Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disk 3,5" na stojáka?

Navazuji na http://pc.poradna.net/question/view/86899-externi-u sb-box-pro-3-5-hdd-bez-sitoveho-adapteru

Nedávno jsem si pořídil 3,5" USB externí disk (PATA) Zynet (Black Solar): http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/index.php?ma in_page=product_info&products_id=6233 , který je dodáván se stojánkem na box. Osobně se mi ale zdá, že disku (plotnám i hlavičkám) bude ve vodorovné poloze líp, takže stojánek nepoužívám. A tak se ptám ohledně disku nastojato: "Je to bezpečné?" (fanoušci Maratonce a zubaři ví... :-D )

Disk se zasouvá v této slim skříni takovým proprietárním řešením (kolejničky) do velmi malého, shora omezeného prostoru. Otvory na šrouby navrtané v harddisku nejsou stejně daleko od jeho horní a spodní strany. Disk lze prostě namontovat jen v obrácené poloze.

moze to mat takto trochu lepsie chladenie disku

Ano, s tím chlazením to je pravda. Strana s elektronikou (spodek disku) je přiklopená ke upevňovací konzole, všechny strany hdd s kovovým povrchem jsou ofukovány vzduchem který proudí bednou. Tahle skříň má chlazení řešené tak, že chladič CPU slouží zároveň jako ventilátor pro celou case (natahuje vzduch zevnitř a vyfukuje přímo ven).

Nicméně v létě jsem si k hdd instaloval další přídavný ventilátorek na 5V, abych snížil jeho teplotu.

j tak sa to najviac chladi o kovovu konstrukciu ku ktorej je disk upevneny..

Ne. Ty kolejničky jsou na gumových špuntech aby se snížily vibrace a hluk, chlazení přechodem tepla na konstrukci zde nefunguje.

Prostě skříň Dell. Všechno je tam naopak;-)

Osobně jsem provozoval disky v poloze na bok i vzhůru nohama, samozřejmě pokud výrobce v dokumentaci k disku uvede že je takový provoz možný. Nikdy žádný problém.

Jen dodržuji pověru, formátovat disk když je zahřátý na provozní teplotu a v poloze ve které bude provozován. IMHO tohle bylo důležité kdysi dávno když ještě vystavovací mechanika hlaviček nebyla tak přesná, ale kdoví. Třeba je to k něčemu i dnes.

Formatovanim sa nic okrem filesystemu (co su normalne data ako kazde ine) na disk nezapisuje, len sa verifikuje (cita). MS to tak vymyslel uz davno a preto napr. od Win2k nie su Windowsy schopne ani preformatovat disketu (proste prikaz "format A:" od Win2k disketu neformatuje, len po neskutocne dlhych timeoutoch kedy su cele win ciastocne zmrznute vyhodi ze disketa je nepouzitelna ptz z nej nejde citat(co je pochopitelne ked ju chcem formatovat :-D)).