

Matematika, maturita, spěchá, těžká
Dobrý den vespolek, moc bych Vás chtěla poprosit, jestli někdo náhodou neznáte odpovědí na dvě matematicko-geometrické úlohy z maturitních zkoušek jarního termíno 2013. Potřebovala bych postup řešení, výsledek mám. Děkuji moc. :)
1) Káď na ryby ve tvaru válce s podstavou o obsahu 14 000cm čtverečních má objem 600 litrů. Káď je naplněna vodou poze do tří čtvrtin. V jaké výšce ode dna (s přesností na cm) je vodní hladina ? ?
2)Plechovky tvaru válce mají poloměr r= 3 cm a výšku v=13cm. Plechovky jsou po třech zataveny ve slídovém obalu. Obal obepíná plechovky od horního k dolnímu okraji a nepřekrývá podstavy plechovek. Rozvinutím roztřiženého obalu vznikne obdelník. Jaký je obsah obalu (spřesností na cm) ? pro představu je to 21. otázka MA_jaro_2013_DT. a ta první je 20. otázka.
Kdyby mi náhodou někdo pomohl, byla bych nesmírně vděčná. Děkuji. :) Carpe diem. :)
Zmena kategórie, pôvodne: Ostatné (los) (karel)
lock (karel)
To je příklad z maturity? Něco podobného jsme počítali tak v 7. třídě základní školy.
v 5. třídě. Alespoň my.
Fakt hustý, že takovou naprosto banální úlohu někdo kdo chce maturu "nedá".
Původně jsem chtěl napsat 6., ale pro jistotu jsem napsal vyšší. Kdo si to má pamatovat, už je to přes 20 let
Podívejte, je mi 63 let a odpověď jsem znal na první přečtení. Jestli vám TOHLE dělá potíže, nemáte u maturity co dělat. Neměl bych, ale přesto vám nastíním řešení:
1) Objem válce je plocha základny krát výška
2) Délka obdélníku je v tomto případě dvakrát půlobvod válce (plechovky), tj. jeden celý obvod, a k tomu 4x průměr plechovky. Malý náčrtek, kdybyste nebyla úplně lenošná, by vám to hned pověděl. Ale to by musely zapracovat mozkové závity, tohle řeší děti na základní škole!
Jo, a výšku toho obdélníku - na to musíte přijít sama.
pane Pytlík, když ž chcete machrovat, tak alespoň správně... Nemusí být každý tak chytrý jako Vy pane Einsteine...!!! K délce obdelníku u druhého příkladu... První část- jeden celý obvod plechovky, ale k tomu připočteme pouze 3x průměr plechovky! Náčrtek si zkuste raději udělat sám a zjistíte, že jsou tam 3 plechovky a ne 4 !!!
Pane wondry6, raději se zamyslete a uberte vykřičníků, pak Pytlík to napsal správně - viz obrázek.
Ano, jeden obvod a čtyři průměry. Takové věci dokázal dříve vyřešit žák páté třídy, teď se z toho maturuje, brzy na tom někdo založí disertačku. Hezký příklad pro ukázku úrovně školství. Strašnější je ale to, že středoškolák to už není schopen vyřešit, přesto odmaturuje.
Jojo, nedávno se mi stalo, že jsem měl v jedný prodejně platit 420 Kč. Dávám slečně u pokladny (cca 20 let) pětistovku a povídám: "Moment, ještě se podívám po tý dvacce..."
A ona na to: "A proč?"
Já se zarazil: "No přece aby se Vám lépe vracelo!"
Ona na to: "Já ji nechci."
Načež vzala do ruky kalkulačku, počítala, počítala,... a asi po půl minutě povídá: "No tak já bych si tu dvacetikorunu vzala."
Myslel jsem, že to tam se mnou sekne.
hustý!
Ake huste, normalne tazky (skoro nenormalne) matematicky oriesok.
libový!
Tohle znám z praxe - hledali jsme na prodejnu posilu. Ač měli všichni maturitu, byli opravdu i tací, kterým dělalo problém spočítat, kolik mají vrátit, když zákazník platil za zboží v ceně 350kč pětistovkou.
Z posledních čtyř kolegů, které jsem obdržel, tři co tam už nejsou nedokázali sečíst bez kalkulačky a bez chyby dvě jednomístná čísla. Uspěl pouze absolvent Matfyzu s červeným diplomem. Asi to je všude stejný.
A bude hůř...
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/67680-v-ce sku-je-moc-vysokych-skol-jejich-pocet-klesne/
V seznamu vysokých škol na vejska.cz jich bylo k datu 5. srpna 2013 uvedeno už 85.
prehled
Není IMHO jiné cesty, než zavést školné..
naopak. Přestat platit soukr. školy z veřejných peněz a zároveň přestat platit školám podle kapitace, ale podle výsledků, možná to trochu "říznout" i velikostí aglomerace (čím větší město, tím má škola víc na výběr).
Dneska studuje každé jelito, a podle toho to taky vypadá.
Jako zamestanec vysoke školy musim smutne souhlasit. Aby ve tretaku na biologickem oboru student vypustil na otazku jak se siri houby (s napovedou sss sss) ze spermiemi, nebo student 4. rocníku chemie nevedel, z ceho se sklada atom, to je na me uz hooodne moc. Ale mame vysokoskolaku tri perdele, takze jsme inteligentni narod, ze ano?
Ty soukromé to těžko dělají zadarmo. Problém je, že nějaký idiot vymyslel politický slogan: "Vědomostní společnost" a jak toho blábolu údajně dosáhnout - zvýšení počtu osob s akademickou hodností, případně nějakým papírem o vyšším vzdělání (DiS) v populaci. Jak toho dosáhnout je naprosto jasné, je nutno degradovat příslušně celý vzdělávací systém.
Pokud premisa: "placený == kvalitní", pak ti s papírem MBA jsou opravdovou intelektuální elitou...
Aha, kde je psáno, že ty piksly jsou na přímce? Co když jsou do trojúhelníku? => nejasné zadání.
Ale prdlajs nejasné! Oni k tomu dostali nejen možnosti, ale i obrázky - viz. příloha
V tom případě měl pravdu kolega Wondry6, který zkritizoval moji odpověď (hned ze začátku). Já jsem uvažoval všechny plechovky v jedné přímce - pro tento případ byla sice moje odpověď zcela správná, ony ale byly do trojúhelníka (na což jsem, přiznám, ani nepomyslel), takže měl pravdu zmiňovaný kolega. Jenom nemusel hned urážet, slovní zadání bylo nejednoznačné...
Bych vás poslala s tou 2. úlohou do té vaší 5. třídy teď, aby jste se probral. Přestaňte furt kafrat jak je někdo blbý a vy chytřejší atd. Jestli vás to pohoršuje, tak neodpovidejte. Ušetříte si nervy.
Ten člověk se normálně slušně zeptal. Vy jste se zachoval teda příšerně.
Vše co jste tady pronesli, tim jste si jen hojili své ego. Kdyby jste měli tu úroveň na jakou se děláte,tak se nevyjadřujete ubec. Pff ha, jste směšný!
Člověk, který tohle nedokáže spočítat, nemá co dělat na střední škole, natož aby se dostal až k maturitě.
Totéž platí pro toho, kdo je schopen napsat "kdyby jste".
Je to opravdu tak, Pan Pytlík nechápe, že ten obal kolem plechovek není "natahovací". Délka rozvinutého obalu je tedy 2*pi*r + 6r = 18,84 + 18=36,84 >>>> 36,84 * 13 = 478,92 což je přibližně 479 (výsledek odpovídá výsledku ve státní maturitě.)
já jen dodám, aby ten návod byl kompletní, že:
obvod kruhu se počítá jako 2*Pí*r
plocha kruhu se počítá jako pí*r^2 (r na druhou)
edit: ono obecně, obvod je derivací plochy (kterážto je zase derivací objemu koule), ale to nemá asi smysl tady rozebírat, poněvadž by následovala otázka "co je to derivace" (což mě trochu rmoutí, protože diferenciální počet plus kuželosečky byly moje maturitní otázka.)
Nebylo by lépe všechny ty příklady rovnou vypsat do jednoho vlákna, nebo je to stejně náročné?
Nejvíc se mně na tom líbí, že ta slečna se ani neobtěžovala poděkovat, či jinak dát najevo, že jsme jí pomohli (holt nesmírná vděčnost).
Co bys čekal od někoho, kdo se na maturitu začal "učit" na konci srpna...
Když už jsme u toho, stačilo asi 10 sekund googlit a lze najít řešení všech úloh (v tom PDFku na té stránce). Mnohem rychlejší než napsat dotaz do poradny:
http://www.nabla.cz/obsah/matematika/statni-maturi ta/test-2013.php
A při usilovnějším hledání určitě i komentovaná řešení úloh na matwebu nebo nějakém jiném matematicky zaměřeném foru.
přece dyť napsala, že bude nesmírně vděčná.
Tyjo, je to možný? Dělal jsem jednu z mála středních škol (ne-li jedinou), kde nebyla matematika (to už je dávno), ale tohle spočítám hnedle. TOHLE je těžký?
Hm..napadá mě jen konzervatoř, je to tak?
Uhodls. (Tuším už jsem to tu na sebe někde napráskal.)
Nic proti, ale já mám do maturity 2 roky, ale tohle bych vypočítala někdy v 6 třídě. Nechápu, co budeš u maturity dělat.
Ano. "Těžká" matematika. Zdá-li se ti tohle obtížné, raději k té matuře ani nechoď. Nech se oplodnit - svět je plný blbých maminek...
OT (a ještě genderově totálně politicky nekorektní): no jo, jenže to ten problém odložíš jen o cca 18 let
To už mi bude jedno. S mým životním stylem budu dávno prdět do hlíny
Já bych zbytečně neurážel. Bohužel to je celé o tom, že dřív měl můj děda maturitu a už byl někdo, pracoval jako vedoucí skupiny lidí, kteří za něj dřeli a on jenom rozdával povely, co je kde potřeba a k tomu dělal "čistou" práci. V dnešní době, kdy se hromady lidí ohání nejedním titulem a člověk by se divil, kdyby mezi zedníkama nebyl nějakej Ing., je ta maturita potřeba, aby člověka vůbec někdo rozumně zaměstnal. Kamarád vyzkoušel dvě střední školy, z obou ho vyhodili a dost silně pocítil realitu, že se základním vzděláním už by ho nevzali ani do skladu, kdyby neměl štěstí na známosti. Tak to je, maturita v dnešní době neni vizitkou touhy po vzdělání, ale naprostou nutností. Proto se slečna tak snaží, chápu ji. Maturoval jsem taky letos, naštěstí nad očekávání úspěšně.
Na druhou stranu na oba příklady přijdu i já a to už je co říct.
Jenže naprostou nutností je proto, že je v současné době tak snadná. A pokud ji někdo nemá, tak musí být fakt nějak intelektuálně nedostatečný.
Ale naprosto tragické je, že zaměstlavatel háže do jednoho měchu padesátiletého strejdu a osmnáctiletého fracka - vždyť mají oba maturu, ne? To, že strejda na prumce študoval z VŠ skript (neb neexistovaly adekvátní učebnice) a skládal zkoušky, které by dnes nedal vysokoškolák, je mu jaksi u anu. Svět se hnul...
Pokud někdo nemá maturitu, nemusí to být debil. Co třeba řemeslníci?
Nemluvím o těch, kteří jsou vyučení už dlouho, ale o těch co ze škol či učilišť vylezli v posledních letech.
O kvalitě současných absolventů učilišť mám bohužel poměrně jasné představy, svého času jsem na jednom učilišti pracoval.
Kdysi dávno nebyl nějaký extrémní rozdíl mezi učivem v třetím ročníku v případě učiliště a nějaké maturitní třídy. Odvážně budu tvrdit, že tehdejší učeň by dnes vysoce převyšoval i dnešní maturanty.
To nie je odvazne, to je bohuzial pravda.
Ježiš to je zase dikuze, a co to vnímat v nějakém kontextu, například kolik toho tehdejší student uměl s počítači? A jak na tom byl s angličtinou, voni ji mají tedko jako povinnej předmět už brzo, něco se vykydlit muselo.
Počet informací, kterými MUČÍ společnost děti, je zajisté větší než byla před lety. To že se ve specifických oborech něco vykrouhalo je logické, když tam mají počítače, angličtinu, EU a další bordel, který před pár lety ještě neexistoval.
Bohužel o tom něco vím.
) ukradená. Ale o procenta v životě přece jen občas zakopneme.
Chodí ke mně VŠ i SŠ na matiku. Vypočítat 25% z nějakého celku ti lepší z nich vyřeší trojčlenkou. Vydělit celek čtyřkou - tady už se musí jednat o zvlášť hloubavého jedince.
Chápu, že třeba problematika axiomu výběru teorie množin je většině lidí krom pár blbců (třeba mě
Kdo nevěří mně, viz prof.Ohlídal :
http://www.novinky.cz/veda-skoly/299935-politici-s e-divi-kdo-vsechno-muze-dnes-studovat.html
Komu se to nechce číst, vyjímám :
Budeš se divit ale věřim Ti více než článku na novinkách ještě vo politicích...
Problém je, že kritika horší matematiky není chápadá v kontextu, učíme je navíc jiné věci, které se předtím neučili, při stejné dotaci hodin. Takže možná z matematiky neumí to co předchozí generace, ale angličtinu a počítače ovládají daleko lépe. Podobně jako co je to EU (a jiné další sračky), které se před pár desítky let ještě neučili. Platí pořád stejná dotace hodin. Ano umí, možná matematiku méně ale situace si to nejspíše vyžaduje. Reskeptive s načím školstvím ty volové nic neumí udělat, aby to bylo lepší.
Pokud jde o jazyky, tak se povinně vyučovala ruština. Maturovalo se z ní. Výukou to byl plnohodnotý ekvivalent té angličitny (neříkám, že významem, i když to by už dnes bylo taky na diskuzi).
Marná sláva. Dneska vládne angličtina. Je fajn, že si takto dřív trénovali mozek, ale k čemu to dneska..
prof. Ohlídal učí (nebo za mně alespoň učil) na VUT FEI Brno. A jestli to "ovládání počítače" znamená umění vložit do pomrdpointu tři obrázky, jednu větu s třemi hrubkami, nastavit řvavé barvy pro pozadí a text a celé to zanimovat co možná nejbrutálnějším způsobem, že by z něj sám Gagarin potupně vrhnul, tak to si nemyslím, že zabírá zásadní objem v mozku pro pamatování.
Ostatně ani ty zdejší dotazy na Poradně moc nevypovídají o počítačové gramotnosti. Sestra je učitelkou angličtiny na střední škole (gymnázium) a taky by neřekla, že ty znalosti dětí dnes ve srovnání s před 20 lety jsou bůhvíjaké.
Ne, nezabírá - ale zabirá to hodinovou dotaci pro žáky, a místo toho třebas vykydlili tu matiku či češtinu. Na to jsem poukazoval.
Slečna předvedla, že maturují z naprostého základu. Co na tom chceš vyklidit?
edit: S EU hovadinama souhlas. S rádoby eko (viděl jsem něco jako ekologický přírodopis..) souhlas. Možná souhlas i s tou češtinou (literaturou), co se z pravopisu nenaučili na základce už stejně nedoženou. Jenom se tedy budou o to víc vyjadřovat jak hotentoti....
Je třeba pravidelně mazat nepotřebné dočasné soubory v paměti-třeba co jsem měl včera k obědu,kolik jsem loni vypil piv,co mi žena před chvilkou říkala atd.Tím se paměť uvolní a vyčistí.Naopak bych nemazal důležité věci,jako třeba body obnovy pro případ nouze (tj.jména bývalých milenek,kdo mi bez keců půjčí peníze atd.)
Jak už tu padlo, místo angličtiny byla ruština (taky se z ní maturovalo) a taky se z ní začínalo někdy ve třetí třídě. Ale zase na druhou stranu se zrušila občanská nauka, branná výchova, omezila pracovní výuka atd., takže určitý prostor pro zavedení výuky informatiky tu jistě vznikl bez nutnosti ořezávat základní předměty.
Problém spíš vidím v tom, že se dnes snažíme hlavně matematku dětičkám moc ulehčovat, mohou třeba používat kalkulačky - a výsledkem je, že prodavačka neumí bez kalkulačky spočítat, kolik má vrátit na 150 Kč, když zákazník platí dvoustovkou.
Že někdo neovládá numerické výpočty - to bych nikomu nevyčítal (to byste se divili i vy, co se počítáte mezi numericky zdatné, nakolik jste zakrnělí proti třeba účetnímu z počátku minulého století!), od toho jsou skutečně kalkulačky, ale že si nedovede odvodit postup výpočtu i ve zcela jednoduchém příkladě - to je na pováženou
Me treba fascinuje kamaradka, co pouzije kalkulacku i na vypocet 105-99. Ale na druhou stranu - v obchode je prece jen lepsi to mit spravne od kalkulacky nez se z unavy nebo premiry cisel splest.
Mne se kdysi davno (nejaka 7.-8. trida) povedlo ve ctvrtletni praci z matiky spocitat, ze 12-5 je 8. Kdyz uz je clovek "precislovanej", tak se splete snadno