

OT - číslo v telefonu, pro případ neštěstí
Nevím jestli je to pravda, ale logiku to má. Důležité upozornění vydané Červeným křížem a záchrannými
organizacemi:
Záchranáři a řidiči ambulance si všimli, že u dopravních nehod má
Většina zraněných u sebe mobilní telefon.
U zraněných osob, se kterými nelze komunikovat, ale zásahové síly neví, koho by měli z dlouhého seznamu adres kontaktovat.
Řidiči a lékaři záchranné služby tedy navrhli, aby každý zadal
do svého adresáře v mobilu osobu, kterou je třeba kontaktovat v nouzovém
případě, pod tu samou zkratku.
Mezinárodně uznávaná zkratka je: ICE = In Case of Emergency.( pro případ záchrany)
Pod touto zkratkou zaznamenejte telefonní číslo osoby, která bude v případě nouze kontaktována policií, hasiči či první pomocí.
Pokud chcete kontaktovat více osob, potřebujete ICE1, ICE2,
ICE3 atd.
Pošlete prosím toto hlášení všem kamarádům a známým, aby tato zkratka
nalezla celosvětové uplatnění.
Smutne je, ze tento HOAX sirili pred par mesiacmi aj komercne televizie v hlavnych spravach.
Niet sa co divit, vcera som sa dozvedel v spravach, ze je na svete novy nb s procesorom linux. No comment.
Já už podesáté psal email na novinky.cz, ať si uvědomí rozdíl mezi slovy hacker a cracker. Nikdy jsem se nedočkal odpovědi. No nic, setrvám v tom dál, jen ten mail zkopíruju a pošlu znova
. A ti "počítačovi experti", jak je ve zprávách pojmenovávají, jsou určitě nějací prodavači z Tesca v oddělení elektroniky
.
To nie je az tak vypukle, pretoze rozdiel medzi tymito slovami sa casom dost zmensil...kedysi boli tieto "funkcie" vyrazne od seba odlisne, dnes mam pocit, ze ten rozdiel je uz minimalny a aj "oficialne" prirucky su pri definiciach uz opatrnejsie.
Až doteď jsem si myslel (i wikipedie to píše), že cracker zneužívá chyby ke kriminálním účelům a hacker se jenom chce do systému nabourat a na chybu upozornit / neudělat nic.
Ked som zacinal ja (asi 15 rokov dozadu) bol cracking definovany ako naburanie sa do programu, vacsinou za ucelom upravenie kodu (vacsinou, aby siel program pouzivat bez platenia) a hacking bol definovany ako nalomenie bezpecnosti na urovni systemu (hacking bts, os, firewallu...atd).
To, k akym ucelom sa to deje nebolo definovane vobec, ono sa to vtedy bralo, ze ked obchadzas ochranu, ci uz systemu, hw alebo sw tak si kriminalnik, to len neskor sa zacali pouzivat nazvoslovia black&white hats a tito su len zvedavi a tito su zli a pod.
To se neustále mění
Teď se uživá jak píše marekdrtic.
Ještě výtah z jednoho článku na šípu (tam alespoň neignorují rozdíl i když na začátku článku píšou o hackerech
).
Problemom internetu je, ze obsahuje kopec blbosti a balastu. Bohuzial pomer objektivnych informacii k tym hlupostiam je vyrazne nizsi. Potom vznikaju rozne public rumors a ludia to veselo siria dalej a tak vznikaju rozne "pravdy" a dogmy. Ono 1000x opakovana loz sa bohuzial stava pravdou.
Ja som zo starej skoly a ked sa kedysi povedalo ideme nieco hacknut tak sme sa naburavali do nejakeho systemu, naopak ked sa slo nieco cracknut vacsinou si dostal do ruky sw a mal si pomocou reverzneho inzinierstva odstranit alebo znefunkcnit nejaku jeho cast.
Potom prisli vselijaki mudrlanti a zacali tam tahat filozofiu a dneska najdes 10 popisov a kazdy bude tvrdit nieco ine. Z mojho pohladu uz rozdiel medzi hackingom a crackingom uz nie je ziadny.
Edit: Inak tu definicu co si vytiahol povazujem za jednu z tych extremnejsich blbosti, co sa publikuju na nete.
je to tak. Ostatně z historie je jasně patrné, že "hacknout" něco znamenalo přizpůsobit si to k účelu, který člověk zrovna potřeboval, cokoli se pod tím mohlo skrývat (a že to byly i "extrémní HW" hacky typu maticový displej ze svítících oken).
Naopak "to crack" má jasný odkaz na "rozlousknutí" klíče/algoritmu/problému apod.
Je to presne naopak :) Crack = uprava kodu, hack = najdenie diery bez upravy kodu.
Všechno je to jedno - jsou to betatesteři nebo klacík do úlu. Je to slovíčkaření - já su kupříkladu letadlo.
Tohle neni zadnej hoax, ICE ma smysl - protoze je to dobrej napad, at uz to nekdo vymyslel z prdele ci ne. Haox je asi bzilion nesmyslu, ale az potkam nejakeho typka, kterej bude umirat, tak hned po 155 budu volat na jeho ICE - a to i v pripade, ze pod ICE ma ulozeneho sveho oblibeneho dovozce zmrzliny.
Za me to HOAX neni, ICE beru vazne a vy si delejte co chcete
Krásný případ pro ICE - aljzharm, babka venku v domácím prádle a neví kudy kam. Na sanitku i policii se ji nic nedeje a resit to nemaj duvod -> pripad pro ICE, jak vysitej. Akorád si teda musíte nekde najít klacek - babka se nejspise bude branit, kdyz ji budete chtit sebrat telefon.
Jinak neni to tak davno co jsem sel u nas po ulici a potkal jsem typa, kterej si otocil nohu o 720 stupnu. Jako fakt - vysrouboval si protezu a lezel ozrarej na zemi (v zimne). Kdyz prijela policie, ktera to videla na kamere, tak se na me podivali s tim, ze oni ho rozhodne domu nezavezou, ze nejsou taxi. Na sanitku to bylo taky malo, dokud nemrznul (hadam mel jeste 20 minut
), zde by se dalo ICE taky aplikovat.
Zastav policajta a zeptej se ho, co to je ICE. V lepším případě to nebude vědět.
Kdysi jsem četl na iDnes článek, jak testovali jazykový znalosti brněnských policajtů. Na vlakovým nádraží se anglicky ptali na něco místních pomahačů a chráničů a od jednoho dostali místo odpovědi zahýkání "i" a ukazoval na písmeno I na modré tabuli jako Informace.
Já sledoval policajty před nádražím v Praze, když se snažili Japonci vysvětlit, jak se dostane na Václavák. Zkoušeli to pomocí posunkové řeči, jazykově nejnadanější orgán k tomu řehtal jako kůň.
Angličtina by měla být povinným vybavením každýho strážníka. Ale to bysme po nich chtěli moc.
A proč ne somálština? Nejsme náhodou v České republice?
Aby byli schopni pomoci cizicům. Angličtina je v civilizovaních zemích univerzálním jazykem. Pokud se nějakej turista trochu zamotá, tak mu z těch našich pomahačů a chráničů skoro nikdo nepomůže.
Já chápu, že na turisty frekventovaných místech je to něco jiného, než třeba na vsi, kde nikdy žádný turista ani nebyl.
Nicméně když někdo někam jede, má se naučit pár základních výrazů z řeči země a ptát se (když je neschopný) v řeči země kam jede. Pochybuji, že třeba policajti ve Španělsku, komunikují anglicky s turisty. Policie není informační turistická služba. Pokud je turista neschopný, má si najmout průvodce, nebo jet s cestovkou (která ho poskytne), případně se zeptat třeba taxikáře.
Přijde mi to jak v americkém filmu, kdy jede americký agent vyšetřovat do Rumunska a kamkoli tam vleze (třeba do baru), všichni mu rozumí a odpovídají plynně anglicky.
Eh, jo, uz to vidim.. predstav si takoveho americkeho turistu, ktery se s nemalymi obtizemi naucil vyslovit vetu "kde najdu staromestsky orloj", zepta se policajta na vaclavaku, a policajt, potesen tim, ze na nej ten cizinec mluvi cesky, mu vysvetli "no, to musite jit tady dolu, pak doprava, pak asi pul kilometru furt rovne, pak dojdete k takove brane, pod ni projdete a tou ulici furt rovne, az dojdete na staromak a tam uz ten orloj snad uvidite"
uz vidim jak mu ten amik rozumi..
aspon zakladni znalost jednoho svetoveho jazyka je v dnesni dobe naprosty minimum, bez ohledu na to, jestli jsi mestsky policajt nebo venkovsky reznik, nikdy nevis, kdy se ti to bude hodit :)
No ano, jeden světový jazyk je super. Ale kdybych někam jel, koupím si minimálně plán města a nebudu se vyptávat 5 km od místa kam chci na cestu. A také existuje GPS.
Jde o to, že policajti mají hlídat, aby to případné GPS nečorli bezdomovci a ne být informační službou pro turisty u hl. nádraží.
Už takhle je policajtu málo. Ještě aby bylo mezi podmínkami pro vstup k policii cizí jazyky tak by jích bylo 5x míň. Aby to číslo zase zvedli tak by museli slevit třeba z fyzických testu a to by jsme měli policajti který by pistole táhla ke straně nebo by neuběhli ani metr. Dneska si turista může všude koupit různí mapy, průvodce v 10 jazycích.
Málo policajtů? To snad ne.
http://czechtek.bloguje.cz/561795-cesko-ma-nejvice -policistu-v-evropske-unii-a-chce-prijimat-dalsi-r espekt-cz.php
Tak teď nevím, každou chvilku ve zprávách brečí že je jich málo a doufají že díky krizi jích přibude. Ten článek je starej 3roky tak je to možná zase úplně jinak.
Zapomel si podotknout, ze taky cesko ma nejvic i vychcanku, kteri maji zakony tak leda na vytirani po velke potrebe.
Málo? Údajně je v ČR na počet obyvatel policajtů nejvíce z celé Evropy.
edit: sakra, zase jen stříbrná medaile...
Kráťo, nebuď zaprděnej maloměšťák - už vidím Japonce, kterej se učí česky, stejně hromady čechů se učí portugalsky. Já se naučím v každé zemi, kam jedu, tyto základní pojmy - "Dobrý den, děkuji, naschledanou", to abych nebyl v obchodě za burana, kterej neumí ani pozdravit, plus pár výrazů, který stihnu pochytit. Na zbytek mám angličtinu a trochu němčiny, to jsou jazyky, kterýma vládne civilizovaná Evropa - proto se děcka angličtinu učí už ve třetí třídě. Zatím jsem se angličtinou všude domluvil a tak by to mělo být i u nás.
A policajti to mají napsáno na autech - POMÁHAT a chránit. Takže když se chudák cizinec zamotá v uličkách Starýho města, tak když se obrátí na policajta, má jakous takous jistotu, že ho policajt nasměruje tam, kam chce turista, ne do nějaké ještě temnější uličky, kde ho někdo majzne po šišce a sebere kešeňu. Ale když policajt ani nepochopí, co mu ten divnej týpek chce, tak to nezbývá, než turistu politovat.
A co češi v zahraničí, taky si berou všichni průvodce? A cestovka poskytne tak jednoho průvodce všem, ale ten taky nemůže hlídat celej autobus jak učitelka děcka na školním výletě. Cestovka poskytuje delegáty, ti zařizují potřebný věci, ale nebudou nikoho vodit za ručičku.
Asi jsi nikdy neviděl partu (třeba 15) turistů, co jde s jedním průvodcem. Dříve ti průvodci nosívali vztyčené deštníky, aby je bylo vidět, dnes nosí jakoukoli tyčku z fáborkem.
Ono je totiž něco jiného, když někdo zabloudí a něco jiného, když vyleze z nádraží a první co je, tak se ptá policajů na cestu, protože se byl líný podívat do mapy, jak se dostane 500 metrů na Václavák.
Já nezavrhuji to, že by se měli obrátit na policajty v případě nouze a ti by měli být schopni jim pomoct. Zavrhuji však to, že by měli před hlavním nádražím v Praze suplovat Pražskou informační službu, ještě ke všemu když vycházející turisté jdou po cestě z vlaku nejméně okolo tří trafik, kde prodávají mapy. Ale on to výstižně napsal Jerome Klapka Jerome. Shrnu-li jeho psaní do jedné věty, bude to zhruba:
"Ten kdo má tvrdou měnu poroučí a všichni mu odpovídají v jazyce v kterém mluví."
Ty když někam jedeš, tak se hned před budovou nádraží ptáš anglicky místních policajtů na cestu?
Ze ta rozculuje taka kravina. Pochodzkari aj tak nemaju co robit, kludne mozu radit. Turisti nosia do krajiny peniaze tak bud rad, mas z toho nieco aj ty (nepriamo, alebo na daniach ktore v CR nechaju). Policajti ked niekde postavaju a hovno robia kludne mozu poradit, furt je to osoznejsie ako ked stoja pri prechode a vyberaju dementnu pokutu od chodcov za prechod na cervenu, to fakt nikto nepotrebuje.
Dovod: zisiel som z dialnice inde ako som predpokladal a bol som si tak isty ze som zisiel spravne, ze som nekontroloval svetove strany :) A nemal som tam vyznacene ulice.
P.S. a nechci od turistky (zensky rod) aby sa orientovala v mape. A kua ja uz som raz v olomouci mal mapu naopak, a siel som pol hodinu do p*** a divil som sa ze ta mapa nejak nesedi
Já jsem se teda v Londýně místního orgána na cestu zeptal taky. Je fakt, že anglicky uměl :)
Já nechci, aby policajti dělali průvodce, ale aby byli schopni pomoci ztraceným turistům a hlavně těm, kteří se stali obětí trestnýho činu - ať přepadení, nebo zlodějskej taxikář.