Externí disk 3,5" na stojáka?
Navazuji na http://pc.poradna.net/question/view/86899-externi-u sb-box-pro-3-5-hdd-bez-sitoveho-adapteru
Nedávno jsem si pořídil 3,5" USB externí disk (PATA) Zynet (Black Solar): http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/index.php?ma in_page=product_info&products_id=6233 , který je dodáván se stojánkem na box. Osobně se mi ale zdá, že disku (plotnám i hlavičkám) bude ve vodorovné poloze líp, takže stojánek nepoužívám. A tak se ptám ohledně disku nastojato: "Je to bezpečné?" (fanoušci Maratonce a zubaři ví... )
Ve svislé poloze nevidím problém.... abys měl úplný klid, musel bys prostudovat datasheet konkrétního disku, ale je to běžná "poloha". Víc by disku vadil náklon, otočení "vzhůru nohama" a podobné akrobatické kreace.
Dokud tam nebudou moje data, odpovídám Ano. Jinak... asi taky jo, když to výrobce takhle zařídil.
Pavel
To zařídil výrobce boxu, ne disku
Disk jel dva roky (ne sice "24/7", ale "16/7" asi jo) v PC v normální vodorovné poloze. Někde a kdysi jsem četl, že si disk na tu polohu nějak zvykne a nová/jiná se mu nemusí líbit... (ložiskům??)
Svisle to disku nevadí. Vadí mu poloha "vzhůru nohama"
Tak tahle poloha vadí i mně.
Ale poloha "břichem vzhůru" nebo "na zádech" ti nevadí, co?
Poloha "břichem vzhůru" zas vadí rybičkám....
V poloze "břichem vzhůru" už rybičkám nevadí zhola nic.
Nevíš vo co přicházíš. Do huby cigárko, na dosah flaška lahvovýho piva. Ať se dře někdo jinej...
to bych ani neřekl, protože jsem takto viděl namontováno hafo disků, včetně (a hlavně) značkových PC a serverů (typicky IBM, Dell). Je to vždy na specifikacích toho-kterého disku.
Správně.
Já mám taky ve svém DellOptiplex HDD WDD SATA 200GB vzhůru nohama, skříň ani jiné namontování neumožňuje. V datasheetu disku je poloha vzhůru nohama (má disk nohy) označena za zcela normální.
Nějak si neumím představit, proč by skříň neumožňovala klasické namontování disku, ale jen vzhůru nohama? Co brání jeho otočení?
Disk se zasouvá v této slim skříni takovým proprietárním řešením (kolejničky) do velmi malého, shora omezeného prostoru. Otvory na šrouby navrtané v harddisku nejsou stejně daleko od jeho horní a spodní strany. Disk lze prostě namontovat jen v obrácené poloze.
Aha, no to je teda vychytávka. I kdyby to disku jako takovému nevadilo, nechápu účel.
Ucel by som v tom nehladal, tipujem skor ze cinan co to navrhoval mal naopak vykres (alebo monitor)
... nebo má Máslo vzhůru nohama celý case.
inac napada ma jeden mozny ucel - moze to mat takto trochu lepsie chladenie disku (ak je na jednej strane od disku malo volneho miesta), ale podla mna to je z hladiska chladenia jedno aj tak sa to najviac chladi o kovovu konstrukciu ku ktorej je disk upevneny..
Ano, s tím chlazením to je pravda. Strana s elektronikou (spodek disku) je přiklopená ke upevňovací konzole, všechny strany hdd s kovovým povrchem jsou ofukovány vzduchem který proudí bednou. Tahle skříň má chlazení řešené tak, že chladič CPU slouží zároveň jako ventilátor pro celou case (natahuje vzduch zevnitř a vyfukuje přímo ven).
Nicméně v létě jsem si k hdd instaloval další přídavný ventilátorek na 5V, abych snížil jeho teplotu.
Ne. Ty kolejničky jsou na gumových špuntech aby se snížily vibrace a hluk, chlazení přechodem tepla na konstrukci zde nefunguje.
Prostě skříň Dell. Všechno je tam naopak
jo, vidíš, optiplexy to mají všechny až na ty nejmenší modely SPP (takové ty kostky á-la Mac Cube), vzpomínám si třeba na starší IBMka - NetVista, Netfinity, tam byly disky (pokudy byly 2) obráceny zády k sobě, jeden "normálně", druhý "na zádíčkách"
Je to bezpečné, všichni výrobci disků s touto polohou počítají.
Osobně jsem provozoval disky v poloze na bok i vzhůru nohama, samozřejmě pokud výrobce v dokumentaci k disku uvede že je takový provoz možný. Nikdy žádný problém.
Jen dodržuji pověru, formátovat disk když je zahřátý na provozní teplotu a v poloze ve které bude provozován. IMHO tohle bylo důležité kdysi dávno když ještě vystavovací mechanika hlaviček nebyla tak přesná, ale kdoví. Třeba je to k něčemu i dnes.
Opravuji se. Disk vzhůru hlavama a ne vzhůru nohama.
Formatovanim sa nic okrem filesystemu (co su normalne data ako kazde ine) na disk nezapisuje, len sa verifikuje (cita). MS to tak vymyslel uz davno a preto napr. od Win2k nie su Windowsy schopne ani preformatovat disketu (proste prikaz "format A:" od Win2k disketu neformatuje, len po neskutocne dlhych timeoutoch kedy su cele win ciastocne zmrznute vyhodi ze disketa je nepouzitelna ptz z nej nejde citat(co je pochopitelne ked ju chcem formatovat )).