
Neutron - podezřelý projekt na Kickstarter
"Držte sílu x64 platformy na dlani vaší ruky. Neutron je jeden z nejmenších Windows počítačů, poháněných procesorem Intel na světě.", láká projekt od studentů ze San Diega na Kickstarter. Mám volné ráno, tak jsem si říkal, že vám sem o něm něco přeložím.
Neutron změní způsob, jakým smýšlíte o stolních počítačích.
Když se normálně zamyslíte nad pojmem stolní počítač, obvykle vás napadne velká, tupá, černá krabice která sedí na, nebo pod vaším stolem. Neutron překonává tyto představy a poskytuje vše, co čekáte od high-end stacionárního počítače v neuvěřitelně malém a stylovém provedení.
Revoluce desktopů
Neutron slibuje změnit vše, co desktop znamená. Stolní počítače jsou dnes vše, krom přenosné, ale Neutron maže hranice mezi přenosným a stacionárním počítačem. Je ještě menší, než plechovka Coly, Neutron lze tedy snadno přenášet v batohu. Nenechte se ale zmást velikostí, není to žádný Raspberry Pi. Neutron má specifikace a výkon stejné, jako desktopy vysoko nad svou váhovou kategorií.
Fenomén designu.
Se vzhledem, který může soupeřit i s vlastním sestaveným počítačem (pokud je vám 12, pozn. překl.), Neutron přináší jeden z nejhezčích, krapet jiných desktopů na trh. Tam, kde klasický desktop nevzbudí pozornost, za Neutronem se budou otáčet hlavy. Naše úžasné fluorescenční akrylové barvy byly vybrány tak, aby seděly ke každému stylu a díky průhlednosti lze sledovat fungování Neutronu vevnitř. Vybrali jsme sedm úžasných barev, abyste si mohli vybrat ten pravý!
__________________________________________________
Hrají to vesměs na design, půlka článku je o tom, jaké to má barvy a že je vevnitř LEDka.
Výkon zvyšují velkými čísly, takže kdybyste chtěli verzi PRO, dostanete 16GB RAM!!!, pravděpodobně, kdybyste na něm chtěli renderovat 4K videa.
O typu procesoru jen mlží, kromě toho, že se bude jednat o čtvrtou generaci procesorů Intel Haswell o typu není zmínka - pouze neustálé opakování, že je stejně výkonný, jako stacionární počítač. Ve videu lze slyšet jednoho z tvůrců, který nabádá k přidělání Neutronu na monitor; získáte tak all-in-one počítač s možností upgradu.
Co si o tom myslíte? Takové ty malé počítače s Androidem se, co vím, nechytly. Změní se něco tím, že poběží na Woknech?
Specifikace:
Co jako má být podezrelého, je dlouhodobý strategický cíl Intelu System on Chip, takže tohle není dnes nic revoluční, zarízení All in One užívají identické komponenty, chlapci si kousek pohrály s deskou plošných spojú, nastrkaly vše co nejblíž k sobe, nic výnimočné, akorát že to není v prodeji bežne dostupný produkt, nikdo ho nepotrebuje. Kdyby ano dávno by to bylo v akciových cenách na Alze, nebo snad i v Lídl-u.
Kdo by už potrebovat prťavou krabici, do které je potreba nastrkat nekolik kabelú aby mohla fungovat, která je pak nestabilní, je potreba jí k nečemu pridelat aby to nelétalo prostorem pri pobyhu nekterého kabelu. Známe to všichni v jak nepraktické, blbé "konfiguraci" je telefon pripojený k nabíječce, i proto se objevují na trhu wireless nabíječe a rúzne dokovací stanice.
A tohle je ješte nepraktičtejší než ten telefon, kabelu k provozu potrebuje víc.
...
Sám jsi napsal, co je na tom podezřelého. Nejvíc podezřelý je ten "pind", že to má výkon High-Endové sestavy.
Vykon high-endove sestavy skladajici se z cinskeho tabletu a bluetooth klavesnice, predpokladam...
Samozřejmě je to žvást, herní, ani výkonná pracovní stanice chce dostatek el. energie a pochopitelně i chlazení.
Má ještě samohrajku na bázi Atomu 330 + IONu - tehdy drahá deska Zotac, a vše narvané do Akasy Enigmy. Malá skříň + AM1 platforma, a je to!
Na tom Kickstarteru bude více blbostí než normálních projektů.
Nevím, taky se mi to moc nezdá. Kickstarter a Indiegogo jsou plné nesmyslů, je třeba být hodně opatrný a řídit se zdravým rozumem. Třeba na Indiegogo byla nedávno kampaň, která slibovala projekční hodiny na ruku ve formě náramku o tloušťce asi 5 mm. Nevím, nejsem k tomu moc důvěřivý. Ten miniprojektor stojí 100 dolarů, 300Mhz (!!!) procesor + driver pro ten DLP okolo 30-40 dolarů (všechno ceny 100+). Výsledná prodejní cena má být 200 dolarů. Ty počty mi tam prostě nesedí, zvlášť, když usoudíte, že tam musíte osazovat několik BGA pouzder, takže po osazení rentgen kvůli kontrole, 6+ vrstvá deska, zahnutá baterie na míru, plastové okrytování, spousta lidské práce s kompletací atd. Na jedné straně ultra-fine-pitch BGA pouzdra, na straně druhé akcelerometr MMA1270 v SOIC pouzdru. Přijde mi to tak trochu jako slepenec, bez nějakých hlubších znalostí, aby to hezky vypadalo. Dále pouze extrémně žravý Bluetooth 2.1, v dnešní době BT 4.0 a ANT už pomalu upadající do zapomnění, zvlášť u wearables.
Dále ta baterie se bude při nabíjení dost zahřívat. V takovémhle designu není možnost dát tam rozumně ferrite sheet tak, aby odstínil veškerý magnetický indukční tok z nabíječky. Kluci si měli nejdřív zkusit vrazit do toho pár tisíc dolarů, udělat jeden prototyp a s tím teprve jít do světa.
Nevím, určitě budu mile překvapen, jestli se podaří ten náramek dostat do produkce v té podobě, v jaké byl prezentován, o nic neošizen. Pokud ano, tak to IMHO bude další krám, co se bude dobíjet každý den. Ale jsem dost skeptický. Zvlášť z pozice člověka, který wearables (medicínsky zaměřené) vyvíjí, takže vím, kde jsou hranice. I u svých produktů si stavíme cíl nabíjet jednou za tři dny ke konci života produktu (kapacita baterie 50% nominální kapacity), menší spotřeba uživatele odradí k pravidelnému a správnému používání.
Tyhle desky se ale dají koupit už dnes.
http://www.czc.cz/intel-nuc-wilson-canyon-d54250wy b/139268/produkt
http://www.czc.cz/intel-nuc-kit-oxdc53427hye-cerna /134559/produkt
Podle rozvržení portů a vypínače bych se odvážil tvrdit, že se jedná o totéž, jen jinak zabalené.
edit: zde přímo od Intelu: http://www.intel.com/content/www/us/en/nuc/nuc-boa rd-d54250wyb.html
To je normální NUC narvaný do průhledné pixly. Ten výkon není špatnej, na kancl aplikace stačí, sedmičky nebo osmičky na tom jedou bez problémů. V práci máme dva takové, připojené k padesátce plazmě nebo projektoru a používáme to na prezentace a tak podobně v zasedačce.
Jediné využití, které si pro to dokážu pro nefiremní potřeby představit je mít to u televize, no.