Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dá se zjistit, co se kopírovalo na kopírce?

Díval jsem se na zprávy a probíhalo tam něco o uniklých odposleších poslance Doležala. Ministr Bublan řekl, že to uniklo z Imunitního a mandátního výboru PS. A nějaký policejní expert tvrdil, že jsou schopní zpětně zjistit, na které kopírce byla ta konkrétní kopie vytvořená.

Zajímalo by mě tedy, jestli o tom někdo něco víte bližšího? Je opravdu možné zjistit nějakou prohlídkou laserové kopírky jaký dokument na ní byl ofocen? Osobně si myslím, že je to blbost. Ledaže by poslanci měli kopírky s nějakým HDD, kam by se vše naskenovalo.

Co vy na to? :-)

Zřejmě jste to nepochopil správně. Nedokazuje se to dle obsahu, ale dle artefaktů, které při kopírování vzniknou. Tzn. udělá se na oné kopírce nějaká kontrolní kopie a její analýzou se hledají nějaké typické nedostatky, které při kopírování vznikly. A ty se musí promítnout i do jiných dokumentů, tzn. i inkriminovaného. Je to náročnější porovnávání než např. u klasického psacího stroje, ale nemožné to rozhodně není. Stejně tak jako se dá zjistit, na které z podezřelých tiskáren byl ten a ten dokument vytisknut (a to nepočítám aplikaci "vodoznaku", které Vás dovedou přímo k té správné).

Samozřejmě pouhým okem často nepozorovatelné, ale při analýze se musí nějaký nedostatek snímacího čipu či samotného "tisku" projevit. A bude asi i jedinečný, nepředpokládám, že by to bylo z výroby tak dokanalé. Plus dochází též k nějaké únavě materiálu, která se může jedinečným způsobem projevit. Ale dost možná spoléhají na neviditelné znaky, viz příspěvek J.F. a moje poznámka za odpovědí výše.

Nikdy nemáš presne nastavené hlavy.;-)

Takže moju prvú reakciu beriem späť, ale aj tak si myslím, že to bolo povedané len na zastrašenie. Slováci sú žiaľ leniví niečo také vôbec robiť.8-)

Edit: Jaj zabudol som že poradňa je československá, takže neviem, či to česi budú robiť, ale slováci by to určite nerobili.

1. můžeš analyzovat složení toneru, čímž omezíš okruh výrobků na jednu nebo dvě značky
2. můžeš hledat "jedinečný footprint" kopírky/tiskárny (každý selenový válec je nějak poškrábán)
3. můžeš hledat výše zmíněné "tajné" kódy některých výrobců

nepodceňoval bych ani možnost opětovně zúžit okruh "podezřelých" pomocí analýzy papíru, existují desítky (možná stovky) naprosto odlišných kancelářských papírů (hlazené jednostranně i oboustranně, s různou bělostí, prašností, hrubostí, gramáží)

Když se to zkombinuje a okruh podezřelých není moc velký, tak se IMHO j. dá dobrat velmi rychle k cíli.

Podle mne by k identifikaci stačil i pouhý škrábanec na skle, na které se pokládá kopírovaný materiál.

Protože jsem v několika filmech viděl typickou zábavu Američanů kopírovat hýždě svých administrativních pracovnic, doporučuji v případě napodobování zkontrolovat, zda kopírovaná osoba není na kopírovaných místech vybavena piercingem.