

Matematika, maturita, spěchá, těžká
Dobrý den vespolek, moc bych Vás chtěla poprosit, jestli někdo náhodou neznáte odpovědí na dvě matematicko-geometrické úlohy z maturitních zkoušek jarního termíno 2013. Potřebovala bych postup řešení, výsledek mám. Děkuji moc. :)
1) Káď na ryby ve tvaru válce s podstavou o obsahu 14 000cm čtverečních má objem 600 litrů. Káď je naplněna vodou poze do tří čtvrtin. V jaké výšce ode dna (s přesností na cm) je vodní hladina ? ?
2)Plechovky tvaru válce mají poloměr r= 3 cm a výšku v=13cm. Plechovky jsou po třech zataveny ve slídovém obalu. Obal obepíná plechovky od horního k dolnímu okraji a nepřekrývá podstavy plechovek. Rozvinutím roztřiženého obalu vznikne obdelník. Jaký je obsah obalu (spřesností na cm) ? pro představu je to 21. otázka MA_jaro_2013_DT. a ta první je 20. otázka.
Kdyby mi náhodou někdo pomohl, byla bych nesmírně vděčná. Děkuji. :) Carpe diem. :)
Zmena kategórie, pôvodne: Ostatné (los) (karel)
lock (karel)
Podívejte, je mi 63 let a odpověď jsem znal na první přečtení. Jestli vám TOHLE dělá potíže, nemáte u maturity co dělat. Neměl bych, ale přesto vám nastíním řešení:
1) Objem válce je plocha základny krát výška
2) Délka obdélníku je v tomto případě dvakrát půlobvod válce (plechovky), tj. jeden celý obvod, a k tomu 4x průměr plechovky. Malý náčrtek, kdybyste nebyla úplně lenošná, by vám to hned pověděl. Ale to by musely zapracovat mozkové závity, tohle řeší děti na základní škole!
Jo, a výšku toho obdélníku - na to musíte přijít sama.
pane Pytlík, když ž chcete machrovat, tak alespoň správně... Nemusí být každý tak chytrý jako Vy pane Einsteine...!!! K délce obdelníku u druhého příkladu... První část- jeden celý obvod plechovky, ale k tomu připočteme pouze 3x průměr plechovky! Náčrtek si zkuste raději udělat sám a zjistíte, že jsou tam 3 plechovky a ne 4 !!!
Bych vás poslala s tou 2. úlohou do té vaší 5. třídy teď, aby jste se probral. Přestaňte furt kafrat jak je někdo blbý a vy chytřejší atd. Jestli vás to pohoršuje, tak neodpovidejte. Ušetříte si nervy.
Ten člověk se normálně slušně zeptal. Vy jste se zachoval teda příšerně.
Vše co jste tady pronesli, tim jste si jen hojili své ego. Kdyby jste měli tu úroveň na jakou se děláte,tak se nevyjadřujete ubec. Pff ha, jste směšný!
Člověk, který tohle nedokáže spočítat, nemá co dělat na střední škole, natož aby se dostal až k maturitě.
Totéž platí pro toho, kdo je schopen napsat "kdyby jste".
Je to opravdu tak, Pan Pytlík nechápe, že ten obal kolem plechovek není "natahovací". Délka rozvinutého obalu je tedy 2*pi*r + 6r = 18,84 + 18=36,84 >>>> 36,84 * 13 = 478,92 což je přibližně 479 (výsledek odpovídá výsledku ve státní maturitě.)
Ano. "Těžká" matematika. Zdá-li se ti tohle obtížné, raději k té matuře ani nechoď. Nech se oplodnit - svět je plný blbých maminek...
Já bych zbytečně neurážel. Bohužel to je celé o tom, že dřív měl můj děda maturitu a už byl někdo, pracoval jako vedoucí skupiny lidí, kteří za něj dřeli a on jenom rozdával povely, co je kde potřeba a k tomu dělal "čistou" práci. V dnešní době, kdy se hromady lidí ohání nejedním titulem a člověk by se divil, kdyby mezi zedníkama nebyl nějakej Ing., je ta maturita potřeba, aby člověka vůbec někdo rozumně zaměstnal. Kamarád vyzkoušel dvě střední školy, z obou ho vyhodili a dost silně pocítil realitu, že se základním vzděláním už by ho nevzali ani do skladu, kdyby neměl štěstí na známosti. Tak to je, maturita v dnešní době neni vizitkou touhy po vzdělání, ale naprostou nutností. Proto se slečna tak snaží, chápu ji. Maturoval jsem taky letos, naštěstí nad očekávání úspěšně.
Na druhou stranu na oba příklady přijdu i já a to už je co říct.
Jenže naprostou nutností je proto, že je v současné době tak snadná. A pokud ji někdo nemá, tak musí být fakt nějak intelektuálně nedostatečný.
Pokud někdo nemá maturitu, nemusí to být debil. Co třeba řemeslníci?
Kdysi dávno nebyl nějaký extrémní rozdíl mezi učivem v třetím ročníku v případě učiliště a nějaké maturitní třídy. Odvážně budu tvrdit, že tehdejší učeň by dnes vysoce převyšoval i dnešní maturanty.
Ježiš to je zase dikuze, a co to vnímat v nějakém kontextu, například kolik toho tehdejší student uměl s počítači? A jak na tom byl s angličtinou, voni ji mají tedko jako povinnej předmět už brzo, něco se vykydlit muselo.
Počet informací, kterými MUČÍ společnost děti, je zajisté větší než byla před lety. To že se ve specifických oborech něco vykrouhalo je logické, když tam mají počítače, angličtinu, EU a další bordel, který před pár lety ještě neexistoval.
Jak už tu padlo, místo angličtiny byla ruština (taky se z ní maturovalo) a taky se z ní začínalo někdy ve třetí třídě. Ale zase na druhou stranu se zrušila občanská nauka, branná výchova, omezila pracovní výuka atd., takže určitý prostor pro zavedení výuky informatiky tu jistě vznikl bez nutnosti ořezávat základní předměty.
Problém spíš vidím v tom, že se dnes snažíme hlavně matematku dětičkám moc ulehčovat, mohou třeba používat kalkulačky - a výsledkem je, že prodavačka neumí bez kalkulačky spočítat, kolik má vrátit na 150 Kč, když zákazník platí dvoustovkou.
Me treba fascinuje kamaradka, co pouzije kalkulacku i na vypocet 105-99. Ale na druhou stranu - v obchode je prece jen lepsi to mit spravne od kalkulacky nez se z unavy nebo premiry cisel splest.
Mne se kdysi davno (nejaka 7.-8. trida) povedlo ve ctvrtletni praci z matiky spocitat, ze 12-5 je 8. Kdyz uz je clovek "precislovanej", tak se splete snadno