Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC-vypinani zdroje

Dobry vecer,vzdy kdyz vypnu PC tak mi sviti mys pomuze jen kdyz vypnu zdroj na PC.A prave na to jsem se chtel zeptat kdyz kazdy vecer budu vypinat zdroj muze to PC nejak ublizit?Nemuze se treba PC nejak pokazit?Diky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
vypínáním zdroje ukrátíš život minimálně: - baterce zálohující hodiny a nastavení BIOSu - zdroji O…
touchwood 22.04.2009 22:18
touchwood
Vypinanim zdroja nic neukratis, akurat tu baterku (ktora tak ci tak vydrzi par rokov). Vypinanie zdr…
MM.. 22.04.2009 22:36
MM..
už jsem viděl "kvalitní" desky, kterým ta baterka vydržela při takovém vypínání pravidelně jen 1-2 m…
touchwood 22.04.2009 22:49
touchwood
Milý touchwoode, v názorech na zdroj se mýlíte snad ve všem, v čem lze. Jediná součástka, která snad…
Pytlík 23.04.2009 07:26
Pytlík
Vybijanie CMOS baterky zavisi od dosky + chipsetu, ono kedze dnes je CMOS v chipste tak to napatie s… nový
MM.. 23.04.2009 10:38
MM..
většina odešlých zdrojů, co jsem viděl, odešla právě při zapnutí to je pravda pravdoucí, ze které… nový
jirka44 23.04.2009 07:53
jirka44
No ono to je takrka jedno, zdroj vlastne je namahan nejvice pri startu to znamena kdy se prakticky n… nový
virus 23.04.2009 10:50
virus
Počítače mám svedeny do úpéesek a večer po jejich vypnutí vypínám i všechny UPS (tlačítkem OFF na UP… nový
L-Core 23.04.2009 10:55
L-Core
To je chvalyhodne. Teda az na to vypinani UPSek - kdyz to vypnes, nedotlouka se baterka. poslední
mif 23.04.2009 10:58
mif

vypínáním zdroje ukrátíš život minimálně:

- baterce zálohující hodiny a nastavení BIOSu
- zdroji

Osobně to moc nedoporučuju, ale samozřejmě to je řešení (které ale do budoucna bude dělat problémy)

Jinak vypnout svícení myši jde obvykle buď v BIOSu nebo jumperem na desce.

už jsem viděl "kvalitní" desky, kterým ta baterka vydržela při takovém vypínání pravidelně jen 1-2 měsíce. :-)

s těmi zdroji máš bezesporu pravdu co se týká bezpečnosti, nicméně drtivá většina odešlých zdrojů, co jsem viděl, odešla právě při zapnutí a většina z této většiny byla pravidelně vypínána :-)

Milý touchwoode, v názorech na zdroj se mýlíte snad ve všem, v čem lze. Jediná součástka, která snad trpí při připojování zdroje napětí, je (nebo jsou) usměrňovací dioda a to díky velkému proudu při nabíjení filtračních kondenzátorů. Pro omezení tohoto proudu na neškodnou míru je zpravidla ve zdroji termistor, který svým poměrně velkým odporem za studena omezí proud, potom se ohřeje a nespotřebovává moc výkonu. Jenomže, problém je v tom "zpravidla" - u některých levných zdrojů je kvůli úspoře řádu centů ten termistor vynechán (když jsem to viděl poprvé, chtěl jsem se probudit, protože jsem nevěřil svým očím) a tyto zdroje skutečně zapínáním trpí, až odcházejí (nic jiného si ale nezaslouží).
Mohu ale zodpovědně prohlásit, že jsem viděl (a spravoval) mnohem, mnohem více zdrojů, které se pokazily právě kvůli tomu, že nebyly odpojovány od sítě, než těch, které se pokazily díky zapnutí. Těch prvých byly desítky až stovky, ty druhé byly jednotlivé kusy (a oba si pamatuji :-) ).
A s tou baterkou CMOS je to vůbec nesmysl. Baterka CMOS odchází sešlostí věkem a doba života záleží na kvalitě výroby, ne na tom, jestli, či není deska pod napětím. Jinak si totiž nelze vysvětlit desky, které léta ležely bez připojení k napětí a jejichž baterky CMOS zůstaly fit...

Vybijanie CMOS baterky zavisi od dosky + chipsetu, ono kedze dnes je CMOS v chipste tak to napatie sa moze dostat aj tam kam nema (cez nejake ochranne diody a strap pull-up/down rezistory na chipsete atd alebo ine suciastky) a tecie tam potom vyssi prud. To je samozrejme chyba ale moze sa to stat (aj intel uz mal s tym u nejakeho chipsetu problem, za urcitych okolnosti (navrhu dosky)). Hlavnu vinu ale nesie vyrobca dosky, ten ked navrhne dosku tak ma zmerat prud ktory leze z baterky, ma tam byt len mikroamper - dva.

většina odešlých zdrojů, co jsem viděl, odešla právě při zapnutí

to je pravda pravdoucí, ze které vyplývá jasný závěr - nejlepší je zdroj vůbec nezapínat

a protože zdroje taky opravuju, řekl bych, že se nedá jednoznačně říci, co je lepší. Pokud je zdroj dobře navržený a vyrobený z bezvadných součástek, nemělo by mu vadit ani jedno. Ale jak píše kolega Pytlík, nejenže ve spoustě zdrojů chybí omezení náběhového proudu, ony v nich často nejsou ani vstupní filtry, i když je na tišťáku na ně pamatováno. Prostě výrobce ušetří pár korun a ještě si zajistí vyšší odbyt svých výrobků....

No ono to je takrka jedno, zdroj vlastne je namahan nejvice pri startu to znamena kdy se prakticky nabiji kondenzatory a je namahan nejvice primarni Tranzistor, to same je uvsech spotrebicu a u zarovek tuplem.
Ja uz videl vyhoret i trvale zapnutej zdroj po 4 letech a pravidelne (uplne stejnej typ zdroje) vypinanej za 4 mesice v kypslu. :-D

Počítače mám svedeny do úpéesek a večer po jejich vypnutí vypínám i všechny UPS (tlačítkem OFF na UPS). Snad tím ničemu neškodím.

Tiskárnu vypínám (očekávám-li beztiskové hodiny) síťovým vypínačem přímo na tiskárně. Ne ale 10x během dne, protože její plná inicializace trvá kolem minuty.

Úplně všechno (220V) mám zapojeno přes Belkin "superochranné" zásuvky, i internet (wifi) ze střechy (RJ45) je do routeru Belkinem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru