
Odvětrání počítače, aneb jak jsem vyřízl díru do bedny
Celkem mě před nějakou dobou překvapily tzv. značkové case, které mají zdroj umístěný "na podlaze". Vždycky jsem bral za axiom, že zdroj se nachází v horní části skříně a svým ventilátorem napomáhá k odvětrání počítače. Což není přímo nepravda, ale nemusí to fungovat dokonale.
Trošička teorie
Je asi všeobecně známo, že vzduch ve skříni počítače by měl procházet zdola nahoru. Měl by vstupovat nejlépe v přední dolní části. Prochází pak přes pevné disky, následně ovane základní desku s čipsetem a grafickou kartou, operační paměti a po průchodu chladičem procesoru mizí ventilátorem zdroje, nebo přidaným ventilátorem na horní zadní straně skříně. Je celkem běžné, že odtah vzduchu ze skříně většinou zajišťuje právě pouze ventilátor zdroje.
Pokud je odvětrání dostatečné, ventilátor chladiče grafické karty i procesoru je stále zásobován relativně chladným vzduchem. Potíž paradoxně může nastat při použití kvalitního zdroje s přebytkem výkonu a dostatečnou účinností. Zdroj se sám nijak zvlášť nezahřívá a řízený, nebo alespoň pomaloběžný ventilátor ani nevětrá. Dá se říct, že z této skutečnosti vychází i konstrukce skříně se zdrojem " na podlaze". Zdroj je umístěn prakticky 1-2 cm nad dnem skříně (pro nasávání pomaloběžného ventilátoru tento vstup vzduchu bohatě stačí) a cirkulace vzduchu ve skříni se tak prakticky neúčastní. Odtah vzduchu ze skříně pak musí být obstarán samostatným pomaloběžným ventilátorem.
Nemám sice skříň této koncepce, vlastním standardní levnou kisnu, ale i tady se dá podobná koncepce použít.
Výchozí podmínky
Tak tedy, jsem hrdým majitelem low-endu od Modecomu, který dostal do vínku jméno vesnického hafana - Haryk. Pardon, Harry. Řekněme, že je to průměrně papírová bedýnka, které mi nebude líto, když se mi při úpravách rozpadne v rukou. Předem podotýkám, že jsem ji nekupoval po zralém výběru, ale protože ji zrovna měli a já spěchal. Ale zatím slouží.
Osazení počítače:
Základní deska - MSI K9N-Sli
Procesor - Athlon64 X2 Dual Core 3800+
Operační paměti - 2x1GB Corsair 800MHz, 2x1GB A-Data 800MHz (pro Mifa - )
Disky - Samsung Spin Point F1 600GB, Seagate Barracuda 160GB, Seagate Barracuda 300GB, vše SATAII, systém je instalován na 160GB Barracudě
Mechanika - (musím se kouknout....jo, nějaká DVD vypalovačka Samsung)
Grafická karta - Sapphire ATI Radeon X1950Pro
Zdroj - Fortron FX500-A (PFC)
Všechno to jsou již starší komponenty. Čipset nForce (nForce 570 sli) obecně není brán jako spolehlivý, ale nikdy jsem žádné problémy nezaznamenal. Kombinace pamětí taky vypadá jako by to bylo poskládáno z více PC, pravda je však taková, že se pouze postupně nakupovalo. Původně byl počítač osazen 2GB A-Data. Zdroj není kupován zároveň se skříní. V té byl původně umístěn 350W Fortron, který ovšem po přidání třetího disku trochu přestával stačit. Z toho důvodu jsem později kupoval výkonnější.
Grafická karta je bez úprav, tak jak byla zakoupena, s referenčním chladičem. Dlužno dodat, že se jedná o nejhlučnější část počítače.
Chladič procesoru je "zbastlený". Původně jsem použil XILENCE Icebreaker 64 Pro HEATPIPE AMD cooler, ovšem velmi brzy odešel do křemíkového nebe originální ventilátor. Zakoupil jsem tedy nový Noctua NF-B9. V jakémsi pominutí smyslů jsem si nezměřil přesnou velikost chladiče a uvěřil kdesi napsané informaci, že se jedná o chladič s 90mm roztečemi pro montáž ventilátoru. Nakonec se dílo podařilo, ventilátor byl připevněn pomocí dvousložkového lepidla a od té doby nehlučně slouží. Máte-li chuť, můžete si najít starší zprávičku o této historické akci zde na Poradně.
Hlavní problém sestavy se skrývá jinde.
Čipset nForce 570 je sám o sobě kamínkovou plotýnkou. Navíc je velmi chytře umístěn mezi sloty PCI-E, resp. hned pod horním slotem PCI-E a dost bezpečně ho kryje grafická karta velikosti menšího prostírání. Karta se navíc roztahuje po celé šířce základní desky a v kombinaci s naproti umístěnými disky v sendvičovém uspořádání rozděluje prostor v počítači na dvě poloviny. Co se občas děje ve spodní polovině je snadné si představit. Je tedy nutné se pokusit vzduch z celé skříně nějak odvést.
Skříň samotná by měla nasávat vzduch v přední části. Dále jsou v bočnici ve spodní části průduchy pro přívod vzduchu k čipsetu a grafické kartě, o něco výše je perforace pro přívod vzduchu k procesoru. Ta byla původně i osazena tubusem pro přivedení vzduchu až k chladiči procesoru, ovšem není situována přesně proti chladiči. Také z toho důvodu jsem tubus již před delší dobou odstarnil.
Teploty před úpravami
Přidám rovnou screeny, jsou myslím nejnázornější. Doufám, že oceníte i estetické ztvárnění screenů.
První obrázek. Teploty v klidu. Nejsou naprosto přesné, protože v hůře odvětrané skříni se teploty nikdy neustálí. Rozdíly kolísají přibližně ve 2-3°C. Pokud jde o disky, tak ty jsou v tabulce SpeedFanu srovnány v pořadí: Seagate 160GB (systémový), Samsung Spin Point 600GB, Seagate 300GB. V tabulce je krásně potvrzena pověst Seagate disků jako výhřevných těles. Samsung je i fyzicky umístěn mezi těmito disky, ale stále si zachovává chladnou hlavu.
Instalován je pouze ventilátor procesoru, běžící přibližně na 1200 otáček za minutu. Tato rychlost je u 90mm ventilátoru ještě přijatelná. CPU by mohlo mít o něco nižší teplotu, ale stále je to v mezích normálu. Teplota grafické karty je na 50°C. To se dá také ještě přijmout.
Takže budeme chtít po počítači trochu výkonu a zjistíme, jak se bude zadýchávat.
Nejsem žádný testmen, takže moje testování teplot je trochu vidlácké, ale myslím, že pro názornost stačí. Na dalším obrázku jsou teploty po zatížení GPU. Testováno je spuštěním 3DMarku, test je ukončen těsně před skončením testů GPU a teploty jsou okamžitě odfoceny PrintScreenem. Catalysty i SpeedFan běží po celou dobu testu na pozadí, není to tak, že bych ukončil test a pak prográmky zapínal.
Teplota grafické karty se vyšplhá k 75°C. Předpokládám, že to není její "poslední", ale představoval bych si ji nižší. Co potrápí víc, jsou teploty na základní desce. Tedy položky Local, Remote, System, Aux a v neposlední řadě i CPU.
Třetí obrázek ukazuje teploty po proběhnutí 99% 3Dmarku. Ke konci programu běží testy CPU, dá se tedy předpokládat, že výpočetní výkon počítače by měl být ždímán naplno. Test je opět ukončen (abort) těsně před koncem. Je i vidět, že karta má v této chvíli již víceméně padla. Naopak teploty na základní desce už pokládám za nepřijatelné.
Takže to bychom měli. Zjistili jsme to, co nás moc nepřekvapilo - že to topí. Zkusíme s tím něco udělat.
Jdeme bastlit
Bude se řezat. Ale ne moc.
Protože výchozí skříň má na zadní straně pozici pouze pro 80mm větrák, navíc krytou poměrně masivní mříží, rozhodl jsem se tuto pozici nevyužít. V této velikosti (80mm) bych musel zřejmě sáhnout po ventilátoru s otáčkami minimálně něco kolem 2000 otáček za minutu ke slušnému odtahu vzduchu. Navíc masivní mřížka by byla zřejmě zdrojem vyššího hluku. Musel bych vyříznout i tu a na zadní stěnu je přece jen použit masivnější materiál. Takže druhou možností bylo využít relativně volného místa v horní stěně skříně, mezi zdrojem a mechanikou. Po přeměření jsem zjistil, že 120mm ventilátor se sem v pohodě vejde.
Na obrázku si prosím nevšímejte změti kabelů ze zdroje, při fotografování bylo vše uvolněné. Po dokončení úprav jsem samozřejmě veškerou kabeláž upevnil do co nejmenších svazků pomocí stahovacích pásek. Za povšimnutí naopak stojí žebrování chladiče procesoru, které je vodorovně. Vzduch od ventilátoru, který projde přes chladič tak na levé straně ofukuje kondenzátory, na pravé pak moduly pamětí. Toto píšu proto, že i tato drobnost je hodna pozornosti. Chladič je dobré kupovat i s ohledem na použitou základní desku a rozložení komponent na ní.
(Všechny fotografie jsou udělány dodatečně, počítač je již osazen. Samotná montáž ventilátoru probíhala na prázdnou skříň, osazenou pouze zdrojem a DVD mechanikou.)
Jdeme koupit ventilátor.
Po velmi dobrých zkušenostech s již výše uvedeným ventilátorem pro procesor - Noctua NF-B9 jsem rovnou sáhl po výrobku ze stejné rodiny. Vybral jsem Noctua NF-P12 a musím říct, že přestože není špatný, tak to možná byla chyba. Ventilátor točí cca 1300 otáček za minutu a je přece jen slyšet. Lepší volbou, i s ohledem na výsledky při použití NF-P12, by byl ventilátor Noctua NF-S12, nebo NF-S12B ULN. Oba by měly být tišší s ohledem na nižší otáčky. Nemohu vyloučit, že toto ještě v budoucnu změním.
Ale máme tento, půjdeme ho zabudovat do skříně.
Plech, ze kterého je vyrobena skříň, není žádný zvláštní ocelák, vyříznutí otvoru pro ventilátor nebyl žádný zvláštní problém. Nejdříve jsem samozřejmě vyměřil pozici, vyvrtal díry pro šrouby a označil samotný otvor. Ten jsem volil o průměru 120mm, tedy o pár milimetrů větší, než je samotný průměr tunelu ventilátoru. Počítal jsem samozřejmě s budoucím olemováním otvoru. Samotné vyříznutí otvoru jsem provedl přímočarou pilou nejpodřadnější kvality, ovšem s relativně kvalitním řezacím plátkem HSS. I tak si myslím, že vyříznout by to snad šlo i kuchyňským nožem, plech na skříni je skutečně papírový.
Podotýkám, že vyříznutí otvoru musí být provedeno při úplně vyklizené skříni počítače. Otvor je vhodné potom zabrousit pilníkem, hrany plechu jsou po oříznutí pořádně ostré. Po tomto doporučuji skříň důkladně vyluxovat a až poté opět začít s osazováním počítače. Na obrázku je již skříň osazena, tak ať vás to nemýlí.
Na dalším obrázku vidíte přípravu na olemování otvoru. Použil jsem obyčejnou černou elektrikářskou bužírku o průměru cca 2mm, kterou jsem podélně naříznul. Dále máte možnost shlédnout "sendvič" ze tří disků a grafickou kartu, která prakticky předěluje vnitřek počítače. Opět - nevšímejte si kabeláže. Je uvolněna a neurovnána. V poslední fázi je kabeláž upevněna stahovacími páskami.
Otvor pro ventilátor je již olemován. Bužírku jsem nelepil, bude ji držet ochranná mřížka, kterou jdu teď vyrobit.
Původně jsem chtěl nějakou ochrannou mřížku koupit, ale nějak jsem na to zapomněl. Ovšem jako chovateli osmáka se mi doma válí zbytek pletiva s okem 1x1cm, který mi zbyl ze stavby jeho příbytku. Takže jsem pouze vystřihnul rozměrově shodný kousek, pečlivě očistil (nebylo to moc potřeba, byl jak sklo) a z obou stran přestříknul matným černým lakem. Ten se mi taky válel v kumbále, tak proč ho nevyužít.
Mřížka je vložena mezi ventilátor a olemování otvoru. Olemování bužírkou slouží částečně jako tlumič vibrací. Pokusil jsem se využít k ventilátoru přiložených silentbloků, ovšem jejich instalace byla natolik obtížná, že jsem se nakonec obešel bez nich. Ventilátor je totiž nutné instalovat až po instalaci zdroje a DVD mechaniky (po zamontování ventilátoru jako první komponenty již není v case prostor pro manipulaci a zapojení jak zdroje, tak DVD mechaniky) a silentbloky tak prakticky není možné kvůli nedostatku prostoru protáhnout otvory ve ventilátoru. Použil jsem tedy přiložené šrouby. Výsledek vidíte na dalším obrázku. Uvažoval jsem ještě o přestříkání celého ventilátoru černou barvou, ale pak jsem to jako snobský výstřelek zavrhl.
Tak. Ventilátor jsem připojil jako SYSFAN a můžeme jít otestovat, jak nám kompík "vychladl".
S vyjímkou nově instalovaného ventilátoru jsem se snažil zachovat stejné podmínky pro měření teplot. Takže žádné hraní her před prvním měřením apod.
Teploty v klidu vidíte na prvním obrázku. Prakticky všechny se snížily v průměru o 3°C.
Sice jsem HW nepolíbenej, ale nejsem manuálně blbej - můj Haryk se mi zdá slouží jako nasavač prachu. Až zbude někdy čas, naperu to takhle. díky za článek... už ti někdo říkal, že se dobře čteš?(mám rád praxi a neteorizování). Zatím piš, piš, piš.
Jo jo, budu, ale musí být o čem. A hardcore poradny slibuje za každý článek lízátko.
Přidávám se ke chvále, stejně jako Kráťa mluvíš lidským jazykem. Jenom když píšeš že
"hardcore poradny slibuje za každý článek lízátko",
promiň, ale nemohu nevzpomenout toto:Nový farář je čerstvě v kostele. Ten starý, co odchází mu říká: "Kdybyste něco potřeboval, obraťte se na ministranty." Nový farář jde ke zpovědi, kde se mu mladá žena svěří s tím, že měla orální sex. Neví, co jí na to má říct, jde se teda poradit za ministrantama. "Co dával farář za orální sex?" "Já nevím jak vám ale mě fidorku."
Díky za článek, početl jsem si.Jen u těch "stížností" na vysoké otáčky ventilátorů jsem si říkal, proč jsi nepoužil nějaký regulátor otáček nebo alespoň redukci s odporem, ať už homemade nebo tovární.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=6500 3Ve své case horní odsávání asi realizovat nebudu, protože by se mi dovnitř prášilo a měl bych o jednu odkládací plochu míň...
Kafe se snad dává do CDRomky, ne(zamíchává se s tím softwareově-ImgBurn/ nástroje - načíst/vysunout )?
Ve své case horní odsávání asi relizovat nebudu, protože by se mi dovnitř prášilo a nechci řezat 4 měsíce starou case
.
? Víš, co dovede taková pilina z hliníku, když (blbě) zapadne za základní desku a zkratuje třeba napájení?
Jinak tys řezal v case a měl jsi tam komponenty
Jestli je ta druhá polovina příspěvku pro mě, tak řezala se pochopitelně prázdná case. Fotky jsou dělané až se zamontovaným vnitřkem. V článku na to ostatně výslovně upozorňuji.
Přiznám se, že jsem to nečetl doslovně
(hodně práce), ale předtím mě zděsila tahle fotka: 1241-case02a-jpg, díra v bedně + komponenty 
Ten ventilátor jsem prostě nevybral vhodně. I když je taky tichý. Druhý typ, zmíněný v článku, běhá na 700 otáček za minutu, navíc je o fous levnější.
Ale redukci asi taky vyzkouším.
Pekny clanok, nieco take planujem realizovat aj ja na svojej case. Dik
Podobne vysledky sa daju dosiahnut aj prostym odnatim bocnice. Pokial nie je prasnost prostredia nejaka extremna je to najjednoduchsi sposob ako si uchladit cely case. Pokled teploty az o 5 stupnov.
Jsou PC, kde se odendáním bočnice teploty zvýší, takže tvoje rada je dvě věci..
Predstav si, ze som za 8 rokov co ich skladam take pc este nevidel. Netvrdim, ze take neexistuje, ale neviem si ho dobre predstavit.
Aj v najlacnejsich skriniach byva obeh vzduchu v tvare kruhu. Oddelenim bocnej steny sa toto prudenie nezmeni ani nenarusi (ked tak, tak velmi jemne). Pointa je v tom, ze teplota okoliteho prostredia je takmer VZDY nizsia ako teplota uzavreteho systemu pc skrine a teplota v skrini sa sama vyrovnava s teplotou okolia (bezna teplota byva cca 22-25stupnov). Je to proste klasicky system pasivneho chladenia vzduchom.
Verim sice, ze si ultratnuner a nejake skusenosti s PC mas, ale prepdokladam, ze pred 8 rokmi si este len tahal drevenneho kacera u babaky dakde na dvore.
Ne vždy. Já díky patřičně směrovanýmu toku vzduchu chladím pasivní grafiku. Kdybych oddělal bočnici, tak by se pomalu uvařila.
Prasak nemyslim, zeby sa uvarila. Bocnica odraza prudiaci vzduch len ciastocne a vsaka tenkym cinsky plechom je chladiaci ucinok kovu zanedbatelny. Ak das dole bocnicu a das pri kartu ruku stale budes citit prudiaci vzduch. Mozme polemizovat o znizeni jeho ucinnosti, ale myslim ze prave zmiesavanie s okolitym chladnejsim vzduchom v celom case tento handikep viac ako vyrovna.
Nemáš pravdu.
Já mám pod grafikou odstraněnu jednu záslepku na zadní stěně. Další otvory v bedně jsou vepředu před disky (bez ventilátorů). Zdroj a dva větráky na zadní stěně pak vytvoří dostatečný podtlak, aby byl vzduch nasáván jen zepředu okolo disků a zezadu okolo grafiky. Ostatní perforace na bedně jsou důkladně utěsněny, takže vzduch proudí jen tama, kudy jsem mu určil. Pokud bych oddělal bočnici, celý vzorec proudění by se rozpadnul a okolo grafiky by nebyl žádný tok vzduchu. Na grafiku mi nefouká jediný větrák (ani od disků), takže vzduch by tam víceméně stál.
Ještě dodám, že chladič na procesoru má větrák směrovaný z boku, takže teplo od CPU je směrováno přímo na zadní větráky, aby se v bedně nedrželo.
Je to výsledek dlouhobého zkoušení i praktického měření.
Díky za článek. Určitě je dobře napsaný, akorát možná trochu víc detailů jak ta díra vznikne (to se vyvrtá nějakým vrtákem a pak se už přímočará pila chytne ?).Nicméně technicky je ta díra na dost špatném místě, hrozí že se do toho něco vyleje a taková cocacola je pěkný svinstvo.Co se týče těch disků - sou na sebe strašně nalepené! Každopádně si myslím že bys měl před těmi disky zvětšit díry ať může disk snadněji proudit neno použít třeba toto Thermaltake A2309 iCage, modul pro instalaci 3x 3,5 HDD http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3695 0.Už mám dva. Větřák na tom je strašně hlučnej, ale pokud bys použil noctuu a případně zkusil tomu obrátil směr na vyfukování na vyfukování ven...
No to je dobrá otázka.
Tady to řežou čím to jde. Já bych si na to půjčil asi diamantovou vrtací korunku, teda pokud by byla v dosahu. Nebo použít podobný Fórichtung, ale na ocel?Čím se to tradičně vyřeže? Abych nevybočoval.
Diry jsem videl delat nekolika zpusoby (v domacich podminkach):1) mekky slaby plech - nuzky na plech
2) mekky plech - navrtat po obvodu diry a za pouziti frezky, nuzek na plech nebo pilky diry propojit a dodelat pilnikem
3) nejprofesionalnejsi je pouzit "vykružovák" (=tvuj forichtung). Jsou ruzne typy - na plasty, drevo, keramiku i na ocel. Na ocel se pouzivaji podobne noze jako na soustruhu, maji vsak jiny tvar hrotu.Pokud se jedna o skutecne tvrdy material nebo nehomogenni (pleh potazeny hlinikem, chromem apod.), je lepsi pozadat znameho, aby to udelal ve fabrice. Mel jsem tu cest pri vyrobe chladice na ntb. zjistit, ze pouzity reklamni poutac potazeny hlinikem nesnesl vic jak 2 ot/s na prumeru 12cm, aby se netrepily hrany. Tak nizke konstantni rychlosti a konstantni sily na rezny nuz neni mozne v domacich podminkach dosahnout.
gd a Zarniwúp - díky za vyčerpávající info. Takže svým způsobem je to šumafuk čím se to vyřeže.
Já jsem si uvědomil, že bych mohl výrobu popsat, až když jsem měl tu díru hotovou, proto nemám fotky...
Nejdřív jsem vyvrtal otvory pro šrouby ventilátoru. Pak jsem cca 1,5cm od budoucího okraje otvoru pro samotný ventilátor vyvrtal dvě díry o průměru 1cm (to největší, co pojme moje alumulátorová vrtačka). Snažil jsem se je umístit těsně vedle sebe, aby se po vyvrtání té druhé díry spojily. To se mi samozřejmě nepovedlo, takže jsem musel zbytek plecho procvaknout kleštičkami.
Do vzniikého oválu už jde přímočará pilka. No a pak jsem se jen musel snažit řezat otevírající se spirálu a napojit tak na kružnici otvoru. Špatně se to ukončuje, přímočarka jde ke konci cestou nejmenšího odporu a má tendenci sjet do středu, tam kde už není žádný plech (celou dobu předtím by zase jela rovně, ale to se koriguje dobře). Takže finále má půlkulatý pilník, ale na těch skříních není žádná legovaná ocel, tak to není problém.Místo pro ventilátor bylo prakticky dané skříní, jinam bych tu 120mm mrchu nedal - není místo. Ale komp. mám schovaný pod deskou stolu, tak to s kafem ani s kolou není problém. Líbila by se mi právě ta v úvodu popisovaná kombinace - zdroj na podlaze a 120mm vent. na zadní stěně nahoře. Ale takhle to budu řešit až v příštím PC. (Dá se to ještě třeba u synova počítače - má po mně zděděný Yeon Yang, který má vzadu pozici pro 120mm vent. Zase je tam problém mřížka. Jsou to ty přiblblé čtverečky - docela slušný zdroj hluku. Musí se to vyříznout, nebo vystříhat a pak ještě začistit do hladka, aby to mělo význam. A protože tohle už je masivní materiál, jde to dost těžko. Navíc se naruší "statika" bedny.)Disky jsou nalepené na sobě, ale i takhle se dají díky tomu ventilátoru uchladit. V bedně je pro disky celkem pět pozic, využité mám 2, 3, 4. Šly by nacpat do 1, 3, 5, zkoušel jsem to, ale mám dojem, že na spodní mi pak už nestačila napájecí větev - musel bych zase bastlit nastavení napájení. A pozice úplně nahoře je hodně blokovaná gtafickou kartou. Tedy, karta a disk se tam vejde, horší už je to s instalací přídavného napájení do karty a kabelů do disku.
Takže proto jsou disky takhle uprostřed v pozicích 2, 3, 4.Uf uf, to je písmenek.
S tou mřížkou jsem se příliš nesral. Vystříhal jsem to nůžkama na plech a přes to z venku švihnul kulatou drátěnou mřížku. Zevnitř je větrák. Je pravda, že to není tak elegantní a jsou tam nějaký ostrý hrany, ale je to přece jen na zadní straně bedny a ta je pod stolem zadkem ke stěně, takže tam stejně nikdo neleze. Pokud není někdo vyloženě estét, tak nemá cenu se s tím drbat.
Není to přímo ETA, ale něčím podobným jsem to řezal: http://www.eta-tool.cz/rucni-primocara-pilka-eta-r pl-720-p-11.html