Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mě mně mne mi

V jiném threadu se psalo o častém špatném psaní mě-mně-mne-mi. Já tenkrát, když se to učilo ve škole, měl jsem zrovna angínu, musel být doma a nemohl jít do školy. Už jsem se to nikdy pořádně nenaučil, stále s tím mám problémy.
Neznáte nějakou jednoduchou pomůcku, jak to psát dobře? Třeba něco jako:
v lichých pádech se to píše takové
v sudých pádech se to píše makové

loading...

Já jsem takový "staromilec" a jedno mi to není, jako mi třeba není jedno to nové psaní "s" "z" (se ze), kdy je podle nových pravidel se může psát v obou případech "z". Vždy busdu rozlišovat např:
"Vzal kufr se skříně" (kufr ležel na skříni)
"Vzal kufr ze skříně" (kufr byl ve skříni)

V postatě máš pravdu, pouze si myslím, že v té první větě by nemělo být použito slovo "vzal", spíše nějaké sloveso, které by vyjadřovalo tu změnu směru, "sundal, sejmul, sňal, shodil, smetl, srazil, skopal, sestřelil" atp......

Mam za to, ze tohle je docela jednoduche. V podstate se jedna o dve dvojice mě-mne a mi-mně. Slova ve dvojici jsou ekvivalenty, takze lze pouzit jedno nebo druhe. Priklad:
Přišlo mi to divné.
Přišlo mně to divné.
Týká se to i mě.
Týká se to i mne.
Teda doufam, ze jsem to napsal sam dobre. Jinak odkazuji na celkem dobry zdroj techto informaci a to knihu Pravidla ceskeho pravopisu. JJ, me ty cizi jazyky taky nedou ;-]

Když jsem chodil na základku, tak nás učitel češtiny, tuším že to byl abbé Dobrovský, učil tuto pomůcku:

3.pád (komu čemu) bude delší slovo „mně“ protože v jiné osobě se to dá nahradit delším slovem „Tobě“
4. pád (vidím koho co) bude kratší „mě“, protože se dá použít v jiné osobě kratší „Tě“; jinak „mě“ se dá nahradit spisovnějším byť někdy i archaizujícím „mne“.

Že bych to pochopil?
Jsou dvojice slov mně-mi a mě-mne. Podle toho, zda jde říct obě varianty (jde mi to-jde mně to) určím o kterou z dvojic jde (dej mne to by říct nešlo) a použiji to, co cítím lépe. V tomto případě "jde mi to". Ju?

JJ už by se mohl založit další thread na slovosled. Kupodivu mě to točí daleko víc, než kdyby někdo napsal: "Kousnul mně pes."
Začalo to někdy začátkem devadesátých let, kdy se v televizi objevila reklama na čokoládu s německým slovosledem a textem: "...kde kravičky krásně se pasou..."
Od té doby se český slovosled jakoby přestal dodržovat (zejména politici) a stokrát omleté fráze atd. po těch letech nikomu vůbec nepřijdou divné. S hrůzou se kolikrát přistihnu, že ani mě.

Ano, tak jsem to myslel. V podstate jde u obou dvojic o kratkou a dlouhou variantu. To co tady radi nekteri s druhou osobou (Ti Tobe) je to stejne. Muj zpusob je vsak uspornejsi, jelikoz do toho nemusite taha nikoho jineho (rozumej druhou osobu), takze useterte jednu promnenou. ;-]

PrasatkoPee

Pravidlo je zcela jednoduché a triviální: Řekneš si to to jako pro druhou osobu (tzn. tobě, ti, tě atd). Např:
Dal ti přes hubu, => Dal mi přes hubu
Ohnul tě přes kulečník a... => Ohnul mě přes kulečník a...
Ta facka patřila tobě => Ta facka patřila mně

Ne, nic takového. Ale když už jsem odpovídal na dotaz na který by správně odpověděl každý průměrně prosperující školák z šesté obecné (a navíc jsem, jak jsem dodatečně zjistil, přišel s odpovědí s křížkem po funuse), tak jsem si řekl,ať ty příklady aspoň stojí za to.

S tím, co napsal Pytlík souhlasím, jen bych doplnil řádek navíc.
Takže by to vypadfalo takto:

Pravidlo je zcela jednoduché a triviální: Řekneš si to to jako pro druhou osobu (tzn. tobě, ti, tě atd). Např:
Dal ti přes hubu, => Dal mi přes hubu
Ohnul tě přes kulečník a... => Ohnul mě přes kulečník a...
Ta facka patřila tobě => Ta facka patřila mně
Šel tam bez tebe => Šel tam beze mne

Ahojte, chci se zeptat. Jak by se to mělo spravně napsat: 1.„ˆˆNěkoho mi strašně připomínáš", 2.„Někoho mě strašně připomínáš" nebo 3.„Někoho mně strašně připomínáš". Jde o to, že když se zeptáte druhým pádem koho tě připomínám, tak je to druhá možnost, jenže líp zní a častějí se používá první možnost, ale s první možnosti je tu i třetí možnost mi. Prostě já už jsem tkovej, jakmile mi něco vleze do hlavy, tak si to musím vyjasnit, jinak mi to bude pořád vrtat hlavou. Zatím se mějte.

je na to jednoduchá mnemotechnická pomůcka: je-li možno nahradit daný "sporný" mě/mně slovem "mne", píše se "mě", v ostatních případech (kdy "mne" smysl nedává) se použije "mně". "Mi" je ve 3.p. možné taktéž.

edit: 2. pád nebo 3. pád, není to sakva jedno? :-)

Správná jsou varianty "mně" a "mi", přičemž posledně zmíněná se mi (mně) jeví jako poslouchatelnější.

Teoreticky by šla použít i věta s třetí variantou "mě". Aby byla ale gramaticky správná, musela by se nepatrně (interpunkčně) revidovat " "Někoho, mě strašně připomínáš". Samozřejmě by se musel upravit kontext; takhle vytrženě to působí dost blbě...

Nebo varianta toho, co tu už padlo...

Neumím mě/mně, tak se tomu vyhýbám a píši ze strachu z prozrazení raději "mi" nebo "mne".

Tam, kde bych se snažil napsat moje bázlivé "mi" je alternativou mně.

Tam, kde bych se snažil napsat moje bázlivé "mne" je alternativou mě.

A je.

Polib (chci napsat "mi") mi monitor - může být - polib "mně" monitor.
Udělej to pro (řeknu si "mne") mne - může být - udělej to pro "mě".

Já se obávám, že je hodně lidí, kteří nemají dostatečný cit pro jazyk a nějakou pomůcku budou muset používat ať čtou nebo nečtou. Já jsem toho v životě mnoho nepřečetl, přesto si to nikdy nezdůvodňuji a vždy to napíši správně. Nicméně každý je schopen se dopracovat správného tvaru, když si to správně zdůvodní. Největším problémem je to, že většině je úplně jedno, jak to napíšou. :.(