
Jaký je důvod měnit routery?
Vícekrát jsem slyšel názor, že routery rychle zastarávají. Nebo něco v tom smyslu.
Před pár lety mi pán od ISP říkal, něco jako "že za dva roky je router zastaralý a čas se poohlížet po jiném".
Zajímaly by mě tedy důvody, proč tomu tak je.
Mám tady na mysli routery třeba max 10 let staré, gigabitové.
Pro použití v běžné domácnosti.
Napadá mě leda jestli je to kvůli WIFI rozhraní?
Třeba co je špatně na obyčejném Archeru C6?
Děkuji
Současný router mám 4,5 roku, předchozí jsem měl 5 let a pořád ještě slouží (v jiném bytě).
Ono je sloužit a "sloužit". Router může fungovat třeba 20 let, ale pokrok člověk nezastaví a kdo tomu trochu rozumí, pravidelně techniku obměňuje. Existuje skupina lidí "Proč bych to vyhazoval, když to funguje", ale ti asi dodnes perou na valše, koukaj na černobílou televizi a jezdí v Trabantu...
Porad mam jako router Mikrotik z roku 2013
Ale uz se pomalu chystam na upgrade.
Používáš ho jen jako router nebo i WiFi?
I jako WiFi. Ale vetsinu veci jako TV nebo NB mam tazenou kabelem
Pán od IPS asi potřebuje prodat.
Mám Mikrotik, předchozí byl taky Mikrotik, předtím nějaké šunty.
Současný router (cca 2-3 roky starý) mi vydrží určitě dlouho, pokud se tedy nepokazí, klidně deset let. 24 gigabit portů je dostatečné množství, wifi mě zas tak moc nezajímá, prakticky to nepotřebujeme, zpravidla jen kvůli bankovním apkám. Zastarávání není díky aktualizacím RouterOS takový problém. A že by nám tu zavedli třeba 10Gbit optiku, si nemyslím. Dnes máme 500 megabit a zdá se mi to naprosto dostatečné (IPTV nevedeme).
Základní důvod je bezpečnost (jak správně píše HPET), protože drtivá většina výrobců svá zařízení podporuje max. 2-3 roky a zároveň jsou ty jejich zbastlené blikající rádoby cool krabičky plné chyb.
Například zde je poměrně šťavnaté počtení:
https://www.cve.org/CVERecord/SearchResults?query=archer
... aneb je to pořád dokola.
Proto je tak důležité volit zařízení, která mají dlouhodobou podporu (MikroTik, UBNT, ...), a která vyvíjejí lidi, ne pologramotné opice - tím není řečeno, že uvedené značky jsou bez chyb, ale to, že že tyto chyby jsou promptně patchovány. Uživatel pak má za povinnost provádět aktualizace, aspoň jednou za 3 měsíce (což je samo o sobě taky docela velká fikce.)
Druhý důvod je rychlost a podpora soudobých technických standardů - tohle je však velmi indiviuální a určitě nemá smysl odsuzovat pomalý router s fast ethernetem a 2,4GHz N-kovým rádiem, protože spoustě lidí i dnes může bohatě stačit (i dnes existují připojení pod 30 Mb/s)