
Hromadná úprava fotek na 300 dpi
Ahoj všem, existuje nějaký dostupný program, ideálně zdarma, ve kterém jde hromadná přeměna fotek z 200 dpi na 300 nebo 350 dpi? Nebo musim každou zvlášť. Pokud každou samostatně, ve kterém programu je to nejjednodušší? Díky Tomáš
A k čemu by to bylo dobrý?
Ja pouzivam primo od Microsoftu ImageResizer-2.1.1_x86. Ten nainstalujete a prida se vam do kontextoveho menu ve Windows. To znamena, ze oznacim vsechny fotky a dam na ne mysi pravym a dam Resize Pictures, navolim si pozadovanou velikost a dam OK. Chvili to pocita a je to hotovy.
myslíte, že by to fungovalo i na Win7?
díky
Asi jsem to napsal spatne. do tisku po mne chteji fotky alespon 300 dpi, spis 350 dpi. a ja mam nafoceno jen 200 dpi, jednu fotku zvlast jsem zkusil v Zoneru 9 a stacilo to, tak jestli jde v nejakem programu hromadna uprava, premena. omlouvam se vsem profikum, jsem laik. ale diky za kazdou pripominku a radu. Tomas
z lejna bič neupleteš. Sice můžeš použít upscaling, ale z hlediska DTP je to stejně jedno - maximálně se kvalitním upscalingem vyhladí ostré hrany.
A jinak masově konvertovat umí každý normální prohlížeč obrázků (z toho plyne, že Zoner za moc kvalitní SW nepovažuju), např. Irfan nebo XnView.
Ahoj, našla jsem toto forum a potřebuji upravit obrázky 200x200 pixelů, musím mít tedy čtvercový tvar obrázku, ale obrázek nezdeformovaný, tedy tak, aby tam měl více bílého místa. Jsem laik, tudíž to tak opisuji
.Je nějaký jednoduchý program, kde to jde i s více obrázky najednou?Moc děkuji za odpověď .G
Ano je.
To se toho tazatel dozvěděl ... Než takovou odpověď, tak raději žádnou!
Otázka byla, zda existuje nějaký takový program. Odpověď je: Ano, existuje. Nechápu, co se ti nelíbí?
To je jenom slovíčkaření. Z dotazu je zjevné, že tazatel chce nějaký takový program poradit, ne jenom napsat, že existuje.
Kdybe se tazatel namáhal přečist odpověď těsně nad dotazem, nemusel by se zbytečně ptát.
celý tento thread je doslova nabit radami a návhy, jaký SW lze použít. Je-li někdo tak tupý, že nedokáže přečíst pár vět, aniž by mu jeho mozek nevyvřel ušima, dost pochybuji o tom, že je schopný vůbec zvládnout hromadné vycropení několika obrázků.
Tak nevím, možná jenom neumím pořádně číst, ale návod na jednoduchý hromadný převod obrázků na 200x200 pixelu bez deformace obrazu jsem tady nenašel. Vím, že kdysi jsem to dělal ručně, nebylo to nic triviálního a musel jsem vyzkoušet několik programů než jsem dosáhl požadovaného výsledku. Hromadný převod by byl ještě o něco složitější.
Tazatel je dívka a z dotazu je zřejmé, že se v dané problematice vůbec nevyzná a že by potřebovala doporučit jednoduchý a přesný postup od někoho, pro koho je něco takového triviální záležitost a každodenní chleba. Od toho je přece tady poradna, aby zkušenější radili nezkušeným a ne jim pořád dokazovali, jaké jsou vlastně lamy.
Otázka:
O pár řádek výše:
Nápověda je v Irfanu podrobná.
![[http://pc.poradna.net/file/view/25599-irfan-png]](/file/view/25599-irfan-png)
xnview/nástroje/dávková konverze/trasformace/nastavení dpi
Díky za radu, stáhnul jsem si xnview a zkusim to. Tomáš
Zjisti si nejprve co to dpi vlastně je,to co chceš dělat je absolutní nesmysl!Fotka žádné dpi nemá a nikdy mít nebude.
já v tom nějaký šílený rozpor nevidím- chtějí broskvovinu a nastavení broskvoviny nabízím.
DPI
dpi chápu jako údaj pro zařízení- spíš info, ale ať si stím poradí krabice sama.
DPI z hlediska DTP je údaj, jak velká fotka z daného obrázku může být, při ještě jakž-takž zachované kvalitě. Mezní hodnota pro fotku 1:1 je 250DPI, lépe však 300DPI (platí pro běžné "svícení" a běžné tiskové stroje). Tedy podklad musí být při 300DPI a velikosti (např. 10cmx15cm) veliký:
10*300/2,54=1182px pro osu Y
15*300/2,54=1772px pro osu X
Aneb klasická a triviální trojčlenka.
Neni to zadny nesmysl a slovickarenim ho neplet. Bezne se to dela.
Je to blbost,fotka žádné dpi nemá a mít nikdy nebude !
já tomu zas tak nerozumím, ale kde to tam není napsaný? vždyť to na mě ječí.
![[4926-dpi-jpg]](/file/view/4926-dpi-jpg)
nejde o samotnou hodnotu DPI, jde o velikost obrázku. JPEG je "bezrozměrný", jeho formát DPI nezná, umí maximálně uložit nějaké hausnumero do EXIFu. Fyzický rozměr "umí" jen TIFF a EPS (ten z podstaty věci, jakožto zapouzdřený postscript).
Uz jsem ti psal, abys neslovickaril a vykricniky si schovej do suflete. Skoro kazdy program na fotky ti umozni DPI fotky menit, ale nema smysl se hadat s jarynem, kterej slovickari. Myslim tim tebe a uz nereaguju na kraviny. Pis si co chces treba s hromadou vykricniku. Ja vim kdy to pouzivam a jak to funguje. No a k tomu nepotrebuju slovickarit a ani cist hromadu nesmyslnych breptu a vykricniku.
fotky-a-dpi
vida, takhle to je
Prosim te, nekdy si nech tisknout fotky v profi kvalite, ale ne jak to dela tvuj clovek z odkazu, ten pepik nebo kdo to vubec je a uvidis realitu a uvidis, ze prevzorkovani ma sakra smysl. Nemam na mysli fotku za par desitek korun nebo za par stokorun, ale profikvalitu v profistudiu, kdy te A3 stoji i vic jak tisic korun a uvidis co se dozvis. Urcite ne to, co pise pepik hasala a co si troufa tvrdit a uvidis, ze na te vymyslene DPI zalezi. Kdyz jsem mluvil o tisku, nemel jsem na mysli tisk na domaci tiskarne nebo ve fotolabu. Takovych teoretiku jako je pepik ti naseru 250 za minutu. Znam jich z fotofor spousty, furt zkoumaji pixely, resi DPI, hadaji se o bokeh a jaksi zapominaji fotit.
Dlouho jsem tu nebyl, ale jdu kolem... :)
XnView
Nástroje->Dávková konverze -> Záložka Transformace->Nastavení DPI->Přidat. Hodnoty X a Y zadat obě 300, NEZAŠKRTÁVAT "Zachovat velikost dokumentu", došlo by k zachování reálného rozměru fotografie, tedy k dopočítání pixelů. (Jestli je to pro ofsetový tisk, tak jiná hodnota než 300 nemá smysl, 350 je zbytečné. Pouze u fotek, které se tisknou jen černou barvou by mělo smysl 600dpi, u barevných fotografií je ideálních těch 300dpi).
Samozřejmě v záložce Obecné vybrat pomocí tlačítka Přidat fotografie, které chci upravovat.
Změnou dpi například z 200 na 300 dojde ke zmenšení reálné velikosti fotografie, což lze zkontrolovat v XnView kliknutím na obrázek pravým tlačítkem a volbou Vlastnosti. Údaj Velikost při tisku pak indikuje skutečnou velikost fotky v cm, nebo v palcích. Pokud tyto hodnoty budou menší, než má být velikost vytištěné fotografie, tak nejlepší řešení je poohlédnout se po jiné, kvalitnější fotografii. (Samozřejmě existuje určitá tolerance, např. pokud bych měl výchozích 250dpi, uvažoval bych o tom, že na 300dpi mohu nechat převzorkovat s tím, že těch 20% pixelů se dopočítá - při tisku se to nemusí vždy projevit rušivě.)
Dodatek - u těchto hodnot je správnější používat značení ppi, ale dpi se také běžně používá.
Edit: A jdu do práce...
Když má Zoner, tak tam to jde taky. Běžně hromadně upravuji fotky.
To jo, fotky jdou ,ale při zachování poměru stran, já mám obrázek na bílém podkladu a potřebuji zvětšit podklad na čtverec tak, aby obrázek zůstal nezdeformován. Děkuji za reakce
Už jsem asi našla!!
, jen to ještě musím vložit , zda to funguje, ale úprava v "malování" ve Windows.Změna pixelů 200x200, tak uvidíme. A díky za reakce