte prosím.
výhradně tobě se už 10-15 let dějí zvláštní jevy s disky, které se nestávají nikomu jinému, určitě ne opakovaně.
proboha proč? partišnovací nástroje ji vytvoří samy, pokud uznají za vhodné. disk stačí inicializovat jako gpt (pro některé brtníky: mbr) a vykašlat se na vytváření oddílů, instalátor windows se stejně zařídí po svém.
a pro daný typ disku musíš mít vytvořenou instalačku nebo stažené .iso - když nevíš, gpt je u m$ jistota.
ani po tolika letech tě nenapadne, že kromě slohovky je taky nutné napsat: v jakém formátu / s jakou příponou se tvé obrazy disku ukládají / v čem je děláš.
když žongluješ názvy jako media creature tool, uefi, partice 0 (což je nějaký žert, disky se číslují od 0, ale oddíly od 1) - slušelo by se doplnit, jakého typu (inicializace) je tvůj disk: mbr / gpt
protože mct je tupý a umí jen gpt.
co myslíš tím, že emuluješ další usb, ví jen manitůů a bill gates.
když chce občan či brtník spolehlivý výsledek, použije rufus ke staženému .iso
a samozřejmě to chce spolehlivou flashku s nepoškozeným souborovým systémem, kterou uživatel nevytahuje za chodu, jako jistý 7777 co si sám neustále ničil svoje data.
pro příště: na windows home se vykašli, je to příliš omezená edice, navíc plná bloatware a vyžaduje nepřátelský ms online účet.
normálnější je edice pro, nejpříčetnější je ltsc.
jedna technická:
bohužel rád používáš historické krámy, jejich bios nemusí s novějšími ms nápady dobře fungovat. proto:
starší hw nebo instalace win7 ... bios v legacy režimu ... mbr disk ... bootuje se z disku
běžný hw, win 10+ ... bios v uefi režimu ... gpt disk ... bootuje se z windows manageru
tazatel je tak laskav, ze reaguje, vyborne.
mam spatnou zkusenost s disky toshiba, spust "crystaldiskinfo", jestli nevypise nejake varovani.
ten malicky ssd kingston bude obavam se a400, nejvetsi shit na svete - viz spravce zarizeni. pro ssd asi neni rozumny smart vypis: az ten kingston lehne, bude kompletne lehnuty.
rufus je lepsi nez mct, ale je to tvuj boj.
pokud jsi i v minulosti zaznamenal pady pc, vyrob si boot flashku "memtest86+", nabootuj z ni a nech hodinu bezet.
taky bys v tom pripade mohl spustit "nirsoft bsodviewer", neco by mohl napovedet.
Takže horko ťažko som nainštaloval operačný systém na môj počítač. Nainštaloval som ovládače, potom potrebné programy a začal som obnovovať svoje veci o ktoré som prišiel počas vadnej aktualizácie. Pre istotu som vypol aktualizácie cez Štart/Nastavenia/Aktualizácia a Zabezpečenie/Windows Update/Rozšírené nastavenia tu som odškrtol všetky možnosti aby sa počítač neaktualizoval. Naviac som začiarkol možnosť pozastaviť aktualizácie počas 7 dní. Ale včera sa aj napriek tomu začali sťahovať aktualizácie a stiahla sa aj tá hlúpa vadna kumultativna aktualizacia. Už som zasa vypínal počítač, keď sa ten začal aktualizovať a to aj cez to že aktualizácie som vypol. Výsledok je že do systému sa zasa neviem dostať.
Vypnout PC při aktualizacích je blbost ... Ta tvoje "vadná aktualizace" ostatním problémy nedělá ani na starším HW.
Co je na tom "horko ťažko" ??? Normálně nainstaluj W10, čipset, ostatní potřebné ovladače (které se nenainstalují samy) a nech proběhnout aktualizace. Je to celé pár kliknutí a 20-30 minut + ty aktualizace (to může nějakou dobu trvat, snad máš na flešce poslední verzi/build W10). A až POTOM instaluj programy atd. Snad máš SSD, na HDD to trvá věčnost.
Co tam s tým provádíš? Myslíš, že takto zastavíš aktualizace? Co máš za instalačku, když se ti tam hned po nainstalování napere kumulatívní aktualizace,
to asi nebude ta poslední z března? Nainstaluj Windows, drajvry a nic jiného a počkej.
Vydechni si a začni znova. Nějaké pindy o particiích nikoho nezajímají. Prečo je disk zrazu prázdný, taky nikdo (kromě tebe) neví. O nějakých "emulacích" taky nikdo netuší, co tím míníš.
Přečti si nějaký návod na instalaci a tvorbu zálohy a správně to podle něj udělej. I W10 Home 22H2 je plně použitelný i na starším HW (resp. i hodně starém), mám to ověřené.
No ako sa odborne povie, keď si stiahne Media Creation Tools a on ti priamo na prázdny usb disk nakopíruje potrebné súbory, bez nutnosti vytvárať iso súbor a používať Rufus, a premení ho plnohodnotnú inštalačku windows 10.
Stažení/tvorba instalačky přes MCT ???
a ten mct myslíš že dělá co - on si to .iso vymyslí? jen ten proces nemáš pod kontrolou, to je celá "výhoda".
čili na nějakém funkčním pc stáhneš rufus a .iso, to snad přežiješ.
podle toho jak často si ničíš svoje instalace, můžeš mít to .iso (nebo hotovou instalační flashku) připravené pořád, nejkrásnější edice "ltsc" zas nevychází tak často.
instalace: moderní hw používá uefi režim biosu s gpt diskem, v něm ssd bootuje přes windows manager.
jen velmi historický hw umí pouze legacy režim s mbr diskem, ale na něj win10+ nepatří. problém je, že i po 10 letech je pořád těžké z tebe dostat podstatné informace.
a pak hned instalovat ovladače od výrobce, ty můžeš mít taky předem stažené.
nic horkého a těžkého na instalaci není - samozřejmě to chce čistý disk s odstraněnými starými oddíly, umí to i instalátor win.
"on si to .iso vymyslí?"
MCT si žádné iso nevymyslí, stáhne esd a nakopíruje z esd na usb disk soubory.
"proces nemáš pod kontrolou"
To píše ten, který používá Rufus.
Pod kontrolou to mám já, stáhnu MVS iso a z něj nakopíruju na usb disk (GPT + např. NTFS) soubory instalačky. Žádné programy pro lamičky jako MCT nebo Rufus nepotřebuju.
svuj homosexualni slovnik si nech pro sebe, tady nikoho nezajima, s kym obcujes.
Nepoužil jsem homosexuální slovník, ale můj počítačový slovník.
Slovo lama se v počítačovém žargonu používá mimo jiné k označení začátečníka.
Slovo lama pochází ze slova lamer (lame = chromý), slovo lamička je zdrobnělina toho slova a vypadá víc česky. Jelikož lama je i zvířátko, tak k označení používám i emoji zvířátka lamy.
V homosexuální komunitě se nepohybuju, pohybuju se nejčasteji, stejně jako teď, v počítačové komunitě, takže netuším jaký se v homosexuální komunitě používá slovník.
Pouč mě, v homosexuální komunitě se lamička používá pro homosexuála? Nebo má jiný význam?
Chápal bych, kdybys napsal, že je to zoofilní slovník. Tam se používá např. slovo fenečka. Jelikož se připouští kde čím, tak určitě existují i lamičky.
Jenže nejsme ani na homosexuálním webu, ani na zoofilním, ale na počítačovém. A pokud není jedinec například slabomyslný nebo silně zaměřený určitým směrem (například homosexuálním), tak v tom na počítačové poradně vidí jen ten počítačový slovník.
A reagovat na ty dvě mé poznámky z minulého příspěvku nebudeš?
Miesto troch klikov v "programe pre lamicky" sa s tym ondis 10x viac a vsetko robis rucne aj ked netreba. Genialne.
MCT ma vyhodu v tom, ze nematie BFU nejakymi zbytocnymi nastaveniami, ako Rufus, ktory ma milion blbosti hned vo svojom hlavnom okne.
1)
Myslím, že těch kliků v MCT je potřeba víc než tři
2)
Neondím se s tím 10x víc. Jestli to mám napsat úplně zjednodušeně tak zkopíruju soubory z iso na usb disk, toď vše. A i kdybych to zrovna neprovedl takto zjednodušeně tak i tak je to pro mě jednodušší než napsat reakci na tvůj slabomyslný příspěvek a to mnohonásobně jednodušší.
3)
Všechno robím ručně? To zkopírování souborů jde provést stejně jako ovládání MCT pouze myší. Pokud by pro mě bylo cokoliv co se týče přípravy instalačky nějak složité, což není, tak si na to udělám utilitku, těch jsem si udělal už na jiné věci hromadu.
4)
Ked netřeba?
a)
Používám a chci používat nejnovější MVS iso = instalačku už s integrovanýma aktuálníma aktualizacema, březnová je 26100.3476:
cs-cz_windows_11_consumer_editions_version_24h2_updated_march_2025_x64_dvd_e24d2ee5.iso
MCT používá esd a ty aktuální nejsou.
Rufus myslím stahuje techbentch a ty taky nejsou aktuální.
b)
Mázání souborů na disku. MCT a Rufus myslím usb disk smažou. Já tam klidně můžu mít data, jen tam přikopíruju instalační soubory a ty mé data tam klidně můžou zůstat.
c)
Formát, systém souborů a rozložení usb disku. Myslím, že Rufus si to rozděluje po svém a přidělává i nějaký skrytý oddíl. Z hlavy nevím jaký formát tam ty programy dávají. Systém souborů je myslím u MCT FAT32 a u Rufus NTFS a ten skrytý oddíl FAT32. A já na usb discích mám GPT/NTFS bez žádných skrytých oddílů...
5)
Proč mi tu píšeš jaké má výhody MCT oproti Rufus?
Mně je mimochodem jedno, kdo co používá. Ať si kdo chce používá Rufus nebo MCT, když mu vyhovuje.
Jestli sis nevšimnul, já reagoval na: "proces nemáš pod kontrolou" ve smyslu, v jakém ho psal lední brtník.
Nebo tobě se dotklo to "programy pro lamičky"? Podle mě MCT a Rufus jsou programy pro lamičky. Jak už jsem psal, příprava usb disku s instalačkou Windows bez těchto programů je naprosto jednoduchá.
Takze skopirovanim suborov urobis s kluca bootovaci, ze? Dobre si pobavil.
O ostatnych veciach sa nejdem natahovat, ocividne sa hras na slovicka (pocet klikov, omg), lebo nemas realne argumenty.
Ano. Pokud nakopíruju na GPT/NTFS usb disk soubory instalačky Windows, tak je tento disk bootovací. Platí to pro nedementní desky. Např. má obyčejná 5 let stará B550M DS3H dementní není. A ty jsi lamička, pokud takovou věc nevíš.
Obecně kopírování souborů nestačí u MBR, což je věc dávné minulosti.
Na slovíčka si nehtraju, dál jsem to jak je to s náročností popsal a taky jsem popsal proč nepoužívám MCT nebo Rufus. Argumenty ti chybí na co? Stačí napsat na co ti chybí argumenty a já je napíšu.
Skromná a jednoduchá otázka. Neznáte se?
https://web.archive.org/web/20211122185313/https://krakatoa.www3.cz/
Krakatoa jsem já.
A aktuálně mám web tu:
https://krakatoa.trialhosting.cz/
No ty jo, já to trefil
takový nějaký velký tuch to byl, že jsem ten slovosled už viděl, nepřehlédnutelný
Tak to ti teda trvalo, lední brtník to ví už roky
Ani nevím jak mě to napadlo, hodně čtu, tak mě to trklo, uf, klid na duši
este povedz, ze uefi beznych dosak vedia bootovat z ntfs usb kluca bez problemov.
Proč bych měl to, co teď píšeš, psát? Nebudu to psát.
"Takze skopirovanim suborov urobis s kluca bootovaci, ze? Dobre si pobavil."
Takže ještě jednou.
V současné době je standard UEFI a GPT.
UEFI na desce může mít nativní podporu NTFS, to je to mé označení pro nedementní desku. V tom případě se může pro usb disk použít NTFS. Jako příklad jsem uváděl mou desku s UEFI, který umí nativně NTFS, proto jsem uváděl NTFS.
Deska ale nemusí mít UEFI s nativní podporou NTFS, to je to mé označení pro dementní desku. Dementní je to proto, protože v tomto případě musí být oddíl se soubory instalačky Windows například FAT32 *). A před kopírováním souborů je potřeba řešit velikost souboru wim/esd nebo jeho rozdělení do swm.
V případě NTFS i FAT32 platí ale to, že stačí na usb disk zkopírovat soubory instalačky a usb disk je bootovací.
"Dobre si pobavil." Ještě se bavíš? Já teda ne, ti to dokola opakovaně vysvětlovat.
Nebo to stále nestačí? A zase přijdeš s další slabomyslnou poznámkou?
*) Nebo se to musí řešit tak jak to řeší Rufus, tedy FAT32 s ovladačem NTFS + NTFS se soubory instalačky Windows.
Vytvorenie instalacneho usb kluca...naco sa hras na nejake odborne vyrazy, ktore ani nevies co znamenaju?
sa od seba sa nevymazal. len ty vies co si s nim robil. Si kuzelnik, dostat data z 512GB disku na 1GB disk. Stazuj sa na toho, kto nastavoval tvoj zalohovaci soft, ze data neukladal kam mal.
Ziadne rosady s particiami robit nemusis, staci ich odstranit a kliknut na Next. Instalator ich znova vytvori sam.
Vies vobec co znamena emulacia? USB instalacne kluce sa vytvaraju, neemuluju. Nastroj od MS je bezproblemovy, vytvori instalacny kluc tak, ako treba.
Error 0x8007025D znamena ze instalator nemoze najst potrebne subory. Skontroluj stav svojich USB klucov a diskov v PC. Otestuj RAM.
Nepovazujes vobec za potrebne napisat HW konfig toho PC a obsah "cervenej hlasky error". Naco, ze? Zato blbosti, ze si sa usmieval, ze si siel spat, ze si nadseny...ano toto kazdy potrebuje vediet.
Základná doska Asus Z87-K, AMD Saphire R9 - 270X z 2GB GDDR 5, 2x4GB Ram Kingston 1800 Mhz, cl11, SSD DISK Kingston 512 GB, SSD DISK Kingston 128 GB, WD HDD 1 TB, Toshiba HDD 1 TB, LG DVD Mechanika
Písal som to hore: Prešli sme úspešnou inštaláciou, a začali sa inštalovať komponenty teda ešte v ramci sprievodcu inštalaciou windows, zrazu sa inštalačný sprievodca prepol zasa na UEFI obnovenie systému a skočila hláška:
Toto je oná error hláška.
A kam by sa mali ukladať. Tie data boli fyzicky na disku Toshiba, len keď sa mi ich trebalo, včera, tak keď som použil nástroj Obnovenie obrazu disku, už tam neboli. Deň pred tým tam ešte boli.
No, trocha som to prehnal z opisom. Čo sa týka hlášky že idem spať. Tak obvykle sa radcovia rozčuľujú, keď im po čase neodpisujem. Aby vedeli, že im odpíšem zajtra.
Nic si nenapisal, len cestu k txt suboru, pravdepodobne s logmi....a ani do toho si sa nepozrel, ci tam nieje daco co by ti pomohlo. Okrem toho by tam mala byt aj error hlaska, ta je podstatna. "uefi obnovenie systemu" nieje ziadne uefi, ale obrazovka nudzoveho rezimu windowsu.
ukladaju sa tam, kde to nastavis. ked tam neboli, daco ich zmazalo. len tak same od seba sa to nestane.
Mne sa ale v ľavom hornom rohu ale zobrazuje logo UEFI. Nabudúce musím moju obrazovku núdzového režimu windowsu odfotiť. Pozeral a skúšal. Najprv som skúsil kliknuť na položku odinštalovať poslednú aktualizáciu, operácia nemohla byť dokončená. Potom som klikol na použiť obnovenie systému. Žiadny bod obnovenia, nebol nájdený. Potom som skúsil obnoviť z externého obrazu disku. Žiadny obraz disku nebol nájdený. Poslednou možnosťou bol príkazový riadok ale tuna veľa veci nepoznám.
Co to je logo UEFI? To neznám.
Keď sa mi totiž zapne obrazovka nudzoveho rezimu windowsu, ľavom hornom rohu sa mi zobrazuje Biely nápis UEFI.
Nejake logo nic neznamena. UEFI = BIOS.
Vůbec nevím, o jakém logu mluvíš a kde se zobrazuje? Můžeš dát foto?
Ak si mal obnovenie systemu vypnute, tak samozrejme ze to nic nenaslo.
cez nejaku moznost v nudzovom rezime (funkcia windowsu) alebo cez nejaky program kt. pouzivas na vytvaranie tych zaloznych obrazov disku?
ked si ten disk, skade zmizli tie obrazy disku dakam pripojis, fakt na nom niesu ziadne data?
Prikazovy riadok nieje ziadna moznost, ked nemas ake data obnovovat.
Jediné čo ma napadá že ich musela vymazať ona aktualizácia. Lebo ešte 17.3.2025, keď som pracoval z diskom E moje súkromné súbory. Disk F:/ Toshiba bol zaplnený voľných 320 z 960 GB. Rozhodne by to nebolo po prvý raz. Už som zažil aj to, v minulosti, že mi vadná aktualizácia vymazala veľmi dôležité súkromné súbory. Už mesiace som nič nové do počítača neinštaloval.
Nezmysel. A za tri dni sa toho mohlo stat hodne.
Jen tak mimochodem, jaké to byly "zálohy" ??? Image syst. disku nějakým programem online/offline nebo ty "zálohy ve Windows - starší zálohy z W7" ???
Tie zálohy z windows. Fungujú aj v systéme Windows 10. "Štart/Systém/Ovladaci Panel/System a Zabezpečenie/Historia suborov/" Tu sa vytvárajú ako body obnovenia tak obrazy systémového disku
Jo, o těhle zálohách se všude dočteš, že jsou nespolehlivé. Ale nikde jsem nečetl, že by samy mizely. Nějaks je musel smazat sám (třeba neúmyslně). Nicméně, musíš udělat komplet instalaci, hlavně si pořádně přečti postup a neimprovizuj s nějakou "instalací do oddílu". Instaluje se stylem "smazat disk a instalovat do volného místa". A zálohy dělej nějakým jiným způsobem (doporučuje to i MS
), programů je něurékom i zdarma.
Tieto podivne riesenia vo windowse su naprd, nikdy nevies co to skutocne robi na pozadi. Zaloha systemu z beziaceho systemu je z principu hlupost, lebo ako chces zalohovat beziaci system, kde sa deje kazdu sekundu stovka veci? Image disku/image systemu sa robia nabootovanim daneho programu z CD ci USB napr. acronis true image, norton ghost. Aj ked tieto programy mozu ponukat vytvorenie zalohy z beziaceho systemu, z principu tomu neverim.
Niekedy si uz tie zalohy na tom disku videl, boli tam realne nejake subory?
Víš, co je VSS ??? Mimochodem, většina těch "online, za chodu" záloh funguje tak, že si "potichu" přebootuje
Nicméně, ta "W7" záloha opravdu JE naprd, píše to i MS
a doporučuje programy, pro to určené (klidně i "za chodu", používá se buď to VSS nebo to "přebootování").
1)
Některé informace, co píšeš, nejsou pravdivé.
2)
Je to zařízení v pořádku? Je ten disk v pořádku?
3)
Pokud je bod 2 2x Ano, tak tam nech jen systémový disk, při instalaci Windows odeber všechny oddíly a instaluj na prázdné místo.
Jako instalačku ideálně použij toto oficiální MVS iso:
cs-cz_windows_10_consumer_editions_version_22h2_updated_march_2025_x64_dvd_fefab0a7.iso
sha256: ab083b8ea7590114ebd65eb77b1fb2657f4dc11c6bd6aab74727b852b7633f9f
Jen taková poznámka, tvůj šrot nejspíš nemá oficiálně podporu pro Windows 10 22H2:
https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-10-22h2-supported-intel-processors
4)
Pokud nejde, fakt máš vhodně nastavený efi?
5)
Další možnost je neinstalovat Windows 10, ale nahodit ho tam ručně bez instalace = je potřeba k tomu ovládat diskpart, dism, bcdboot, Reagentc, md, xcopy... nebo být aspoň schopen udělat to, co bych tu případně napsal.
Četl jsem celou debatu a tak si říkám, proč tam nedáš rovnou WIN11. Win 8 je totální sra.ka, 8.1 jakž takž a WIN 10 opět humus. Win 11 mně přijde v pohodě a vše funguje jak má i na starším HW.
Je to 12 let starý PC, tím že tam nacpe Win 11 nic nezíská.
Win 10 nejsou humus, fungují zcela spolehlivě a bez problémů.
Však si Win 10 klidně nechej, nikoho nenutím. Za mě je to jen Beta verze Win 11...
Jo, nechám si je, nemám důvod upgradovat, když všechno funguje. Do nové sestavy nebo při upgradu bych samnozřejmě doporučil Win 11.
Za mě jsou Win 11 ořezané Win 10.