Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: důchodová reforma

Co říkáte na postupně se upřesňující vládní návrhy?

Povinné spoření do soukromých penzijních fondů (důsledek ve zdražení potravin, vody, tepla vlivem zvýšení DPH z 10 na 19% tady neřeším). Jsem rád, že se mě ani manželky (věk nad 50) už tohle "spoření" netýká, protože tohle bude IMHOj největší tunel v historii země. Myslí si někdo, že ty soukromé fondy (vklady NEgarantovány státem) budou ještě existovat, až se dnešní začínající dvacetiletý pracující (povině u nich spořící) dožije 72 let (nebo kdy prý se bude odcházet do důchodu)? Že tam ty "jeho" peníze budou? Nabízí se i spousta dalších otázek: Co když ho přejede auto v 71 letech? Co když se (darebák jeden!) dožije 130 let?

Nějak mi tam vypadla proklamovaná možnost spořit do "státního" penzijního fondu (s menším výnosem, ale bezpečně), stávající penzijní fondy to asi vládě motivačním způsobem rozmluvily.

Už jen chybí, aby se veškeré daně platily soukromým eseróčkům (které po odpočtu své tučné režie to budou státu přeposílat). A SRO když zkrachuje, stát se přihlásí znova. Ono vlastně i to penzijní pojištění je skrytá daň, s ohledem na povinnost takové platby.

On si asi někdo myslí, že ty 3% povinného spoření se nějak zázračně překlopí v blahobyt budoucích důchodců. Proč tvůrce tohoto řešení nenapadne prostě zvýšit povinné odvody o 3% (a přísně účelově používat), to nechápu (respektive chápu jen jako důsledek "zainteresovanosti" na takovémto řešení). Bylo by to bez zbytečných režií soukromých fondů v mramorových palácích, bez zvyšování DPH z 10 na 19%, bez nutnosti dorovnávat o toto zvýšení důchody (protože důchodci pojištění neplatí).

3-[3-[3-[

Vím, moc to sem nepatří, ale tohle mě maximálně se*e (ne kvůli mně, ale kvůli děckám).

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Cely tento "problem" ma 2 roviny. 1. System spolocneho sporenia na dochodok je zastaraly, kazdy mlad…
fleg 16.02.2011 09:00
fleg
V tomto s tebou nesouhlasím, stát je jediný důvěryhodný dlouhodobý garant, soukromé fondy jsou (obzv…
touchwood 16.02.2011 09:23
touchwood
Sukromne spolocnosti podliehaju kontrole trhu co je ovela ucinnejsie ako kontrola verejna co je cast…
fleg 16.02.2011 16:54
fleg
Sukromne spolocnosti podliehaju kontrole trhu Teoretický blábol. Jaké kontrole trhu, když člověk bu…
L-Core 16.02.2011 17:43
L-Core
Na rozdiel od vaseho Vaska co vsetko vie a vsade bol, ktoreho mate na hrade si nemyslim, ze trh je v…
fleg 16.02.2011 17:59
fleg
Ještě zvyšování hranice odchodu do důchodu. Dnes nechce nikdo zaměstnat člověka nad 50, už vidím, ja… poslední
L-Core 17.02.2011 09:45
L-Core

Cely tento "problem" ma 2 roviny.
1. System spolocneho sporenia na dochodok je zastaraly, kazdy mlady clovek by sa mal prestat spoliehat na stat alebo inu instituciu, ze sa onho postara a zabezpecit si slusny dochodok pocas svojho aktivneho posobenia inak, idealne rozlozenim rizika medzi viacere moznosti tak ako sa to robi napriklad pri investovani na burze.
2. Stat povazujem osobne za najhorsieho vlastnika. Kto su najvacsie cierne diery v state? Socialna poistovna, statna zdravotna poistovna, zeleznice...rocne sa tam tratia miliardy (u nas uz len miliony teda;o)) a nikto s tym nic uz roky nerobi. Myslite si, ze sukromna firma by mohla dlhodoba fungovat v cervenych cislach a na konci roka si vyplacat koncorocne odmeny, 13-14 plat alebo si dovolit vysoku prezamestnanost, ci kazdy rok produkovat vacsi a vacsi dlh?

Myslim, ze system kontroly a hospodarska sutaz su s v sukromnych firmach implementovane ovela silnejsie ako v statnych, kde zlyhava hlavne system kontroly a celeho mechanizmu. Napriklad my mame teraz afery so zlatymi padakmi...za 3 mesiace prace v nejakych teplarnach dostali odstupne stranicki nominanti vo vyske 100 nasobku (neviem teraz presne, ale ta suma bola obrovska) svojho platu. Stalo by sa nieco taketo v sukromnej firme? Nikdy. V statnej sa o tom bude par tyzdnov hovorit a stane sa to znovu a inde.

V tomto s tebou nesouhlasím, stát je jediný důvěryhodný dlouhodobý garant, soukromé fondy jsou (obzvláště u nás, na dalekém východě) jen krátkodobé továrny na tunely.

Vše je jen o veřejné kontrole. A zatím co soukromá společnost veřejné kontrole podléhat (logicky) nemůže, stát jí podléhat musí. To, že se tak neděje, je věc druhá, ale řešme příčiny problémů, ne následky. Vzpomenul jsi tzv. zlaté padáky, něco podobného (v konečném důsledku) funguje i v soukr. firmách. Např. u nás zdravotní pojišťovny. Ať jsou státní, či soukromé, všechny do jedné mají nezanedbatelné režie. Vtip je v tom, že pojištění je povinné, a oni mají jasně zajištěný příjem a zisk (i ve formě "nákladů" pro své spřátelené firmy). Takže místo konkurence tu je jakýsi oligopol, který si na oko konkuruje, ale v zásadě jsi stále na tom stejném, jen živíš lidičky v kancelářích jednotlivých pojišťoven (tak jako tak.)

Sukromne spolocnosti podliehaju kontrole trhu co je ovela ucinnejsie ako kontrola verejna co je casto len proklamovany kec politikov. U nas dokazali sukromne poistovne produkovat zisk, statne obrovsku stratu. Ano sa da sa argumentovat tym, ze statna mala horsich klientov a pod. Ale nie je to o tom.
Naozaj sa zamysli nad tym, kde unikaju peniaze, je to v sukromnych firmach alebo v statnych? Podla tvojej logiky by aj banky boli dodnes len statne, mam tu uz zopar desiatok rokov sukromne a nic hrozne sa zatial nestalo. To iste sa tyka sukromnych poistovni, ci uz zivotne, havarijne, poistenie vozidiel a pod. Uz roky nema nad tym kontrolu stat a vsetko funguje. Preco sa bat o dochodky?
Akurat dnes som bol u uctovnika, opat platim dane jak blby a co mi z toho dava stat spat. Trt. A co sa dozviem vecer v tv? Opat si niekto dal zlaty padak, opat sa zisti, ze ta ci tak statna institucia spravila vacsiu ci mensiu financnu blamaz. Postih? Ziadny. Mame tu miliardove statne podvody, smiesne tendre. Bol za to uz niekto potrestany? Nie. A ani nebude.
Stat nech ide do prdele, zobral by som mu vsetko co by sa dalo keby som mohol alebo totalne zmenil system kontroly, ale to je uz o politike a tam ako vieme nikdy nic fungovat nebude. Uz sa tesim na dalsie volby a nad premyslanim koho vlastne volit ked su vsetci rovnaki hajzli.
P.S. A to som zaciatkom 90 rokov tvrdo obhajoval statne zriadenie, bol som proti priv. atiziacii pomaly cohokolvek, ale zivot ma naucil, ze je to trosku inak.

Sukromne spolocnosti podliehaju kontrole trhu

Teoretický blábol. Jaké kontrole trhu, když člověk bude muset desítky let povinně soukromníkovi platit? Aby se pak dozvěděl, že peníze se rozplizly? Uvědom si, že český návrh pojistného pojištění má platit pro lidi pod padesát. Minimálně 15 let tedy čeká fondy jen kumulace peněz, nemusí vyplatit ani korunu důchodu. A když náhodou zemřeš předtím, peníze jim (soukromníkům) zůstanou, žádné dědictví, nic. Zbyde na vyšší dividendu. A to ČR plánuje, že odchod do důchodu (jeho hranice) se nikdy nezastaví, že se bude prodlužovat donekonečna. Až se jej nikdo nedožije, ale soukromý fond si bude lebedit. Největší sviňárna novodobých dějin, na úrovni měny 1953, tahleta důchodová reforma. Díkybohu je mi už přes padesát, takže jsem z obliga. Ale co děti, vnuci..

Víš, jak dopadly maďarské opt-out penzijní fondy? Naštěstí pro lidi byly znárodněny.
Víš, jak dopadly ty dva americké superfondy? 40% v zadeli.

----
http://www.novinky.cz/finance/225310-za-penzijni-r eformou-stoji-lobbiste-tvrdi-vysokoskolsky-profeso r.html

Z deseti postkomunistických zemí EU byla reforma navrhovaného druhu, která se opírá o opt-out či povinné odvody do privátních penzijních fondů na úkor sociálního důchodového pojištění, uskutečněna v osmi zemích, chybí jen Česko a Slovinsko. Zkušenosti všech osmi zmíněných zemí jsou negativní.

Na rozdiel od vaseho Vaska co vsetko vie a vsade bol, ktoreho mate na hrade si nemyslim, ze trh je vsemocny a vsetko vyriesi. Urcitu regulaciu volneho trhu vitam.
Ale to co si napisal je cista demagogia. Cely dochodkovy system nie je naplanovany na 3-4 roky, ale je to dlhodoby projekt, ktoreho prinos bude vidiet za desiatky rokov. Vas zakon resp navrh nepoznam, u nas ti fond moze vyplatit peniaze hocikedy o to poziadas a urcite nehrozi vdaka velmi prisnym pravidlam, ze o ne prides (stat urcuje, ze fondy musia investovat velmi konzervativne). Samozrejme dochodokj zo sukromnbeho fondu sa u nas moze dedit. Ak zomries pred dochdokovym vekom a cely zivot si platit len statu, co dedia tvoji dedici? Nic.
Hranica dochodku a jej posunovanie je sice ina tema, ale ked si uz zacal...ok posuvanie hranice odchodou do dochodky vyzera hrozivo. Ale cisla, ktore ukazuju ako to bude ak nechame veci tak ako su su hrozivejsie. Mas ine riesenie ako posunutie hranice? Ak ano sem s s nim. V principe mame 2 moznosti, bud zvysime odvody alebo zvysime hranicu odchodu do dochodku. Idealne je spravit aj to aj to po troske a to aj staty robia. Takze ja s tym suhlasim. Pokial nemame ine riesenie (co nemame) tak toto je jedna z ciest ako sa vyhnut statnemu bankrotu v buducnosti. Alebo snad nezastavas nazor, ze po nas potopa a co bude za 20-30 rokov nas uz nezaujima lebo my tu uz nebudeme? Nech sa staraju nase deti?
Preco Madari pristupili k "znarodneniu", preco specialne zdanili banky? Pretoze boli a stale su na pokraji statneho bankrotu a potrebovali nutne peniaze. Najlahsia cesta ako dostat peniaze do statneho rozpoctu je siahnut na ne ludom u sukromnych spolocnostiach (banky, fondy, poistovne). Btw Madarsko cakaju arbitraze a bude pekne cvakat, Madarsko nedostalo pozicku z EMF, pretoze odmietlo pravidla, Madarsko je v..."kockovanej zasterke". Ale tak im treba, Madari maju ako stat financne problemy uz od konca 80 rokov.
A ta posledna veta o tych skusenostiach je pekny blabol. Ktore su to zeme? Ake maju skusenosti z projektu, ktory prinesie prve vysledky za 15-20 rokov po 3-4 rokoch? Ziadne. Hlavne, ze uz piseme, ze su negativne. Kto to napisal? U nas nie su skusenosti este ziadne, az na to, ze jedna vlada sa pokusala fondy "znarodnit", druha ich podoruje, a preto sme na ako na hojdacke.

Ještě zvyšování hranice odchodu do důchodu. Dnes nechce nikdo zaměstnat člověka nad 50, už vidím, jak se firmy perou o 70-leté horníky, pokrývače, řidiče. Navíc, to můžou akorát vydržet lidi, co sedí někde na prdeli a mudrují, ale těžko nějaká šička či doplňovačka zboží ze supermarketu.

Cíl zvyšování hranice je jen jeden, aby se co nejvíce lidí důchodu nedožilo, aby se jim místo důchodu platilo x let pár kaček podpory či sociálních dávek či nic ("máš byt, prodej, budeš mít na žrádlo a chrápej pod mostem"). Představ si ten ideální stav, kdy budou muset lidi platil 60 let soukromým fondům a nikdo se 85 (let odchodu do důchodu) nedožije. No nebude to báječné?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru